зміст. Загальний план будови і функцій кровоносної системи. Серце. Будова і основні закономірності розміщення кровоносних судин. Кола кровообігу
Номер слайду 3
Цілі та завдання:з’ясувати особливості будови кровоносних судин у зв’язку з їх функціями; закріпити знання про мале і велике коло кровообігу;розвивати вміння обґрунтовувати відповідність будови органа виконуваним функціям; проводити порівняльний аналіз;виховувати культуру ведення записів, виконання схем і малюнків.
Номер слайду 4
1. ЗАГАЛЬНИЙ ПЛАН БУДОВИ І ФУНКЦІЙ КРОВОНОСНОЇ СИСТЕМИСкладається з: Артерій. Вен. Капілярівсерця
Номер слайду 5
Функції кровоносної системиприносить до тканин і клітин організму необхідні їм поживні речовини і кисень;відводить продукти життєдіяльності клітин і переносить їх до органів виділення;забезпечує перенесення гормонів і інших БАР від місця їх синтезу до інших клітин і тканин;вирівнюють температуру тіла, переносячи кров між більш нагрітими і охолодженими частинами тіла.
Номер слайду 6
2. Серце. А) РОЗМІЩЕННЯ І ЗОВНІШНЯ БУДОВА СЕРЦЯСерце – порожнистий м'язовий орган, розміщений між правою і лівою плевральними порожнинами на сухожильному центрі діафрагми.
3. КРОВОНОСНІ СУДИНИ. БУДОВА І ОСНОВНІ ЗАКОНОМІРНОСТІ РОЗМІЩЕННЯ. У відповідності з напрямом руху крові серед судин розрізняють: АртеріїВени. Капіляри. По артеріях кров тече від серця на периферію до органів і тканин. У венах - навпаки, кров рухається від органів і тканин до серця.
Номер слайду 13
Будова артерій та вен. Стінки артерій і вен складаються з 3 шарів:внутрішня оболонка (покривна, росткова)середня оболонка (м'язова, рух)зовнішня оболонка (захист, живлення)
Номер слайду 14
В залежності від ступеня розвитку м’язових або еластичних елементів середньої оболонки артерій розрізняють:артерії еластичного типу (аорта, легенева артерія);М’язово-еластичного типу (сонна, стегнова і інші артерії такого калібру);артерії м’язового типу (всі інші).
Номер слайду 15
Стінки вен. За будовою стінок вени поділяються на:вени волокнистого типу (майже немає м’язових клітин (це вени сітківки, мозкових оболонок, кісток);Вени м'язового типу. Характерною для будови стінок вен є наявність клапанів
Номер слайду 16
Для артеріальної системи людини характерний такий тип розподілу судин: Стовбури артеріальної системи завжди розміщені в ввігнутій поверхні тіла і кінцівок. Відповідно до поділу головної кісткової основи діляться і артеріальний стовбур постачаючи гілками оточуючі органи. На периферії стовбури закінчуються дугоподібними петлями, які тим більші, чим більше виступає частина і чим більш поверхнево вони розміщені. Це має місце, наприклад, на пальцях. Мета: для кращого кровопостачання і захисту від охолодження.
Номер слайду 17
Навколо рухомих ділянок (суглобів) знаходяться обхідні сітки і вони розміщені з боку, протилежного до головного стовбура. Тому при рухах в суглобі, коли може перетискатись головний стовбур, кровопостачання не припиняється. При чому, чим більше рухомий суглоб, тим більший розмір цієї обхідної сітки. Ці сітки знаходяться в площині осі обертання.
Номер слайду 18
Закономірності розподілу вен. В більшій частині тіла (тулуб і кінцівки) кров тече по венах проти напряму сили тяжіння і тому повільніше ніж у артеріях. Баланс її в серці досягається тим, що венозне русло в сумі своїй значно ширше, ніж артеріальне. Глибокі вени супроводжують артерії переважно в подвійному числі і розподіляються так як артерії, котрі вони супроводжують. Парні вени зустрічаються переважно там, де найбільш затруднений відтік крові - у кінцівках.
Номер слайду 19
Є ще підшкірні вени, поверхневі, які утворюють венозні сітки і не мають відношення до артерій. На внутрішніх органах для покращення відтоку крові розміщаються венозні сплетіння (сечовий міхур, матка, пряма кишка і інші). Там, де органи змінюють свій об’єм а стінки порожнин, де вони розміщуються, непіддатливі, і при збільшенні органів судини здавлюються стінками ( в малому тазі, хребтовому каналі і т.п.). В порожнині черепа - венозні пазухи, утворені твердою оболонкою (завжди можливий відток крові від мозку).