Сценарій виховного заходу "Козацькому роду нема переводу"

Про матеріал
Цей виховний захід про Україну та її культуру, історію, звичаї. В цьому виховному заході висвітлюється життя запорізьких козаків, їх традиції, побут, звичаї. Завдання заходу розвивати в учнів інтерес до історичного минулого України, виховувати почуття національної самосвідомості, любов до рідного краю.
Перегляд файлу

Сценарій позаурочного виховного заходу на тему: «Козацькому роду – нема переводу»

 

       Зміст

Анотація

Вступ

Сценарій  позаурочного виховного заходу  «Козацькому роду – нема переводу»

Висновок

 

Анотація

 

 Цей виховний захід   про Україну та її культуру, історію, звичаї.

В цьому виховному заході висвітлюється життя запорізьких козаків, їх традиції, побут, звичаї.

 Завдання заходу розвивати в учнів  інтерес до історичного минулого України, виховувати почуття національної самосвідомості, любов до рідного краю.

 

Вступ

 

     Одним з найважливіших показників ефективності  виховної роботи з учнями на сучасному етапі є результативність національного виховання учнівської молоді, його системний характер, втілення в життя ідей, поглядів, переконань, ідеалів, традицій, звичаїв українського народу, форм соціальної практики, спрямованої на організацію життєдіяльності підростаючих поколінь відповідно до природно-історичного розвитку матеріальної та духовної культури нації.

 Ознайомлення з  цінностями народного життя рідного краю, сприятиме усвідомленню учнями місця та ролі українського козацтва в боротьбі за свободу та самостійність             

Ідеал сучасної людини поєднує в собі високі патріотичні і громадянські

риси, вірність демократичним законам, синівське відчуття обов’язків перед

народом, Українською державою. Саме такий ідеал створила козацька доба

сучасне українське козацтво, що є спадкоємцем і продовжувачем ідейних,

духовних і моральних засад українських козаків, їх духовних, культурних,

організаційних, військово-патріотичних і господарських традицій, розробило

кодекс лицарської честі сучасного козака.

 

     Основна мета виховного заходу:

формування національно свідомих громадян України, творче продовження в сучасних умовах звитяги, вироблення в  кожного учня, присутнього на заході, прагнення розвивати в собі кращі людські риси українця – патріота .

 

Навчальна мета:

 

-систематизація та узагальнення знань, отриманих на уроках історії, української літератури;

-поглиблення знань учнів з історії України в цілому та історію

українського козацтва зокрема;

-розвивати вміння орієнтуватися в історичному часі, в історичному просторі; -визначати та застосовувати теоретичні поняття для аналізу та пояснення історичних подій та явищ (логічна компетенція), працювати з матеріалом;

-сприяти вихованню інтересу до козацтва як феноменального явища в українській історії.

 

Виховна мета:

 

-формування в учнів високих морально-психологічних якостей - рішучості, наполегливості, дисциплінованості та ініціативності, навичок працювати у команді, згуртованості в учнівських колективах;

- виховання учнів у дусі відданості Батьківщині та українському народу на засадах національної гідності, високої самосвідомості та активної громадянської позиції, виховання в дітей інтересу до української народної спадщини, зокрема до історії козацтва;

- виховання в учнів взаємоповаги, гідності, вміння висловлювати

власну думку та відстоювати її;

- формувати такі риси характеру, як гуманізм, милосердя;

- виховувати повагу, любов до історичної спадщини нашого народу, любов до рідної землі, її традицій, вірувань.

-відчути бажання наслідувати найкращі риси козаків, виховувати повагу до українських козаків – захисників рідної землі;                                                 

-спонукати до наслідування  кращих рис характеру козаків: добродушності, безкорисливості, товариськості, бажання  завжди прийти на допомогу.

 

Розвиваюча мета:

- розвиток логічного та критичного мислення учнів;

- розвивати вміння аналізувати, виділяти головне, самостійно робити

висновки, систематизувати, формувати гнучкість, самостійність;

-організація змістовного дозвілля учнів.

 

Ефективність розробки передбачає:

-поглиблення знаннь учнів про історичну і  культурну спадщину України;

-формування поваги до традицій і звичаїв українського народу;

-виховання почуття патріотизму;

-сприяння розвитку пізнавального інтересу;

-культивувавання кращих рис української ментальності;

-розвивавання творчого мислення, пізнавального інтересу, самоосвітньої, інформаційної і життєвої компетенції;

- виховувавання прагнення до отримання нових знань;

- позитивні мотиви  до навчальної діяльності, створення умов для самореалізації.

 

 

      Хід заходу

 

Ведучий:

Улюблена Богом перлина

Для всіх українців одна

Козацька моя Україна

Хлібів золотих сторона

Негодами лютими бита

Віками ти йшла до мети

Тобі в небі зорею світити

І волю і долю знайти.

 

Ведуча:

Добрий день вам, друзі щирі,

Хай живеться вам у мирі,

Не минайте нашу хату,

Бо у нас сьогодні свято.

 

Є святкових днів багато,

Нам усіх їх не згадать…

А між ними й наше свято –

Вшанування козаків.

 

Ведучий:

На острові, на Хортиці,

За порогами Дніпра,

Там зійшла козацька слава

Для народного добра.

 

Тут життя і кров віддали

Запорізькі козаки,

Україну рятували

Від ворожої руки.

 

 

Всіх ворогів вони долали,

Всі землі наші зберегли,

Завжди від лиха захищали

І гордо прапор наш несли!

 

Сини Твоєї Батьківщини,

В них сила духу непоборна!

Козацтво – слава України,

Це гордість наша всенародна!

 

 

Ведуча:

Але  ми добре розуміємо, що Україна – це не лише наша країна, це і наше місто, і  родина, і батько, і мати, і діти. Україна – це усі ми.

 

 Звучить у виконанні учнів пісня «Україна це ми»

 

Ведучий:

Сьогодні ми вирішили перевірити, наскільки добре ви знаєте наше козацьке минуле.

.

А зараз оголошується проведення гри-конкурсу.

За звання переможця змагатимуться 2 команди. Переможе та команда, яка набере найбільшу суму балів за  всі етапи гри.

 

Запрошуємо першу команду « Чайка».

 

Девіз: «Козацькому роду нема переводу»

Отаман:   Для боротьби ми не збирали

Ані рушниць, ані гармат.

Здоров’я й знань понабирали,

Що вистачить для всіх команд.

 

Запрошуємо другу команду «Хортиця»

 

Девіз: «Борітеся – поборете»

Отаман :  Ми прийшли сюди сьогодні,

Щоб вести запеклий бій.

Тільки, ні, не кулаками,

А в веселій, дружній грі.

 

 

Звучить Козацький марш, команди виходять на сцену.

 

А оцінювати виступи наших команд буде поважна старшинська рада у складі:

 

Ведуча:

Та скільки б ти не знав  мов, але той  хто не говорить рідною мовою, той ніколи не буде правдивим патріотом для свого народу.

Не секрет, що до козацтва приєднувалися чоловіки різних національностей – і Січ гомоніла різноманітними мовами і діалектами, але особливих складностей у порозумінні між запорожцями не було! Чи спроможні наші нащадки козаків швидко перекласти слова хоча би з російської на українську і навпаки?

Розпочинаємо конкурс «Тлумач»

(Командам роздаються аркуші з надрукованими словами російською, які потрібно перекласти на українську, і українськими словами, які, відповідно, слід перекласти на українську)

Російською

Українською

Російською

Українською

Бутылка

 

 

Ґанок

Пушка

 

 

Рушниця

Усы

 

 

Сорочка

Оружие

 

 

Деруни

Ладонь

 

 

Льох

Рюмка

 

 

Панночка

Трубка

 

 

Осавул

Гвоздь

 

 

Борошно

Топор

 

 

Чоботи

Ужин

 

 

Бійка

Парус

 

 

Ганьба

Кукушка

 

 

Чуб

Табак

 

 

Олія

Галстук

 

 

Пацюк

Форточка

 

 

Кухоль

Колодец

 

 

Крамниця

Впоралися? Ну, це була, так би мовити, розминка, а основні питання – попереду!

 

   Старшинській Раді надається час для підведення підсумків конкурсу.

 

Звучить у виконанні учнів пісня  «Гей соколи»

 

 

 

Ведучий

Де Дніпро наш котить хвилі,
Рве стрімкі пороги,
Там країна, вся зелена,
Славний край розлогий,

Там козацтво виростало,
Слави й волі здобувало,
Україно, Україно,
Славний край козачий!

Ведуча

Там, де Чорне море грає,
Буг, Дністер хвилюють,
Де шляхами, де степами
Козаки мандрують,
За народ там і за віру
Ніс козак життя в офіру.
Україно, Україно,
Славний край козачий!
 

До вашої уваги вікторина «З історії козацтва».

КОЖНА КОМАНДА ВІДПОВІДАТИМЕ ПО ЧЕРЗІ. ЯКЩО У КОМАНДИ НЕМАЄ ВІДПОВІДІ, АБО ВОНА НЕВІРНА, ТО У СУПЕРНИКІВ Є ШАНС ЗАРОБИТИ ДОДАТКОВИЙ БАЛ. ЗА ВИГУКИ ПОЗА ЧЕРГОЮ З КОМАНДИ БУДУТЬ ЗНІМАТИСЯ БАЛИ.

 

1.Що означає слово «козак»? (Вершник, вільна юдина.) 

2.Як називаються козацькі хати? (Курені)

3. Яку зачіску носили козаки? (Оселедець)

4. Що їли козаки? (Галушки, вареники, мед, печену рибу…)
5.Кого вважали козаки батьком, матір'ю, дружиною та товаришем? (Батько — степ, мати — Січ, дружина — шабля, товариш — кінь.) 
6.Найважливіша ознака влади в козацькомувійську. (Булава і бунчук) 
7.Що означає для козака слово «чайка»? (Човен.) 
8.Найвідоміший козацький танок. (Гопак.) 
9.Де розташовувались козацькі табори? (Запорозька Січ.) 
10.Народнийспівець, оспівувач подвигів козаків. (Кобзар.) 
11.Голова козацького уряду. (Гетьман.) 
12.Про яку деталь козацького вбрання казали: «широкі, як чорне море»? (Шаровари.) 
13.Найвідоміша козацька страва. (Куліш.) 
14.Кому не дозволялося заходити на територіюЗапорозької  Січі? (Жінкам.) 
15.Автор першої української конституції. (Пилип Орлик.) 
16.Яке церковне свято козаки вважають своїм і коли воно 
відзначається? (Покрова, 14 жовтня.) 

 

   Старшинській Раді надається час для підведення підсумків конкурсу.

 

 Звучить у виконанні учнів пісня   «Ой на горі та женці жнуть»

 

 

Ведучий:

Наступний наш конкурс «Конкурс отаманів». Отамани дають відповідь по черзі.

 Розпочинаємо конкурс.

  1. Як козаки голосували? /підкинути шапку/
  2. Як козаки ховалися у плавнях від ворога? /під водою дихали через очеретинку/
  3. Яку зброю козаки вважали чесною, справедливою? /шабля/
  4. Цей предмет називали «душею козака», а ще – «носогрійкою». Для кожного запорожця це був своєрідний талісман, з яким не розлучалися за жодних умов! /люлька/
  5. Ця річ була така ж важлива і цінна для козака, як і шабля – носили її у спеціальному чохлі на поясі, або ж … за халявою чобота /ложка/.
  6. Без цієї речі уявити козака неможливо. Синього чи зеленого кольору у будні, червоного чи малинового – на свята. А на виготовлення цієї речі йшло не менше 10 метрів матеріалу! /шаровари/

Старшинській Раді надається час для підведення підсумків конкурсу.

Звучить у виконанні учнів пісня     «Їхали, козаки із Дону додому» 

 

Ведуча:

Наступний наш конкурс «Сильна рука». Це змагання між отаманами.

 

Виходять отамани, вклоняються присутнім, один одному. Далі ступають один навпроти одного, вітаються і сідають за стіл, ліктями руки ставлять на стіл, хто переважить чию руку. Переможець отримує 10 балів.

 

Ведучий:

Наступне змагання називається «Хто швидше з’їсть яблуко, підвішене на нитці». З кожної команди по одному учаснику повинні якнайшвидше з’їсти яблуко підвішене на нитці. Перемагає найшвидший. Хто першим впорається, той отримує 5 балів.

Ведуча:

Козаки мали бути сильними, щоб протистояти ворогам, а тому наступний конкурс «Надування кульок». Виграє та команда, яка швидше надує найбільшу кульку. За це вона отримає 5 балів.

 

Ведучий :

Ой, які ж обережні, витривалі, сміливі, спритні, винахідливі наші козачки. Ви, мабуть, вже й зголодніли. Чи знаєте, які страви любили  їсти справжні козаки?

Про це вам розкажуть наші дівчата.

Учениця:

Ось півмісяці у мисці,

А над ними в’ється дим,

Бо гарячі – масло тане…

Чи ж ви знаєте, що це?

Це – вареники в сметані,

Найсмачніші над усе!

З сиром ось жовтіють в мисці,

І з картоплею киплять…

Полюбляють українці

За столом поласувать.

Ведуча:

Вареники  зготували, то ж і скоштувати пора!. А тому зараз позмагаємось у конкурсі «Хто швидше з’їсть  вареники». Неси– но дівчино  вареники!

(дівчина приносить дві миски  вареників, виходять по одному учаснику від команди)

 Ведучий :

Підведемо підсумки наших змагань . Увага всім учасникам. Слово надається  старшинській раді

Нагороджується  команда – переможець………

Ведуча:
Хай, добрі люди,
Вам щастя буде!
Хай буде доля
На всі роздолля!
 

Ведучий:
І до того літ багато
На любов і згоду. Хай не буде переводу Козацькому роду!
 

Наша зустріч наближається до кінця. Але свято не закінчується. Ми ще раз вітаємо вас, наші майбутні захисники України!

Саме вам продовжувати естафету героїзму і  мужності у справі захисту мирного населення і нашого майбутнього. Щастя вам, добра, радості, здійснення усіх ваших мрій! І нехай завершилась наша чудова подорож у славне козацьке минуле, та ви ще раз підтвердили, що козацькому роду – нема переводу.

Звучить у виконанні учнів пісня  : « Зродились ми великої години»

 

Висновок:

Не забуваймо,  воля – найвища цінність у житті,

Вільний не може збитися з путі.

 

 

Після сьогоднішніх наших змагань в нас залишається світла пам'ять про славні подвиги наших предків. Отож, пам'ятаєте, дорогіучні, що ви є нащадками славних українських козаків. То ж любіть Україну, шануйте її народ. Хай кожен з вас своїми добрими справами і вчинками доведе, що козацькому роду нема переводу! 

 

 

docx
Додано
30 травня 2023
Переглядів
284
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку