Ґрунт. Урок-дослідження

Про матеріал
Урок з предмета Я пізнаю світ, що працює за науково - педагогічним проєктом "Інтелект України"
Перегляд файлу

Тема уроку:   Ґрунт 

Мета уроку: 

  •  формувати в учнів поняття «ґрунт», уявлення про перегній (гумус), про склад ґрунту (повітря, вода, перегній, пісок, глина, мінеральні солі); формувати уміння вчитися, інформаційно-комунікативну, соціальну, здоров’язбережувальну компетентності;
  • розвивати мовлення, мислення школярів, уміння працювати у групі, пізнавальний інтерес, дослідницькі навички, вміння спостерігати, співставляти, робити узагальнення та висновки; спостережливість, уміння порівнювати;
  • виховувати допитливість, самостійність, повагу до товаришів, почуття гордості за багатство рідного краю, турботливе ставлення до природних багатств.

Тип уроку:   урок вивчення нового матеріалу

Форма  уроку:  урок- дослідження.

.

                                                                                             Хід уроку

 І. Організація класу.

Я всміхнуся Сонечку: здрастуй, золоте!

Я всміхнуся квіточці, хай вона росте.

Я всміхнуся дзвонику – весело лунай,

На урок цікавий нас усіх збирай!

  - Діти, сьогодні у нас урок незвичайний, а урок-дослідження, а ви всі – дослідники. Тепер посміхніться один одному.

 

ІІ. Актуалізація опорних знань.

  1. Спостереження за погодою.
    2. Перегляд відеотрейлеру до уроку та постановка завдань  уроку.

 

ІІІ. Засвоєння нових знань.

 

 1.Мотивація навчальної діяльності.

 

  -Чи знаєте ви, звідки в овочах, фруктах, зелені беруться поживні речовини, вітаміни?

  -Невже все це є в землі, на якій ці рослини ростуть?

  -Чи є в землі смак, як у яблук, помідорів? Запахи – як у квітів?

 

Проблемна ситуація: Що ж таке земля? Як вона утворилася? Що є в ній такого, що на ній можуть зростати такі чудові врожаї ?

 

 2.Повідомлення теми і мети уроку.

 3.Вивчення нового матеріалу.

- Перегляньмо   відеофрагмент   та  виконаємо    завдання.   Розкажіть , чи доводилося вам спостерігати   побачене   у   відеофрагменті.

- Що вам  відомо про ґрунт?

- Що входить до його складу?

- Від чого залежить родючість ґрунту ?

- Для кого ґрунт є місцем проживання?

Фізкультхвилинка

4. Підготовчі вправи до читання тексту. Попрацюй з тлумачним словничком за алгоритмом.

                                               Тлумачний словничок

Ґрунт — це верхній пухкий родючий   шар земної кори.

Родючість — здатність забезпечувати рослини поживними речовинами.

 

Прочитаймо  слова й сполучення слів у колонках. Політаймо на повітряних кульках  з ведмежатком і Мавпочкою.

 

 

5. Прочитаємо текст пошепки разом з диктором.

  • Робота  у парі. Вивчіть і розкажіть одне одному навчальні одиниці з тексту.
  •  Перевірте себе, переглянувши відеофрагмент. Пошепки озвучте  його.

 

7.  Виконаємо  вправи для покращення зору.

 

8.  Устав пропущене в схемі, користуючись текстом завдання 6.

 

9.  Практична робота.

  •       Розгляд колекції ґрунту, глини і піску через лупу. Чим вони відрізняються?

 

  •       Вкинути у склянку з водою грудочку піску, потім глини, нарешті ґрунту. Коли виділилось більше бульбашок? Де більше міститься повітря?

 

  •       Накрийте чашку з ґрунтом скельцем і потримайте певнй час у теплому місці (учитель демонструє цей дослід за допомогою спиртівки). Що спостерігається? (На стінках пробірки з’явилися краплини води) Це свідчить про наявність у  ґрунті води.

 

  •       Дослід, який демонструє вміст у ґрунті перегною. (Пробірку з ґрунтом тримаємо над полум’ям, через певний час з пробірки виходитиме дим із запахом листя, тобто решток).

10  Робота за картками (робота в групі)

Картка №1

З чого утворюється перегній?

З чого утворюють мінеральні солі? Їх корисність.

Картка №2

Для яких тварин ґрунт є домівкою?

Яку вони приносять користь?

Картка №3

Який грунт називається чорноземом?

Який ґрунт називається піщаним?

Який ґрунт називається глинистим?

Б) Перевірка.

- Уявіть собі, що ви вчені дослідники, які прийшли на симпозіум.

- Слухаємо відповіді. Ви добре попрацювали в групах.

 

IV. Закріплення нового матеріалу.

 Попрацюємо  з картою ґрунтів України (с. 42). Визнач, чи правильним є наведене твердження.

 

У Дніпропетровській і Запорізькій областях поширені чорноземи. (так / ні)

 

11.  Хвилинка математики. Розв’яжемо  задачу.

 

Шар ґрунту завтовшки 1 см утворився за 300 років.

За скільки років утвориться шар завтовшки 1 м?

 

12. Екологічна  хвилинка.

Українські ґрунти – найкращі родючі ґрунти. Бережи ґрунт від забруднень.  Він заповнений живими організмами і дає життя всьому живому. Для утворення на полі шару товщиною 18-20 см, на якому виростає хлібний колос, потрібно кілька тисяч років. А при невмілому чи недбалому господарюванні родючий ґрунт може загинути швидко і безповоротно.

Земля – не  рабиня  наша, а  мати ,

Сонце – не  вітчим  наш,

А  рідний  батько.

Ліси – наші  брати,  річки – сестри.

Дощі,  вітри,  сніги  мусять

Бути  добрими  гостями.

А  ми  на  своїй  планеті  не  тимчасові  мешканці,

А  мудрі  господарі !

 

13 .  Пригадаймо  навчальну одиницю з української мови (с. 38).

— Установіть  відповідність між фразеологізмом і його тлумаченням.

 

 

V. Підсумок уроку. Рефлексія.

 

1. Гра «Незакінчене речення»

 

Ґрунт – це ... (верхній пухкий, родючий шар землі, на якому ростуть рослини і у якому живуть тварини).

  •  Що входить до складу ґрунту входять... (повітря, вода, перегній, глина, пісок).
  • Основною ознакою ґрунтів уважають їх... (родючість).
  •      Чорного забарвлення ґрунту надає... (перегній).
  •  
  • 2.Творче завдання «Поміркуй!»
  • Поміркуйте, що відбувалося б на Землі, якби зникли ґрунти.
  •  
  •  3.Домашнє завдання. Розгадати кросворд у зошиті стр 6-7