План уроку:1. Переселення сарматських племен на територію України.2. Суспільно-політичний устрій та господарське життя. 3. Військова справа.4. Розвиток культури.
Номер слайду 3
“Підперезані мечем”1 Сарматські племена панували на території України з ІІІ ст. до н. е. по ІІІ ст. н. е. Прийшли вони з Сходу, облаштувалися на північному сході від скіфів. Греки та римляни називали сарматами або сірматами кочові племена. На думку лінгвістів, слово «сармат» походить від давньоіранського слова «саоромант», що означає – «підперезаний мечем». Сармати вважаються спорідненим зі скіфами народом: «савромати розмовляють скіфською мовою, але з давніх часів перекрученою» (Геродот).
Номер слайду 4
Номер слайду 5
1. Найбільшими племенами сарматів на території України були язиги, роксолани та аорси: Язиги у І ст. до н.е. рушили далі на захід, перейшли Карпати й осіли між Дунаєм і Тисою. З І ст. н. е. значну частину сарматів починають називати аланами. Роксолани («світлі» або «головні» алани) до початку І ст. н.е. мешкають між Доном і Дніпром. Роксолани відомі як одне з найбільш войовничих сарматських племен. У І ст. н.е. на території України з-за Дону з’явився сарматський племінний союз аорсів, який відтіснив роксоланів на захід і північ.
Номер слайду 6
Номер слайду 7
2. Суспільний устрій та господарське життя. (Робота з підручником ст.160.)-Основою суспільного устрою сарматів була родова община, утворена групою споріднених сімей. Заняття:-вели кочовий спосіб життя;-уміли добувати і обробляти метали;-займалися торгівлею(торгували шкірами,виробами ремісників,продаж рабів).
Номер слайду 8
Мовою джерел. Майже всі алани високі на зріст і гарні, з помірно-білявим волоссям; вони страшні стримано-грізним поглядом своїх очей, дуже рухливі внаслідок легкості озброєння й у всьому схожі на гунів, тільки з більш м’яким і більш культурним способом життя. Як мирний спосіб життя приємний людям спокійним і тихим, так їм приємні небезпеки й війни. У них увижається щасливим той, хто випускає дух у бою, а старих або померлих від випадкових хвороб вони переслідують жорстокими глузуваннями як виродків і боягузів. Аміан Марцелін, «Римська історія», IV ст. н. е.
Номер слайду 9
Основу війська сарматів складала легка кавалерія, озброєна луками, списами та клинковою зброєю. 3. Військова організація сарматів
Номер слайду 10
3. У сарматів усі чоловіки та значна частина жінок були воїнами. Давні греки називали сарматів «підвладними жінкам», через велике поширення в них військових загонів жінок, яких греки називали амазонками. Цариці сарматів часто самі організовували воєнні походи, деяким з них належали фортеці.
Номер слайду 11
Мовою джерел«Жінки савроматів ведуть такий спосіб життя: разом із чоловіками й без них їздять верхи на полювання й на війну й одягаються так само, як і їхні чоловіки. Савромати говорять скіфською мовою, але з давнього часу перекрученою, тому що амазонки недостатньо засвоїли собі скіфську мову. Щодо шлюбу дотримуються в них наступних правил: жодна дівчина не виходить заміж, перш ніж не вб’є ворога, деякі жінки у них доживають до старості й умирають дівками, тому що не в змозі виконати такої вимоги». Геродот, «Історія», 431-425 рр. до н.е.
Номер слайду 12
Мовою джерел«Їхні [сарматів] жінки їздять верхи, стріляють з луків та кидають дротики, верхи стинаються із супротивниками, поки вони дівчата; заміж вони не йдуть аж доколи не вб’ють трьох ворогів… Заміжні перестають їздити верхи, поки не з’явиться потреба усім поспіль рушити в похід». Гіпократ, «Про повітря, води та місцевості», початок IV ст. до н.е.
Номер слайду 13
Зовнішній вигляд. Одяг у сарматів був такий же, як у скіфів, і включав у себе широкі штани-шаровари; проте, на відміну від скіфів, сармати носили довге волосся.
Номер слайду 14
4. У релігійних поглядах сарматів панівними були культи сонця та вогню. Згодом вони перейняли від Скіфів традицію поклоніння мечу. Ховаючи померлих, вони клали поруч із ними речі, якими ті користувалися за життя: чоловікам — зброю, кубки з вином; жінкам — прикраси, дзеркальця, голки. Оскільки невід'ємною частиною життя цих кочівників була тварина, це позначилося на їхній культурі. Сарматські золоті й срібні вироби виконані в так званому звіриному стилі. Самобутні звичаї й традиції сарматів вплинули на звичаї й традиції народів, що жили поряд із ними. Як вважають мово- знавці, від сарматів в українській мові збереглося багато слів. Наприклад: дбати, тримати, катувати, Дунай, Дніпро, Дністер, Дон та інші.
Номер слайду 15
4. Сарматське золото. Сарматський «звіриний стиль» відрізнявся від скіфського меншим реалізмом у зображенні тварин. Зображення стало більш схематичним. Сармати використовували для оздоблення зброї, прикрас та металевого посуду коштовні й напівкоштовні камені різних кольорів.
Номер слайду 16
Номер слайду 17
Сарматське золото. Гривна спіральна з фігурками тварин на кінцях
Номер слайду 18
Номер слайду 19
Перстень
Номер слайду 20
Фібула-брошка
Номер слайду 21
Сережки
Номер слайду 22
Браслет
Номер слайду 23
Занепад сарматських племен. У III ст. н. е. сармати зазнали поразки від германського племені готів, яке прийшло у Надчорномор'я з Балтії. Готи створили на півдні України державу, відому під назвою імперії Германаріха.
Номер слайду 24
Номер слайду 25
Домашнє завдання:1. Опрацювати відповідний матеріал підручника.п.42.2. Підготуватися до тематичного оцінювання.