Розробка сценарію свята "Книга вчить, як на світі жить" для учнів 3, 4 класів. Виховний захід допомагає учням зрозуміти значення книги для людини, виховує любов та бережне ставлення до книг.
Мета: розширити поняття учнів про книги, їх значення у житті людини; ознайомити з різноманітністю книг: художньою літературою, словниками, енциклопедіями; розвивати уміння користуватися книгами, виховувати прагнення до пізнання, любов та бережне ставлення до книги.
Хід заходу
1 учень
За всі віки життя на цій Землі
Знання і досвід, мрії променисті
Збирало людство у книжки малі
І берегло їх свято й урочисто.
2 учень
У книгах тих записано усе,
Що людське серце болем наповняло.
І те, що радість сонячну несе,
Що на заваді розвитку стояло.
3 учень
Шалені успіхи і радість відкриття,
Важкі невдачі, біль утрат і зраду
З прадавньої пори і так усе життя
До книжки йшла людина на пораду.
4 учень
Бо книга – вчитель, добрий друг вона,
Завжди порадить щиро й допоможе.
В ній людства мудрість зібрана земна,
Тому вона – усе на світі може!
5 учень
Це знань могутнє й чисте джерело,
Що не міліє – повниться з роками!
І як би там людині не було,
А мудра книжка завжди поруч з нами.
(Діти співають пісню про книгу)
6 учень
В часи тривог і в зоряні часи,
Коли від щастя хочеться літати,
Як промінь світла, книгу в світ неси,
Щоб мудрість в серці й світлий розум мати.
7 учень
Давно книжки з’явилися на світ,
Цікавий шлях пройшли вони віками.
Пролинуло земних багато тисяч літ,
Як книжка опинилась перед нами.
8 учень
Така, як зараз на столі лежить,
Легка, красива, звична, паперова.
А час нестримно в космосі летить
І щось мінятись, певно, буде знову.
9 учень
Комп’ютерний настав нестерпний час,
Прогрес такий, що годі і встигати.
І щось, звичайно, зміниться для нас,
Але не зможе людство не читати.
10 учень
Можливо, книжка змінить власний вид,
Сторінки не стиратимуться вічно.
Та поки на Землі живе наш людський рід,
То й книжка буде жити – це логічно.
На сцену виходять хлопчики Василько і Мишко .
Василько. Книги! Книги! Знову книги! Набридло! Не хочу й слухати про них!
Мишко. Васильку, що ти таке кажеш? Як можна прожити без книг? Це ж і багато нових знань, цікавих історій і подорожей.
Василько. Я й так усе знаю. А якщо щось потрібно , то подивлюся у комп’ютері.
Мишко. Але не завжди є поруч комп’ютер.
Василько. То й що? Не люблю читати і не буду.
Зашумів вітер, з’являється чарівник Книгарик.
Книгарик. Почув вашу розмову і вирішив негайно втрутитись. Я знаю, як допомогти Василькові полюбити книги. Я відправлю його в казковий ліс, де немає книжок. Згоден?
Василько. Звичайно! З великим задоволенням!
Книгарик. Чорні хмари, насувайтесь. Цього хлопця забирайте.
Діти у костюмах хмар виводять Василька.
Звучить музика, Василько радісний ходить по лісу.
Василько. Ой, нарешті я звільнився від тих книжок. Я – вільний!!!
Під кущем сидять зажурені Гноми.
Василько. Привіт!
Гном. І тобі привіт.
Василько. А чого ви такі сумні? Чого носи повісили?
Гном. Живемо в цьому лісі вже багато років.
Гном. Вивчили вже кожну стежинку, кожен кущик, кожну мурашку.
Гном. Сумно нам. Хочеться більше цікавого пізнати, але не знаємо, як.
Гном. Чули від сороки, що є якісь книжки, які допомагають дізнаватися багато нового. Але в нас їх немає.
Гном. Може, в тебе є такі, почитай нам.
Василько. Та ви що, я ж і втік від тих книжок до лісу. Чудні ви. Пока!
Гном. Підемо пошукаємо. Може, хтось покаже нам ті книжки. (Уходять в іншу сторону)
Василько. Щось їсти хочеться. О, гриб! Та я не знаю їстівний він чи ні. Не буду брати. О, ягоди… Та чи не отруйні вони? Що ж робити? (Йеи трішки сумний)
(Виглядає Лісовичок)
Лісовичок. Якби книжки читав, то й не голодував.
Василько. Щось пити хочеться. Ось якесь джерельце. Та воно ж засмічене. Треба почистити. Та я ж не знаю, як.
Лісовичок. Якби читав, то знав і зі спраги не вмирав.
Василько замислився і пішов далі.
Василько. Щось стомився я ходити,
Хочу дуже відпочити.
Де ж мені облаштуватись,
Як же в лісі ночувати?
Як від холоду спастись,
І від звірів вберегтись.
Лісовичок. Якби книжки читав, то й горя б не знав.
Василько сів і плаче.
Книгарик. То що, діти, може заберемо його додому?
Діти. Давай заберемо.
Книгарик. Будь по-вашому. Тари бари розтабари, розступіться чорні хмари, сонечко сюди впустіть, Василька принесіть.
Діти-хмари в чорному приводять Василька. Він обідраний, брудний.
Хмара1.
Ось ваш хлопець непутящий,
Василько ваш ледачий.
Думав вік без книг прожити,
Довелось його провчити.
Хмара 2.
У лісочок завели,
Книжки в руки не дали,
Наодинці залишили,
Допомоги не лишили.
Хмара 3
Там не все було так тихо,
Там зазнав він горя й лиха.
Сам свій голод тамував,
Корінці в землі шукав.
Хмара 4.
Був голодний більш як ситий,
Звірами не раз побитий.
Його страх такий скував,
Що хлопчина не гуляв.
Хмара 5.
А від звірів все ховався,
Дуже хлопець налякався.
Ще й від холоду дрижав,
Сам додому забажав.
Хмара 6.
А від стару неземного,
Зрозумів – книжки для чого.
Він тепер усім поклявся,
Що уже за розум взявся.
Василько.
Ой, нічого не питайте…
Краще книжку, книжку дайте!
Був я дуже необачний,
Я не знав, що там так лячно.
Ні, не хочу я так жити,
Краще буду вчитись, вчити
І писати, і читати,
Розум буду розвивати.
(Йому дають книжку, він бере її, притискає до себе)
Книгарик. Тепер ти зрозумів для чого ж книжки людям? То ж продовжимо свято.
Василько. Почекайте! Там у лісі я познайомився з Гномами. Вони дуже хотіли познайомитися з книжкою і дізнатися багато нового. Давайте запросимо і їх на наше свято і допоможемо їм.
Діти (кличуть Гномів).
Гноми, Гноми, не баріться,
В путь-доріженьку зберіться.
На свято наше завітайте,
І про книжечки дізнайтесь.
Входять під музику Гноми.
Гном. Доброго дня вам, діти. Ми вдячні, що ви запросили нас на свято.
Гном. Та ми прийшли не з пустими руками. Мудра Сова, дізнавшись, що ми йдемо до вас, передала вам загадки.
Загадки
На дорозі не знайдеш,
І не зважиш на терезах,
І ціни не підбереш. (Знання).
3. Що на ярмарку не купиш? (Розум)
4. Якщо хочеш ти читати,
То мене повинен знати.
А коли мене не знаєш,
То нічого не вгадаєш. (Буква)
5. Цей будинок кожен знає.
Там книжки відпочивають.
Як туди хто завітає,
Книги радо зустрічають. ( Бібліотека)
Хлопчик. Хто знає, скільки у світі книжок? Цього ніхто вже не знає, бо так їх багато. Є художні книжки, у яких розповідається про історії людського життя. Є наукові, у яких описані винаходи і досягнення науки.
Учень.
Книжок на цілім світі є багато
І кожна щось розкаже нам.
І от сьогодні в наше свято –
Складемо славу всім книжкам!
Діти виконують пісню про книжку.
- І з усіма такими книжками ми можемо зустрітися в нашій шкільній бібліотеці. А господарює там бібліотекар Касьяненко Олена Анатоліївна. Тож надамо їй слово.
Виступ бібліотекаря школи. Ознайомлення з виставкою книжок.