СЕНСОРНІ СИСТЕМИ РІВНОВАГИ, РУХУ, ДОТИКУ, ТЕМПЕРАТУРИ, БОЛЮ.

Про матеріал
Тема уроку:СЕНСОРНІ СИСТЕМИ РІВНОВАГИ, РУХУ, ДОТИКУ, ТЕМПЕРАТУРИ, БОЛЮ.Мета уроку : сформувати загальне уявлення про сенсорні системи рівноваги, руху, дотику, температури, болю вивчити властивості їх будови і функції; розкрити роль цих сенсорних систем в процесах життєдіяльності людини; продовжувати розвивати в учнів творчу активність, логічне мислення, пізнавальні інтереси учнів виховувати в учнів бережливе ставлення до власного організму
Перегляд файлу

Тема уроку:СЕНСОРНІ СИСТЕМИ РІВНОВАГИ, РУХУ, ДОТИКУ,

ТЕМПЕРАТУРИ, БОЛЮ.

Мета уроку : сформувати загальне уявлення про сенсорні системи рівноваги, руху, дотику, температури, болю

         вивчити властивості їх будови і  функції;

         розкрити  роль цих сенсорних систем в  процесах життєдіяльності  людини;

         продовжувати розвивати в учнів творчу активність, логічне мислення, пізнавальні інтереси учнів

         виховувати в учнів бережливе ставлення до власного організму

Тип уроку:вивчення нового матеріалу

Обладнання: таблиці зі схемами будови вестибулярної та інших досліджуваних сенсорних систем, підручник , зошит

Хід уроку

І.Організаційний момент

  Перевірка підготовки учнів до заняття.

 

  Перевірка підготовки класного приміщення до заняття.

  Перевірка і фіксація відсутніх на уроці

  Побажання успіху на уроці.

 

ІІ. Актуалізація опорних знань

Тестове завдання.

1. Кислий смак їжі сприймають рецептори, що розташовані:

а) на кінчику язика;

б) з країв язика.

2. Смак солодкого розрізняють рецептори язика, розташовані:

а) на кінчику;

б) на корені;

в) з країв;

г) на кінчику і по коренях.

3. Орган смаку реагує лише на речовини:

а) газоподібні;

б) розчинені;

в) тверді.

4. До хеморецепторних належать сенсорні системи:

а) зору;

б) нюху;

в) слуху;

г) смаку;

д) рівноваги.

5. Нюхова сенсорна система складається з:

а) хеморецепторів → нюхового нерва → нюхового центру;

б) нюхового центру → нюхового нерва → хеморецепторів.

6. Рецептори смаку містяться:

а) у слині;

б) на язиці;

в) у слизовій оболонці внутрішньої поверхні щік і піднебіння.

ІІІ. Мотивація пізнавальної діяльності

Проблемне завдання-практичне експерементування.

1) Заплющіть очі. Визначте, де в цей момент знаходиться ваша права рука. За допомогою якого відчуття ви це визначили?

2)Заплющіть очі.Намалюйте контури будь-якої тварини ,не відриваючи олівця від аркуша паперу(вільною рукою паперу не торкатися).У завершеному малюнку позначити крапкою око тварини.

Учні підводять висновки виконаних завдань

Вчитель підводить підсумки(Додаток-3):

      Узгодженість дій рук забезпечується і без допомоги зору.

    Цей експеримент переконує,що пізнавати світ,крім зорових

     і слухових аналізаторів,людині допомагають й інші сенсорні

     системи,наприклад,рівноваги,руху,дотику.

  Епізод  «Казковий»

Як брати-аналізатори  істину  шукали.

Жили собі семеро братів: зір,слух,смак,нюх,вестибулярний апарат, рух, дотик і їхня сестра – температура. Посперечалися  брати, бо не знали, хто з них потрібен людині найбільше. Температура почула їхню розмову і вирішила їм допомогти.

-         Вам потрібно запитати про це у самої людини, - порадила вона. І вирушили вони у дорогу. Коли їм назустріч іде чоловік.

-         Скажи , чоловіче, хто з нас потрібен більше?( розповідь вчителя з елементами бесіди)

IV. Вивчення нового матеріалу

Сенсорна система рівноваги – функціональна система, яка контролює положення тіла в просторі:

Органом рівноваги у людини є вестибулярний апарат.

Вестибулярний (присінковий) апарат – орган рівноваги у людини; частина внутрішнього вуха; складається із присінка(овальний та круглий мішечки) та трьох взаємо перпендикулярних півколових каналів, заповнений драглистою рідиною

 Присінок → отолітові апарати(контролює положення тіла в просторі щодо сил тяжіння, реагує на прямолінійні прискорення при горизонтальних та вертикальних рухах тіла)

 Півколові канали → гребінці (реагують колові та обертальні рухи голови та тулуба)

 

Руховасенсорна система–система, яка забезпечує сприйняття, проведення та обробку інформації від рецепторів м’язів, сухожилля, фасцій та суглобів

Тактильна (дотикова) сенсорна система– функціональна система, яка за допомогою механорецепторів шкіри забезпечує відчуття дотику, вібрації, тиску:

Практичне експерементування.

Учитель пропонує одному учневі(за бажанням)із заплющеними очима дати характеристику запропоновному предмету(наприклад шкільне приладдя,тощо).

Експеримент повторюється з іншими дітьми(змінюються лише предмети опису).Школярі формулюють висновок.

Висновок.Доторкаючись до предмета кінчиками пальців,можна визначитиособливості Його поверхні, форму та масу.

Температурна (термоцептивна) сенсорна система– функціональна система, яка за допомогою терморецепторів шкіри формує відчуття тепла та холоду:

Проблемно-пошукова задача.

      Уявіть,шо надворі зима.Ви йдете засніженою вулицею.Зимове сонце кидає свої промені на землю.Сніг іскриться так,що важко дивитися.

Ви примружуєтеся.Хоча сонечко яскраво світить,вам все-таки прохолодно, адже стовпчик термометрів опустилися до позначки -15С.Чи є органи вашого організму,які не реагують на температуру?

  Відповідь.Ніколи не мерзнуть очі,адже вони не   мають нервових закінчень,які б сприяли холодові подразнення.

Больова (ноцицептивна) сенсорна система– функціональна система, яка сповіщає про небезпечні впливи для тіла:

Біль – це важливий сигнал  тривоги для  організму, який примушує миттєво відреагувати  на небезпеку, що  загрожує  людині. До больових  відчуттів людина  звикнути  не  може.

  Вирішення  проблеми знеболювання при хірургічних операціях вперше  запропонував російський  хірург Микола  Іванович Пирогов.   14 лютого 1847  року у Петербурзі він  успішно виконав операцію під  ефірним  наркозом.

 

V. Підсумок уроку

1.Провідна  роль в орієнтації нашого  тіла в просторі належить спеціальному апарату……( вестибулярному)

2.У м’язах, сухожиллях суглобів містяться  рецептори, які координують рухи людини. Яка це сенсорна  система?(руху)

3.Сигнал тривоги для  організму…(біль)

VI. Домашнє завдання

Опрацювати відповідний параграф у підручнику

Заходжу в ліс безмежний і зелений,

Такий прекрасний, незбагненний,

Німою тишею повитий,

Веселим гомоном забитий.

Я  бачу світ птахів різнобарвний

І чую спів їх бездоганний.

Торкаюся дерев, що сонно  позіхають,

Квіток, що ніжні очі відкривають.

Повітрям дихаю я шовковистим,

Вдихаю його свіжим, чистим.

…Я йду барвистими  лугами,

Неначе дорогими килимами.

Який же світ наш кольоровий.

Який він гарний і чудовий!

І всю цю радість від  життя

Мені дарують  органи  чуття!

 

docx
Пов’язані теми
Біологія, Розробки уроків
Інкл
Додано
17 травня 2025
Переглядів
293
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку