Урок розвитку зв'язного мовлення «Малюю домашніх улюбленців»

Про матеріал

Мета уроку:формувати вміння визначати й описувати найхарактерніші ознаки свійського улюбленця, помічати й усувати недоліки в тексті шляхом заміни повторів того самого слова близькими за значенням словами; розвивати вміння будувати речення і поєднувати їх у зв'язне висловлювання, правильно оформлювати на письмі текст; виховувати спостережливість, любов і відповідальне ставлення до свійських тварин, стимулювати бажання висловлювати свої почуття і враження від побаченого.

Перегляд файлу

                      Українська мова 2 клас                    

Тема. Розвиток зв'язного мовлення. Складання  тексту  за уявою та запитаннями «Малюю свійських  улюбленців» (за зошитом з розвитку мовлення

К.І. Пономарьової «Малюю словом»).

Мета: формувати вміння визначати й описувати найхарактерніші ознаки свійського улюбленця, помічати й усувати недоліки в тексті шляхом заміни повторів того самого слова близькими за значенням словами;

розвивати   вміння будувати речення і поєднувати їх у зв’язне висловлювання, правильно оформлювати на письмі текст;

виховувати спостережливість, любов і відповідальне ставлення до свійських тварин, стимулювати бажання висловлювати свої почуття і враження від побаченого.

Матеріали та обладнання: зошитом з розвитку мовлення К.І. Пономарьової «Малюю словом», засоби ІКТ, таблиці та малюнки свійських тварин, листи із завданнями, кольорові олівці.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

Ось і пролунав дзвінок, починаємо урок.

Працюватимем  старанно, щоб почути у кінці,

Що у нашім 2-В класі, діти – просто молодці !

Привітайте  гостей, що до нас завітали !

  •          Добрий  день !

Хочу чути, чого б ви усім побажали.

Учні.

-Всім присутнім зичим добра,

А тепер до роботи братись пора.

 

Мені приємно працювати з талановитими учнями. Я впевнена, що ми подаруємо один одному чудовий урок - урок творчості, натхнення, добра і радості.

 

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.  Оголошення  теми й мети уроку.

1. Відгадування загадок.

 Неначе блискавка, з помосту
Стрибнув і злапав шилохвосту.
Позаглядав туди-сюди,
А потім вмився без води, 
Та й сів, обгорнутий хвостом,
Весь двір любується ...  (Котом)

 

Сіре, біле, волохате
Стрімголов біжить до хатки.
- Хто ти? - братик запитав.
А воно сердито: - Гав!..
Ти пізнав цього друзяку?
Ну звичайно, це ж ... (Собака)

 

Як веселка кольорова,
Має здібності до мови.
Слово пташці цій скажіть –
Вона його повторить вмить.  (Папуга)

 

У хатах прозорих всі вони живуть,
Можеш ти їх бачить, та не можеш чуть. (Риби)

(Вчитель вивішує на дошку малюнки  свійських тварин.)

- Дивлячись на ці гарні створіння, переповнюєшся теплом, відразу піднімається настрій, до них хочеться доторкнутися. Чи здогадались ви, яка тема сьогоднішнього уроку?

- Сьогодні ми будемо вчитися   малювати  словом і олівцем  улюблених  свійських  тваринок,  виправляти помилки в текстах про тварин, замінювати повтори того самого слова близькими за значенням словами.

- Як правильно говорити свійські  чи домашні тварини ? (Свійські тварини, домашніми можуть бути, наприклад, капці).

2. Довідкове бюро.

     Вигоду від наявності чотириногого улюбленця вже давно довели вчені. Свійські  тварини допомагають упоратися зі смутком і стресом літнім людям, студентам і навіть пацієнтам із серйозними патологіями.

     Учені з’ясували,  що такі тварини позитивно впливають на психіку людей.

     Ранкові прогулянки із собакою сприяють зміцненню імунітету, корисні для серця,  а також допомагають позбутися зайвої ваги. Якщо ви відчуваєте, що злегка апатичні та малоактивні, пес навчить вас бути більш життєрадісним, відкритим і рішучим.

     Не тільки собаки і кішки є «хатніми психотерапевтами». Зі стресами і зневірою відмінно справляються й інші улюбленці: акваріумні рибки, птахи, кролики, хом’ячки і навіть комахи.  

ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

1. Перегляд відео 1 “Цікаві факти про життя свійських тварин”.

2. Бесіда за малюнками,  світлинами, на яких зображено свійських  улюбленців (с. 34, завдання 1).

- Розгляньте  світлини.  Розкажіть, чим зайняті діти.

3. Віртуальна прогулянка зі свійськими  улюбленцями (с.34, завдання 2).

- Поясніть, як ставляться діти до своїх  свійських улюбленців. З чого це видно ?

ІV. Робота над темою уроку

1. Гра “Допиши слова” (с.35, завдання 4).

- Прочитай слова. Підкресли ті, якими ти хочеш розказати про улюблену тваринку. Допиши інші слова, які бажаєш використати.

2. Робота в парах. Складання розповіді за запитаннями

(с.34-35, завдання 3,5)

 - Розпитай у однокласників і однокласниць, у кого з них є свійські улюбленці, а хто хотів би їх мати.

- Розкажи, яка тваринка є у твоєму домі, або про яку ти мрієш.  Скористайся запитаннями і словами з попереднього завдання.

3. Фізкультхвилинка.   Відео 2.

4. Колективний аналіз тексту. (Текст записаний на дошці).

Кошеня

     У  мене є котик. Котика звати Мурчик. У котика гострі зубки і рожевий носик. Очі в котика, ніби вогники. Котик має білу шерсть і пухнастий хвостик.

 

 

 

- Прочитайте текст.  Які недоліки ви помітили в ньому?

- (Повторюється слово котик.)

- Якими словами можна замінити це слово?

(2 речення) – його;

(3 речення) – у нього;

(4 речення) – у Мурчика;

(5 речення) – він.

5.  Самостійна робота учнів (с. 36, завдання 6)

- Прочитайте відредагований текст і запишіть його.

Перевірка відредагованого тексту

(Один учень читає, решта стежать, звіряють написане з почутим.)

6. Гра “Впізнай чий голос”.    ВІДЕО  3.

7. Фізкультхвилинка для очей.    ВІДЕО 4.

8. Робота в групах

1 група.

Кожну свійську тваринку ми називаємо по особливому. Це – кличка тварини. Напишіть  по пять кличок собак і котів.

2 група

Поєднати фразеологізми з їх значенням.

Купити кота в мішку                  дуже мало

Кіт наплакав                                бути досвідченим

З’їсти собаку                                придбати щось, не знаючи суті

3 група

Продовжити віршовані рядки.

Пішов котик у (лісок)

Знайшов котик поясок.

За люлечку прив’язав

Та дитину ( погойдав)

 

 

 

4 група

Вивчити скоромовки.

Всім подобається це куце цуценя.

Для мишки немає звіра страшнішого від кішки.

9. Вправа «Ветлікарня».  ВІДЕО 5.

- Собакам не можна давати шоколад, бо він отруйний для них. Не можна давати торти, печиво, цукор, бо це може спричинити сльозотечу і нагноєння очей.

- Котам необхідне різноманітне харчування: м'ясо, риба, сир, вівсяні пластівці, вітаміни. У визначеному місці завжди повинна стояти мисочка з чистою водою.

- Клітка для папуги повинна бути просторою і зручною. Птах має вільно махати крилами, не зачіпаючи стінок клітки. У клітці слід установити поїлку, годівницю, купіль, мінеральний камінь та іграшки.

- Житло морських свинок слід тримати у чистоті, постійно міняти тирсу, покласти сіно. Бажано покласти у житло свинки великий камінь – з нього тваринка оглядатиме свої володіння і точитиме об нього пазурі.

- Для хом’ячка клітка повинна бути металевою, бо він спритно гризе дерево. Необхідно, щоб у клітці були сіно і папір для гнізда. Важливо для тваринки більше рухатися, аби не розтовстіти.

- Дуже важливо, щоб рибки  не переїдали, а корм не залишався на дні. На сніданок слід пропонувати сухий корм, на вечерю – живий. Регулярно необхідно міняти воду, але тільки частину, бо чиста вода шкідлива для рибок.

 10.  Створення ілюстрації до розповіді (с.36, завдання 7)

- Намалюй  олівцями ілюстрацію до своєї розповіді. Підпиши малюнок

V. Підсумок уроку. Рефлексія.

  • Прочитайте вислів: «Ти назавжди відповідальний за всіх, кого приручив»

(Антуан де Сент-Екзюпері «Маленький принц»)

  • Як ви його розумієте?
  • Покажи на Смайлику, чи цікаво було тобі на уроці (с.36)
  • Самоцінювання за колом успіху

 

 

  • Виконання пісні “Киця – кицюня”

1.У маленькій, у хатинці
На тепленькій кожушинці
Хтось дрімає, хтось муркоче,
Спозаранку спатки хоче.

Увесь вечір, цілу нічку
Не зімкнула вона вічки,
Зашукала хитру мишку,
Натрудилась вона трішки.

Приспів:
Киць-киць-киць-киця, киця-кицюня,/
Мур-мур-мур-мурка, мурка-манюня,/2 р.
 

2.До обіду, до смачного
Вона є завжди готова,
Ніжно лапка личко миє
Ще й зарядку зробить шия,

Киця любить, киця мріє,
Що матуся їй налиє
Білу-білу і густеньку
Ту сметаночку смачненьку.

Приспів.

3.День проходить, день минає,
Киця хвостиком махає
Вона знов чекає нічку,
Щоб піймати сіру мишку.

Приспів.

  •          На згадку про наш урок візьміть ось таких котиків і розкажіть батькам, що вам найбільше сподобалось.

Ось і пролунав дзвінок -  закінчився наш урок.

За роботу -  по заслузі ! Щиро дякую вам, друзі!

Запашну, як вишні гілка, гомінку, немов сопілка,

Мусим завжди я і ти  рідну мову берегти !               

   Дякую  за увагу !

doc
Додано
16 січня 2025
Переглядів
787
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку