


Серія уроків з теми «Чарівна мелодія слова» спрямована на реалізацію компетентнісного підходу в навчанні, розвиток в учнів ключових компетентностей, зокрема:
Під час роботи над темою застосовуються різноманітні методи і форми діяльності, що забезпечують активну пізнавальну діяльність школярів: інтерактивні ігри, творчі завдання, інсценізації пісень, порівняльний аналіз обрядових текстів різних сезонів року.
Серія уроків допомагає учням усвідомити глибину народної пісенної творчості, зрозуміти зв’язок між природою, працею і духовним життям українців, відчути причетність до культурної спадщини свого народу. Така робота сприяє формуванню гармонійно розвиненої особистості, здатної цінувати українське слово й передавати його наступним поколінням.
Урок № 1.
Тема: Роль і місце пісні в житті українців. Головні календарні обряди. Народна обрядова пісня, її різновиди.
Мета: навчальна: ознайомити учнів з українською календарно – обрядовою поезією; визначити роль і місце пісні в житті народу;
розвивальна: розвивати навички виразного і вдумливого читання; стійкий інтерес до усної народної творчості;
виховна: виховувати любов і пошану до духовної спадщини наших пращурів, прагнення засвоїти основи народної моралі й етики.
Тип уроку: засвоєння нових знань
Унаочнення: таблиця «Види народних пісень», схема «Різновиди календарно – обрядових пісень»,
Форми роботи: фронтальна, колективна, робота в парах
Методи й прийоми: прийом «Лист у майбутнє», вправа “Настрій – як погода”, хмаринка слів.
Очікувані результати:
учні зможуть дізнатися про календарно – обрядову поезію; визначати роль і місце пісні в житті народу;
будуть вміти виразно читати поезії усної народної творчості, спостерігати над текстом, уміти висловлювати власну думку та враження від прочитаного у соціальних мережах;
навчаться цінувати духовну спадщину наших пращурів, основи народної моралі й етики.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. Організаційний момент
II. Оголошення теми й мети уроку
Мотивація навчальної діяльності учнів
Завдання для учнів: діти почувши тему та мету уроку, ставлять для себе цілі та завдання з даної теми. Через декілька уроків учні повернуться до цих листів, щоб порівняти очікування.
Робота з епіграфом.
Учні пояснюють своє розуміння епіграфа до уроку - «Пісня – це душа народу»
III. Сприйняття та засвоєння учнями навчального матеріалу
Колективна робота
Пошуково-дослідницька робота в парах
Завдання №1
Опрацювати таблицю “Особливості народних пісень” та скласти інформаційне ґроно.
Завдання №2
Написати вірш за 7 словами.
Мелодія, текст, варіанти, поетичність, усна форма, настрій.
Руханка
Руки в боки.
Нахились вперед,
Нахились назад.
І направо, і наліво,
Щоб нічого не боліло.
Раз, два, три, чотири –
Набираємося сили.
Нахились, повернись,
До товарища всміхнись
Колективна робота
Завдання №1
Опрацювати таблицю «Види народних пісень», скласти рекламний слоган “Рідна пісня”.
|
Історичні |
Обрядові |
Родинно- побутові |
Соціально- побутові |
Коломийки |
|
|
Обрядові: -веснянки; -колядки; -щедрівки; -зажнивні; -обжинкові; -купальські; -русальні; -петрівчані. |
-про родинне життя; -про кохання; -колискові; -весільні; -жартівливі.
|
побутові: -трудові; -козацькі; -чумацькі; -кріпацькі; -бурлацькі; -рекрутські; -стрілецькі.
|
|
IV. Систематизація та узагальнення вивченого матеріалу
Фронтальна робота
Опрацюй хмаринку слів “Народна пісня”, за допомогою цих слів сформулюй визначення.
Народна пісня -
VІ. Підсумок уроку
Рефлексія
Вправа «Настрій – як погода»
Учні діляться своїми враженнями від уроку за допомогою вправи «Настрій як погода».
|
|
у мене чудовий настрій, все сподобалося.
|
|
|
в цілому добре, але були невеликі труднощі. |
|
|
нейтрально, спокійно, без особливих емоцій. |
|
|
було важко, трохи сумно чи втомлено. |
VІІІ. Домашнє завдання
Урок № 2
Тема: Пісні літнього циклу. Провідні мотиви народних пісень. Русальні пісні. «У ржі на межі», «Ой бiжить, біжить мала дівчина», «Проведу я русалочки до бору».
Мета:
навчальна: ознайомити школярів з обрядовою поезією українців, зокрема з піснями літнього циклу; навчити розуміти магічну силу обрядових пісень для наших предків, розрізняти і називати їх різновиди;
розвивальна: розвивати естетичне сприйняття народних пісень, уміння відчувати неповторну красу обрядових творів; пам'ять, вміння грамотно, послідовно висловлювати власні думки, почуття; формувати світогляд;
виховна: виховувати любов і повагу до славного минулого народу, до його історії, звичаїв і традицій, прищеплювати інтерес до наслідків власної праці.
Тип уроку: засвоєння нових знань
Унаочнення: матеріал для роботи в групах, картки із зображенням обличчя людини, шаблони із зображенням драбини.
Форми роботи: колективна, робота в групах.
Методи і прийоми: прийом «Три обличчя», метод “П’ять пальців”
Очікувані результати:
учні зможуть розуміти магічну силу обрядових пісень для наших предків, розрізняти і називати їх різновиди;
будуть вміти грамотно, послідовно висловлювати власні думки, почуття;
історію, звичаї та традиції нашого народу.
Перебіг уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Оголошення теми та мети уроку.
Мотивація навчальної діяльності
Прийом «Три обличчя»
Учитель заздалегідь роздає учням картки, де зображені три обличчя: веселе, нейтральне і сумне. Учні мають вибрати малюнок, який відповідає їхньому настрою.
ІІІ. Актуалізація опорних знань та навичок
IV. Сприйняття та засвоєння учнями навчального матеріалу
|
Літнього циклу |
Зимового циклу |
Весняного циклу |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Дослідницько-пошукова робота в групах
Завдання №1
Скласти візитівку твору. Намалюйте усно картину за цим твором.
Відповісти на питання:
Хто такі русалки? Які вони бувають?
З яким проханням русалка звернулась до дівчат?
Для чого, на вашу думку, русалці потрібна була сорочка, хоч будь-яка?
Завдання №2
«Переклад навпаки».
Змініть у пісні “У ржі на межі” слова та поняття протилежними за значеннями і напишіть свій вірш навпаки.
Відповісти на питання: З яким проханням русалка звернулась до дівчат Завдання № 4
Дівчина -
Русалочка -
Панночка -
Кореня -
Цвіту -
Завдання №5
Установіть відповідність між художнім засобом та прикладами з твору
|
русалочка, панночка, загадочки |
|
біжить, біжить |
|
вгадаєш, не вгадаєш |
|
панночко |
Руханка “Русалчин танець”
Русалка пливе — (плавні рухи руками)
Хвилька грає, співає — (руки “плескають” воду)
Вітер траву колихає — (рухи в сторони)
Верба над водою схиляє. — (нахиляються вперед)
Сонце світить, сміх дзвенить — (усміх, руки вгору)
Літо до нас летить!
V. Систематизація та узагальнення вивченого матеріалу
Фронтальна робота
Створити гроно “Образ русалки”, обрати і записати слова, які характеризують цю героїню. Обґрунтуйте свій вибір.
щаслива небезпечна
кмітлива хитра
підступна добра
щедра весела
радісна сумна
Підсумок уроку
Метод “П’ять пальців”
Учні усно здійснюють самоаналіз своєї діяльності та самопочуття під час уроку.
Домашнє завдання
Урок 3
Тема: Купальські пісні. «Заплету віночок», «Ой вінку мій, вінку», «Купайло, Купайло!»
Мета: продовжити ознайомлення учнів з календарно-обрядовими піснями літнього циклу, а саме: купальськими; розвивати вміння виразно і вдумливо читати їх, коментувати їхній зміст; виховувати любов і пошану до духовної спадщини наших предків, прагнення засвоїти основи народної моралі й етики.
Очікувані результати:
учні знатимуть: про красу й неповторність найпоетичнішого свята народу, про суть купальського обряду, цілющі властивості трав, зібраних до схід сонця на Івана Купала, про символи цього свята.
будуть вміти: виразно і вдумливо читати купальські пісні, коментувати їх зміст, виокремлювати й пояснювати художні засоби; висловлювати власні судження.
навчаться цінувати: духовну спадщину наших предків.
Тип уроку: формування вмінь та навичок учнів
Форми роботи: робота в парах.
Методи, прийоми: прийом «Музичний фрагмент», вправа «Віртуальний ритуал», вправа «Ікебана», прийом «Рейтинг уроку»,
Унаочнення: схема виразного читання, таблиця художні засоби.
Перебіг уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Оголошення теми та мети уроку
Мотивація навчальної діяльності учнів
Учитель пропонує учням прослухати кількахвилинний мажорний музичний фрагмент для створення позитивного емоційного фону уроку.
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів
|
№ |
|
|
Прізвище учня |
|
|
Дикція |
|
|
Володіння голосом |
|
|
Темп |
|
|
Логічні наголоси |
|
|
Емоційність |
|
|
Міміка та жести |
|
IV. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу
Виразне читання купальських пісень («Заплету віночок», «Ой вінку мій, вінку», «Купайло, Купайло!»)
Руханка
Вогонь горить — (показують полум’я руками)
Вода блищить — (імітація хвиль долонями)
Дівчина вінок плете — (руки плетуть коло)
Юнак вогонь перескочить хоче — (стрибок)
Русалка кличе — (манять рукою)
Зоря іскриться — (руки підняти вгору)
Практична робота в парах
Завдання №1
Виконайте дизайнерський проєкт: створіть на основі назви купальської пісні візуальні тексти, обкладинку.
Завдання №2
Що нового я дізнався про свято Івана Купала?
Які почуття викликають купальські пісні?
Як би я описав атмосферу купальської ночі трьома словами?
Завдання №3
Виписати з текстів купальських пісень художні засоби, пояснити їх значення
|
Художні засоби |
Приклади |
|
Повтори |
|
|
Епітети |
|
|
Порівняння |
|
|
Слова зменшено-пестливого значення |
|
V. Систематизація та узагальнення вивченого матеріалу
Колективна робота
Створити «купальську листівку» у Canva або на аркуші.
На ній розмісти короткий купальський вірш або уривок пісні та малюнок із символами свята (вінок, вогонь, русалки, вода).
Вправа «Віртуальний ритуал»
Учні складають «інструкцію» святкування Купала (у Canva / PowerPoint):
Кожна група презентує свій «сценарій», використовуючи уривки з пісень.
VІ. Підсумок уроку
Рефлексія
Створіть ескіз ікебани, присвячений купальським пісням. Поясніть, що саме символізують рослини, квіти, речі, які були обрані.
Прийом “Рейтинг уроку”
Учні повинні проаналізувати якість уроку за допомогою зірок.
Чудово! Дуже сподобалося, було цікаво й корисно.
Добре. Було цікаво, але щось можна покращити.
Непогано. Є і хороше, і складне, але загалом нормально.
Слабкувато. Не все зрозумів(-ла) або не дуже зацікавило.
Зовсім не сподобалося. Було важко чи нецікаво.
Домашнє завдання.
Урок №4
Тема: Жниварські пісні. «Маяло житечко, маяло», «Там у полі криниченька».
Мета: ознайомлення учнів з різновидами календарно-обрядових пісень літнього циклу, зокрема розглянути жниварські пісні; виробляти навички виразного читання пісенних текстів, уміння виділяти й пояснювати художні особливості народної пісні; виховувати повагу до духовної спадщини наших предків, любов до природи, до сільськогосподарської праці, пошану до хліба.
Очікувані результати:
Учні знатимуть: різновиди календарно-обрядових пісень літнього циклу, зокрема жниварські пісні;
будуть вміти: виразно читати пісенні тексти, виділяти й пояснювати художні особливості народної пісні;
цінуватимуть: духовну спадщину наших предків.
Тип уроку: засвоєння нових знань
Форми роботи: робота в парах, колективна та індивідуальна робота.
Методи, прийоми: прийом «Пейзаж»
Унаочнення: ілюстрація для прийому «Пейзаж», таблиці,
Перебіг уроку
І.Організаційний момент.
ІІ. Оголошення теми та мети уроку
Мотивація навчальної діяльності учнів
Учитель з метою рефлексії настрою та емоційного стану учнів застосовує емоційно -художнє оформлення (картинка із зображенням пейзажу).
Учні повинні обрати саме те зображення, яке відповідає їх настрою.
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів
Увімкнути аудіо кількох уривків купальських пісень. Учні мають обрати:
IV. Сприйняття та засвоєння учнями навчального матеріалу
Індивідуальна робота
1.Опрацювати теоретичну довідку “Жниварські пісні” у підручнику, заповнити таблицю “ Три етапи жниварських пісень”
|
І етап |
ІІ етап |
ІІІ етап |
|
|
|
|
Дати визначення:
|
Жниварська пісня - це
|
Робота в малих групах (парах(
Завдання №1
Проаналізуйте шлях жита від поля до стодоли, запишіть основні етапи.
Завдання №2
Написати два буриме на задані рими.
Криниченька
Пшениченька
Жали
Мали
Довідка:
Буриме (фр. bouts-rimés — «римовані закінчення») — літературна гра, що полягає у створенні віршів, частіше жартівливих, на задані рими, іноді ще й на задану тему.
Завдання №3
Пригадати і записати прислів’я про значення хліба в житті людини. Як думаєш, чому вони виникли?
Завдання №4
Заповнити таблицю “Епітети і персоніфікації у жниварських піснях”.Яка їхня роль?
|
Епітети |
Персоніфікації |
|
|
|
Чому у пісні “Там у полі криниченька” серпики і юрочки називають золотими і срібними?
Завдання№5
Вправа "Склади пазл-жниварську пісню"
Текст жниварської пісні розділяється на частини (рядки чи строфи). Учні повинні зібрати їх у правильному порядку.
Там у полі криниченька,
Там женчики жали,
Молодиці — білолиці.
Навколо пшениченька.
Що в'язали снопочки.
Золоті серпи мали,
Добрії були женці –
Дівчата й молодиці.
Срібнії юрочки*,
А хлопці вусаті,
Дівчата — косаті,
Руханка
Вийшли жниці у поле раненько —
(Крокують на місці, руки “в боки”)
Сонце усміхається тепленько.
(Піднімають руки вгору — “сонце”, усміхаються)
Серп блиснув у руках золотих —
(Роблять рухи “жнуть серпом”)
Жнуть жниці жито колосисте й стигле!
(Ритмічно нахиляються вперед – “жнуть”)
Снопи у копиці складають рівненько —
(Руки “збирають снопи”, ставлять “у копу”)
Потім трохи відпочинуть тихенько.
(Присісти й зробити глибокий вдих-видих)
Вітер дме, колосочки шумлять —
(Махати руками в сторони, імітуючи хвилі поля)
Жниці щиро пісеньку співають!
(Плескати в долоні під ритм, “співають” — руки біля рота)
V. Систематизація та узагальнення вивченого
1. Колективна робота
Інструкція:
На дошці Padlet — зображення снопа.
Учні додають стікери з фразами-побажаннями, які могли звучати у жниварських піснях, наприклад:
«Щоб жито родило!»
«Oй, нива колосится!»
VI. Підсумок уроку
Рефлексія
Домашнє завдання:
Ой у полі …
Там жниці …
Пісню …
Землі …
Урок 5
Тема: Пісні зимового циклу. «Ой хто, хто Миколая любить», «Нова радість стала», «Добрий вечір тобі, пане господарю!»
Мета: ознайомити учнів зі змістом та художніми особливостями календарно-обрядових пісень зимового циклу; розвивати навички виразного читання пісень, коментування їхнього змісту, виділення та пояснення художніх засобів, що в них ужиті; виховувати повагу до прадавніх вірувань наших предків, бажання вивчати обряди та традиції нашого народу.
Очікувані результати:
учні зможуть: опрацьовувати зміст та художні особливостями календарно-обрядових пісень зимового циклу;
будуть вміти: виразно читати пісні, коментувати їхній зміст, виділяти та пояснювати художні засоби, що в них ужиті;
навчаться цінувати: прадавні вірування наших предків.
Тип уроку: формування знань умінь та навичок
Форми роботи: робота в парах, колективна робота.
Методи, прийоми: прийом «Музичний фрагмент», прийом «Рефлексійна мішень»
Унаочнення: уривки пісень, таблиця «Образи пісень»,
Перебіг уроку
І. Організаційний момент.
Повідомлення теми та мети уроку.
Мотивація через сучасність “Колядка сьогодні”
Прослухати уривок “Ой радуйся, земле” у виконанні Т.Кароль
https://www.youtube.com/watch?v=AlgRbJl06pY
Питання:
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів
Саундтрек - музичний супровід, створений для фільму, мультфільму, мюзиклу чи гри.
Вислови припущення як слово саундтрек пов’язане з темою?
Бесіда
IV. Сприйняття та засвоєння учнями навчального матеріалу
Колективна робота
3. Дослідницька робота в парах
Завдання №1
Прослухати:
- «Щедрик» - хор ім. Г.Верьовки
https://www.youtube.com/watch?v=TPhDRMr6ttM
Порівняти пісні, яке враження справила на вас мелодія?
Завдання №2
Виписати із тексту пісні “Засівна” побажання. Чому колядки і щедрівки є величальними піснями?
Завдання №3
Написати допис до соціально мережі у вигляді привітання із Різдвом Христовим.
Завдання №4
Який подарунок ти попросиш у Святого Миколая цьогоріч? Чи змінилися твої вподобання порівняно з минулими роками? Що на це вплинуло?
Завдання №5
Які побажання ви висловлюєте людям, яких вітаєте з різдвяними чи новорічними святами? Як думаєте, вони здійснюються? Чому ви так вважаєте? Що людині потрібно для того, щоб збулася її мрія? Викладіть свої міркування,склавши 5-6 речень.
Завдання №6
Схарактеризуйте образи пісні “Ой хто, хто Миколая любить?”
|
Образ |
Характеристика |
|
Миколай |
|
|
Україна |
|
Руханка
Тут трава росте висока,
Тут стежинонька вузька.
Вище руки, вище ноги —
Не проста у нас дорога.
А тепер ідемо боком —
Із підскоком, із підскоком.
Походили на носочках,
А тоді на п'ятах.
Випростали добре спини
І звели лопатки.
V. Систематизація та узагальнення вивченого матеріалу
Вправа «Символічний словник»
VІ. Підсумок уроку
Рефлексія
Прийом «Рефлексійна мішень»
Домашнє завдання
Урок 6
Тема: Пісні весняного циклу. «Ой весна, весна – днем красна», «Ой кувала зозуленька», «А в кривого танця».
Мета: дізнатися про виникнення народної обрядової поезії, її різновиди; з’ясувати головні календарні обряди українців весняного періоду; вміти виразно і вдумливо читати пісні, коментувати їх зміст; розвивати пам’ять, культуру зв’язного мовлення; вміння грамотно, послідовно, логічно висловлювати власні думки, почуття, спостереження; раціонально використовувати навчальний час; формувати кругозір, світогляд школярів; виховувати інтерес до усної народної творчості, зокрема до пісні, її чарівності, милозвучності, краси; прищеплювати почуття пошани, поваги до фольклорної спадщини наших предків.
Очікувані результати:
Учні зможуть: з’ясувати головні календарні обряди українців весняного періоду; виразно і вдумливо читати пісні, коментувати їх зміст;
Будуть вміти: грамотно, послідовно, логічно висловлювати власні думки, почуття, спостереження; раціонально використовувати навчальний час;
Навчаться цінувати: фольклорну спадщину наших предків.
Тип уроку: формування нань умінь та навичок
Форми роботи: робота в парах, колективна робота,
Методи, прийоми: прийом “Емоційно-художнє оформлення”, вправа "Склади пазл-веснянку", прийом «Комплімент –похвала».
Унаочнення: ілюстрації для вправи “Емоційно-художнє оформлення”, уривки веснянок
Перебіг уроку
І.Організаційний момент.
ІІ.Повідомлення теми та мети уроку.
Мотивація навчальної діяльності учнів
Прийом «Емоційно-художнє оформлення».
Учитель пропонує учням поглянути на картинки із різним зображеннями та обрати ту, яка відповідає їхньому настрою.
ІІІ. Актуалізація навчального матеріалу
IV. Сприйняття та засвоєння учнями навчального матеріалу
«Впізнай веснянку» (аудіо/відео-гра)
Учитель вмикає уривок веснянки (народний спів, запис чи сучасне виконання). https://www.youtube.com/watch?v=NNiIFCYxVnE
Учні мають:
Практична робота в парах
Завдання №1
Виписати з тексту пісні “Ой весна, весна днем красна “ зорові образи, охарактеризувати їх. Пояснити яка роль зорових образів у тексті.
|
Зоровий образ |
Характеристика |
|
|
|
Завдання №2
Скласти паспорт твору “Ой кувала зозуленька”
Тема:
Ідея:
Основна думка:
Образи пісні:
Художні засоби:
Завдання №3
Виписати рефрени, які використано у веснянках. Яка їхня роль у цих піснях?
Завдання №4
“ Календарно-обрядові пісні”
Завдання № 5.
Руханка
Всі ми звикли до порядку,
Дружно робимо зарядку.
Ми на радість цьому дому
Проганяєм сон і втому.
І направо, і наліво,
Щоб нічого не боліло.
Один і два, три і чотири —
Набираємося сили.
Нахилились, повернулись,
До товариша всміхнулись.
VІ. Систематизація та узагальнення вивченого матеріалу
Гра «Жива картина»
У групах діти обирають строфу веснянки й створюють «живу скульптуру» (рухами і позами відтворюють зміст: заклик весни, танець, пробудження природи). Інші відгадують, яка це строфа.
Гра «Оптимісти й песимісти»
Учитель висловлює твердження «Весна – чарівна пора року».
Завдання: учні висловлюють свої міркування «Я згоден (згодна), тому що…», «Я не згоден (згодна), тому що…».
VІІ. Підсумок уроку
Рефлексія.
«Веснянковий флешмоб»
У кінці уроку – коротке коло з елементами веснянки: діти виконують прості рухи під спів (можна сучасний ремікс веснянки).
Прийом «Комплімент-похвала».
Учні оцінюють внесок товаришів в урок і дякують один одному і вчителю за проведений урок.
Слово вчителя.
«Як ви вважаєте, кому треба подякувати за урок?»
«Хто відповідав найцікавіше?»
VІІІ. Домашнє завдання
Урок 7
Тема: Народні колискові пісні: лексичні особливості колискових пісень.
«Ой ти, коте, коточок», «Ой ну, люлі, дитя, спать».
Мета: ознайомити учнів із народними колисковими піснями, особливостями цього жанру; розвивати навички виразного читання, культуру зв’язного мовлення, пам'ять, уміння грамотно висловлювати власні думки, почуття, спостереження; виховувати почуття любові до своїх рідних і близьких людей, шанобливого ставлення до них.
Очікувані результати:
Учні зможуть: ознайомитися із особливостями колискових пісень;
Будуть вміти: виразно читати колискові пісні, грамотно висловлювати свої почуття, думки, спостереження.
Навчаться цінувати: фольклорну спадщину наших предків, рідних і близьких людей.
Тип уроку: формування знань, умінь та навичок
Форми роботи: колективна робота, індивідуальна робота, робота в парах
Методи, прийоми: вправи “Крізь окуляри”, “Квиток для виходу з класу”, літературний аналіз за допомогою кіл Вена, вправа Словесне асоціативне коло", хмаринка слів, вправа «Квиток для виходу з класу»
Унаочнення: проєктор, ілюстрації до колискових пісень, теоретичний матеріал на сайті Мій Клас, посилання, таблиця образів колискових пісень, узагальнена анкета колискових пісень, таблиця художніх засобів
Перебіг уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Повідомлення теми та мети уроку
Мотивація навчальної діяльності учнів
Вправа «Крізь окуляри»
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів
IV. Сприйняття та засвоєння учнями навчального матеріалу
Опрацювати теоретичний матеріал “Народні колискові пісні”.
Вправа Словесне асоціативне коло"
Учитель каже слово "колискова" – учні по черзі додають асоціації: "ніжність", "мама", "сон", "зорі" тощо. Потім разом створюють "хмару слів" у сервісі (WordItOut, WordArt).
Робота в парах "Колискова-пантоміма"
У парах один учень показує рухами образи з колискової (наприклад: "засинає котик", "гойдається колиска"), інший має відгадати.
Практично - індивідуальна робота
Завдання №1
Створити символ твору до колискової пісні “Ой ти, коте, коточок”. Намалюйте предмет, який би символізував твір чи ліричного героя.
Завдання №2
Виписати із колискових пісень художні образи та охарактеризувати їх.
|
Образ |
Характеристика |
Художній зміст |
|
|
|
|
Завдання №3
Заповнити узагальнену анкету для колискових пісень.
|
Образи, які допомагають приспати дитину |
|
|
Магічні трави, які зустрічаються у піснях. |
|
|
Замовляння та побажання дитині |
|
|
Виконавець пісень |
|
|
Негативна, зла сила, яку треба відігнати від колиски |
|
|
Мета колискової пісні |
|
|
Почуття, які намагається передати виконавець |
|
Завдання №4
Опрацювати повідомлення про українську колиску, скласти інструкцію щодо використання її у побуті наших предків
https://dovidka.biz.ua/povidomlennya-pro-ukrayinsku-kolisku/
Інструкція
Завдання №5
Виписати із колискових пісень приклади анафор, епітетів, слів із зменшено-пестливим значенням.
|
Художній засіб |
Приклади |
|
Анафори |
|
|
Епітети |
|
|
Слова із зменшено-пестливим значенням |
|
V. Узагальнення та систематизація вивченого матеріалу
Фронтальна робота
Літературний аналіз
За допомогою Кіл Вена порівняйте колискові та календарно-обрядові пісні. Що в них спільного, а що відмінного?
2. Прийом «Лист у майбутнє»
Учні відкривають конверти з листами, які вони написали собі на початку вивчення цієї теми та аналізують власні сподівання.
VІ. Підсумок уроку
Рефлексія
Вправа «Квиток для виходу з класу»
VІІ. Домашнє завдання:
Мета:
Форма проведення: виховна година з елементами інтерактиву, вікторини, театралізації.
Обладнання: свічка, символічна дідухова сніпка, український рушник, презентація/відео «Український Святвечір», фрагменти колядок.
Хід заходу
Лунає колядка «Нова радість стала».
https://www.youtube.com/watch?v=HGCZDjOZ9qg
Ведучий:
Настає найдивовижніший вечір у році — Святвечір. Це не просто переддень Різдва, а час, коли у кожній родині панують любов, мир і злагода. Сьогодні ми згадаємо, як українці здавна святкували цей день.
https://www.youtube.com/watch?v=ycmNa0oQVek
Інтерактивна вправа: Учитель пропонує учням обрати одну традицію, яку вони хотіли б відновити у своїй родині.
Приклади запитань:
Можна провести через Kahoot, Wordwall або картки.
Учні розігрують коротку сценку:
5. Рефлексія “Свято, яке об’єднує” (5 хв)
Учні заповнюють міні-картки:
Вчитель:
Святвечір — це вечір, коли душа українця стає чистішою, а серце відкривається добру.
Хай у кожній вашій родині панують любов, мир і щастя.
Звучить колядка «Тиха ніч».
https://www.youtube.com/watch?v=ucqmqztLGGQ
Список викокристаних джерел