Що таке дихання організмів

Про матеріал
Дихання - один із найважливіших процесів життєдіяльності. У різних тварин різний спосіб дихання - залежно від розмірів тіла й середовища життя. Рослини теж дихають. Дихання забезпечує всі організми енергією, необхідною для функціонування всього живого.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Що таке дихання організмів

Номер слайду 2

Повторимозоофаг (хижак)мають ротовий отвір і кишківник для всмоктування поживних речовин вводять у тіло жертви отруту, яка розщеплює складні речовини організми, що не поміщаються у її ротовому отворі, перетравлює їжу, висуваючи шлунок з тіла

Номер слайду 3

Номер слайду 4

Дихання — один з найважливіших процесів життєдіяльності. У різних тварин різний спосіб дихання — залежно від розмірів тіла й середовища життя. Рослини теж дихають. Дихання забезпечує всі організми енергією, необхідною для функціонування всього живого.

Номер слайду 5

Завдяки живленню до організмів надходять (або в організмі утворюються) складні поживні речовини, які є джерелом енергії. Обов’язковою умовою всіх життєвих процесів є здатність засвоювати й перетворювати цю енергію. Для вивільнення енергії під час дихання більшості організмів необхідний кисень (О2).

Номер слайду 6

Організми отримують кисень з атмосфери або з води саме завдяки диханню. У їхньому тілі кисень транспортується до клітин, усередині яких і бере участь у перетвореннях речовин та енергії. З поживних речовин живі істоти отримують енергію та перетворюють її у хімічну, електричну, механічну, теплову. Кінцевим результатом цих змін є утворення вуглекислого газу, що видаляється у зовнішнє середовище

Номер слайду 7

вода. Дихання. Дихання –це сукупність процесів, що забезпечують надходження до організму кисню, окиснення поживних речовин й вивільнення енергії у клітинах та видалення вуглекислого газу з організму. Фотосинтез відбувається вдень, а дихання – вдень і вночі

Номер слайду 8

Для дихання водні рослини отримують кисень, розчинений у воді, а наземні — з атмосфери в газуватому стані. Спеціальних органів дихання у рослин немає. Водорості отримують кисень усім своїм тілом, а мешканці суходолу вбирають цю «життєдайну» речовину і через листок, і через корінь, і через стебло. Найбільше кисню потрапляє до рослини через листки. ЯК ДИХАЮТЬ РОСЛИНИ

Номер слайду 9

У наземних рослин листок — це водночас орган газообміну й орган фотосинтезу. У більшості наземних рослин на нижньому боці листка є величезна кількість особливих утворів — продихів . А ось у листків плаваючих водяних рослин продихи розташовані на верхньому боці листка. Кожен із них утворений двома замикаючими клітинами , які за формою схожі на квасолинки. Залежно від потреб рослини продихи збільшують чи зменшують продихову щілину, регулюючи таким чином газообмін із середовищем. Для дихання через продихи рослина отримує кисень, для фотосинтезу — вуглекислий газ. Через продихи в листку рослина випаровує воду. Де здійснюється дихання?Продихи рослини під мікроскопом. Будова продихів

Номер слайду 10

ЯК ДИХАННЯ РОСЛИН ПОВ'ЯЗАНЕ З ФОТОСИНТЕЗОМДихання та фотосинтез забезпечують клітини необхідними для росту речовинами та енергією

Номер слайду 11

Фотосинтез відбувається лише на світлі, а дихання — упродовж усієї доби. Фотосинтез здійснюють лише зелені частини рослини, а дихають усі її частини. Уночі, коли фотосинтез неможливий, або взимку, коли рослини скинули листя, вони продовжують дихати. Адже дихання — найважливіший процес у живих організмах. У клітинах є енергетичні станції — мітохондрії, саме в них «згоряють» поживні речовини і виділяється енергія, необхідна для росту й розвитку рослин.• Які речовини утворюються під час фотосинтезу? Під час дихання? Розкажи за схемою, як пов'язані ці процеси. Схема фотосинтезу і дихання: 1 — водяна пара; 2 — вуглекислий газ; 3 — кисень; 4 — розчин органічних речовин; 5 — вода з розчиненими мінеральними речовинами; 6 — світло

Номер слайду 12

Фотосинтез і дихання. Фотосинтез і дихання — це два протилежні процеси. Під час клітинного дихання клітини утворюють вуглекислий газ і воду, які потім виділяються в повітря. Удень рослини використовують вивільнений вуглекислий газ і воду для вироблення поживних речовин (цукрів та крохмалю) під час фотосинтезу. І все починається спочатку.

Номер слайду 13

Отже, процеси фотосинтезу й дихання об’єднує газообмін. Під час дихання у процесі газообміну рослина поглинає кисень і виділяє вуглекислий газ, а під час фотосинтезу — поглинає вуглекислий газ і виділяє кисень. Хімічне рівняння клітинного дихання науковці записують так: Розкажи, звідки рослина бере речовини для дихання та що відбувається з продуктами реакції.

Номер слайду 14

Цікаво знати. Уночі у процесі дихання рослини виділяють вуглекислий газ. Саме із цим пов'язане існування хибних уявлень про рослин-вампірів, які начебто надмірно споживають кисень і виділяють вуглекислий газ. Та чи доводилося вам ночувати у лісі в наметі? Напевне, дихалося легко й ніхто не відчував нестачі кисню. Насправді люди, дихаючи, виділяють набагато більше вуглекислого газу, ніж рослини. Щоб утворилося стільки вуглекислого газу, скільки його виділяє людина, потрібно майже 10 000 кг рослин! Якщо у вашій спальні їх стільки немає — спіть спокійно.

Номер слайду 15

Цікаво знати. Квіткова рослина Вікторія амазонська росте в басейні найбільшої річки світу. Рослину відкрили в 1837 році й назвали на честь англійської королеви. Листки цього латаття діаметром до 2 м з піднятими, як у тарілки, краями, можуть витримати вантаж масою до 50 кг. Прочитай статтю за QR-кодом і довідайся, де розташовані продихи у цієї рослини й чому.

Номер слайду 16

ЯКІ ОСОБЛИВОСТІ ДИХАННЯ ТВАРИН І ЛЮДИНИДихання у тварин умовно поділяють на три етапи: зовнішнє, транспорт газів та внутрішнє дихання. Перший етап — зовнішнє дихання — ще називають газообміном, оскільки відбувається обмін дихальних газів (О2 та СО2) між організмом і зовнішнім середовищем. Газообмін тварин забезпечують спеціальні органи дихання: водного — зябра, а повітряного — трахеї й легені.. За органами дихання розрізняють шкірне (у багатьох червів), трахейне (у комах), зяброве (у риб) та легеневе (у птахів і ссавців) дихання. Органи дихання: зябра (1); трахеї (2); легені (3)

Номер слайду 17

Органи дихання риб

Номер слайду 18

Дощові черв’яки і п’явки дихають усією поверхнею тіла. У жаб теж велику роль у газообміні відіграє шкіра, бо їхні легені мають невелику площу поверхні. Шкіра людини також бере участь у диханні Дихання — одна з багатьох функцій шкіри: дощові черв'яки дихають усією поверхнею тіла (1); райка дихає і легенями, і шкірою (2); одна з функцій шкіри людини — дихальна (3)

Номер слайду 19

Другий етап — транспорт газів в організмі. У більшості тварин транспортною рідиною є кров, що містить гемоглобін. Ця сполука приєднує кисень, транспортує його від легень до клітин, а вуглекислий газ — від клітин до легень. Внутрішнє дихання (третій етап) відбувається вже у клітинах. Тут поживні речовини розщеплюються, у процесі чого вивільняється енергія. Клітинне дихання (окиснення) — це теж «горіння». Їжа, яку ми споживаємо, це «паливо», яке «згорає» в організмі внаслідок взаємодії з киснем повітря.

Номер слайду 20

КОРОТКО ПРО ГОЛОВНЕКисень необхідний для життя всім організмам. Вони дихають, щоб отримувати енергію, необхідну для життя. У процесі дихання окиснюються поживні речовини, у клітинах вивільняється енергія. У рослин немає спеціалізованих органів дихання. У листку є продихи, крізь які під час дихання надходить кисень та видаляється вуглекислий газ. Тварини мають спеціалізовані органи дихання, які тісно пов'язані з органами кровообігу. Деякі тварини дихають усією поверхнею тіла, більшість водних тварин дихає зябрами, а тварини суходолу — легенями.

Номер слайду 21

Домашнє завдання. Опрацювати § 20 Виконати завданняhttps://learningapps.org/28408858

Номер слайду 22

Дякую за увагу!!!