Тема: Склад числа 7. Дні тижня. Обчислення значень виразів.
( урок для учнів 1 класу із здоров’язберігаючими технологіями)
Підготувала
вчитель початкових класів
Оленівської гімназії
Стеблюк Людмила Василівна
Мета: розглянути різні варіанти складу числа 7; вчити складати, розв'язувати й записувати приклади на додавання в межах 7; вдосконалювати обчислювальні навички; закріпити знання днів тижня;
розвивати мислення, уважність, пам'ять;
виховувати старанність, інтерес до уроків математики.
Обладнання: демонстраційний матеріал: предметні малюнки, цифри від1 до 7, математичне віяло.
Компетенції: математична,соціальна,здоров’язберігаюча.
ХІД УРОКУ
Пролунав шкільний дзвінок – починаємо урок.
II. Повторення вивченого матеріалу
1.Лічба предметів від 1 до 10, від 10 до 1; від 1 до 7, від 7 до 1;
- назвіть сусідів чисел: 2, 4, 6.
- які числа відсутні ? 1…3.4…6.7; 1.2….4.5….7.
2. Математичний марафон ( діти виймають віяла з цифрами)
- покажіть число, наступне до чисел: 2 ; 4; 6; 8.
- покажіть число, попереднє до чисел: 3; 5;7;9.
- покажіть сусідів числа: 6.
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку:
Отже, ми сьогодні будемо вивчати склад числа 7.
Гра : «Засели будиночки» ( повторення складу числа 6)
IV. Ознайомлення з новим матеріалом
1. Актуалізація опорних знань.
- З яким числом ви познайомились на попередньому уроці?
- А кому з вас вже виповнилось 7 років?
- Ви знаєте, що число 7 – магічне? ( пояснення слова)
Фізкультхвилинка « Павучок»:
Плів павутинку павучок
Заболів йому бочок.
Лапки вправо, лапки – вниз.
Вліво, вправо повернись.
Сіли – встали, сіли – встали,
Павучата застрибали
І за парти посідали.
2. Відгадування загадок.
Сядьте рівненько, випряміть спинки і уважно слухайте загадки.
1)У музиці ноти є
Хто їх порахує,
Той одразу скаже всім
У музиці цих нот аж … (7)
2) А у веселки скільки кольорів?
Не соромтесь, а скажіть,
Їх, напевно, також … (7)
3)Тобі відомо і усім –
Днів у тижні рівно … (7)
-А скільки учнів у нашому класі ? 7
- Ось бачите, як часто в нашому житті зустрічається число 7.
- Які у вас асоціації з числом 7, розкажіть. Можливо у когось день народження 7 числа або у рідних. Або ж ви вболіваєте за спортсмена, який має номер 7. А може номер будинку – 7 або ж вам просто подобається це число, як, наприклад, мені, бо це моє улюблене число.
Гімнастика для очей
Сядьте рівно, випряміть спинки і виконуйте, як на малюнку.
3. Число 7 в казках
Ще число 7 зустрічається в казках. Допоможіть пригадати в яких?
( « Вовк і семеро козенят», « Білосніжка і сім гномів»).
4.Дидактична гра « Дні тижня»
(Метою гри є вчити дітей називати дні тижня у правильній послідовності; закріплювати і поглиблювати часові уявлення: учора, сьогодні, завтра)
– У тижні 7 днів. На кругу ці 7 днів позначено кольорами.
– Перший день тижня – понеділок – позначено червоним кольором.
– Як називається наступний день тижня? ( вівторок – позначено синім кольором)
Який він по порядку? (другий)
– Третій день – середа (жовтого кольору)
– Четвертий – четвер. Якого кольору? (зеленого)
Скільки в зеленому кружечку крапок? (чотири – четвертий день.)
– П’ятниця – п’ятий день тижня – білого кольору (п’ять крапок.)
– Субота – шостий день – помаранчевого кольору( шість крапок)
– Неділя – сьомий день – брунатного кольору ( сім крапок)
– Скільки всього днів у тижні? (7).
– Погляньте, середа – котрий день по порядку? (Третій.)
Чому цей день назвали середою? (Правильно, він посередині тижня, середній.)
– Як називається п’ятий день тижня?
– Які дні – вихідні? У які дні діти ходять до школи?
Який сьогодні день?
– Що ви пам’ятаєте з того, що робили вчора? Вчора був який день тижня?
А ось завтра буде який день ?
Руханка « Хом’ячки» під відео з музичним супроводом.
5. Складання прикладів на додавання за віршами:
1.На траві навколо хати
Метушились каченята.
П’ять білесеньких, як сніг
Двоє чорних. Скільки всіх? 5+2=7
2. У Оксаночки в руці
Три новенькі олівці
А у другій ще чотири.
Скільки разом, полічи? 3+4=7
V. Закріплення вивченого матеріалу
1. Робота з підручником
2. Складання прикладів (за допомогою лінійки)
3 Самостійна робота у зошитах
— Порівняй, постав знаки «>», «<».
1 □ 2 4 □ 2 5 □ 6
3 □ 2 5 □ 4 6 □ 4
Пальчикова гімнастика « Пальчики в лісі»
V. Підсумок уроку
1. Вправа « Мозковий штурм»
Тиждень має 8 днів?
Понеділок – початок тижня?
Якщо сьогодні середа – вчора був вівторок ?
Якщо сьогодні п’ятниця – завтра буде субота?
Перед середою іде четвер?
Після суботи настає неділя?
Вихідний день – неділя?
VI.Рефлексія
Так, усе наше життя підпорядковане певному розпорядку, що називається тижнем, а в ньому 7 днів. Згадаймо їх ( під музику з танцювальними рухами)
Вранці ми із добрим ділом
День вітали – понеділок.
Ніченька минула скоро,
Зустрічаємо вівторок.
Далі спритна, молода
Поспішає середа.
А четвертий день тепер
Називається четвер.
Діло добре ладиться
Як настане п’ятниця.
Дома скрізь кипить робота,
Як почнеться день субота.
А субота з хлібом-сіллю
Привела сестру неділю.
Ось і тижневі кінець,
Хто трудився – молодець!