Сценарій виховного заходу "Зустріч птахів"
Мета: ознайомити учнів із видовим різноманіттям перелітних птахів рідного краю, поширити знання про сезонні явища у природі і в житті птахів, розвивати інтерес до їх охорони, виховувати гуманне ставлення до птахів, формувати відповідальність за стан оточуючого природного середовища, залучати до практичної діяльності у допомозі пернатим друзям.
Свято зустрічі птахів
Вчитель
початкових класів
М –Погорілівської
ЗОШ І – ІІ ст.
Жовтневого району
Миколаївської області
Катеренюк Т.Ф
Мета: ознайомити учнів із видовим різноманіттям перелітних птахів рідного краю, поширити знання про сезонні явища у природі і в житті птахів, розвивати інтерес до їх охорони, виховувати гуманне ставлення до птахів, формувати відповідальність за стан оточуючого природного середовища, залучати до практичної діяльності у допомозі пернатим друзям.
Обладнання: мультимедійний проектор, презентація, магнітофон, роздатковий матеріал, випечка у вигляді жайворонка, пшениця, маски персонажів.
Хід заходу
Вчитель:
(слайд №1)
За вікном весна буяє,
Сонце дужче припікає.
Зник з горбочків вже сніжок,
Весело дзюрчить струмок.
А у 2 класі нашім
Діти раді всі весні.
І зустріти разом птахів
Вирішили тут вони.
Д: Як нам бути? Що робити?
Як пташок краще зустріти?
Х: Може тортик їм спекти?
Чи цукерок принести?
Д: Ні! Краще музику включить,
Щоб святкова була мить!
Х: Краще пісню заспіваймо,
Пташок наших закликаймо!
Пісня (на мелодію пісні «Лягушка», ст. Восшебній микрофон)
І куп.
Он іде весна ланами, розцвітає все,
Пташки линуть на Вкраїну, свято в нас буде.
І чекаєм ми зустрічі весни,
Сняться вже давно нам чарівні сни.
П-в:
Раді ми вам пташата,
Кожна чекає вас хата.
Будемо вас зазивати
Пернатих друзів своїх.
ІІ куп.
Ми чекали вас всю зиму, вірите чи ні?
Батьківщину вже давно ви бачите у сні.
Тож, летіть-летіть, сили бережіть,
Привітання всі ви від нас прийміть.
П-в то й же.
Д: Часу гаяти не можна,
Хто тепер нам допоможе?
Х: Йдем до річки, до Інгулу,
Черепаха там жеве.
Знає все, що буде й було,
Триста років їй уже!
(На мелодію пісні Черепахи Тортили з фільму «Приключения Буратино» виходить черепаха і співає)
Як я рада, любі діти,
Що піклуєтесь про них.
Не знайдете в цілім світі
Пташок ви корисніших.
Не потрібні їм цукерки,
Музика і тортики.
Ви зробіть-зробіть шпаківні,
Будуть вдячні вам вони.
Юний друг, завжди будь юним!
Ти природу бережи,
Захищай, будуй шпаківні.
Що малий – ти не дивись.
Ти не будь до них байдужим
Пташкам посади ти сад.
Я сама була такою
Триста літ тому назад.
Жабка 1:
Швидше, діти, не баріться,
За роботу ви візьміться!
Жабка 2:
Лиш пораду пам’ятайте –
Про гостей-пташок дізнайтесь!
Разом:
Хто вони і як їх звать,
Звідкілля до нас летять?
Вчитель:
(Вчитель відкриває конверт, читає на конверті напис)
Вчитель:
Поповнять ваші розум й знання.
Завдання №1 Гра «Знайди зайве» (Робота в групах)
1група:
Граки, чайки, качки, шпаки, горобці, жайворонки, ворони, зеленушки. (Слайд №2)
(Зайві ті, що не відлітають в теплі краї. Ця група птахів прилітає найпершою, свій переліт вони починають задовго до того, як почне танути сніг)
2 група:
Зяблики, горобці, плиски, гуси, синички, чаплі. (Слайд № 3)
3 група:
Лісові коники, вівчарики-ковалики, ворони, кулики, лелеки. (Слайд №4)
(Ті, що годуються жуками, павуками, черв’яками, приліт у другій половині квітня.)
4 група:
Сільські ластівки, снігурі, горихвістки, синички, мухоловки, піночки, карбівки. (Слайд №5)
(Ті, що ловлять комах у повітрі, прилітають у першій половині травня)
5 група:
Славки, сочевиці, сорокопуди, деркачі, горобці, зозулі. (Слайд № 6)
(Ті, що живуть найдальше, на іншій півкулі, в тропіках)
6 група:
Очеретянки, синички, золотисті щурки, іволги. (Слайд №7)
(Останні, настало літо)
Вчитель:
- З давніх давен українці з повагою ставилися до пернатих друзів.Ще із сивої давнини наші пращури святкували Повернення (Обертіння) перелітних птахів. Припадало це свято на 8 березня, саме в цей час прилітали найперші пташки: граки, чайки, качки, шпаки, жайворонки, коноплянки. Свій переліт вони починають задовго до того, як починає танути сніг. Цих пташок називають – вісниками весни. Існують давні народні повір’я (прикмети).
Уч. 1 – Жайворонок з’явився - чекай тепла.
Уч. 2 – Журавель прилетів – скоро крига зійде.
Уч. 3 – Чайка з’явилася – незабаром крига рушить.
Уч. 4 – Граки прилетіли – на ранню весну.
Уч. 6 – Журавлі – птахи, яких людина дуже любить і оберігає. Курликання журавлів одночасно наводить і на тугу, і на радість.
Чому сумують журавлі?
Вони у вирій відлітають.
Сумують так, бо добре знають –
Немає кращої землі,
Ніж та, що покидають.
А де гніздяться журавлі?
Вони гніздяться тільки вдома.
Над річкою стара солома
Ніжніша пуху в чужині.
Тому, що та солома – вдома!
Вчитель:
Уч. 7 – Існує така легенда про гусей.
Колись у давнину, в Італії, у Римі.
Була війна, була печаль, бо люди гинуть.
Тож і тепер, вночі, знов ворог наступав,
А люди спали мирно всі, ніхто про те не знав.
Почули ворогів місцеві гуси, що жили на болоті.
І попередити взялись, не знаючи, що буде потім.
По каменю взяла у лапки кожна пташка,
До замку полетіли, хоч було дуже важко.
І скинули вони каміння, людей всіх розбудили.
Піднялись люди всі і ворога відбили.
Із того часу в Римі символом є – гуси,
І пам’ятник рятівникам цим стоїть і досі.
Вчитель:
Уч. 8 – Лелека в Україні користується найбільшою пошаною. Існує давня традиція: побачивши лелеку – протягували йому хліба і промовляли: «Бусоле, бусоле, на тобі гольвоту, а дай мені жита копу.» Лелека є народним символом України.
Вчитель:
Уч. 9 – Ластівки почали вити гнізда – буде стійке тепло.
Уч. 10 – Благовіщення без ластівки – холодна весна.
Уч. 11 – У народі кажуть: якщо ластівка під чиєюсь стріхою в’є гніздо, то це передвіщає тій родині щастя. Розоряти гнізда ластівок – гріх. (Усе лице вкриється веснянками,подібними до цяток, що на ластів’їних яєчках)
Вчитель:
Уч. 12 – Зозуля кує на голому дереві – буде неврожай.
Вчитель:
Завдання №2. Робота в групі над деформованим текстом.
1 група:
днаО м’ясі нисиць щузниє за толі надпо 4 сячіти сегуниць, а рапа гористокхві – 7 сячти.
2 група:
Чорноголова йкача даз’їє за ньде сячути кіжув, півкло та інших длишківих макох.
3 група:
стівЛака ловвилює за толі 1 йомільн хму і рівкома.
Вчитель:
4 група:
За ньде зулязо лаз’ї 39 лезених никоків, 5 чилинок щахру, 4 вупака, 3 лелячки телимека, 18 ломодих щіярок, вжидоною до 20 месантитрів.
Завдання №3. Вікторина «Цікавинки про птахів»
Завдання №4. Загадки.
Завдання №5. Гра «Знайди пару»
(Одній половині класу роздається картка із зображенням пташки, а іншій половині – картка із назвою пташки. Учні повинні відшукати свою пару.)
Грак, чайка, качка, шпак, жайворонок, гуска, лелека, ластівка, зозуля, іволга.
Вчитель:
(Робити шпаківні, не чіпати гнізд, насаджувати дерева, підкормлювати пташок, розвішати годівнички, не стріляти в пташок.)
Усі записи діти зачитують і вивішують на заздалегідь підготовлене дерево.
Черепаха:
Жабка 1:
Жабка 2:
Танець пташок
Вчитель:
По черзі:
Летіть соловейки на нашу земельку,
Спішіть ластівоньки пасти корівоньки.
Іще по горах сніженьки лежать.
Іще по долинах криженьки стоять.
А я тії криженьки крильцями розжену,
А я тії сніженьки ніжками розтопчу!
(Усіх пригощають тістечками.)
Заключна пісня:
Ми живемо під небом ясним,
А навкруги шляхи, поля.
І села і міста прекрасні –
Це рідний край – моя земля.
Ми вдячні людям за турботу,
Про нас беззахисних малят.
На Миколаївщині милій
Для нас найкращая земля.
Пв.Збережемо Україну
І птахів оцих родину
Для життя й краси.
Річку, степ і ліс в селі,
Зможем захистить самі –
Для майбутнього.
І пташок оцих родина
Жодна більше не загине – обіцяємо.
Стане світ прекрасним знову
Щебетання їх чудове ми почуємо.