Урок № 15 Клас 9 Вчитель Диченко Л. О.
Тема уроку: Мінливість
Навчальна мета: узагальнити й закріпити знання про основні закономірності мінливості
Розвиваюча мета: спостережливість, уміння узагальнювати й робити висновки;
Виховна мета: сприйняття людини як невід’ємної частини природи.
Тип уроку: систематизації й узагальнення знань
Методи і методичні прийоми: інформаційно-рецептивні (словесні, наочні); репродуктивні (подання матеріалу в готовому вигляді).
Міжпредметні та внутрішньопредметні зв’язки: біологія 8 клас.
Основні поняття і терміни: мінливість, модифікаційна, спадкова, комбінативна, фенотип, генотип,
Обладнання: комп’ютерна техніка, підручник,
Література для вчителя:
Література для учня:
Структура уроку і час:
1. Оpганiзацiйний момeнт ………………………………………..…1-2 хв
2. Мотивацiя навчально-пiзнавальної дiяльностi учнiв …..………3-5 хв
3.Узагальнeння та систeматизацiя знань…………………….…30-35 хв
4.Підсумок уроку………………………………………………………2 хв
5. Домашня pобота……………………………………………………..2 хв
ХІД УРОКУ:
1. Організаційний момент.
Привітання, відмітка відсутніх. Перевіримо готовність до уроку.
2. Мотивація навчальної діяльності
Говорять, коли час від часу не повторювати раніше вивчене, ми уподібнюємося до візника, який їде і не турбується про те, що вантаж поступово губиться в міру просування вперед.. Тому давайте пригадаємо те, що ми вивчали.
3. Узагальнення та систематизація знань
Самостійна робота
1варіант
Виберіть одну правильну відповідь
1. Основою генеалогічного методу дослідження є:
А схрещування
В аналіз близнюків
Б аналіз родоводів
Г гібридизація
2. Спадковою хворобою є:
А гемофілія
Б дизентерія
В туберкульоз
Г ендемічний зоб
3. Хімічним мутагенним фактором може бути вплив:
А вірусів
Б радіаційного опромінення
В ультрафіолетового опромінення
Г бензопірену під час куріння
4. На рисунку зображено сосну звичайну, яка росте поодиноко (а), у лісі (б) та на болоті (в). Який тип спадковості зумовлює такі зміни?
А генна
Б геномна
В хромосомна
Г модифікаційна
5. Укажіть суть закону гомологічних рядів спадкової мінливості.
A представники одного виду характеризуються подібними спадковими ознаками
Б генетично близькі таксономічні групи характеризуються подібними рядами спадко-вої мінливості
В у представників різних таксономічних груп в однакових умовах середовища виникають подібні ознаки
Г представники одного виду характеризуються подібними варіаційними рядами.
6.Установіть відповідність між назвами мутацій та їхніми характеристиками.
1. генеративні A знижують життєздатність
2.нейтральні B виникають у статевих клітинах
3.сублетальні C не впливають на виживання особини чи виду
D спричиняють раптову загибель організму
7. Установіть відповідність між властивостями модифікаційної мінливості, їхнім визначенням та прикладом.
А. оборотність |
1. один і той самий вплив чинника спричинює подібні зміни і усіх особин виду |
1.На фермі поліпшили годування корів, молока вони стали давати більше, стали гірше годувати – надої молока зменшилося |
Б. Масовість |
2. припиняється дія чинника – модифікаційні зміни зникають. |
2.У дорослої людини в залежності від харчування і способу життя змінюється маса тіла, у корів можуть змінюватися надої молока |
В. Неуспадкованість |
3 ступінь вираженості ознаки – в прямій залежності від інтенсивності і тривалості дії того чи іншого фактора |
3.При переміщенні овець в більш холодні умови у всіх особин шерсть стає густішою |
Г. Визначеність |
Модифікації виникають у відповідності до впливу чинників довкілля |
У людини, що опинилась високо в горах, збільшується вміст еритроцитів в крові |
Д. Пристосувальний характер |
Більшість модифікацій – корисні пристосувальні реакції організму |
Чим більше часу людина проводить під прямими сонячними променями, тим більше меланіну синтезується і темніше стає колір шкіри. |
А. |
|
|
Б. |
|
|
В. |
|
|
Г |
|
|
Д |
|
|
8.Укажіть, чим модифікаційна мінливість відрізняється від мутаційної.
1 відбуваються зміни генотипу
2 успадковується
3 може проявлятися масово
4 виникає під впливом мутагенного фактору
5 має пристосувальний характер
6 не зберігається протягом життя
|
|
|
9. Дайте визначення:
10. Дайте порівняльну характеристику неспадкової і спадкової мінливості
2 варіант
1. Основою близнюкового методу дослідження є:
А схрещування
В аналіз близнюків
Б аналіз родоводів
Г гібридизація
2. Спадковою хворобою є:
А Дифтерія
Б Туберкульоз
В хвороба Дауна
Г ендемічний зоб
3. Фізичним мутагенним фактором може бути вплив:
А вірусу
Б складовий мийних засобів
В радіаційного опромінення
Г бензопірену під час куріння
4. На рисунку зображено Зайця сірого влітку (а) та взимку (б). Який тип спадковості зумовив такі зміни?
А генна
Б геномна
В хромосомна
Г модифікаційна
5.Укажіть суть закону гомологічних рядів спадкової мінливості.
A представники одного виду характеризуються подібними спадковими ознаками
Б генетично близькі таксономічні групи характеризуються подібними рядами спадко-вої мінливості
В у представників різних таксономічних груп в однакових умовах середовища виникають подібні ознаки
Г представники одного виду характеризуються подібними варіаційними рядами
6.Установіть відповідність між властивостями мутаційної мінливості та їхнє визначення
1.постійність A прояв мутації не залежить від сили чи тривалості дії чинника
2.неспрямованість B не можна передбачити появу мутації при дії того чи іншого чинника
3.індивідуальність C не зникають упродовж життя
D мутаційні зміни проявляються в окремих особин
7. Установіть відповідність між видами мутацій, їхнім визначенням та прикладами захворювання людини, спричинених цими мутаціями.
А. Генні |
1.Пов’язані зі зміною кількості хромосм у геномі |
1. Синдром «котячого крику», мікроцефалія |
Б. Геномні |
2.Зміни ДНК на рівні окремих груп генів |
2. Серцеподібнаклітинні анемія, фенілкетонурія, муковісцидоз |
В.Хромосомні |
3.Перебудови хромосом, пов’язані зі зміною послідовності чи кількості генів у хромосомі. |
3. Трисомія (синдром Дауна), моносемія (синдром Шершевського-Тернера) |
А. |
|
|
Б. |
|
|
В. |
|
|
8. Укажіть положення хромосомної теорії спадковості.
1 гени розташовані в хромосомах у лінійному порядку
2 зчеплення між генами однієї групи порушується внаслідок кросинговеру
3 усі хромосоми містять однакове число генів
4 генетичний код — система запису спадкової інформації
5 у хромосомах між генами є ділянки, які не несуть спадкової інформації
6 кожен біологічний вид характеризується певним каріотипом
|
|
|
9. Дайте визначення:
10. Дайте порівняльну характеристику типам мутацій:
4. Підсумок уроку.
5. Домашня робота