Ознайомити учнів із національними традиціями святкування свята Андрія Первозваного у різних регіонах України; підвищити їх культурний і пізнавальний рівень; залучити учнів до активного вивчення культури рідного краю; вміти знаходити інформацію.
Мета: ознайомити учнів із національними традиціями святкування свята Андрія Первозваного у різних регіонах України; підвищити їх культурний і пізнавальний рівень; залучити учнів до активного вивчення культури рідного краю; вміти знаходити інформацію.
Обладнання: лавки, прядка, самотканні доріжки, вишиті рушники, традиційний український посуд.
Ведуча: День святого Андрія Первозванного припадає на 13 грудня. Серед осінньо-зимових празників він найбільше виділяється поетичністю й неповторністю. Його іще називають у народі — Калита. Він вважається парубоцьким святом. Як ви пам'ятаєте, напередодні, себто 7 грудня, дівчата вже мали змогу відзначити обрядодіями свою покровительку — Катерину. Позаяк свято Андрія є логічним продовженням молодіжних ґуль, де юнаки і дівчата обирали одне одного для майбутнього подружнього життя.
Ведуча-історик: Уявіть собі подорож. Відвідувати будемо інший часовий вимір, ну хоч би 19 ст. Задля цього досить перевтілитися в наших прабабусь та прадідусів і піддивитися, як сааме їм вдавалос без телевізорів, дискотек, музичних центрів та комп’ютерів цікаво та весело проводити дозвілля?
Мати: Ой лишенько, що ж це я так забарилася, поки все повимітала, самій же ніколи в дзеркало глянути…..А зараз вже і почнуть люди сходитися…
Дівчата: Добрий вечір вам у хату.
Дівчина1: Добрий вечір, тітонько! Чи можна в вашу хату?
Мати: Заходьте дівчата, сідайте! Зараз вареників на всіх наліпимо. Може ще гості будуть…(Порається)
Галя: Давайте, дівчата, не роздягайтеся, побіжіть по воду. Принесіть її в роті і замісимо тісто на балабушки. Тільки на хлопців не звертайте уваги.
Ведуча-історик: Хочу сказати, що в ті часи на свято Андрія ворожили.
1-а ведуча: Знаєте, дівчата, всі ворожіння в цей вечір починалися з ночі, в яку народився один з апостолів Ісуса Христа – Андрій Первозванний.
2-а ведуча: Ну що, дівчата, наберемо водиці святої, дістанемо свічки.
(Дівчата наливають воду в миски, запалюють свічки)
1-а дівчина: Хто перший нареченого буде роздивлятися?
2-а дівчина: Я зараз.
1-а дівчина: Якого хочеш побачити? Білявого чи чорнявого?
2-а дівчина: Бачу, бачу, який красень!
3-я дівчина: Я знаю ворожбу зі стрічкою. Потрібно написати імена хлопців на стрічках. Покласти їх на край великої тарілки, запалити свічку. І до якої стрічки підпливе стрічка, такий і буде суджений.
4-а дівчина: А я знаю теж таке ворожіння. З клоччя роблять дві свічки і підпалюють. Якщо свічки згоряли рівномірно і прихилялися одна до одної, то це ознака щасливого шлюбу, а коли розхиляються – нещасливого.
5-а дівчина: Брали різні речі і кожну - під окрему тарілочку клали. Якщо під тарілкою буде
перстень - скоро заміж вийде;
квіточка - ще дівуватиме;
мірта - то незабаром її розлука з милим чекає;
лялька - зрада від коханої людини;
купюра - означає великі гроші;
цукерка - солодке життя.
6-а дівчина: А ще так ворожили. Дівчина свій чобіт скидала та й із заплющеними очима його від себе кидала. Коли кидала, то стояти на одному місці мала. А інші дівчата дивилися, в який бік чобіт носком упав, то з цього боку й буде її наречений шукав.
7-а дівчина: Та ще на вулицю дівчата вибігають і першого зустрічного зупиняють, у нього ім'я питають. Вірять, що таке ім'я буде у майбутнього чоловіка. Досі дівчата на Андрія на підвіконні ставлять у воду гілочку вишні чи яблуні, або гілочку бузкову чи черемхову. Коли розквітне до Різдва, то буде ця дівчина щаслива.
Особливе місце на Андрія займає обрядова гра «Калита» («Калета») , в якій брали участь дівчата і хлопці. Дівчата збиралися разом і пекли Калиту - великий круглий корж із білого борошна. Кожна дівчина повинна була взяти участь у приготуванні Калити. Тісто місили всі по черзі, починаючи від найстаршої дівки і до наймолодшої дівчинки. Посередині коржа робили дірку.
В деяких етнографічних джерелах збереглися дані, що Калита, як правило, становила 35 см в діаметрі і 1,5 см товщини. Солодке з медом тісто пекли в печі і запікали так, щоб важко було відкусити. Зверху Калету намащували медом. Для виготовлення Калети брали «непочату воду» або ж воду, настояну на пахучих травах.
На вечорницях, коли збиралася молодь разом, Калету за допомогою стрічки підвішували до стволока посередині хати, а потім стрибали, щоб вкусити. Після Калети брали горнятко з медом, на дно якого клали перстень. Хлопець мав дістати той перстень губами, але так, щоб не вмочити власного носа. Вважалося, якщо хлопець дістане і носа не вмочить - ожениться і буде щасливим.
(Входить пан Калитинський з калитою і квачем. Дівчата тримають на мотузці підвішену калиту).
(Коцюбинський їде на коцюбі).
А наша калита нам набила живота.
А тепер ми її з'їли і за пером полетіли.
А наша калита та й з маком і медом.
Йди до неї, кусай її, сторожа не бійся.
Кусай, кусай калиту, але не засмійся.
Йди до неї, кусай її ,і назад не вертайся,
(Знімає калиту і роздає всім учасникам порівну).
Хлопці: Агов, чи є хтось у цьому домі?
Дівчата: Заходьте, заходьте …
Хлопець2: Макітру вареників на стіл – підемо!
Дівчина 3: Та вже будуть вам вареники – їжте їх, хоч лусніть, тільки воду
дайте донести!
Хлопець 3: Ну що ж! Вважайте, що ви нас умовили. ( Тут дівчата ідуть
вареники ліпити, а тим часом хлопці спілкуються на дворі).
Хлопці: Дівчата! А чи готові ваші вареники? Почастуйте нас!
Мати: Зараз ми вас почастуємо.
(Співають пісню «А мій милий вареничків хоче».
Дівчата пригощають хлопців варениками)
(Усі разом співають пісню «Ти ж мене підманула»)
Кум. Батько: Добрий вечір гостям! Ми з кумом на ярмарку були.
Кум. Та й купили яблуньку.
А та яблунька садова,
Не що інше, як дівчина молода,
Дівчинонька чепурненька біля хати стояла,
Свою долю виглядала.
Тай нам, козакам, наморгала.
Учасники вечорниць із гостями співають українські народні пісні.