Розвиток української літератури проходив дуже важко, через постійне панування іноземних загарбників над українськими землями. В різні періоди укрїнською мовою навіть забороняли друкувати. Але не дивлячись на численні репресії, наша Україна багата на літературну спадщину, яку створила велика кількість відомих авторів.
Література доби Київської Русі Українська література має свою тисячолітню історію, яка формувалася ще до початку Київської Русі. Предки українців ще в передісторичну добу мали розвинену усну творчість на яку згодом спиралась писемна література, яка сформувалася в Київській Русі на початку ХI ст., також джерелом була християнська традиція.
З утвердженням християнства велику роль починає відігравати перекладна література. З Константинополя в Київ незабаром після введення християнства стали надходити церковні і світські твори грецькою та іншими мовами. Одним з перших був переклад Євангеліє, виконаний у Києві дияконом Григорієм - Остромирове Євангеліє.
Згодом на Русі з'явилися оригінальні твори. Першим самостійним жанром давньоруської літератури стало літописання. Яскравим прикладом є літопис "Повість минулих літ" - визначна пам'ятка епохи Київської Русі, яка є джерелом не тільки історичних відомостей, а й хрестоматією епічних пісень, переказів та легенд. Створена ченцем Нестором на початку ХІІ ст.
В XIV-XV ст. на Україні спостерігається перерва в літературному процесі. Внаслідок зруйнування культурних осередків центральної України літературне життя жевріє лише на західних околицях. Оригінальна творчість розвивається слабо, літературні пам’ятки ідейно та стилістично не виходять за рамки традицій Київської Русі; Продовжує розвиватись обрядова поезія (русальні, купальські, обжинкові пісні, голосіння), яка створювалася ще в дохристиянські часи.
У XVI-XVII ст. на Україні виникає шкільна драма. Вперше українські інтермедії було додано до польської релігійної трагедії Якуба Гаватовича на біблійний сюжет «Трагедія або Образ смерті пресвятого Іоанна Хрестителя, посланця Божого», виставленої 1619 р. в Кам’янці-Струмиловій біля Львова.
У другій половині XVII ст. з’явилися думи й історичні пісні про участь козаків у героїчній визвольній війні 1648-1654 pp., про Богдана Хмельницького та його сподвижників. Саме в той час створені відомі народні пісні «Розлилися круті бережечки»(1), «Не дивуйтеся, добрії люди»(2), «За світ стали козаченьки»(3) та багато інших.
Видатним явищем у літературному житті XVIII ст. стала творчість філософа і письменника Григорія Сковороди (1722-1794). Погляди цього гуманіста-просвітнтеля, який у своїх творах розкривав філософські, суспільно-політичні й етичні проблеми, відбилися на становленні нової української літератури.
Наприкінці XIX ст., з одного боку, завершується столітній період розвитку нової української літератури, а з іншого — з'являються нові її якісні риси, що набувають розвитку пізніше — у XX ст. Таким чином, доба XIX- XX ст. являє собою цілісний комплекс традицій і новаторства в літературному процесі, об'єднаний, єдністю ідейно-естетичних закономірностей.
Одним з найвидатніших поетів в українській літературі другої половини XIX ст. був Іван Франко. Він не лише талановитий поет і прозаїк, автор блискучих літературно-критичних та політичних статей, а й глибокий дослідник народної творчості, історії літератури, соціальних проблем. Через школу І. Франка пройшла ціла плеяда українських письменників.
Літературні журнали – це періодичні видання, найчастіше щомісячні, які публікують нові оригінальні й перекладні літературно-художні твори різних жанрів, знайомлять читача з подіями літературного життя, формують літературно-громадську думку. Більшість з них є водночас громадсько-політичними, оскільки поряд з белетристикою і літературною критикою вони вміщують публіцистичні твори, матеріали з питань розвитку інших видів мистецтва, внутрішньої і міжнародної політики, економіки, історії, соціології.