Сценарій виступу екологічного театру "Дивосвіт" на Всеукраїнському конкурсі-огляді екологічних агітбригад та екологічних театрів (шоу) загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладів (міський етап). Тема: "Раціональне природокористування".
Сценарій виступу:
Сьогодення і майбутнє: врятувати Землю – місія можлива?
Надія є?!
Екологічний театр «Дивосвіт».
Полтавська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 11
Керівник: Галушко М.Г.
Полтава 2018
Учасники екотеатру:
«Оптимістичні мешканці» (Екологобезпечні професії майбутнього):
«Похмурі мешканці» (Екологонебезпечні професії сьогодення):
Сцена 1. Брат і сестра. Непорозуміння.
На сцені зявляються юнак і дівчина-брат і сестра, жваво розмовляють. В певний момент розпочинають суперечку, відбулося зіткнення інтересів, далі - справжній вибух емоцій.
Валерія: (стурбовано): Брате! Ти маєш продовжувати навчання. Освіта допомагає зробити свій внесок у розвиток суспільства. Еколог – це незамінна професія для порятунку планети в найближчому майбутньому (в руках тримає журнал «Екоаудитор»).
Віталій: Еколог?! Це тобто прибиральник! Що я буду робити, прибирати сміття, ловити метеликів сачком. Що?! З мене будуть сміятися друзі.
Валерія (пропонує подивитися журнал «Екоаудитор»): Кваліфіковані екологи шукають шляхи, які дозволять людству знижувати шкідливих викиди, утилізувати відходи, розумно використовувати ресурси, а також відновлювати біосистеми від шкоди, завданої людьми.
Віталій (віддає журнал Валерії): Але сучасне життя потребує індустріалізації, як ти не розумієш, а природні багатства і відтворювальні можливості природи досить високі.
Валерія (прикладає журнал «Екоаудитор» до грудей): Як прикро, що ти мене не чуєш. Я не впевнена, що ти здатний забезпечити раціональне природокористування та охорону довкілля.
Віталій: А я впевнений, що мій тиск на природне середовище буде мінімальним, і я тобі це доведу ( йде зі сцени).
Валерія: Чому людям так складно одне одного зрозуміти, поєднати свої зусилля заради кращого майбутнього?
Сцена 2. Відлік.
Учасники розгортають різні сценарії розвитку людства, причому деякі з них є катастрофічними і пророкують дуже швидке зникнення людства). Поява «похмурих мешканців» під музичну композицію ОНУКА – Відлік, кожен займається своєю справою: Марія-активіст пританцьовує. Віталій – нераціональний споживач природних ресурсів виносить пакети зі сміттям, 2 чорні долоньки прикріплює до «Дерева життя». Богдан – виробник бензину, Катерина – виробник отрутохімікатів, Ярослава – виробник пластику, Поліна – смітникар танцюють і прикріплюють чорні долоньки до «Дерева життя». Поліна – смітникар починає господарювати зі сміттям).
Марія - громадський еко-активіст (закликає «похмурих мешканців»): долучайтеся до акцій з прибирання та контролю за дотриманням чистоти. Не будьте байдужими, приєднуйтесь!
Ілля-вільний художник (малює, споглядає мовчки, а потім звертається до еко-активіста): Важливо не просто залучати людей на суботники, а й навчити їх сортувати і переробляти сміття!
Поліна – смітникар: Але ж місцева влада не виділила кошти на переробку сміття, та й сміттєзвалище вже майже вичерпало свій ресурс (перекладає пакети зі сміттям).
Марія - громадський еко-активіст: так не непотрібно все сміття складати в сміттєвий ящик - папір, пластик, скло можна віддавати у пункти прийому вторсировини, а виручені кошти збирати на розвиток інфраструктури нашого міста.
Поліна – смітникар: поки ж їх побудують, громадам треба кудись дівати своє сміття. Не заважайте працювати (відмахується).
Ілля-вільний художник: для змін має змінитися ще не одне покоління, - визнає художник, продовжує малювати «похмуру», реалістичну картину майбутнього.
«Похмурі» зникають зі сцени. Залишаються Юнак - вільний художник та Марія - громадський еко-активіст).
Марія - громадський еко-активіст (звертається до Іллі): Потрібно вже сьогодні бити на сполох і робити якісь реальні кроки для того, щоб наші нащадки не вивчали більшість тварин та рослин Землі лише за твоїми малюнками. Я не хочу так жити (вказує на мольберт і на сміття).
Сцена 3.Зустріч.
Лунає приємний спів птахів, Ілля-вільний художник йде на звук і зіштовхується з дівчиною, яка набирає з річки воду.
Ілля-вільний художник: Пробач, я задивився на краєвиди, давно не бачив нічого кращого за те, що я чую і бачу зараз. Я маю це зобразити,- повертається до мольберту, малює).
Діана - консультант з переробки відходів: У тебе добре виходить (звертає увагу на мольберт), але чому твоя картина така похмура?
(В розмову включається Марія-еко-активіст): Так виглядає світ в якому ми живемо. Нажаль його мешканці нічого не хочуть змінювати в своїх звичках природокористування.
Діана - консультант з переробки відходів ( набирає воду, дивиться на світло і стверджує): 90% зразків води забруднені мікропластичними частинками. Що це? (дістає з потоку різні пластикові вироби і пакування.)
Ілля-вільний художник: Наш смітникар позбулася проблеми зі сміттям, зам'яла діло – і кінці у воду.
Діана - консультант з переробки відходів: Подальший розвиток суспільства за таким зразком призведе до самознищення природи в цілому (дістає сміття з води). Як багато! Нам знадобиться допомога Валерії - екоаудитора.
Зявляється Валерія – еко-аудитор, прибирають сміття разом, але його потік продовжується.
Валерія - екоаудитор: Сміття потрібно здавати до пунктів прийому вторинної сировини, а не викидати в довкілля (пресує сміття в контейнер).
Ілля-вільний художник (допомагає прибирати): Я про це говорив, але мене ніхто не дослухався.
Діана - консультант з переробки відходів: уникайте за можливості пакування у пластик, обирайте матеріали, що розкладаються в природі.
До них долучається Олександра-архітектор живих систем.
Олександра - архітектор живих систем: Нам потрібно висушити сміття і відправити на переробку, ми справимося.
Діана - консультант з переробки відходів: Так, ми винайшли недорогий і вигідний спосіб переробки сміття на енергію. За рахунок сміття можна перекрити хоч частково дефіцит природного газу та нафти.
Ілля-вільний художник: Не складно уявити, що буде з планетою через декілька років, якщо відходи на звалища надходитимуть с такою ж інтенсивністю, як зараз.
Марія еко-аудитор: Так, варто подумати над тим, яким стане життя навколо нас, якщо ми самі все знищимо.
Марія, Ілля швидко йдуть зі сцени.
Сцена 4 . Самоаналіз «Місце на Землі».
На сцені залишаються Діана, Валерія, Олександра - «оптимістичні мешканці».
Діана - консультант з переробки відходів (звертається до Валерії): Ми маємо спонукати наших сусідів зменшити свій вплив на нашу єдину планету (Валерія вагається).
Валерія – екоаудитор:Але як їм допомогти? Чи хочуть вони цього самі?
Олександра - архітектор живих систем: Охоронна грамота має бути у кожному серці, в тій позиції, яку підказує власна совість, прислухайся до нього.
Дзеркальне відображення. Тим часом в суспільстві «похмурих»…
Ілля-вільний художник (звертається до «похмурих мешканців»): Слухайте всі! Я переконався на власні очі, що всі наші проблеми породжені нашою недалекоглядністю та нераціональністю. Озирнися довкола (звертається до Віталія), наш світ потребує кардинальних змін у ставленні до свого природно-ресурсного потенціалу. Поміркуй, якою ми залишимо природу після себе (Віталій – нераціональний споживач природних ресурсів вагається).
Віталій – нераціональний споживач природних ресурсів: Людина створює навколишнє середовище по своєму образу і подобі. Ми маємо те навколишнє середовище, яке заслужили.
Марія - громадський еко-активіст: Не варто зволікати. Можливо, саме час замислитися, що є для нас цінним, змінити, щоб не втратити назавжди.
Богдан – виробник бензину: Я розумію важливість вирішення екологічних проблем, але не знаю, чим можу допомогти у цій справі. Бензин-необхідний ресурс.
Ярослава - виробник пластику: ми втратили чуттєве сприйняття руйнації довкілля, але маю надію ще не пізно виправити, те, що ми накоїли і відмовитися перш за все від використання пластику.
Катерина - виробник отрутохімікатів: Чи може кожен з нас, змінивши себе, змінити світ, не застосовуючи стимулятори росту, засоби боротьби зі шкідниками та бур’янами?
Віталій – брат Валерії (підходить до дерева, звертаються до «похмурих мешканців»): Можемо. Настав час почати з себе, ці слова завжди супроводжують будь-яку діяльність дуже дорогої для мене людини, до слів якої я в свій час не дослухався.
Сцена 5. Зустріч біля «Дерева життя».
«Похмурі мешканці» залишаються на сцені, споглядають. Брат і сестра підходять до «Дерева життя», доторкаються до нього і згадують (подумки) про що вони мріяли і хотіли досягти у житті, чи вдалось їм виконати те, що пообіцяли? Першим починає говорити Віталій.
Віталій: Сестро, я готовий екологічно мислити, але чи не запізно все змінити?!
Валерія: Якщо людина прагне самовдосконалення, визнає умови свого цивілізаційного існування і починає ставитися до Природи як до об'єкта самоцінності ще не все втрачено. Наші кваліфіковані спеціалісти допоможуть тобі.
Віталій: Я готовий навчатися аспектам раціонального природокористування. Даремно я не дослухався твоїх порад. Повір мені!Ти не пошкодуєш!
Віталія і «похмурих мешканців» оточують і обіймають «оптимістичні мешканці», які зявляються нас сцені. «Похмурі» знімають чорні плащі, віддають їх Діані - консультант з переробки відходів, та кладе їх до контейнера з надписом «Пластик».
Сцена 6. Майстер-клас екологічного способу життя.
Учасники створюють образ планети «Земля» з зелених стрічок, «оптимістичні» дають екологічні поради «похмурим».
Валерія – екоаудитор (звертається до оточення):
Раціоналістичне сьогодення диктує необхідність формування екологічної свідомості й зменшення витрат споживача. Що на разі ми можемо порекомендувати Віталію та його друзям?
Діана - консультант з переробки відходів: пропоную впроваджувати перетворення відходів «енергія-зі-сміття», «сировина-зі-сміття», «компост-органічне добриво із відходів», не використовуючи при цьому земні ресурси (передає інший кінець зеленої стрічки смітникарю Поліні).
Наталія - спеціаліст із локальних систем енергопостачання: займіться розробкою, впровадженням та обслуговуванням систем отримання альтернативної енергії за рахунок вітряних станцій, сонячних батарей, біомікрогенераторів (передає зелену стрічку еко-активісту Марії).
Анна - системний біотехнолог: розробка замінника бензину - біопалива з гною або деревного вугілля - невичерпних матеріалів - це потреба сьогодення. Використайте це (передає стрічку виробнику бензину).
Олександра - архітектор живих систем: обслуговуючи біореактори та розробивши технології переробки сміття замкненого циклу за участю мікроорганізмів, можна розрахувати і забезпечити енергією автономні міста (передає стрічку виробнику пластику).
Дмитро -сіті-фермер: як міський фермер я оперативно забезпечую міське населення продуктами харчування за рахунок використання автономних екологічних конструкцій, рекомендую, це дасть змогу вирощувати рослини у межах міста — на дахах та стінах будинків, максимально зменшивши при цьому споживання енергії (передає стрічку виробнику отрутохімікатів).
Валерія – екоаудитор: В нашій команді не вистачає урбаніста-еколога, який здатний просувати ідеї збереження навколишнього середовища і помірного споживання. Але чи потрібно тобі це?
Віталій – брат Валерії: Я думаю ми готові перейти на екологічний стиль життя. І я теж готовий. Досить зволікати. ? (Валерія передає стрічку Віталію).
Учасники йдуть по колу, «моделюють» планету «Земля» зі стрічок, далі прив’язують стрічки на «Дереві життя» до «чорних долоньок», йдуть зі сцени, знімають за кулісами таблички з грудей. Брат і сестра залишаються на сцені і прив’язують свою стрічку до відерця «Настанови нащадкам», яке тримає Ілля-вільний художник в руках. Ілля «ніби» виливає з відерця на картину, зявляється яскрава картина навколишнього світу.
Ілля-вільний художник: До майбутнього шлях лежить через сучасність! Настав час позбутися звичок нераціонального природокористування.
Фінал (сучасники виходять на сцену):
1-ша пара: Діана: Людство прагне всесвіт осягнути - Поліна: І себе у ньому зрозуміть.
2-га пара: Наталія: А тривожне – Бути чи не бути? - Марія: Страсно над планетою висить.
3-тя пара: Анна: На землі, у домі вселюдському - Богдан: Протиріч і негараздів тьма.
4-та пара: Олександра:Будьмо, люди, обережні в ньому - Ярослава: Іншого житла у нас нема.
5-та пара: Дмитро: як не існує екологічно небезпечних професій, є необізнаність щодо аспектів раціонального природокористування - Катерина: Долучайтеся до екологічно сумлінної світової спільноти.
6-та пара: Валерія: змінюючи світ власним, позитивним прикладом - Віталій: економно використовуйте природні ресурси.
Учасники виконують пісню «Надія є» (Mad Heads XL).
Коли опустилися руки
Коли потемніло в очах
Не знаєш ти, як далі бути
На що сподіватись хоча б.
Не можеш, не віриш, не знаєш
Не маєш куди утікти
І кажуть – чудес не буває
Та мусиш для себе знайти.
Приспів:
Допоки сонце сяє, поки вода тече
Надія є.
Лиха біда минає, просто повір у це
Надія є.
Ми живемо на одній Землі
В нас майбутнє одне.
Розцвітає земля навесні
І надія ще Є!
Приспів:
Допоки сонце сяє, поки вода тече
Надія є.
Лиха біда минає, просто повір у це
Надія є!
Брат і сестра тримаються за руки, виходять на середину сцени, говорять:
Валерія: Сьогодення
Віталій: і майбутнє
Разом: врятувати Землю – місія можлива!
Кінець
1