Виховний захід «Фізика у професії кухара»
(Відео про професію кухаря)
-Посуд в ресторані не обов'язково мати із срібла, але кухар повинен бути золотим. Як ви розумієте цей вислів? (кухар повинен знати і уміти робити все)
- А для цього майбутній кухар вивчає математику, українську та англійську мови, історію та найголовніше – фізику. Бо кухар повинен вміти варити, смажити, випікати, знати правила використання кухарського обладнання, правила механічної кулінарної обробки продуктів. А це потребує знань фізичних процесів і законів.
-А тепер уявіть собі, що ви є працівниками двох ресторанів «Дібрівчанка» та «Лісова красуня». І вас запросили на конкурс «Золоте яблуко фізики». І кожна команда має свого шеф-кухара (вибрати)
Конкурс 1 «Борщ та каша — їжа наша»
Тож пофантазуйте над фізичними явищами, та щонайбільше назвіть, які з них використовуються при приготуванні борщу?
Конкурс 2 «Без вогню варить»
Та борщу не зварити без теплового обладнання. Теплове обладнання – це серце і головна складова будь-якого підприємства громадського харчування
Фахівці рекомендують купувати сучасну індукційну техніку , бо вона прискорює і полегшує процес теплової обробки і економить 40-50% електроенергії в порівнянні зі звичайними приладами.
Плити випускають з функцією автоматичного вимкнення конфорок Використовують багатосекційні електричні шафи, кожна секція яких нагадує мікрохвильовку. У них можна одночасно готувати різні страви, включивши для кожної секції певну программу. Конвекція в духовій шафі дає можливість швидко і якісно приготувати будь-яку їжу.
Ваше завдання: із фізичного обладнання виготовити модель такої плити. (резистори та вимикачі)
Конкурс 3 «На тріснутий котел годиться і латана кришка»
У кухнях ресторанів використовують електричні чи газові варильні котли для приготування перших, других страв, гарнірів чи соусів,. Вам треба пояснити будову і принцип роботи таких котлів.
…Ці котли виготовляють із подвійними стінками, які наповнені шаром теплоізоляції. Для чого ? (запобігання втрати тепла)
…деякі моделі котлів мають регулятор температури нагрівання (для чого?) (здійснюється автоматичне регулювання температури, дозволяє підтримувати температуру на заданому рівні)
… котли оснащені краном для зливу води, та клапаном заповнення водою. Як працює такий клапан? (коли відливають якусь кількість води з котла, то через клапан поступає нова вода, щоб у котлі був постійно один рівень води, принцип роботи з’єднаних посудин)
…на верхній частині котла розміщують манометр і запобіжний клапан, який у певних випадках спрацьовує. Для чого призначений манометр і в яких випадках спрацьовує клапан? (манометр потрібен для визначення тиску всередині котла, і якщо тиск перевищує номінальний, то клапан спрацьовує)
Конкурс 4 «Вага та міра до гріха не доведуть»
Ви добре знайомі із професією кухара. Та чи знаєте, що до такої поширеної професії є свої певні вимоги. основними якостями кухаря є охайність, уважність, творча фантазія. Кухар повинен уміти відчувати красу. Бути уважним та зосередженим. Адже прояв неуважності може спричинити приготування неякісних і навіть небезпечних для життя людей страв. . У кухаря повинна бути розвинена мовно-логічна пам’ять. Адже йому необхідно знати склад страв, їх калорійність, правила складання меню. Кухар повинен мати добрий окомір – уміти швидко і точно визначати розмір, масу та форму напівфабрикату.
Завдання – визначити «на око» масу картоплі, та об’єм води (5о мл) для приготування борщу. (точність виконання завдання перевіряється за допомогою терезів та мензурки)
Конкурс 5. «Гроші рахувати, треба розум мати»
У роботі кухара часом потрібні і знання ресторанної економіки: грамотне оформлення документів, обчислення і ціноутворення, навіть вміння працювати з касовими апаратами.
І так, відвідувачі замовили обід. Вам необхідно визначити вартість замовлення. (28:4=7 2х+7=17, х=5
5+х=9, х=4 47+54-7=60)
Конкурс 6. «Чекай від гостя не грошей, а «спасибі».
Завданням ваших ресторанів - збільшити потік іноземних туристів до України. Та у кожного з них своя валюта. І у ній ви маєте орієнтуватися.
На деяких грошових купюрах є зображення вчених-фізиків. Назвати прізвища вчених