Сценарій заняття "Прості рішення проти зміни клімату"

Про матеріал
Сценарій заняття призначений для використання на уроках біології у 8-9 класах
Перегляд файлу

  Сценарій заняття «Прості рішення проти зміни клімату».

Мета заняття:

- розширити знання про наслідки проблеми - екологічної кризи глобальної зміни клімату, ознайомити з проблемою в Україні та світі

 - формувати практичні навички розв’язання проблеми простими способами і можливостями  в  повсякденні, розвивати екологічно спрямоване критичне мислення, вміння аналізувати, самостійно робити висновки

- виховувати дбайливих, ощадливих господарів планети.

Форма проведення:  бесіда-диспут

Обладнання: комп’ютер, презентація «Альтернативні джерела енергії», плакати та малюнки, фотографії і відео краєзнавчого характеру «Виробничі вибухи в кар’єрах Кривого Рогу».

                                     Епіграф     «Тепер, коли ми навчилися літати у повітрі, як птахи,

                                                        плавати під водою, як риби, нам не вистачає                  

                                                        тільки одного: навчитися жити на Землі, як люди».

                                                                                                             Джордж Бернард Шоу

                                                      Хід заняття:

Мотиваційне слово вчителя:

Останні десятиліття ХХІ століття викликають занепокоєння про зміни клімату, глобальне потепління та парниковий ефект. Досліджено, що кожні 10 років температура на планеті підвищується в середньому на 0,19 градусів С. Що є причиною виникнення «парникового ефекту». В результаті льодовики острова Гренландія та Антарктиди, що містять запаси прісної води на Землі, катастрофічно швидко тануть, втрачаючи свою масу. Це логічно призводить до таких стихійних явищ, як повені та урагани, з’являються аномалії погоди ( минулий і позаминулий рік в Україні тому підтвердження), швидко змінюється рівень води в Світовому океані. Ці наслідки призводять до головного питання –проблеми виживання людства.

Отже, ефективне використання енергії, стан навколишнього середовища в цілому є найсуттєвішим аспектом сталого розвитку не тільки України, а й світовою проблемою. Чи є шляхи вирішення? Чи може кожен з нас допомогти планеті вижити? Тож спробуємо відшукати шляхи розв’язання проблеми глобального потепління. Назвемо нашу дискусію «Глобальні зміни клімату. Міф чи реальність».

Учні отримали випереджаючі завдання.

                                                        План.

  1. Поняття «глобальне потепління», «зміна клімату», «парниковий ефект».
  2. Причини глобального потепління.
  3. Наслідки зміни клімату в світі та в Україні.
  4. Шляхи розв’язання проблеми.

Виступи учнів.

1-й учень.  Глобальне потепління ( англ. «Global warming») – це прогресуюче підвищення температури поверхні Землі, що пов’язується з парниковим ефектом і призводить до зміни клімату в глобальних масштабах. Зміна клімату – коливання клімату Землі в цілому або в певних регіонах, яке проявляється з  часом. Які причини? – Природні-динамічні процеси на Землі, зовнішні дії – періодичні коливання сонячної активності, тобто ультрафіолетове випромінювання, антропогенний фактор – діяльність людини.

Парниковий ефект – це процес, при якому поглинання і випускання інфрачервоного випромінювання атмосферними газами викликає нагрівання атмосфери і поверхні планети. Чадний та вуглекислий гази, вуглеводні (метан, етан, які накопичуються в результаті спалювання корисних копалин). Історична довідка: парниковий ефект було виявлено в 1824 році французом Жозефом Фур’є, а досліджений як процес у 1896 році Сванте Арреніусом.

2-й учень. Причини глобального потепління різні. Точної відповіді немає. Проте на даний час виділяють такі. Науково доведено, що поточне глобальне потепління пояснюється господарською діяльністю людини. І хоча кліматичні системи змінюються завдяки внутрішнім процесам, які відбуваються природно, зовнішній антропогенний вплив неабияк впливає.

3-й учень. Що ж принесе глобальне потепління світу і Україні?

Наслідки можна поділити на 3 групи:

- фізичні -  підвищення середньої температури Землі,танення льодовиків і підвищення рівня Світового океану, збільшення частоти та інтенсивності екстремальних погодних явищ (урагани, посухи, повені, лісові пожежі)

- екологічні – порушення екосистем та зникнення видів тварин і рослин, зміна ареалів проживання тварин

- соціальні та економічні – продовольча безпека (посухи, повені), дефіцит прісної води, масова  міграція населення, вплив на здоров’я людини ( поширення інфекційних хвороб, теплові удари, що є смертельними, наслідки стихійних лих)

 Небезпека для людства полягає в тому, що в атмосфері збільшиться кількість вуглекислого газу вдвічі. Починаючи з епохи індустріалізації вміст вуглекислого газу збільшився на 25%. Прості розрахунки показують, що в найближчі 100 років, якщо збережеться нинішній темп, не є небезпечним. Щодо України, то позитивним є те, що клімат в Україні пом’якшиться. Це означає, що зменшиться контраст між зимовим і літнім сезонами, зими стануть тепліше. Відтак вирівняються показники випадання опадів. Особливо це важливо для посушливої зони України - це степова зона, південь країни. Але ми повинні пам’ятати й про прийдешні покоління. Тому проблема парникового ефекту залишається нагальною. Потрібно дбати про чистоту атмосфери та покращання екологічної ситуації.

4-й учень. Розв’язувати проблему глобальної зміни клімату та парникового ефекту треба не тільки на державному рівні. Потрібно починати з себе. На державному рівні: зменшення викидів парникових газів, перехід на відновлювальні джерела енергії (сонце, вітер, вода), розвиток електромобільного громадського транспорту

  • «Де я, а де зміни клімату?»
  • «Хіба я можу вплинути на глобальні проблеми людства?»

Такі питання може поставити пересічний громадянин. Але давайте подискутуємо. А ми самі щось можемо змінити? Так, можемо і повинні!!! А як це зробити? По-перше, ефективне використання тепла, утеплення стін, міжпанельних швів із зовнішньої сторони будинку, утеплення вікон - знижуємо викиди парникових газів (!), встановлення енерго- і теплозберігаючих металопластикових конструкцій, які є однією з найпростіших, ефективних методик, що підвищують температуру в приміщенні. По-друге, економія електроенергії, води, сортування сміття в побуті та повне використання природного освітлення.

Індивідуальна робота (рішення задач).

  1. З крана, що протікає втрачається 24 л води на добу. Скільки води буде втрачено за тиждень?
  2. Якщо чистити зуби при відкритому крані протягом 5 хвилин, марно витікає 45 л води. Дайте пораду: як зекономити воду при чищенні зубів?
  3. Якщо приймати душ впродовж 5 хвилин витрачається 100 л води. Порахуйте, скільки води можна зекономити, якщо приймати душ 2 хвилини. «Весела порада» - вмикайте улюблену музику і спробуйте вкластися у 2 хвилини.

Вчитель: Отже, розуміємо, що склалася ситуація, коли на природний процес, що розвивається за своїми законами, накладаються результати нераціональної діяльності людини. Любов до України і її природи – поняття нероздільні. Ця любов починається з маленької батьківщини кожного з нас, того місця, де ми народилися, навчаємось чи працюємо, живемо. Тому від рівня знань, культури виховання, в першу чергу, в родині, патріотизму залежить, чи збережемо ми свою землю, чи зможемо допомогти їй залікувати нанесені людьми криваві  рани і запобігти новим, чи вистачить у нас всіх снаги, щоб зазеленіли ліси, сквери і парки, щоб стала  чистою вода в річках і джерелах, щоб відродились зникаючі рослини і тварини. І нам слід погодитись з висловом мудреця, ім’я  якого залишилось невідомим, що «Немає простих рішень, є тільки розумний вибір». Кожен із нас зобов’язаний замислитись про наше майбутнє. Просвітництво населення, підвищення рівня освіти з питань ефективного використання та заощадження енергії, води, сортування сміття на сьогоднішній день є актуальним. Тільки завдяки цьому можна зберегти клімат.  Отже, давайте створимо «Коло ідей».

Робота в групах (вироблення рекомендацій).

ЯК ПРАВИЛЬНО СОРТУВАТИ СМІТТЯ?

- Перед сортуванням помити від харчових залишків і висушити, спресувати предмети для зменшення розмірів, макулатуру зв’язати мотузками, алюмінієві і пластикові банки зім’яти.

Які вироби можна і не можна сортувати? Можна:- папір без плівок, скріпок, залишків мотузок, скоб, скло (від напоїв, ліків, пластик (згідно маркування на виробі). Не можна: - контейнери для яєць, шпалери, туалетний папір, фотографії, підгузки, вироби, в яких була олія, кераміка, блістери від пігулок, обгортки від шоколаду, круп, макаронів, одноразовий посуд, пінопласт, зубні щітки, трубочки для пиття.

ЯК ЕКОНОМИТИ ЕЛЕКТРИКУ? - Сушіть білизну на мотузці, а не на електросушарці, виставляйте на термостаті нижчу температур, встановлюйте термоізоляцію, відключайте електромережі, якими не користуєтесь, розгляньте можливість встановлення сонячних батарей (або фотопанелей).

Сонячні панелі (батареї) Одеса. Для дому, дачі. Ціна. Купити ISKRA ENERGY

ЯК ЕКОНОМИТИ ВОДУ?  - Перевірте справність сантехніки, щільно закривайте кран, віддавайте перевагу душу, закривайте кран, коли чистите зуби, для того, щоб прополоскати рот, завантажуйте посудомийну і пральну машину по максимуму, для миття овочів та фруктів використовуйте миску.

 

 

docx
Пов’язані теми
Біологія, 9 клас, Сценарії
До підручника
Біологія 9 клас (Шаламов Р.В., Носов Г.А., Литовченко О.А., Каліберда М.С.)
Додано
29 листопада 2025
Переглядів
169
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку