Серія уроків з легкої атлетики та футболу (6 клас)
Олена Савонік
учитель фізичної культури
ОЗ СНВК
«Академічна гімназія»
Херсонської області
Мета: підготувати учнів до здачі контрольного нормативу бігу на короткі дистанції, навчити техніці стрибків у довжину з розбігу «зігнувши ноги». Сприяти розвитку швидкості, спритності, стрибучості учнів; формувати моральну відповідальність за стан власного здоров’я.
Тема уроку:легка атлетика, футбол.
Завдання уроку:
1. Повторити техніку низького старту.
2. Навчити техніці стартового розбігу.
3. Ознайомитись з комплексом вправ для розвитку швидкості та швидкісно-силових навичок.
4. Повторити і закріпити набуті навички удару внутрішньою стороною стопи по м’ячу у навчальній грі футбол.
Місце проведення: шкільний стадіон.
Інвентар: скакалки, футбольні м’ячі, секундомір.
Хід уроку
№ п/п |
Зміст уроку |
Дозування |
Організаційно-методичні вказівки |
1 |
2 |
3 |
4 |
І. Підготовча частина (12 хв) |
|||
1 |
Шикування в шеренгу, привітання. |
20 с. |
Перевірка наявності спортивної форми. |
2 |
Рапорт чергового учня. |
15 с. |
|
3 |
Інструктаж з безпеки життєдіяльності на уроці. |
30 с. |
Ознайомлення з умовами гігієни та безпеки життєдіяльності на спортивному майданчику. |
4 |
ЧСС. |
15 с. |
|
5 |
Повідомлення завдань уроку. |
1 хв. |
|
6 |
Стройові прийоми: «ліворуч», «праворуч», «кругом». |
30 с. |
Звернути увагу на чітке виконання. |
7 |
Ходьба в обхід: |
1 хв. |
Слідкувати за правильною осанкою, правильною поставою стопи для профілактики плоскостопості. |
|
|||
|
|||
|
|||
8 |
Біг у повільному темпі: |
2 хв. |
Стежити за диханням. |
|
|
30 с.
|
|
|
|
30 с. |
|
9 |
Загальнорозвиваючі вправи у русі: |
5 хв.
|
Зберігати дистанцію 2-3 кроки.
|
|
|
4-5 р.
|
Оберти виконувати з повною амплітудою рук. |
|
11-12 р.
|
Руки не згинати і ліктьовому суглобі. |
|
|
4-5 р.
|
Руки не згинати і ліктьовому суглобі. |
|
В.п.- О.С. руки на пояс
|
6-8 р.
|
Руки піднімати рівні; махи ногами виконувати прямою ногою, не згинати в колінному суглобі; максимально прогнутися назад.
|
|
|
6-8 р.
|
Махи ногами виконувати якомога вище, не згинаючі в колінному суглобі.
|
|
|
6-8 р.
|
Пружний нахил тулуба, ноги не згинаються в колінному суглобі.
|
|
|
6-8 р. |
Випади виконуються пружними. |
|
ІІ. Основна частина (27 хв) |
|||
1 |
Спеціальні бігові вправи з прискоренням в кінці:
|
3 хв.
|
Поточний метод. Вправи виконуються по прямій(15-20 м), з обов’язковим прискоренням в кінці, назад повертаються кроком. |
|
|
2х20 м |
Стежити за осанкою. |
|
2х20 м |
Вправа на дальність польоту та частоту виконання. |
|
|
2х20 м |
Максимальне відштовхування ступнею вперед. |
|
|
Виконання низького старту, стартовий ривок 5-6 м.
|
3-4 р.
|
Повтор за 5 клас. Розказати, показати техніку виконання низького старту. |
|
2 р. |
Звернути увагу , щоб по команді «Увага!» ноги були трохи зігнутими. |
|
|
Повторний біг по розмітках, перші 2-3 кроки. |
2х20 м |
Прослідкувати, щоб вибігання по команді «Марш!» виконувалось під нахилом. |
|
Біг 60 м. |
1 р. |
По дистанції бігти вільно, не напружено. |
|
ЧСС. |
15 с. |
|
2 |
Шикування в одну шеренгу, поділ класу на 4 групи. Виконуємо комплекс вправ для розвитку швидкісних якостей. |
|
Метод колового тренування. |
|
|
3х15 с. |
|
|
|
3х15 с. |
При виконанні коліна підтягувати до грудей. |
|
|
3х15 с. |
Розслаблюючий біг на місці, з максимальною кількістю кроків за одиницю часу. |
|
|
3х15с. |
Під час виконання вправи лікті в сторони не розводити. |
3 |
Двостороння навчальна гра. |
6-7 хв. |
Повторити за 5 клас та застосувати у грі удар по м’ячу внутрішньою стороною стопи по нерухомому м’ячу і м’ячу, що котиться. |
ІІІ. Заключна частина(5 хв) |
|||
1 |
Шикування у колону по одному. |
30 с. |
|
2 |
Ходьба, біг у повільному темпі. |
30 с. |
|
3 |
Вправи для розслаблення м’язів та відновлення дихання. |
2 хв. |
|
4 |
Підбиття підсумків уроку. |
1 хв. |
Відмітити кращих учнів. Провести оцінювання. |
5 |
Домашнє завдання. |
1 хв. |
Вистрибування з присяду(2х10 р). |
Тема уроку:легка атлетика, футбол.
Завдання уроку:
1.Сприяти розвитку рухових якостей в естафетах.
2.Закріпити та удосконалити техніку бігу на короткі дистанції,біг по дистанції та фінішування.
3.Ознайомити з технікою естафетного бігу
4.Удосконалити набуті навички зупинки м’яча підошвою та внутрішньою стороною стопи м’яча,що котиться та опускається у навчальній грі футбол.
Місце проведення: шкільний стадіон.
Інвентар: стійки,скакалки,естафетні палички,футбольний м’яч.
Хід уроку
№ п/п |
Зміст уроку |
Дозування |
Організаційно-методичні вказівки |
1 |
2 |
3 |
4 |
І. Підготовча частина (12 хв.) |
|||
1 |
Шикування в шеренгу. Привітання. |
1хв. |
Рапорт чергового учня. Перевірка наявності учнів та зовнішнього вигляду. |
2 |
Основні правила гігієни та санітарії. Безпека життєдіяльності на уроці. |
1хв. |
Інструктаж з БЖ на спортивному майданчику. |
3 |
Повідомлення завдань уроку. |
30с. |
|
4 |
ЧСС |
10с. |
|
5 |
Стройові вправи: «ліворуч», «праворуч», «кругом». Перешикування з шеренги по одному в шеренгу по двоє. |
1хв. |
Чіткість виконання команд. |
6 |
Ходьба(під команду вчителя), різновиди ходьби з переходом на повільний біг. |
1хв. 30 с. |
Стежити за правильністю виконання вправ. |
7 |
Перешикування з колони по одному в колону по чотири поворотом уліво. |
30с. |
Чіткість виконання повороту, одночасний початок ходьби. |
8 |
Комплекс загально розвивальних вправ на місці. |
7 хв. |
|
|
|
6-8р. |
Виконувати з максимальною амплітудою. |
|
|
5-6р. |
Тулуб не нахиляти. |
|
1-4- колові оберти руками вперед; 5-8- те саме назад. |
6-8р. |
Максимальна амплітуда руху. Руки в ліктьовому суглобі не згинати. |
|
1-2- уліво; 3-4- вправо (зі зміною положення рук). |
6-8р. |
Стежити щоб п’ятки і носки не відривалися від підлоги. |
|
1-4- колові рухи тулубом вліво; 5-8- те саме вправо. |
4р. |
Ноги в колінних суглобах не згинати. |
|
|
6-8р. |
Спину тримати рівно, руки не згинати в ліктьовому суглобі. |
|
|
6-8р. |
При виконанні вправи, в упорі лежачи ноги повинні бути разом і рівні. |
|
1-3- стрибки на двох ногах; 4- стрибок з підтягуванням колін до грудей. |
6-8р. |
Слідкувати, щоб відштовхування було швидким. |
ІІ. Основна частина (28 хв.) |
|||
1 |
Зімкнувшись у чотири колони проводимо естафети |
6-7 хв. |
Всі естафети учасники команд виконують по черзі. |
|
|
1х20 м |
Звернути увагу на точне і швидке вибігання після прийому естафети. |
|
|
1х20 м |
Намагатися через скакалку бігти, а не стрибати. |
|
|
1х20 м |
Звернути увагу на якісне виконання стрибків і швидке вибігання. |
|
|
1х20 м |
Швидке відштовхування від підлоги, звернути увагу на махову ногу. |
2 |
Біг навипередки з низького старту. |
7-8 хв. |
Біжать одночасно 4 учні. |
|
|
2х15 м |
Техніка низького старту і стартового розбігу. |
|
|
2х60 м |
Розповісти про техніку бігу по дистанції та фінішуванню; фінішну лінію пробігти з максимальною швидкістю. |
3 |
Розповісти і показати техніку передачі естафетної палички. |
6-7 хв. |
Пояснити поняття «коридор». |
|
|
3-4 р. |
Навчити правильно передавати та приймати паличку (захват палички), почергова передача палички з правої руки в ліву наступному учневі. |
|
|
1 р. |
Передача в «коридорі» виконується в русі. |
4 |
ЧСС. |
10 с. |
|
5 |
Навчальна двостороння гра футбол із застосуванням набутих навичок. |
5-6 хв. |
Нагадати зупинку м’яча, що котиться та опускається підошвою та внутрішньою стороною стопи. |
ІІІ. Заключна частина (5 хв.) |
|||
1 |
Шикування |
30 с. |
|
2 |
Ходьба, вправи в русі на відновлення |
2 хв. |
Темп виконання вправ повільний. |
3 |
Шикування, вправи на увагу, підбиття підсумків уроку, оцінювання |
1 хв. |
Фронтальний метод. Відмітити кращих учнів. |
4 |
Домашнє завдання |
30 с. |
Згинання і розгинання рук в упорі лежачи на підлозі 2х15 р. (хлопці); стрибки через скакалку 2х30с. (дівчата) |
Тема уроку:легка атлетика, футбол.
Завдання уроку:
1.Сприяти розвитку спритності, швидкості,удосконаленню техніки фінішування в стартах з різних положень.
2.Закріпити техніку естафетного бігу і розвиток швидкісної витривалості в естафеті 4*100м.
3.Розвинути рухові навички (методом колового тренування).
4.Закріпити навички (повтор за 5 клас) ведення м’яча « внутрішньою частиною підйому в навчальній грі футбол.
Місце проведення: Шкільний стадіон.
Інвентар: Естафетні палички,футбольний м’яч.
Хід уроку
№ п/п |
Зміст уроку |
Дозування |
Організаційно-методичні вказівки |
1 |
2 |
3 |
4 |
І. Підготовча частина (13 хв.) |
|||
1 |
Шикування,привітання, рапорт чергового учня. |
1хв |
Зовнішній вигляд та явка учнів на уроці. |
2 |
Повідомлення завдань уроку. |
30с |
|
3 |
Вимір ЧСС. БЖ на уроці. |
10с |
|
4 |
Стройові вправи. |
30с |
Повороти на місці. |
5 |
Ходьба: |
|
|
|
|
20м |
Тримати осанку. |
|
|
15м |
Лікті в сторони. |
|
|
20м |
Руки на пояс. |
|
|
20м |
|
6 |
Біг у повільному темпі: |
1 хв. |
Вільне дихання. |
|
|
20 м |
Ноги напівзігнуті, руки на пояс. |
|
|
20 м |
Вперед не нахилятися. |
|
|
20 м |
Руки зігнуті в ліктях долонями вниз. |
|
|
20 м |
Оптимальна ширина і частота кроку. |
7 |
Вправи в русі: |
4-5 хв. |
|
|
|
4-6 р. |
Спину тримати рівно. |
|
1-4- колові обертання вперед; 5-8- колові обертання назад. |
4-6 р. |
Зберігати правильне положення тіла. |
|
|
4-6 р. |
Ноги в колінах не згинати. |
|
|
4-6 р. |
Руки на коліна. |
8 |
Вправи на місці з опорою: |
4 хв. |
|
|
|
8-10р. |
Тримати осанку. Максимальна амплітуда рухів ногами. |
|
|
8-10 р. |
Тримати осанку. Максимальна амплітуда рухів ногами. |
|
|
6-8 р. |
Махову ногу не згинати. |
|
|
6-8 р. |
Ноги не згинати в колінному суглобі. |
9 |
Вимір ЧСС. |
|
|
ІІ. Основна частина (27 хв.) |
|||
1 |
Старти з різних положень навипередки: |
7-8 хв. |
Вибігати по команді «Руш!». Звернути увагу на про бігання фінішної лінії з максимальною швидкістю. Поточний інструктаж БЖ при виконанні вправ. |
|
|
1х20 м |
Чітке вибігання по команді. |
|
|
1х20 м |
Тримати осанку.Чітке розвертання до лінії фінішу. |
|
|
1х20 м |
Ноги разом. |
|
|
1х20 м |
Руки тримати за головою, лікті в сторони. |
|
|
1х20 м |
Чітке розвертання до лінії фінішу. |
|
|
1х20 м |
Біг по дистанції. |
|
|
1х20 м |
Біг по дистанції,максимальна швидкість на фініші. |
|
|
1х20 м |
Старт,стартовий розбіг,біг по дистанції,фініш. |
2 |
Естафетний біг 4х100м |
5хв. |
Поділити клас на команди по 4 чол. Звернути увагу на передачу естафетної палички у «коридорі». |
3 |
Комплекс вправ для розвитку швидкості та швидкісно-силових здібностей: |
6-7 хв. |
Методом колового тренування з інтервалом 10-15 с. |
|
|
3х20 с |
Коліна підтягувати до грудей з максимальною частотою. |
|
|
3х20 с |
Вправа на розслаблення м’язів. |
|
|
3х20 с |
Виконувати з м’яким приземленням. |
|
|
3х20 с |
Вистрибувати якомога вище. |
4 |
Навчальна двостороння гра з поліпшенням набутих навичок. |
7 хв. |
Нагадати ведення м’яча внутрішньою частиною підйому стопи. |
5 |
Вимір ЧСС. |
10 с |
|
ІІІ. Заключна частина (5 хв.) |
|||
1 |
Вправи на розслаблення, відновлення дихання. |
1 хв. 30 с |
Фронтальний метод. |
2 |
Шикування в одну шеренгу. |
1 хв. |
|
3 |
Підбиття підсумків уроку, оцінювання. |
2 хв. |
Відмітити кращих учнів. |
|
Домашнє завдання. |
30 с |
Стрибки через скакалку. |
Тема уроку:легка атлетика, футбол.
Завдання уроку:
1.Прийняти контрольний норматив: біг 60м.
2.Навчити техніці стрибка у довжину способом «зігнувши ноги».
3.Розвиток стрибкових навичок.
4.Виховати почуття відповідальності та почуття «командного духу» у грі «Не пропусти м’яч».
Місце проведення: шкільний стадіон.
Інвентар: скакалки, футбольні м’ячі, секундомір.
Хід уроку
№ п/п |
Зміст уроку |
Дозування |
Організаційно-методичні вказівки |
1 |
2 |
3 |
4 |
І. Підготовча частина (12 хв.) |
|||
1 |
Шикування,рапорт чергового учня,привітання. |
1хв. |
Рапорт здає черговий по класу учень. Явка учнів на уроці. Наявність у дітей спортивної форми. |
2 |
Повідомлення мети і завдань уроку. |
40с |
Ознайомити учнів із завданнями уроку. |
3 |
Вимір ЧСС |
10с |
|
4 |
Стройові вправи(повторення поворотів на місці та перешикування з шеренги по одному в шеренгу по двоє). |
40с |
Слідкувати за чітким виконанням команд. |
5 |
Різновиди ходьби:
|
15м |
Руки вгору,не згинати в ліктьових суглобах,долоні всередину. |
|
|
15м |
Руки за голову,лікті розведені в сторони,спина рівна. |
|
|
15м |
Руки на пояс. |
|
|
15м |
|
|
|
20м |
Не вистрибувати. Лікті зігнуті. |
6 |
Повільний біг |
2хв |
Слідкувати за диханням. |
7 |
Загальна розминка на місці: |
|
|
|
1.В.п.-о. с.-руки на пояс. 1-4- кругові оберти головою вправо; 5-8- те саме вліво. |
4 р. |
Повертати лише голову, а не корпус. |
|
2.В. п.- стійка ноги нарізно,руки на пояс.
|
4-6 р. |
Ноги не згинати, максимальна амплітуда поворотів тулуба. |
|
3. В. п. – стійка ноги нарізно, руки в сторони 1- руки вперед, мах лівою ногою до рук; 2- В. п. 3-руки вперед, мах правою ногою до рук; 4-В. п. |
6-8 р. |
Під час маху ногою, опорна нога піднімається на носок. Ноги не згинати в колінному суглобі. |
|
4. В. п.- упор присівши на праву ногу, ліву в сторону, руки вперед. 1-2- перекатом в упор присівши на ліву ногу;
|
4-6 р. |
Перекат з ноги на ногу виконується якомога вище. |
|
5. В. п.- стійка ноги нарізно, руки на пояс. 1- упор присівши; 2- упор лежачи; 3- упор присівши; 4- В. п. |
4-6 р. |
Зміну положення з упору присівши в упор лежачи виконуємо стрибком. |
|
6. В. п.- о. с.- руки на пояс. 1- 3- стрибки на двох ногах; 4- стрибок з поворотом на 360 градусів навколо своєї осі |
4-6 р. |
Почергові повороти через праве і ліве плече |
ІІ. Основна частина (28 хв.) |
|||
1 |
Теоретичні відомості. |
3 хв. |
Ознайомити дітей з нормативними вимогами. Правила суддівства спринтерського бігу; біг по доріжках; поняття «фальш-старту»; БЖ під час бігу на доріжках. |
2 |
Спеціальні бігові вправи: |
3 хв. |
|
|
|
1х20 м |
Зберегти частоту кроків у прискоренні в кінці дистанції. |
|
|
1х20 м |
Зберегти довжину кроків у прискоренні в кінці дистанції. |
|
|
1х20 м |
Максимальне відштовхування стопою вперед. |
|
|
1х15 м |
|
3 |
Біг 60 м навипередки з урахуванням часу. |
1х60 м |
|
4 |
Стрибки у довжину з розбігу: |
10 хв. |
Розказати, показати стрибок в цілому. |
|
|
3-4 р |
Фронтальний метод. |
|
|
2-3 р. |
Швидке відштовхування, фаза польоту; ноги зігнуті. |
|
|
2-3 р. |
Активний мах маховою ногою, підтягування колін до грудей під час польоту. |
5 |
Стрибкові вправи |
5 хв. |
|
|
|
2х30 с |
Максимальна частота. |
|
|
2х30с |
Підйоми виконувати якомога вище. |
|
2х30с |
Максимальне відштовхування від лави в гору. |
|
6 |
Гра «Не пропусти м’яч». Клас ділиться на дві команди. Кожна команда створює своє коло. У центрі кола стає ведучий бомбардир із м’ячем, представник команди суперників. За сигналом всі рухаються правим боком, приставним кроком. Бомбардир за сигналом виконує передачу м’ча із кола між гравцями. Ті, хто стоять у колі повинні зупинити м’яч і відбити його назад ведучому. Те саме виконується лівим боком. |
5 хв. |
Змагальний метод Розімкнутись на витягнуті руки, захищати інтервал між собою і сусідом. Виграє команда, що пропустила менше м’ячів. |
ІІІ. Заключна частина (5 хв.) |
|||
1 |
Шикування в колону. Ходьба в обхід, виконуючи дихальні вправи. |
2 хв. |
|
2 |
Підбиття підсумків уроку. |
1 хв. |
Відмітити кращих учнів. |
3 |
Оголошення оцінок за урок. |
1 хв. |
Повідомити оцінки за контрольний норматив. |
4 |
Домашнє завдання. |
1 хв. |
Згинання та розгинання рук в упорі лежачи. |