Сценарій свята зустрічі птахів "На крилах весни прилітають птахи"

Про матеріал
Сценарій виховного заходу призначений для учнів 4 класу, містить цікавий пізнавальний матеріал про пам’ятники, побудовані птахам в різних країнах світу, знайомить учнів з народними традиціями зустрічі птахів. У сценарії використані загадки, вірші, пісні українських поетів.
Перегляд файлу

  З досвіду роботи вчителя початкових класів

Марганецької СЗОШ І-ІІІ ступенів № 9

Постоєнко О.О.

( вища категорія, звання « старший вчитель»)

 

Свято зустрічі птахів «На крилах весни прилітають птахи…»

 

Мета: ознайомити дітей  із народними традиціями зустрічі птахів; розвивати інтерес до читання пізнавальної літератури; закріплювати поняття «зимуючі» та «перелітні» птахи; розвивати логічне мислення, допитливість; виховувати дбайливе ставлення до птахів, бажання допомагати їм

.

Обладнання: малюнки із зображенням птахів; аудіозаписи; пазли для групової роботи.

                                               Хід заходу

І. Вступна частина.

  Учениця 1.    Весна в свої вступає береги,

                          Із квітів килими зіткає пишні,

                          В зелені трави одягне луги,

                          В садах розквітнуть яблуні і вишні.

Учитель.

- Земля приваблива у різні пори року. А весною все ж таки квітучіша і запашніша, гарніша й чистіша. З давніх-давен у нашого народу було одне з найулюбленіших свят – Зустріч весни, що приходило пишно і радісно. Навесні пробуджується земля, оживає природа, а з нею – радісні клопоти хлібороба. Після холодних коротких днів і довгих зимових вечорів молодь отримувала можливість вийти на залиті сонячним світлом левади, вкриті першою прозеленню пагорби, де дихалось на повні груди і співалось на повен голос. Весну, за уявленням предків, приносили на крилах птахи.

     Перші весняні промені сонця пригрівають землю, швидкі струмочки знову співають свою пісню. З вирію повертаються на батьківщину наші пернаті друзі. Тому сьогодні ми розпочнемо свято зустрічі птахів.

 

Учениця 2.               На крилах весни прилітають птахи,

На крилах пташиних – весна прилітає.

   Сонце стелить додому промінням шляхи

   А вітрець дрібні кіски хмарин розплітає.

Визирають з-під снігу первоцвіти в гаю

    Закликають весну, шлють привіт солов`ю.

Прилітайте пернаті! Прилітайте до нас!

           Повертайтесь додому! Вже весна, вам вже час!

ІІ. Основна  частина.

 

1.Розповідь  вчителя:

     -З давніх пір існує обряд закликання весни, та був ще  один – зустріч перелітних птахів. Адже яка то весна, коли не чути голосного щебетання пернатих? Віддавна вважали, що тепло приносять на крилах саме перелітні птахи.

      Обряд цей улаштовували 22 березня, на свято Сорока святих. Напередодні випікали сорок фігурок у вигляді птахів. Їх називали «жайворонками» чи «голубами». Рано – вранці діти брали частину цього печива і підвішували його на фруктових деревах. Решту тримали до обіду, коли вилазили на дерево і приказували:

Пташок викликаю

З теплого краю:

- Летіть, соловейки,

На вашу земельку,

Спішіть, ластівоньки,

Пасти корівоньки.

     Після цього всі стежили за тим, коли над ними пролетить якійсь птах. Це була добра ознака. Особливо раділи, якщо над головами з`являлись дикі гуси. Кожний брав соломинку і жбурляв услід птахам:

  • Гуси! Гуси! Нате вам на гніздечко і на здоров`ячко, а нам – на тепло!
  • А зараз давайте заспіваємо пісню «Щебетала пташечка».

 

2. Звучить  пісня  «Щебетала пташечка» у виконанні учнів класу.

                  3. Учитель:

                     - Радіють приходу весни і земля, і звірі, і птахи, і люди. Тому так  багато про неї створено пісень, віршів ,  хороводів,  закличок, ігор. І доки ми будемо цікавитися культурною спадщиною нашого народу, доти буде міцний наш зв`язок із рідною землею, а ми будемо сильні та непереможні.

                     Учні 4-А класу підготували вдома вірші про весну, приліт птахів. Давайте проведемо конкурс на кращого читця віршів про весну та птахів.

4.Сторінка « Поетична» (Учні  декламують  підготовлені вдома вірші).

Учень 1.

У квітках летить весна,

Журавлів шука й не зна,

Що вони її вістунами

Відчиняють всюди брами.

Учень 2.

Линуть в небі журавлі,

А курличуть до землі.

Линуть сірими ключами,

Відкривають білі брами.

                  Інсценізація вірша

Учень.

З далекого краю, з далеких світів

Журавлик на крилах додому летів,

Минав океани, ліси і моря,

Вдивлявсь крізь тумани:

Учень-журавель.

  • Чия це земля?

Чиї це долини? Чиї це луги?

Чию це калину гойдають вітри? –

Учень.

Впізнав Україну:

Учень-журавель.

  • Моя це земля,

Моє тут гніздечко

І мова моя.

             (Слухання аудіозапису голосів птахів)

Учень 3.

Навесні, як шпаки прилетіли,

У садочках на гілочках сіли,

Різну гусінь вони поїдають

І співають, співають, співають…

Он чорний шпак співа вгорі,

зозуля голосно кукука.

Скриплять ворони угорі,

в кору дубову дятел стука.

Щебече зяблика сім`я,

і сиза горлиця воркує,

чудова ж пісня солов`я

над всіма співами царює.

Учень 4.

Із жарких країв далеких

Принесли весну лелеки.

Скрізь розтанули сніги

Од тепла та сонця,

І черешня розцвіла

Під моїм віконцем.

Учень 5.

Весна іде! В повітрі молодому

Далекий крик мандрівних журавлів

Вже розітнувсь: ключем вони додому

У рідний край летять з чужих країв.

Учень 6.

Ой, як високо в блакить

Хмари піднялися!

Як горобчик цвірінчить

Весело на стрісі!

Учень 7

 І сонечко все дужче гріє

Голубить і сади й поля.

І кожен з нас теплу радіє,

Життям вже повниться земля

Звучить  пісня  « Ой , минула вже зима».

 

5. Групова робота « Склади птаха» ( пазли).

 Завдання: складіть з поданих пазлів зображення птахів із поданих пазлів. Поясніть, до якої групи птахів він належить: до  перелітних  чи зимуючих. Доведіть свою думку.

 Презентація роботи в групах.

 

6. Гра «Відгадай, хто я» (відгадування загадок про птахів, знаходження відповідних ілюстрацій на дошці).

  • Ось хатина, в ній – співак,

Як цю пташку звати?.. (Шпак).

  • Сам вечірньої години

Заховався в кущ малини.

Та на дуду голосну

Грає пісню чарівну. (Соловей)

- З дерева лунає звук:

Хто там стукає: тук-тук? (Дятел)

  •      Ноги довгі, мов жердини,

Чванькувата ця пташина,

Нові чоботи убрала,

По болоту почвалала. (Чапля)

  •      В лісі на зеленій гілці,

Ніби грав хтось на сопілці.

Підійшов поближче я

І побачив…(солов`я).

- Дзьоб міцний і гарні крила,

Чорний хвіст, жилетка сіра,

Чи присяде, чи летить, -

«Кар, кар, кар!» - усе кричить. (Ворона)

  • Пір`я – вбраннячко розкішне:

                       Золоте, барвисте, пишне.

                       Ходить гордо, наче пан,

                       Дивний красень, птах-…(фазан).

  • Балакуча ця вертуха!

                       Ліс її щоденно слуха –

                       Довгохвоста, білобока.

Ну й плетуха! Це…(сорока).

  • Птах удень в дуплі проспить,

                       А вночі – як ненасить.

                       Ой, вухаста голова!

                      Тихо, мишки! Це ж…(сова).

- Пташка маленька,

блакитно-сіренька,

Жовті груди має,

По гілкам стрибає,

В теплий край не відлітає,

Рідний край не залишає. (Синичка)

              7.  Проведення фізхвилинки. Виконання танку веселих каченят під музику

                 8 . Рубрика «Цікаво знати!».

                          а) виступи знавців з кожної групи.

                   Інформація, підготовлена І групою.

-Багатьом пташкам в різних країнах побудували пам`ятники. Чи знаєте ви про це?

  • Горобцям – у Бостоні (США) за врятування від гусені, яка загрожувала людям знищити врожай.
  • Гусям – у Римі, за те, що врятували місто від ворога, зчинивши галас і цим попередивши мешканців.
  • Голубам – у Парижі, за те, що принесли звістку про аварію англійського підводного човна під час Другої світової війни.
  • Деякі птахи стали у людей символами:

лебідь -  символ вірності і любові;

ворона і сова – символ мудрості;

голуб – символ миру.

Пам`ятники птахам: в Америці – чайкам, у США – горобцю, у Франції – голубам, в Італії – гусям, в Японії – лебедю, у Канаді – казарці.

 

Гра «Знавці птахів» ( вікторина підготовлена учнями ІІ групи)

  - Який найменший птах у світі? (Колібрі. Маса 3 г, довжина 57 мм)

- На яку найвищу висоту піднімаються птахи? (Близько 900 метрів)

- Яку швидкість може розвивати переляканий страус? (До 100 км/год)

- Якої ваг досягають найбільші птахи нашої планети? (близько 157 кг – страуси, при висоті 3 м)

- Як зветься найменша пташка України? (Червоноголовий корольок. Довжина крила 56 мм, вага 6 г)

- Чи є залежність між розмірами тіла і віком птахів? (Чим більше птах, тим довше він живе.)

- Найвищий птах української фауни. (Сірий журавель. Висота 120 м, маса 7 кг)

- Який птах є королем швидкості? (Сокіл-сапсан. Падаючи з великої висоти стані піке, розвиває швидкість понад 320 км/год)

- Найважчий птах в Україні. (Дрохва – 20 кг)

- Найповільніший птах світу. (Американський вальдшнеп. Швидкість під час шлюбних танців не перевищує 8 км/год)

- Який птах долає найбільшу кількість кілометрів за добу? (Лелека. Навесні може подолати відстань 450-500 км за добу)

                 

              

                  Інформація, підготовлена 3  групою.

  •  У 1848 р. було створено міжнародну Червону книгу, куди заносяться усі рослини і тварини, яким загрожує зникнення.

     А у 1982 р. закон про Червону книгу було прийнято в Україні. Сьогодні до неї занесено понад 800 видів рослин і тварин з метою їхньої охорони і

збереження.

     1-й учень

Послухай, як струмок дзвенить,

Як гомонить ліщина.

З тобою всюди кожну мить

Говорить Україна!

Послухай, як трава росте,

Напоєна дощами,

І як веде розмову степ

З тобою колосками.

Послухай, як воду шумить,

Дніпро до моря лине.

З тобою всюди кожну мить

Говорить Україна!

                       2-й учень

Світ прекрасний навколо тебе –

Сонце ясне і синє небо.

Птахи, звірі, гори і ріки –

Нехай він буде таким навіки.

Нехай людина добро приносить,

Бо світ навколо любові просить.

 

ІІІ.  Заключна  частина.

Учитель:

  •  Як не злилася Зима, прийшла пора і їй відступати. Адже птахи принесли весну. А що ж роблять птиці навесні, коли із вирію повертаються?

Учениця 1.

 Що роблять птиці навесні,

Коли із вирію вертаються?

Вони в такі блакитні дні

З ланами і людьми вітаються.

Чиї ж то голоси дзвенять,

Як ліс під сонцем вишумовує?

Дрозди й синиці гомонять

Пташиною своєю мовою.

Що робить жайворон-трудар.

Як луг ромашками квітчається?

Він з неба розсипає жар,

І щедра пісня не кінчається!

 

 

Учень2

Тож давайте, любі діти,

Весну прославляти,

Птахів, що летять до нас,

Славно зустрічати.

Учениця 3

Люби, шануй веселу пташку

 Її довір’ям дорожи.

Віддячать нам за нашу ласку

Садів крилаті сторожі.

 

Учень 4   

Природа рідна – наша втіха,

Тож хай вона не знає лиха!

Ми всі господарі Природи,

То ж збережемо її вроду.

 

Пісня «Повернулися  лелеки».

 Учень 5. 

Ми співали й танцювали.

Із святом всіх привітали.

Завітайте ще до нас!

Прощавайте, в добрий час!

 

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Малахова Віолетта Юріївна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
doc
Додано
25 лютого 2020
Переглядів
4703
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку