Зміст
Введення
Проблема вживання алкоголю, тютюну і наркотиків дуже актуальна в наші дні. Зараз їх споживання характеризується величезними цифрами. Від цього страждає все суспільство, але в першу чергу під загрозу ставиться підростаюче покоління: діти, підлітки, молодь, а також здоров'я майбутніх матерів.
Адже алкоголь, тютюн і наркотики особливо активно впливає на несформований організм, поступово руйнуючи його.
Наслідки шкідливих звичок очевидні. Доведено, що при їх попаданні всередину організму, він розноситься по крові до всіх органів і несприятливо діє на них аж до руйнування. Особливо це впливає на м'язові тканини і розумову діяльність.
Зокрема: при систематичному вживанні алкоголю розвивається небезпечна хвороба - алкоголізм; при тривалому палінні -рак легенів і хвороби ясен; при навіть короткочасному вживанні наркотичних речовин - руйнування мозку, і, отже - ОСОБИСТОСТІ.
Тютюнопаління
Куріння - одна з найшкідливіших звичок.
Дослідженнями доведено – шкода паління в димі тютюну містить більше 30 отруйних речовин: Нікотин, Вуглекислий газ, Окис вуглецю, синильну кислоту, аміак, смолисті речовини, органічні кислоти, і т.д.
1 - 2 пачки сигарет містять смертельну дозу нікотину. Курця рятує те, що ця доза вводиться в організм не відразу, а дрібно. До того ж, частину нікотину нейтралізує формальдегід – інша отрута, що міститься в тютюні. Протягом 30 років такого курець викурює приблизно 20000 сигарет, або 160 кг тютюну, поглинаючи в середньому 800 г нікотину. Саме така доза поступає щодня в кров після викурювання 20-25 сигарет (у одній сигареті міститься приблизно 6-8 міліграм нікотину, з яких 3-4 міліграми потрапляє в кров). Систематичне поглинання невеликих, несмертельних доз нікотину викликає звичку, пристрасть до куріння.Статистичні дані говорять: в порівнянні з некурящими длітельнокурящіе в 13 разів частіше хворіють.
Стенокардією, в 12 разів - Інфарктом міокарда, в 10 разів - виразкою шлунку.
Курці складають 96 - 100% усіх хворих Раком легень. Кожен сьомий довгий час палить хворіє Облітеруючий ендартеріїтом - тяжкою недугою кровоносних судин.
Нікотин відноситься до нервових отрут. У спостереженнях над людьми встановлено, що нікотин в малих дозах порушує нервові клітини, сприяє почастішання дихання і серцебиття, порушення ритму серцевих скорочень, нудоті і блювоті. У великих дозах гальмує, а потім паралізує діяльність клітин.
ЦНС у тому числі вегетативної. Розлад нервової системи виявляється зниженням працездатності, тремтінням рук, ослабленням пам'яті.
Нікотин впливає і на залози внутрішньої секреції, зокрема на наднирники, які при цьому виділяють у кров гармон - Адреналін, що викликає спазм судин, підвищення артеріального тиску і почастішання серцевих скорочень. Згубно впливаючи на статеві залози, нікотин сприяє розвитку у чоловіків статевої слабкості - імпотенції! Тому її личение начіют з того, що хворому пропонують припинити куріння.
Особливо шкідливо куріння для дітей і підлітків. Ще не зміцнілі нервова і кровоносна системи болісно реагують на тютюн.
Крім нікотину, негативний вплив роблять і інші складові частини тютюнового диму. При надходженні в організм окису вуглецю розвивається кисневе голодування, за рахунок того, що чадний газ легше з'єднується з гемоглобіном, чим кисень і доставляється з кров'ю до всіх тканин і органів людини. Рак у курців виникає в 20 разів частіше, ніж у некурящих.
Чим довше людина курить, тим більше у нього шансів померти від цього важкого захворювання. Статистичні дослідження показали, що у курців часто зустрічаються ракові пухлини та інших органів - стравоходу, шлунка, гортані, нирок. У курців не рідко виникає рак нижньої губи в слідстві канцерогенної дії екстракту, що накопичується в мундштуці трубки й у фільтрі.
Дуже часто куріння веде до розвитку хронічного бронхіту, що супроводжується постійним кашлем і неприємним запахом з рота. У результаті хронічного запалення бронхи розширюються, утворюються бронхоектази з тяжкими наслідками - пневмосклероз, емфізему легенів, з так званим легеневим серцем, ведучому до недостатності кровообігу. Це і визначає зовнішній вигляд завзятого курця: хрипкий голос, одутле обличчя, задишка.
Велика роль куріння і у виникненні туберкульозу. Так, 95 з 100 чоловік, страждаючих їм, до моменту початку захворювання палили.
Часто курці відчувають біль у серці. Це пов'язано зі спазмом коронарних судин, що живлять м'яз серця з розвитком стенокардії (коронарна недостатність серця). Інфаркт міокарда у курців зустрічається в 3 рази частіше, ніж у некурящих.
Куріння може бути і головною причиною стійкого спазму судин нижніх кінцівок, що сприяє розвитку облітеруючого ендартеріїту, що вражає переважно чоловіків. Це захворювання веде до порушення харчування, гангрени і в результаті до ампутації нижньої кінцівки.
Від речовин, що містяться в тютюновому димі, страждає так само травний тракт, в першу чергу зуби і слизова оболонка рота.
Нікотин збільшує виділення шлункового соку, що викликає ниючі болі під ложечкою, нудоту і блювоту.
Ці ознаки можуть бути проявом і гастриту, виразкової хвороби шлунка, які у курців виникають набагато частіше, ніж у некурящих. Так, наприклад, серед чоловіків, захворювання виразковою хворобою шлунка, 96 - 97% палили.
Куріння може викликати нікотинову амбліопії. У хворого страждає цією недугою, настає часткова або повна сліпота. Це дуже грізне захворювання, при індикатором навіть енергійне лікування не завжди буває успішним.
Курять наражають на небезпеку не тільки себе, але й оточуючих людей. У медицині з'явився навіть термін "Пасивне паління". В організмі некурящих людей після перебування в накуреному і не провітреному приміщенні визначається значна концентрація нікотину.
Алкоголь
Викрадач розуму - так іменують алкоголь з давніх часів. Про п'янких властивості спиртних напоїв люди дізналися не менш ніж за 8000 років до нашої ери - з появою керамічного посуду, що дала можливість виготовлення алкогольних напоїв з меду, плодових соків і винограду.
Причини вживання алкоголю
Напевно, ви неодноразово чули вираження: «вип'ємо, зігріємося». Вважається в побуті, що спирт є гарним засобом для зігрівання організму.
Недарма спиртне часто називають «міцними напоями». Вважається, що спирт має лікувальну дію не тільки при простудних, але й при цілому ряді інших захворювань, у тому числі шлунково-кишкового тракту, наприклад при виразці шлунка. Лікарі ж навпаки вважають, що виразковому хворому категорично не можна приймати алкоголь. Де істина? Адже невеликі дози спиртного дійсно збуджують апетит. Або інше, існуюче серед людей переконання: алкоголь збуджує, підбадьорює, покращує настрій, самопочуття, робить бесіду більш жвавою і цікавою, що важливо для компанії молодих людей. Недарма спиртне приймають «проти втоми», при нездужання, і практично на всіх святах.
Більше того, існує думка, що алкоголь є висококалорійним продуктом, що швидко забезпечує енергетичні потреби організму, що важливо, наприклад, в умовах походу і т.п. А в пиві і сухих виноградних винах до того ж є цілий набір вітамінів та ароматичних речовин. У медичній практиці використовують бактеріостатичні властивості спирту, вживаючи його для дезінфекції (при уколах і т.п.), готування ліків, але аж ніяк не для лікування хвороб.
Отже, алкоголь приймають для підняття настрою, для зігрівання організму, для попередження та лікування хвороб, зокрема як дезинфікуючий засіб, а також як засіб підвищення апетиту і енергетичноцінний продукт. Де тут правда і де помилка?
Помірне споживання алкоголю не шкодить здоров'ю. Статистика показує, що споживання помірної кількості спирту може надавати благотворний ефект на серці і, можливо, подовжує життя. Однак алкоголь впливає на мозок, так що ніколи не пийте за кермом.
Надмірне споживання алкоголю викликає суспільне невдоволення, похмілля і зниження працездатності в короткостроковій перспективі; в довгостроковій перспективі воно викликає необоротне ушкодження печінки, втрату пам'яті і погіршення функціонування психіки, безсоння, уповільнені рефлекси з відповідним зростанням небезпеки нещасних випадків і погіршення розсудливості і емоційного контролю. Хоча стійкість до алкоголю у чоловіків вище, ніж у жінок, чоловіки-алкоголіки схильні до більшого ризику ураження печінки. Розвитку багатьох форм раку і порушень імунної системи.
Приблизно 20% будь-якого алкогольного напою абсорбується в шлунку, а 80% - в кишечнику. Потім спирт розноситься кров'ю по всьому тілу. Печінка руйнує (окисляє) спирт з майже постійною швидкістю: зазвичай приблизно 0,5 літра пива або 0,3 літра віскі на годину. У підсумку цей процес охоплює приблизно 90% алкоголю, створюючи як кінцевих продуктів вуглекислий газ і воду.
Решта 10% виводяться через легені з потом. Алкоголь в організмі надає чотири основні ефекту.
Він забезпечує організм енергією (спирт має високу енергетичну цінність, але не містить поживних речовин).
Він діє як анестезуючий засіб на центральну нервову систему, сповільнюючи її роботу і знижуючи ефективність.
Він стимулює виробництво сечі. При великому прийомі алкоголю тіло втрачає більше води, ніж отримує, і клітини зневоднюються.
Він тимчасово виводить з ладу печінку. Після великої дози спиртного приблизно дві третини печінки можуть вийти з ладу, але робота печінки зазвичай повністю відновлюється через кілька днів.
Шкода алкоголю
Алкоголізм - регулярне, компульсівное споживання великої кількості алкоголю протягом довгого періоду часу. Це найбільш серйозна форма наркоманії в наш час, залучаються від 1 до 5% населення більшості країн. Алкоголік п'є компульсивно, відповідаючина психологічну або фізичну залежність алкоголю.
Ознайомимося з тим, що здатний зробити алкоголь з нашим організмом.
Кров. Алкоголь гнітить продукцію тромбоцитів, а також білих і червоних кров'яних тілець. Підсумок: недокрів'я, інфекції, кровотечі.
Мозок. Алкоголь уповільнює циркуляцію крові в судинах мозку, приводячи до постійного кисневого голодування його кліток, у результаті чого наступає ослаблення пам'яті і повільна психічна деградація. У судинах розвиваються ранні склеротичні зміни, і зростає ризик крововиливу в мозок.
Серце. Зловживання алкоголем викликає підвищення рівня холестерину в крові, стійку гіпертонію і дистрофію міокарда. Серцево-судинна недостатність ставить хворого на край могили. Алкогольна міопатія: дегенерація м'язів у результаті алкоголізму. Причини цього - не використання м'язів, погана дієта і алкогольне ураження нервової системи. При алкогольної кардіоміопатії уражається серцевий м'яз.
Кишечник. Постійний вплив алкоголю на стінку тонкого кишечника призводить до зміни структури клітин, і вони втрачають здатність повноцінно всмоктувати живильні речовини й мінеральні компоненти, що закінчується виснаженням організму алкоголіка. Постійне запалення шлунка й пізніше кишечнику викликає виразки травних органів.
Печінка. Цей орган страждає від алкоголю найбільше: виникає запальний процес (гепатит), а потім і рубцеве переродження (цироз).
Печінка перестає виконувати свою функцію по знезараженню токсичних продуктів обміну, виробленню білків крові та інші важливі функції, що призводить до неминучої смерті хворого. Цироз - хвороба підступна: вона повільно підкрадається до людини, а потім б'є, і відразу на смерть.
Причиною захворювання є токсичний вплив алкоголю.
Підшлункова залоза. Хворі, які страждають алкоголізмом, в 10 разів більше піддані ймовірності захворіти діабетом, ніж непитущі: алкоголь руйнує підшлункову залозу - орган, який продукує інсулін, і глибоко псує обмін речовин.
Шкіра. Питуща людина майже завжди виглядає старше своїх років: його шкіра дуже швидко втрачає свою еластичність і старіє завчасно.
З усього цього слід зробити висновок - контролюйте і не вбивайте самі себе.
Наркоманія
Наркотик - це будь-яка хімічна сполука, яка впливає на функціонування організму. Зловживання наркотиками - це їх вживання будь-яким неприйнятним з медичної і соціальної точок зору чином або прийнятним, але неправильним.
Тут особливо доречно назвати психоактивні наркотики: ті, які впливають на організм, викликаючи поведінкові зміни, на зразок ейфорії і галюцинацій. Використання і часто виробництво багатьох наркотиків, якими зловживає велике число людей, заборонено в багатьох країнах.
Причини зловживання наркотиками.
Соціальна узгодженість. Якщо використання того або іншого наркотика прийняте в групі, до якої людина належить або з якою він себе ідентифікує, він відчує необхідність застосовувати цей наркотик, щоб показати свою приналежність до цієї групи.
Задоволення. Одна з головних причин, чому люди вживають наркотики, - це супутні і приємні відчуття, від хорошого самопочуття і релаксації до містичної ейфорії.
Цікавість відносно наркотиків примушує деяких людей почати самим приймати наркотики. Достаток і дозвілля можуть привести до нудьги і втрати інтересу до життя, і виходом і стимуляцією в цьому випадку можуть показатися наркотики. Відхід від фізичного стресу. Більшості людей вдається справлятися з найбільш стресовими ситуаціями їх життя, але деякі намагаються знайти притулок у формі наркотичної залежності. Наркотики часто стають помилковим центром, навколо якого обертається їх життя.
Психоактивні наркотики
Одні наркотики пригнічують нервову активність мозку, інші стимулюють її, і в цьому полягає різниця в їх психічних ефекти. Інші причини відмінностей включають кількість прийнятого наркотику, його чистоту і концентрацію, а також те, яким чином він потрапляє в тіло. Ефект часто посилюються, якщо приймає наркотики стомлений або голодний. Психоактивні наркотики поділяють на чотири головні групи відповідно до їх впливом: депресанти, стимулятори, галюциногени і марихуана.
Наркотики і здоров'я
Як відомо, першою справою наркоманія відбивається на здоров'ї. Головним захворюванням наркоманів, є "хвороба брудних шприців" - СНІД. Так само у наркоманів зі стажем спостерігається зароженіе крові і хвороби судин.
Найбільш страшні захворювання мозку, серця і печінки призводить до повної деградації особистості.
Висновок
Будь-яке вживання наркотиків, а до них відноситься і куріння, і алкоголь, і самі наркотики швидко руйнує організм. Так як в більшій мірі зловживають цими шкідливими звичками, можна сказати, смертельними, в більшій частині підлітки, і люди які не мають ще сімей, то можна сказати: майбутнього у них немає.
СКАЖЕМО ШКІДЛИВИМ ЗВИЧКАМ
– НІ!