ознайомити учнів з поняттям «символ», «символіка», розкрити деякі значення символічних зображень в українському орнаменті; розвивати вміння насолоджуватися спогляданням творів декоративно-прикладного мистецтва; формувати естетичні почуття, смак; активізувати творчу ініціативу учнів; виховувати зацікавленість творами мистецтва, культурної спадщини українського народу
Урок образотворчого мистецтва у 5 класі
Тема: Символіка українського орнаменту
Мета: ознайомити учнів з поняттям «символ», «символіка», розкрити деякі значення символічних зображень в українському орнаменті; розвивати вміння насолоджуватися спогляданням творів декоративно-прикладного мистецтва; формувати естетичні почуття, смак; активізувати творчу ініціативу учнів; виховувати зацікавленість творами мистецтва, культурної спадщини українського народу
Тип уроку: комбінований
Хід уроку
І Організаційний момент
ІІ Актуалізація опорних знань і вмінь
ІІІ Мотивація навчальної діяльності
Отже, сьогодні на уроці ми продовжимо вивчати орнамент та ознайомимось із цікавим явищем мистецтва – символікою українського орнаменту. Що ж називають символом і символікою спробуємо з’ясувати.
IV Вивчення нового матеріалу
4.1 Слово вчителя
Кожна нація, кожен народ має свою символіку, що виробилася протягом багатьох століть і освячена віками. Ще з давніх давен, коли не було мови, а спілкування відбувалося за допомогою звуків, наші предки на стінах печер викарбовували різні символи: зображення тварин, сонця, неба, місяця, вітру, води та вогню. З того часу у людей почали формуватися перші уявлення про символи. Багато з тих символів, які з’явилися у давні часи, назавжди увійшли у культурну національну спадщину українського народу, в його історію, мистецтво і повсякденне життя. Вистраждавши багатьма століттями і виборовши собі свободу та незалежність. Україна у якості національної символіки обрала три елементи, які повинні існувати у кожній повноправній країні – прапор, герб і гімн. Кожний символ має власне тлумачення.
Отже, символ – умовне позначення будь-якого предмета, поняття або явища, що використовується для збереження і передавання іформації.
Будь-який символ є образом, у якому завжди присутній певний зміст.
Символіка – сукупність символів. Це умовне вираження ідей, понять, почуттів.
Чи звертали ви увагу, які зображення зустрічаються у вишивці та ткацтві, писанкарстві та різбленні?
Буд-яке зображення в українських орнаментах має своє символічне значення. З вишивкою пов’язана вся багатовікова історія українського народу, його творчі пошуки, радість та горе, перемоги та поразки, сподівання на майбутнє. Населення у давнину надавало вишивці магічної сили. Розглянемо символічне значення деяких мотивів українських орнаментів.
Українські вишивки дуже різноманітні і гармонійні за поєднанням кольорів. Колір у народній вишивці має символічне значення та оспіваний в народних піснях. Традиційними в українській вишивці є червоний, чорний та білий кольори. Рідше зустрічається синій, зелений та жовтий.
4.2 Пояснення творчого завдання
Отже, на уроці давайте створимо стрічковий орнамент, використовуючи відомі вам символи українського народу.
Під час створення орнаменту слід дотримуватися таких правил:
V Практична робота учнів
VI Підсумок уроку