School life. The Past Continuous Tense

Про матеріал
Урок дозволяє повторити з учнями лексику на тему "Шкільні предмети", а також ввести нову граматичну тему
Перегляд файлу

Тема: School life

Підтема: Шкільне життя. Минулий тривалий час

Мета: навчальна: вивчити правила вживання минулого тривалого часу,  удосконалювати навички усного та  писемного мовлення, читання, аудіювання; вчити аналізувати отриману інформацію; систематизувати граматичний матеріал; розвивальна: розвивати слухову пам’ять, увагу, логічне мислення, уміння працювати в групі; розвивати уміння робити зіставлення, висловлювати свою думку,  збагатити  словниковий запас; виховна: виховувати розуміння Пкористуватися нею, як засобом спілкування, виховувати повагу до школи.

Обладнання: підручник, зошит, роздатковий матеріал.

Хід уроку

1. Початок уроку. Організаційний момент

    Привітання

T: Good morning, dear boys and girls. I am glad to see you. As you see, we have an unusual lesson today. It is grammar lesson so we have much work.

Організацйний момент.
Бесіда з черговим.

Повідомлення теми та мети уроку

T: The topic of our lesson. It is “School life”. At our lesson today we’ll revise some words, related to the topic “School”, we’ll also learn the new tense, which is called Past Continuous, we’ll listen and read texts and do many interesting exercises.  Now, please, write down the date into your copybooks.

Мовна розминка

T: We start with the warm up. We will play a game “Guess the subject”

  1. It’s interesting. We learn about old times and interesting people. /History/
  2. We learn rules and write exercises. /Ukrainian/
  3. We sing songs. /Music/
  4. We play different games: football, volleyball and basketball. /PE/
  5. We learn to draw and paint pictures. /Art/
  6. It teaches me to speak. It’s the language of the world. /English/
  7. We read books and learn poems. /Literature/
  8. We learn how to count and add numbers. /Maths/
  9. We read about plants and animals. /Biology/

ІІ. Основна частина
Перевірка домашнього завдання

  1. T: Your homework was to learn the names of subjects. And now I propose you to play а game . The rule is to find your pair and match the Subject and the activity that you do on this lesson.

 

IT

LEARN HOW TO USE A COMPUTER

GEOGRAPHY

SHOW DIFFERET COUNTRIES ON THE MAP

MUSIC

LEANT HOW TO SING SONGS

ENGLISH

STUDY ENGLISH WORDS, PHRASES AND GRAMMAR

HISTORY

LEARN ABOUT THE HISTORY OF DIFFERENT COUNTRIES

PE

DO PHYSICAL EXERCISES AND PLAY SPORTS

BIOLOGY

LEARN ABOUT ANIMALS, PLANTS, AND BODY

 

(відповіді учнів)

Аудіювання

  1. T: Now, you’ll  read the text about a boy and his school. But before reading we have to revise school subjects. (картинки на дошці з назвами предметів).

T: You’ll read the text  and do the task in pairs after it. This task is on the  sheets of paper that are on your desks. Look through it.
                                                             My school

 My name is Ivan. I go to school on Monday, Tuesday, Wednesday, Thursday and Friday. I have got Maths, Art, Literature, Music and PE. We do sums at Maths lessons. My friend Taras and I don’t like doing sums and counting. My friend’s favourite lessons are PE and Music. At PE lessons we run, jump and play games. At Music lessons we sing songs and play music. Children like running, jumping, playing games and singing songs. I don’t like PE. I like playing games but I don’t like running and jumping. My favourite days are Monday and Friday. I have got English and Art lessons on these days. English is my favourite lesson. I like speaking and reading English. I like singing English songs. I like painting. My friend doesn’t like Art. He doesn’t like painting. On Saturday and Sunday children don’t go to school.

Choose the correct answer

1. Children go to school…

     a) four days a week; b) five days a week; c) three days a week.

2. At Maths lessons children...

    a) do sums and count; b) jump and play games; c) speak English.

3. Ivan and his friend Taras...

    a) don’t like playing games; b) don’t like singing songs; c) don’t like doing sums and counting.

4. Ivan’s favourite lesson is…

     a) Music; b) English; c) Ukrainian.

5. Taras’s favourite lessons are...

    a) English and Maths; b) PE and Music; c) Literature and Art.

6. Taras doesn’t like...

    a) Art; b) PE; c) English.

Введення граматичного матеріалу.

Past Continuous - це минулий тривалий час, який вказує на дію або процес, що тривав в певний період часу в минулому. При цьому, цей момент в минулому обов'язково повинен бути вказаний. Це може бути як конкретний час (at 5 o'clock), так і вказівку на момент часу (when) або в крайньому випадку - розуміється з контексту.
           Як і будь-який інший час, ми вивчаємо як утворюється час, та коли він використовується. Починаємо з утворення Past Continuous. Цей час утворюється з допоміжних дієслів was were + V + ing. Для утворення питання- допоміжне дієслово ставимо на початок, для заперечення – використовуємо заперечну частку not після допоміжного дієслова.
         When she called I was taking a shower - Коли вона подзвонила, я приймав душ (мова йде про якомусь моменті часу в минулому (when), хоча точний час не вказано)

Виконання вправи на закріплення граматики. Письмо , завдання на картках
Fill in the blanks with was or were

 

1. Robert   ……..   washing up when his faher came.

2. Ann and Peter  ……..  having lunch at 1 o`clock in a school canteen.

3. The pupils  ……  running when I saw them.

4. My friend  ……  sleeping when I phoned him.

5. The boys  ……  skating the whole winter.

 

ІІІ. Заключна частина

Домашнє завдання.

T: Now, children, your home task  is to make 10 sentences with Past Continuous and to learn grammar rules

Прощання та підведення підсумків уроку

T: Now, boys and girls, it’s time for saying “Good bye”. Well, thank you for your work. You are always very active at my classes and help me. Today we revised some material about school and learned new tense.
Оцінювання  роботи учнів

.Thank you very much the lesson is over

Good-bye, dear friends.

 

 

 

 

 

 

 

docx
До підручника
Англійська мова (8-й рік навчання) 8 клас (Карпюк О.Д.)
Додано
18 грудня 2023
Переглядів
226
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку