На допомогу класному керівникові! Сценарій виховного заходу допоможе старшокласникам сформувати уявлення про жахливу трагедію 20 століття та краще зрозуміти екологічні проблеми сьогодення.
«ЧОРНОБИЛЬ - НАШ БІЛЬ»
Стіл накритий вишитим рушником, свічки , живі квіти. Лунає мінорна музика.
Вірш читає Козак Д.
Вірш читає ТатевМ.
(Музика підсилюється, потім поступово стихає, на тлі якої ведуча читає).
Ведучий.. Чорнобиля гіркий полин
На серце ліг незримо й тяжко,
І плине над землею дзвін
Із тихим стогоном протяжно.
Біда розпочалася у духмяному повітрі, в біло - рожевому цвітінні яблунь та абрикосів, у воді сільських криниць, у всій красі зелені ... Та хіба тільки в ній? Вона розчинилася в людях. Вона - ця трагедія - ввійде в історію, в усі хроніки людства як невигойна рана на тілі України. Надто дорого ми заплатили і ще заплатимо за людську недбалість. 26 квітня! В пам’яті українського народу це день чорнобильського лиха, болю і суму, і забути це й викреслити із нашої пам’яті – неможливо.
Олексій 1986 рік. 25 років тому. Стояла тепла українська весна. Відроджувалась і оновлювалась природа. Країна збиралася відзначати травневі свята. У місті атомників на Прип'яті спали безтурботним сном. Невеличке містечко Чорнобиль купалося у зелені вишень та яблунь.
Юля. Ніч. 26 квітня 1986 року. 1 година 23 хвилини 40 секунд.
Запис вибуху і сирени.
Ведучий:
„З руїн реактора виривається стовп зловіщого вогню, палаючих шматків графіту. Стовп стрімко, як фантастична ракета, піднявся в небо, освітлюючи корпуси атомної, річку з верболозами.Вогняний стовп завмирає на висоті 1.5 км. На вершині його утворилась світла куля, яка начеб засмоктує в себе цей примарний стовбур, всередині якого щось рухається, згорається, випростовується, але сам він стоїть над нічною землею, як ялинкова іграшка блідо вишневого кривавого кольору. Ніч безвітряна і стовп стоїть між небом та землею, наче вагається, куди ж йому пустити свій корінь”.
Вірш читає: Оля ( самостійний вибір учня)
Юля: За покликом рідної землі на захист свого народу першими до палаючого реактора по тривозі прибули пожежники по охороні Чорнобильської АЕС на чолі з начальником корпусу Володимиром Правиком.
Ведучий: 23-річний Правик, як потім було встановлено комісією, вибрав найбільш правильне рішення – направив свій загін з 14 чоловік на дах машинного залу площею в 500 м2. Адже в цьому залі знаходились всі турбіни, через нього йшли численні кабелі високовольтної лінії, які від вогню могли б перетворитись на бікфордів шнур. Через 2 тижні після аварії красивий юнак, відважний офіцер Віктор Кібенок помер у московській лікарні, так і не побачивши народженого вже після трагедії молодою дружиною первістка. Тепер про Віктора і його бойових соратників кажуть: був добрим, чесним, сміливим, принциповим, любив сім’ю, друзів, багато жартував. Його улюбленою приказкою була: „Тримайтесь ближче до життя, хлопці”.
Олексій:
Незабаром прибуло підкріплення з міста Прип’ять на чолі з лейтенантом Віктором Кібенком. Вступивши у вируюче полум’я, у смертельну небезпеку, якою дихав реактор, пожежники в ту ніч, не шкодуючи ні сил, ні самого життя, виконали присягу на вірність народу України.
Вірш читає : Сергій ( самостійний вибір учня)
Т.В.: У ніч на 26 квітня Валерій Ходемчук був на зміні. Він загинув у перші хвилини аварії під уламками четвертого енергоблоку ЧАЕС. Саркофаг став для нього вічним пристанищем… Чи є більше горя на світі ніж матері, що втратила свого сина і не має навіть його могили. Не дочекалась Ганна Ісаківна свого сина Валерія. Але він для неї живий. Вона розмовляє з ним. Вона пише йому листи…
Вірш читає: Ігор ( самостійний вибір учня)
Вірш читає : Іра ( самостійний вибір учня)
Юля. Анатолій Кургузов, Володимир Правик, Віктор Кібенок, Микола Ващук, Василь Ігнатенко. Імена героїв, які першими ступили на лінію вогню, Вони ступили у вируюче полум'я, у смертельну радіацію, рятуючи станцію і людей. Вони не думали про себе. На це не було часу. Вони працювали, тому що вони – воїни, бійці з пожежею, вони ступили в смертельну радіацію не за наказом командира, а за велінням совісті.
Ведучий: АЕС виробляла міліарди кіловат-годин електроенергії. Реактор четвертого енергоблоку планувалося зупинити на ремонт. Але адміністрація станції вирішила провести деякі експерименти. Неувага до правил безпеки спричинила страшну біду. Рятували солдати, пожежники, будівельники, медики. Пізніше їх стали називати ліквідаторами. Сьогодні у нас присутня людина, яка боролася з невидимим, але жоростоким ворогом.
Це учасники ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС Стаценко Григорій Афанасович та Іващенко Василь Петрович
Представлення і виступ ліквідатора.
Вірш читає : Влад( самостійний вибір учня)
Олексій:
Доля нашої днини після Чорнобильської катастрофи сумна і нелегка, але все дається в порівнянні. Щастя нашої днини в тому, що ми живемо, що ті, що могли ніколи не народяться після 1986 року народились, живуть і вчаться творити прекрасне.
Юля: Наслідки вибуху четвертого реактора Чорнобильської атомної сколихнули весь світ. В результаті аварії стався величезний викид радіоактивних ізотопів з активної зони реактора, які радіоактивною хмарою перенеслись на великі відстані.
Олексій: Йод – 131, цезій – 134, 137, стронцій – 90, плутоній – 239, плутоній – 240. весь цей радіоактивний дощ розлетівся і висіявся на територіях України, Білорусії, Росії. Радіоактивного забруднення зазнало майже 50 відсотків території України. В життя мільйонів людей увійшли слова радіація, зона, ліквідатор, відселення.
Ведучий:
А на квітучий українській землі з’явились пусті міста і села, мертвий ліс, в який не можна ходити, сади з яблуками, насиченими радіоактивною отрутою, вода, яку не можна пити, і навіть повітря, яким дихаємо, стало ворогом.
Вірш читає: Аня ( самостійний вибір учня)
Ведучий. На сьогоднішній день два з половиною мільйони людей проживає в забрудненій зоні, з них вісімсот тисяч дітей. Смерть 35 тисяч людей пов’язана з аварією на ЧАЕС та її наслідками.
Юля: Радіація – невидимий і тому підступний ворог всього живого. Від неї важко вберегтися, захистити себе і природу. Як відомо, і зараз у зоні відчуження проживають люди. Їх дуже мало. Та все ж живуть.
Показ кадрів з кінофільму «Чорнобиль-за секунду до катастрофи»
Олексій Коли оцінили масштаби катастрофи, виявилася очевидною потреба евакуації населення. Стали мертвими села. Земля залишилась без господарів. Смертоносна радіаційна хмара нависла над Україною, Росією, Білорусією, Польщею, Німеччиною, Данією, Швецією. Але жодного слова правди не було сказано про величину радіоактивного викиду.
Юля Багато уроків дав нам Чорнобиль: це й урок недбалості й безвідповідальності, це й урок милосердя та професійної чесності, це урок людського героїзму та відваги.
Ведучий. Нехай пам'ять про загиблих буде вічною. Вічна слава і вічна пам'ять Вам, рятівники наші, низький уклін Вам від врятованого народу.
Оголошується хвилина мовчання.
Хвилина мовчання. Лунають дзвони.
Вірш читає: Ярослав( самостійний вибір учня)
Вірш читає : Владислав( самостійний вибір учня)
Ведучий. Тривожні дзвони Чорнобиля завжди нагадуватимуть: «Нехай не повториться! Нехай земля квітне весною! Нехай повертаються до нас журавлі й несуть на своїх крилах мир, спокій і натхненність».
Лунають дзвони