Урок з української мови з теми "Синтаксис. Словосполучення. Головне слово. Види словосполучень ".
Урок: №
Тема: Синтаксис. Словосполучення. Головне слово. Види словосполучень
Мета: а) ознайомити учнів з поняттями «синтаксис», «словосполучення», «речення», «сполучення двох слів», з видами та типами словосполучень;
б) розвивати уміння і навички розрізняти різні одиниці синтаксису; утворювати словосполучення; робити їх синтаксичний розбір;
в) виховувати в учнів мовленнєву культуру
Обладнання: схеми, таблиці, підручник, міні-презентації учнів
Тип уроку: урок-засвоєння нових знань
ХІД УРОКУ
І. Актуалізація опорних знань
А) усна бесіда
1. Які розділи науки про мову вже знаєте?
2. Що вивчає фонетика, лексика, орфографія, орфоепія?
3. Яка з них видалася найскладнішою?Чому?
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
ІІІ.Оголошення теми, мети уроку
ІV. Робота над темою
А) Вступне слово вчителя
Б) Міні-презентації учнів
І Група ( Синтаксис. Одиниці синтаксису)
Синтаксис – наука, яка вивчає будову та значення словосполучення та речення
Основні одиниці синтаксису
ІІ Група ( Словосполучення, типи, види словосполучень)
Словосполучення – синтаксична одиниця, у якій одне слово головне,а друге залежне
Ознаки словосполучення:
Типи словосполучень
Види словосполучень ( залежить від головного слова)
ІІІ Група (Творчі роботи з теми)
Ми без нього ну ніяк не вивчим мови,
Треба добре вчитись,тренуватись,
Про науку цю чудову більше дізнаватись
Розрізняєм їх і розбираєм,
Самостійно добре працювали,
І науку цю цікаву ми опанували
Без вас наша мова буде приречена,
Кожна група оригінальна, багата,
Буде учням над чим працювати
V. Закріплення матеріалу
І. Розподільний диктант ( розрізнити групи слів)
Біля лісу, червоне яблуко, сміється дитина, накрапає дощ, сніг і вітер, читати книгу.
ІІ. Спостережливе око.- Допитливий розум. – Влучне слово(творче завдання: дібрати залежне слово, визначити вид словосполучень)
Любити ( що?)
Мова ( яка?)
Вивчення (чого?)
Говорити ( як?)
Хтось (із ким?)
Холодно ( як?)
ІІІ. Читай – міркуй – правильно виконуй ( зробити синтаксичний розбір словосполучень)
Щира посмішка
Схожа на бабусю
Вивчати мову
Весело дуже
ІV. Прихована відповідь ( замінити слово словосполученням)
Зізнатися
Таксист
Мовознавень
Замовкнути
Філолог
V.Робота у групах
І група – знайти зайву одиницю синтаксису
А) відповідати біля дошки, співи і танці, сидіти вдома, дуже жарко;
Б) чемний, але не активний; виконувати завдання, зошит учня, шкільна форма
ІІ група – утворити словосполучення ( одне словосполучення розібрати)
ІІІ група – визначити типи та види словосполучень
VІ. Підсумки уроку. Релаксація.Оцінювання
VІІ. Домашнє завдання. Повторити написання великої літери; вивчити § , виконати вправу