Сценарій свята "Тарас Шевченко - Великий Кобзар"

Про матеріал

Мета: Продовжити ознайомлення учнів з красою, неповторністю, чарівністю Шевченкового слова, його бібліографічними даними, значенням творчості Т. Шевченка для українського народу. Показати, як шанують його пам'ять, викликати бажання глибше пізнати його творчість. Розвивати пам'ять, мислення, читацькі інтереси.

Виховувати в учнів любов до народного поета.

Обладнання: роздатковий матеріал, ноутбук, мультимедійна презентація, зображення кобзи та бандури.

Перегляд файлу

1

 

             

 

      Мета: Продовжити ознайомлення учнів з красою, неповторністю, чарівністю Шевченкового слова, його бібліографічними даними, значенням творчості Т. Шевченка для українського народу. Показати, як шанують його пам'ять, викликати бажання глибше пізнати його творчість. Розвивати пам'ять, мислення, читацькі інтереси.

Виховувати в учнів любов до народного поета.

Обладнання: роздатковий матеріал, ноутбук, мультимедійна презентація, зображення кобзи та бандури.

 

Хід уроку:

І. Організаційний момент.

     -  В нас зараз почнеться цікавий урок –

     Про це повідомив веселий дзвінок.

     Сказав з переривом на ноті високій:

     «Вітаю вас, друзі, з початком уроку!»

В добрий день і в добрий час

Ми зібралися із вами.

Тихо надворі, ні вітру, ні хмар,

Ані шелесне верба височенька.

Наш третій клас має «Кобзар»,

І вголос читає Шевченка.

Не цурайтесь того слова,

Що мати співала,

Як дитину повивала,

З малим розмовляла.

Мов троянда, розцвітає

Вільна Україна.

Народ повік не забуде

Великого сина -

Тараса Григоровича Шевченка

І його мудре слово.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

 

1. Бесіда.

  • Як ви вважаєте, про що мріяли герої щойно прослуханої пісні?(про волю, щасливе майбутнє і т.д.).
  • Скажіть, буть ласка, малята, хто найдорожчий для кожної дитини? (мама)

2. Гра «Мікрофон»

  • А для тебе хто?:
  • А як ви гадаєте, для відомих поетів, художників хто найдорожчий? (мама)

 

Вчитель. Ну що б здавалося, слова…

                Слова та голос – більш нічого.

                А серце б’ється – ожива,

                Як їх почує!.. Знать до Бога

                І голос той, і ті слова

                Ідуть меж люди!

                                 Т. Шеченко

3. Мовні вправи.

Прочитайте ланцюжок

                 на

              землі    муть                   Та-                  Шев-                  жити

 

Поки         жити-                люди               рас                    ченко              буде

 

– Цей вислів буде девізом нашого уроку.

ІІІ. Оголошення теми і мети уроку та очікування навчальних результатів.

  1. Бесіда.

 

  • Отож, ми сьогодні поговоримо про видатного поета та художника Тараса Григоровича Шевченка. Який теж колись був маленьким і дуже любив своїх батьків.

2. Гра «Закінчи речення»

  • Бо все у житті починається….
  • (діти закінчують) з малого
  • З зернинки ….(що можна спекти?)
  • (діти закінчують) хліб
  • З промінчика…….
  • (діти закінчують) зоря
  • Отож і славний наш Тарас Григорович Шевченко почав свою складну дорогу саме з дитинства.
  • Тож тема нашого першого уроку присвячена Тарасу Шевченку  славному Кобзарю  і має назву «Наша дума , наша пісня не вмре, не загине». Це рядки з вірша Тараса Григоровича Шевченка.

3.Виведення мети уроку учнями.

- Для чого ми вивчаємо твори великого поета? (думки дітей вчитель скореговує до наступного)

- Отже, для того, щоб бути гідними майбутнього, треба знати наше минуле. Для того, щоб бути гідними своєї Батьківщини і наступним поколінням передавати наші знання про людей, які присвятили життя боротьбі за волю України.

4. Методичний прийом  «Очікування».

  • Визначте, чого ви очікуєте від роботи протягом уроку (на дошці табл. яку вчитель заповняє по ходу).

На цьому уроці:

Дізнаюся

Навчуся

Про життя Т.Г.Шевченка

Висловлювати свої ідеї та презентувати їх

Про творчість поета

Проводити асоціації та працювати в парах

Про боротьбу Шевченка за Україну

Робити висновки

5. Технологія «Мікрофон»

   Поміркуйте, що означає слово «кріпак»? (Діти висловлюють свої думки). Отже, кріпак - це людина, закріплена за паном, яка на нього працює. Пан міг кріпака продати, купити, виміняти, як річ.

  • Отже, Шевченко народжений кріпаком але згодом він став вільним  у 24 роки.

 

ІV. Життя і творчість Т. Г. Шевченка.

 

Т. Г. Шевченко – великий український поет. Життя нашого генія таке дивне, що слухаючи про нього, можна було б сказати, що це якась легенда, коли б не було правдою.

(Розповідь учнів про життя поета)

Дата 9 березня 1814 року пам’ятна  у історії української літератури. Тоді, темної ночі, перед світанком, у селі Моринцях на Звенигородщині, у хаті Григорія Шевченка, кріпака пана Енгельгарда, блиснув єдиний на все село вогник: народилася нова панові кріпацька душа, а Україні – її Великий співець – Тарас Шевченко.

                                          Не називаю її раєм,

                                          Тії хатиночки у гаї

                                          Над чистим ставом край села

                                          Мене там м ати повила

                                          І, повиваючи, співала,

                                          Свою нудьгу переливала

                                          В свою дитину…В тім гаю,

                                          У тій хатині, у раю

                                          Я бачив пекло… Там неволя,

                                          Робота тяжкая, ніколи

                                          І помолитись не дають.

Безрадісним було дитинство Тараса. Тяжке кріпацьке життя. Був він і пастухом, і кухарчуком, і козачком, тобто слугою у пана.

Ось,як згадує Т. Г. Шевченко про своє дитинство.

                                               Мені тринадцятий минало.

                                               Я пас ягнята за селом.

                                               Чи то так сонечко сіяло.

                                               Чи так мені чого було?

                                                Мені так любо, любо стало.

У 9 років Тарас залишився без матері, зазнав знущань лихою мачухою. Коли хлопчику було 11, помер і батько.

        Пан Енгельгард забрав хлопчика, як свого слугу, аж у Петербург. Знущався над ним і над його талантом художника.

Тарас Григорович прожив усього 47 років, із яких 24 роки був у кріпацтві. 10 років мучився у солдатській неволі на заслання і всього 13 років був вільною людиною. 13 років волі…

 Ще з дитинства Т. Г. Шевченко тягло до малювання. Крейдою чи вуглинкою змальовував усе, що бачив. Саме тут пощастило Шевченкові – його талант до малювання помітили видатні художники.

             Шевченко  перебував у кріпацькій неволі. Художники зібрали 2500 карбованців. І викупили його. Саме вони допомогли Шевченкові звільнитися від кріпацької неволі та відкрили перед ним шлях до науки і мистецтва. На все життя зберіг він у серці любов до благородних діячів російської та української культури, що вирвали його з кріпацького пекла.

У цей час він усе більше замислюється над гіркою долею рідного краю, над безправним становищем покріпаченого люду.  

                Гнів на жорстоке панство, жаль та біль від споглядання мук – все це виливається на папері у хвилюючих поетичних рядках.

                                      Думи мої, думи мої,

                                     Лихо мені з вами!

                                     Нащо стали на папері

                                     Сумними рядками?

Його славні твори кликали до боротьби за волю.

                                  …Вставайте, кайдани порвіте,

                                     І вражою злою кров’ю

                                      Волю окропіте, -

закликав поет.

               За сміливі заклики, вільнодумні твори царський уряд заборонив поету писати і малювати. Усіляко переслідував і жорстоко карав.

У 1861 році на Україну страшним громом чорною хмарою печалі прилетіла звістка – У Петербурзі 10 березня  перестало битися серце великого поета.

Перепоховали Т. Г. Шевченка в Україні над Дніпром, поблизу Канева. Мрія поета здійснилася.

Т. Шевченко є гордістю, честю і славою України. Ми називаємо його кобзарем. Так поет назвав книгу всього свого життя – « Кобзар».

Пам'ять про Т. Г. Шевченка живе у серцях людських. Його іменем названі вулиці, театри, школи, Київський Національний університет. Пам’ятники Шевченку стоять у багатьох містах України, у далекій Канаді, США, Франції, Росії.

V. Поезія Т, Г. Шевченка.

1. Конкурс на краще читання творів Шевченка.

Учні читають напам’ять улюблені вірші Шевченка  та демонструють малюнки до цих віршів.

 

                          Й лози зеленіють.

                                          ( Тече вода з – під явора)

 

-А зараз я пропоную вам доповнити ці рядки потрібними за змістом словами.

Неначе сонце засіяло,

Неначе все на світі стало

Моє… лани, гаї, сади!

І ми, жартуючи, погнали

Чужі ягнята до … ( води)

 

Дивлюся, аж світає

Край неба палає.

Соловейко в темнім гаї

Сонце…( зустрічає).

 

Не називаю її раєм

Тії хатиночки у.. ( гаї)

 

Тече вода з – під явора

Яром на долину.

Пишається над водою

Червона …( калина)

 

На панщині пшеницю жала,

Втомилась; не спочивать

Пішла в снопи, пошкандибала

Івана сина… ( годувать)

2. Декламування вірша «Заповіт» (можна включити аудіозапис вірша у виконанні Богдана Ступки)

  • Як і заповідав поет, його поховано біля Канева над Дніпром на високій Чернечій горі, яку народ називає Тарасовою. Тут часто можна почути українських народних співців і музикантів, які співають і грають на кобзі (бандурі). (Показати наочність де зображені музичні інструменти: кобза і бандура, могила Т.Г.Шевченка; даний матеріал є в мультимедійній презентації)

 

3. Вивчення скоромовки.

Шевченко – наша слава,

Наш пророк і наш співець

І за волю, за державу

Богом даний нам борець.

   Микола Щербань

4. Творча робота.

Скласти прислів’я.

- Шевченко Тарас наче …

- Шевченкові твори сяють, мов …

- Шевченків «Кобзар» - то для народу …

- Ми Шевченка славить будем і ніколи …

- Шевченко дужий був не силою, а …

- Тарасів «Заповіт» облетів …

зорі.

сонце для нас.

не забудем.

великий дар.

увесь світ.

словом мудрим.

 

5. Вірші про Т.Г.Шевченка.

1. Тепер наш Шевченко в кожній хаті

З нами словом живим розмовляє

Є в Шевченка народження дата –

Дати смерті в Шевченка немає.

2. Ми не забудем тебе, Тарасе,

Черпаєм правду в твоєму слові

І збережем ми для внуків наших

Українську пісню, українську мову.

3. Якщо вам мова, і земля, й родина,

І пісня українська дорогі, –

Любіть, як він, страждальну Україну,

Як він, ви ненавидьте ворогів.

4. У дні радості, печалі і тривоги

Йому віддаймо шану та уклін

За мудрістю звертаймося до нього –

І переможем, з нами Бог і він.

5. Поки буде Дніпро сивий

Нести в море воду,

Живий буде Тарас в серці

Вільного народу.

6. Наш Кобзар, нескорений, величний,

Дивує весь білий світ

Нехай же в душах споконвічно

Звучить Тарасів «Заповіт».

 

1

3

2

4

… Тече вода із – за гаю

      Та попід горою.

      Хлюпочуться качаточка

      Поміж осокою.

 

… Сонце гріє, вітер віє

    З поля на  долину,

    Над водою гне з вербою

    Червону калину.

  Вітер з гаєм розмовляє

      Шепче з осокою;

      Пливе човен за Дунаю

      Один за водою…

 

   … Зоре моя вечірняя,

       Зійди над горою,

       Поговорим тихесенько

       В неволі з тобою.

VI. Закріплення матеріалу.

1. Вікторина «Добери до малюнків рядки з віршів, розтав правильно цифри                                   

 

 

2. Знайди зайвий рядок

                                    Тихесенько вітер віє,

                                    Степи, лани мріють

                                    Реве та стогне Дніпр широкий

                                     Верби зеленіють.

 

3.   Зараз ми також спробуємо стати поетами. Склади  вірш за опорними словами

                          ____________________ весна

                          ____________________ принесла

                          ____________________квіти

                          ____________________діти

VІI. Підсумкове оцінювання у вигляді тестів.

 

 

  1. Коли народився Тарас Григорович Шевченко?

 а) 8 березня 1815 р.;

б)  9 березня 1814 р.;

в)  10 березня 1816 р.

 

  1. У скільки років Малий Тарасик залишився без матері?

а) 8 років;

б) 9 років;

б) 7 років.

 

  1. Т. Г. Шевченко відомий світу, як…

 а) архітектор;

б)  письменник;

в) поет;

г) художник.

 

  1. Похований Шевченко в…

а) Петербурзі;

б) Києві;

в)  Каневі;

г) Москві.

 

  1. Якого птаха найбільше оспівував поет?

а) соловейка;

б)  лелеку;

в)  ластівку;

г) жайворонка.

 

  1. Які рослини і які живі істоти згадуються у вірші « Реве та стогне Дніпр широкий»?

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Не питай, що може зробити для тебе держава, а запитай себе, що ти можеш зробити для неї.

  • Давайте спробуємо відповісти на це питання.Правила проведення вправи «Мозковий штурм».
  • Але спочатку обговоримо наші правила відповідей:
    • Кажіть усе, що спаде на думку.
    • Не обговорюйте і не критикуйте висловлювання інших.
    • Можна повторювати ідеї, запропоновані будь - ким іншим.
    • Розширюйте запропоновані ідеї.

 

2. Вправа «Мозковий штурм» (на дошці записане запитання  Що я можу зробити для України? Діти відповідають, а вчитель записує всі варіанти на дошці.)

3. Обговорення й оцінювання запропонованих ідей.

4. . Побудова асоціативного куща.

  • Отож давайте зробимо висновки про нашого геніального поета. Який він?

 

вільний  допитливий

обдарований   розумний

щирий українець  Тарас  наполегливий

сміливий

великий   перлина українського народу

Кобзарі  прекрасний

 художник

 Формування контрольно-оцінювальних дій.

  • Подумайте, але не кажіть: хто був найактивнішим на уроці, хто був уважним, хто лінувався і не все чув, що каже вчитель?

На серединки квіточок малюйте ротик, відповідно до вашої праці на уроці. Якщо ви працювали чудово, то намалюйте усміхнений ротик; якщо добре, то ротик рівненький; якщо не зовсім добре, то ротик скривлений. (Вчитель роздає дітям заздалегідь виготовлені квіточки з приклеєним кружечком, що і є серединкою квітки)

- Хто виконає завдання, то прикрасить своєю квіткою портрет видатного митця Тараса Григоровича Шевченка на честь шани і подяки.

 

 VІІI.   Підсумок уроку

         Минають віки, стираються написи на камені, тліють книги, руйнуються будівлі, але слово Шевченкове – живе і вічне. Вивчаймо його, думаймо над його істиною, виконуймо його заповіти, які посилав він синам свого народу. І  серед них найперший і найголовніший:

                                   Свою Україну любіть,

            Любіть її… Во время люте,

                                    В останню тяжкую минуту

                                   За неї Господа моліть.

 

  1. Робота в парах
  • Вам потрібно у парах відновити речення яке понад’їдав дід Буквоїд (повписувати пропущені літери). Пара яка справиться утворює ключ і з дозволу вчителя презентує роботу.

Тарас Григорович Шевченко  великий український поет, художник.

Шевченко Тарас, наче сонце для нас.

Тарасові слова  то правда жива.

Ми Шевченка славить будем і ніколи не забудем.

Шевченкові твори сяють, мов зорі.

Шевченкове перо панів по серцю шкребло.

Шевченко жити буде, поки на землі житимуть люди.

Хто з Шевченком знається, той розуму набирається.

Хто Шевченка прочитав, той багатший серцем став.

Наприклад:

Т р с Гр г р в ч Ш вч нк   в л к й   кр їнськ й п  т, х д жн к.

(Вчитель пропонує кожній парі 1 приказку; у словах пропущені деякі літери)

  1. Гра «Гаряча картопля»

(Вчитель кидає м’яч із запитанням, а учень відкидаючи м’яч дає відповідь. Робити це треба якнайшвидше, уявляючи, що у руках не м’яч, а гаряча картопля).

- У якому селі народився поет? (с.Моринці)

- А де пройшли дитячі роки Шевченка? (с.Кирилівці)

- Тарас Григорович народився вільним чи кріпаком? (кріпаком)

- Скільки років було поету коли він став вільним? (24 роки)

- У якому віці він помер?(У 47 років)

3. Оцінювання та заохочення.

- Молодці!

 

 

 

doc
Додано
7 серпня 2018
Переглядів
3243
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку