Буклет до екологічного проекту "Вітамін С – невід'ємна складова здорового харчування" можна використати при підготовці до олімпіади з екології, а також як результат природоохоронної роботи в школі.
Актуальність проекту
Екологія людини розглядає людський організм і середовище його існування в єдності як цілісну систему, в якій істотне значення мають не лише складові елементи, але й їхній зв'язок, характер і динаміка цього зв'язку. Одним із найважливіших природних антиоксидантів є вітамін С, який бере участь в ряді біохімічних процесів. Вітамін С ми можемо отримувати тільки з їжею або у якості спеціальних препаратів. Але в яких же продуктах і скільки міститься вітаміну С? Відповідь на це питання може дати кількісне визначення за допомогою методу йодометрії
Мета проекту:
Експериментально визначити в умовах шкільної лабораторії наявність і кількість вітаміну С в свіжовіджатих фруктових соках, соках із заморожених фруктів, соках різних виробників та компотах, а також визначити його значення для людини;
Ознайомити населення й учнів школи з кількісним вмістом вітаміну С в соках та компотах; рекомендувати до вживання соки, в яких найбільше міститься вітаміну С.
Завдання проекту:
Опрацювати необхідну літературу;
Вияснити фізіологічне значення вітаміну С для організму людини та ознайомитись з його біохімічними властивостями;
За допомогою соціоекологічного дослідження виявити, як часто учні вживають продукти харчування, які містять вітамін С;
Методом йодометрії визначити, в яких компотах домашнього приготування більше вітаміну С;
Порівняти вміст вітаміну С в готових і свіжовитиснутих соках; соках із заморожених фруктів;
Рекомендувати до вживання соки, в яких найбільше міститься вітаміну С.
Методи дослідження
Дослідження, аналіз, узагальнення, практичний пошук, метод йодометрії, анкетування учнів, співробітництво учителя і учнів.
Об'єкт дослідження.
Соки різних виробників, свіжовитиснуті соки, соки із заморожених фруктів, домашні компоти.
Дослідження
Вміст вітаміну С у свіжовіджатих соках
Вміст вітаміну С в соках
Вміст вітаміну с в компотах
ВИСНОВКИ
Нами було визначено вміст вітаміну С у апельсинових соках вітчизняних виробників: «Садочок», «Наш сік», «Соки України», «Премія», «Sandora», «Seniorik»; компотах домашнього приготування із чорниці, полуниці, малини і смородини; свіжовіджатих соках з яблука, апельсина, мандарина, грейпфрута, ківі та лимона; соках із заморожених фруктів: чорниці; малини; полуниці, вишні, суниці
абрикосів.
За результатами досліджень можна зробити висновок, що всі соки та компоти, що використовувались в проведенні досліджень, містять вітамін С, що свідчить про те, що це є вітамінізовані напої.
Як показали наші досліди, особливо багаті вітаміном С апельсин, лимон, ківі. Великий вміст вітаміну С у соках із заморожених фруктів: чорниці; малини; полуниці, вишні, суниці, абрикосів. При переробці (досвід з соками промислового виробництва) аскорбінова кислота руйнується.
В процесі зберігання цей вітамін також виявився нестійким, про що свідчить дослідження вмісту вітаміну С у свіжо вичавлених соках та їх зберіганні протягом 2-х годин. Тому ефективніше використовувати в їжу свіжі овочі, фрукти або лікарські рослини.
Аскорбінова кислота відіграє фундаментальну біохімічну та фізіологічну роль.
Гавришівська середня
загальноосвітня школа І – ІІІ ступенів
Вітамін С – невід’ємна складова здорового харчування.
Автор: учениця 11 класу Гавришівської СЗШ І – ІІІ ступенів Лужанська Марина Вадимівна Керівник: учитель біології та екології Лужанська Алла Вікторівна