Складання схем обміну вуглеводів, ліпідів та білків в організмі людини.

Про матеріал
Узагальнення знань про особливості обміну вуглеводів, ліпідів та білків у організмі людини.
Перегляд файлу

Практична робота 1.

Тума: Складання схем обміну вуглеводів, ліпідів та білків в організмі людини.

 

Мета заняття: 

1. Поглибити та узагальнити знання про особливості обміну вуглеводів,  ліпідів та білків у організмі людини. 

2. Скласти схеми їх обміну. 

Обладнання: схеми, таблиці обміну вуглеводів, ліпідів та білків у організмі  людини. 

 

ТЕОРЕТИЧНА ЧАСТИНА 

1. Обмін вуглеводів 

Вуглеводи є джерелами енергії для безпосереднього використання  (глюкоза) або утворюють депо енергії (глікоген). Є компонентами складних  сполук (нуклеопротеїдів, глікопротеїдів), які використовуються для створення  клітинних структур. Добова потреба – 400-500 г. 

Основні етапи вуглеводного обміну 

1) Розщеплення вуглеводів їжі у травному тракті та всмоктування  моносахаридів у тонкому кишечнику. 

2) Запасання глюкози у вигляді глікогену в печінці чи м'язах або  безпосереднє використання її в енергетичних цілях. 

3) Розщеплення глікогену в печінці й надходження глюкози у кров у разі  зменшення її концентрації (вміст глюкози в крові людини у нормі становить  4,44-6,67 ммоль/л; за надлишку її вмісту до 8,34-10 ммоль/л вона виводиться із  сечею; у разі зниження вмісту до 3,89 ммоль/л з'являється почуття голоду, до  3,22 ммоль/л – судоми та втрата свідомості). 

4) Синтез глюкози з проміжних продуктів (піровиноградної та молочної  кислот) та не вуглеводних попередників. 

5) Перетворення глюкози на жирні кислоти. 

6) Окиснення глюкози з утворенням вуглекислого газу та води. Основні етапи вуглеводного обміну відображені у схемі 1. 

2. Обмін ліпідів 

Ліпіди є енергетичним і пластичним матеріалом, входять до складу  оболонки та цитоплазми клітин. Частина ліпідів накопичується у вигляді  запасів жиру (10-30 % маси тіла). Основна маса ліпідів в організмі людини – нейтральні ліпіди (тригліцериди олеїнової, пальмітинової, стеаринової та інших вищих кислот). Біологічна цінність ліпідів полягає в тому, що деякі  ненасичені жирні кислоти (лінолева, ліноленова, арахідонова), що необхідні  для життєдіяльності, є незамінними і не можуть утворюватися в організмі  людини з інших жирних кислот, тому мають обов'язково надходити з їжею  (рослинні та тваринні жири). 

Основні етапи ліпідного обміну 

1) Ферментативне розщеплення жирів їжі у травному тракті до  гліцерину та жирних кислот і їх усмоктування у кишечнику. 2) Утворення ліпопротеїдів у слизовій оболонці кишечнику та у печінці  та їх транспорт кров'ю. 

3) Гідроліз цих сполук на поверхні клітинних мембран ферментом  ліпопротеїдліпазою, всмоктування жирних кислот і гліцерину в клітини, де  вони використовуються для синтезу власних ліпідів клітин органів та тканин. 

Після синтезу ліпіди можуть піддаватися окисненню, вивільняючи  енергію, і перетворюватися на кінцевій стадії на вуглекислий газ та воду. Жир  також може трансформуватися у глікоген, а потім піддаватися окисненню за  типом обміну вуглеводів. За надлишку жир відкладається у вигляді запасів у  підшкірній клітковині, великому сальнику, навколо деяких органів. 

Основні етапи ліпідного обміну відображені у схемі 2. 

3. Обмін білків 

Білки складають основу всіх життєвих функцій організму. Вони є  будівельним матеріалом усіх елементів клітин. Виконують такі важливі  функції, як скорочення м'язів, транспорт кисню, захист організму від шкідливих речовин та ін.  

Білки можуть використовуватися організмом і як джерело енергії. При  окисненні 1 г білка в організмі звільняється 17,2 кДж енергії. До складу білків входить 20 амінокислот. Вони можуть по-різному  сполучатися між собою, утворюючи велику кількість різноманітних складних  білкових молекул.  

Основні етапи обміну білків 

1) Ферментативне розщеплення білків їжі до амінокислот і їх  усмоктування. 

2) Перетворення амінокислот. 

3) Біосинтез білків. 

4) Розщеплення білків. 

5) Утворення кінцевих продуктів розкладу амінокислот. 

Продукти розпаду білків і надлишок води виводяться з організму через  нирки, легені та шкіру. В клітині білки використовуються для побудови всіх її  елементів. Білки містяться в продуктах тваринного походження і бобових. Основні етапи вуглеводного обміну відображені у схемі 3.


 

. 

 

 

 

 

 

 

Схема обміну вуглеводів у організмі людини

Схема 1.  
 

https://lh5.googleusercontent.com/2mGo3t358bUL6xoullMSQ_1ZuwbeVenRchwHPW3A_i6KcZHiG5f-WNzXlYjw2E-64nzue9ISeoPW0SWamHXLjysiFUEdQKVCAMfHnWu3oMZ6wIaMYYa6egw88Spbi6rRVfpp6SBO
 

 

 

 

 

 

 

. 

Схема обміну ліпідів у організмі людини

Схема 2.  
 

https://lh6.googleusercontent.com/dDT-t5LdqMPMxIqFosl5Lkq1Ad3vxT8sTXGXBZha89tu35DPPt1PJkR-slcWQoA0UJg58JyZaKgjPCTmEiDzoMzBr8hij4-ASY8gRuLeEgbsWyTV3O13Z9zjhWc2zHdL6t_65GuV 
 

. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Схема обміну білків у організмі людини

Схема 3.  
 

https://lh5.googleusercontent.com/_CtAh15Sd0cSnPoIzx2w2Qr1Tyh9laiBChqWPK4CaspU40fYuFk1KYt5kTWNHHPuCvOuRgxOVyDSEmoj2LKqe8QzJYq2xPoOz7KN9nuwxikJp-hZ1COXEjafpoDazGbV7hI3Xjrn

. 

Під час обміну речовин відбувається розщеплення складних органічних  сполук ‒ білків, ліпідів та вуглеводів, що потрапили у клітину, на простіші, з  яких частина використовується для синтезу необхідних організму речовин, а  частина зазнає повного розщеплення до кінцевих продуктів метаболізму (H2O,  CO2, NH3).  

Ці процеси забезпечують енергетичні потреби організму на здійснення  та регуляцію життєвих функцій, а також оновлюють його хімічний склад  (схема 4). 

Схема 4.  

 

 

 

 

 

 

Загальна схема обміну вуглеводів, ліпідів та білків у організмі людини

. 

https://lh4.googleusercontent.com/GuwOA_ivUP8EOOe3SQbJUsrwiBq5cPW5N-tYmfAkbW7nBWj7S_jSTYtkrpu7YnL7Nu-tSCd3vUnTjlNFXGtV7pEo8VIUU9LdUgXtwf77PqOqkifY9M2YZF2xamgRQ8Xps_avZQVu

 

Практична частина 

1. Опрацюйте схему обміну вуглеводів. Укажіть, які вуглеводи  надходять в організм з їжею, в яких відділах шлунково-кишкового тракту  відбувається розщеплення й усмоктування вуглеводів, які ферменти  забезпечують розщеплення вуглеводів, які шляхи використання глюкози  організмом?              . 

2. Опрацюйте схему обміну жирів. Укажіть, які жири надходять в  організм з їжею, в яких відділах шлунково-кишкового тракту відбувається  розщеплення й усмоктування ліпідів, які ферменти забезпечують розщеплення  ліпідів, яку роль відіграє жовч в обміні жирів, які шляхи використання жирів  організмом?

3. Опрацюйте схему обміну білків. Укажіть, які білки надходять в  організм з їжею, в яких відділах шлунково-кишкового тракту відбувається  розщеплення й усмоктування ліпідів, які ферменти забезпечують розщеплення  білків, яку роль відіграє хлоридна кислота шлунка в обміні білків, які шляхи  використання білків організмом?

. 

4. Опрацюйте схему взаємозв’язку процесів катаболізму і анаболізму.  Поясніть, чи завжди ці процеси перебувають у рівноважному стані? Від яких  факторів залежить рівноважне або нерівноважне співвідношення анаболізму та  катаболізму? Яку роль у поєднанні процесів анаболізму й катаболізму відіграє  АТФ? 

https://lh6.googleusercontent.com/jzMv2jiBjawAAL6lKBsO2NHpfu2L-GpInLoujpxF8Hf3yhU2pObF1c3olgJWm9XpqYldOIwscNqERmzyV5uYfKcd574fItKDrpSCs8BDJcCpifrLW4_WlrpBik1Lp1Gks_2o6BNJ

 

Висновок: що відбувається під час обміну речовин зі складними органічними сполуками – білками, ліпідами та вуглеводами? 

 

 

 

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Виджак Олена Яремівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
29 грудня 2023
Переглядів
20514
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку