Виховна година на тему:
«Що ти знаєш про ВІЛ/СНІД»
(8 клас)
Мета: дати учням елементарні знання про СНІД, основні шляхи зараження цією хворобою та заходи щодо її профілактики.
Обладнання: роздавальний матеріал (анкета «Перевір свої знання, про СНІД»); плакат із відповідями на запитання анкети.
ХІД ЗАНЯТТЯ
ТЕСТУВАННЯ
Учитель роздає аркуші з роздрукованою анкетою і просить учнів відповісти на її запитання. Через деякий час учитель вивішує на дошці плакат, за яким учні перевіряють свої відповіді, й обговорює з ними результати анкетування.
Тест «Перевір свої знання про СНІД»
1. Що таке СНІД? Що ви знаєте про цю хворобу?
4. Чи відрізняються за зовнішнім виглядом ВІЛ-інфікований та хворий на СНІД від здорової людини?
5. Чи передається СНІД через поцілунок?
6. Чи передається СНІД через нестерильний медичний інструментарій?
7. Чи допоможе використання презерватива під час статевих контактів уберегтися від СНІДу?
8. Чи можна виявити вірус відразу після інфікування?
9. Чи проводить держава політику:
а) на виявлення хворих на СНІД та ВІЛ-інфікованих;
б) на ізолювання їх від суспільства?
10. Чи має медицина ліки від СНІДу, вакцину, що перешкоджала б інфікуванню?
Відповіді:
1 — власні думки; 2 — так; 3 — так; 4 — ні; 5 — ні; 6 — так; 7 — так; 8 — ні; 9 «а» — так; 9 «б» — ні; 10 — ні.
СЛОВО ВЧИТЕЛЯ
У генеалогії цієї страшної хвороби багато загадкового. Науковці й досі не дійшли згоди про походження лиховісного ВІЛ - вірусу імунодефіциту людини. Висуваються різні гіпотези, зокрема і фантастичні, мовляв, вірус занесли на Землю інопланетяни. Є й більш обґрунтовані версії.
Югославський лікар та історик медицини Мірко Грмек вважає, що привід для епідемії СНІДу — це порушення рівноваги між поширеними хворобами і тяжкими інфекційними захворюваннями, яких майже повністю позбулися завдяки успіхам медицини. За Грмеком, епідеміям нових, незнаних досі хвороб, передують їх поодинокі прояви впродовж десятиліть, навіть століть. Уся біда в тому, що медики просто не встигли своєчасно звернути на них увагу, вивчити й осмислити через ту ж таки їх обрідність у медичній практиці. До того ж новий вірус здатен досить довго нічим себе не виявляти в організмі людини, очікуючи більш сприятливих для себе умов.
А ось іще одна версія, теж не позбавлена наукового сенсу. Професор радіології з Пітсбургського університету Ё. Шернглас та його колеги з Бременського університету, дослідження яких висвітлювалися в британській науковій пресі, вважають, що однією з головних причин появи вірусу СНІД у США та Африці є викиди в атмосферу радіоактивних елементів під час випробувань ядерної зброї. Сталося мутаційне перетворення одного з рідкісних у природі вірусів під дією радіоактивного випромінювання Стронцію-90, який у величезних кількостях викидався в атмосферу в 50- 60-ті роки XX століття. Учені також спромоглися встановити, що переважна кількість Стронцію-90 випала на території Північної Америки і Центральної Африки. Як відомо, населення саме цих районів земної кулі найбільше постраждало від смертоносного вірусу.
Цей вірус дуже дрібний, набагато менший за бактерії, проте неймовірно підступний. Розмножується, тільки потрапивши в клітини білих кров'яних тілець людини — основних вартових її імунної системи. Вірус руйнує їх зсередини. Наслідки цього жахливі: людина стає беззахисною перед будь-якою інфекцією.
Практичне значення в передачі СНІДу мають тільки ті речовини, в яких збудник міститься в достатній кількості: кров, сперма, піхвові виділення, жіноче молоко.
Основні шляхи зараження ВІЛ-інфекцією:
Інкубаційний період від моменту зараження ВІЛ до перших проявів інфекції може бути як коротким — чотири-п'ять тижнів, так і дуже довгим — декілька років. За цей період збудник СНІДу руйнує лімфоцити, що неминуче призводить до глибоких змін усієї імунної системи хворої людини.
Що повинно викликати занепокоєність?
Хто може бути найімовірнішим вірусоносієм? Це так звані групи ризику. До них належать: гомосексуалісти (бісексуали), наркомани, що вводять наркотики внутрішньовенно, повії, особи, які часто змінюють статевих партнерів. Групою ризику є також новонароджені, матері яких ВІЛ-інфіковані або хворі на СНІД. Але було б великою помилкою думати, що СНІД вибирає собі жертви тільки серед груп ризику. Ризик інфікування на ВІЛ із більшою чи меншою ймовірністю загрожує кожній людині. Вірус-убивця розповзається планетою з невловимою швидкістю. Епідемія страшна не тільки смертями, а й тим, що призводить до тяжкої соціальної та економічної деградації суспільства. Що треба робити, аби відвести від себе небезпеку:
Як загасити пожежу під назвою СНІД? Непроста це справа, і все-таки...
Як відомо, вірус атакує клітину білокрівця тільки в одній точці — точці кріплення молекули С04 до клітини. З'явилася ідея створити її синтетичний імітатор — свого роду мішень для вірусу. Згодом експериментами підтвердилося, що мішень діє успішно, примушуючи ВІЛ розпорошувати свої сили вхолосту, а справжні точки білокрівців лишаються неушкодженими. Каліфорнійська компанія «Генентехнік» виготовила препарат, що діє за цим принципом. Але він поки що експериментальний.
АНКЕТА «ПРОБЛЕМА ШКІДЛИВИХ ЗВИЧОК ДЛЯ УЧНЯ»
Учень має відверто відповідати на запитання анонімної анкети.
Варіанти відповідей на запитання 1—4:
а) таких немає;
б) 1—2 особи;
в) біля третини;
г) біля половини;
д) більшість.
а) так;
б) ні.
6. Звідки ти одержуєш інформацію про шкідливий та небезпечний вплив наркотиків?
а) не одержую зовсім;
б) від батьків;
в) у школі;
г) з теле- і радіопередач;
д) газет, журналів;
є) від друзів;
ж) співробітників міліції;
є) від нарколога;
и) інше (указати).
7. Яку інформацію ти вважаєш найцікавішою та правдивою?
а) отриману від батьків;
б) у школі;
в) з теле- і радіопередач;
г) газет, журналів;
д) від друзів;
є) співробітників міліції;
ж) нарколога;
з) інше (указати).
8. Що з перерахованого досить часто має місце у твоїй школі:
а) ображання особистості;
б) бійки;
в) злодійство;
г) паління в будівлі школи;
д) вимагання грошей;
є) уживання алкоголю;
ж) уживання наркотиків;
з) інші антигромадські вчинки (указати).
9. Після уроків ти відвідуєш:
а) факультативи в шкоді;
б) курси;
в) спортивну секцію;
г) кружки;
д) нічим не займаєшся.
10. Для дозвілля й активного відпочинку у твоїй школі проводять:
а) дискотеки;
б) «Вогники»;
в) предметні тижні, вечори;
г) спектаклі;
д) спортивні змагання;
є) походи;
ж) не проводять нічого.
Обробка отриманих результатів.
1. Чи існує у вашому класі «наркогенний ризик»?
(Відповідь вважається позитивною, якщо на запитання 1—3 більшість учнів обрали відповідь в), г), а на запитання 5 — варіант б).
2. Чи існує наркогенний ризик для учнів класу?
(Відповідь уважається позитивною, якщо на запитання 4 більшість учнів класу обрали варіант б), в), г), д), а на запитання 5 — варіант б.)
3. Що є основним і що — достовірним джерелом інформації про шкоду наркотиків?
(Об'єктивну картину визначити за кількістю учнів, обравши той чи інший варіант із запитань 6, 7.)
4. Які правопорушення мають місце у школі?
(Об'єктивну картину можна визначити за кількістю учнів, обравши той чи інший варіант із запитання 8.)
5. Чи цікаво школярі проводять вільний час?
(Об'єктивну картину слід визначати за кількістю учнів класу, обравши той чи інший варіант із запитань 9, 10.)
ЗАКЛЮЧНЕ СЛОВО ВЧИТЕЛЯ
Учені не втрачають надії, деякі навіть певні, що медикаменти, спроможні перемогти ВІЛ, неодмінно з'являться в найближчі 5—7 років. Що ж до вакцини для масового застосування, то, за їхніми прогнозами, вона з'явиться вже в нашому столітті. А поки що всі зусилля науковців і громадськості треба спрямувати на профілактику СНІДу — такі перспективи на найближче майбутнє.
Кожна людина повинна до кінця усвідомити всю небезпеку, яку несе СНІД, і зробити все можливе, щоб уберегти себе і своїх рідних та близьких від цієї страшної інфекції, бо СНІД може ввійти практично в кожний дім, кожну сім'ю.
А ми маємо пам'ятати: здоровий спосіб життя, чистота у взаєминах — найкращі методи профілактики СНІДу.
1