Урок № 43 19.11.2025 року
Конспект уроку української мови у 4 класі
Тема уроку: Складні слова. Повторення та узагальнення знань про звуки і букви.
Мета уроку:
-
Навчальна: актуалізувати та узагальнити знання учнів про звуки і букви, їх співвідношення; ознайомити учнів із поняттям "складні слова", способами їх творення (складання основ за допомогою сполучних голосних о, е), правилами правопису складних слів.
-
Розвивальна: розвивати фонематичний слух, уміння проводити звуко-буквений аналіз слів, логічне мислення, увагу, зв'язне мовлення, навички самостійної та парної роботи.
-
Виховна: виховувати любов до української мови, старанність, акуратність при письмі, повагу до природи (на прикладі слів, пов'язаних із природною тематикою).
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: підручник, зошити, картки із завданнями, таблиці "Звуки і букви", "Творення складних слів", мультимедійна презентація (за наявності).
Хід уроку
І. Організаційний етап
-
Привітання з учнями, перевірка готовності до уроку.
— Вітаю вас, мої сонячні учні!
Подаруйте один одному та нашим гостям по маленькому промінчику — своєю неповторною усмішкою.
Нехай цей промінчик освітить наш урок і допоможе легко й радісно вивчати рідну мову.
-
Створення позитивного емоційного настрою.
Скажіть по одному слову, яке описує ваш настрій зараз: «спокій», «радість», «цікавість», «бадьорість»…
Ось бачите, скільки позитиву вже є в нашому класі!
Тепер усе готово, щоб почати урок української мови.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
-
Перевірка домашнього завдання. (Тест)
-
Мовленнєва розминка та хвилинка каліграфії.
Гра "Знайди зайве слово"
Кіт, лисиця, тигр, вовк (за ознакою)
Ліс, кіт, дім, яр (за кількістю букв)
Олень, човен, одинадцять, помилка (за наголосом)
-
Зараз запишіть каліграфічно ці три слова в зошит! Пам'ятаймо про правила написання літер та про правильне сидіння під час письма.
-
3. Фронтальне опитування «Скринька знань» (питання в скринці )
-
Скільки букв в українській абетці? (33).
-
Скільки голосних букв в українській мові? (6 голосних)
-
Скільки звуків в українській мові? (38: 6 голосних та 32 приголосних).
-
Чим відрізняються звуки від букв? (Звуки ми чуємо і вимовляємо, букви — пишемо і бачимо).
-
Яка буква не позначає звука? (М'який знак)
-
Які букви позначають два звуки?(я, ю, є(за певних умов) ї, щ (зажди))
4. Звуко-буквений аналіз слів (робота біля дошки):
Вправа 2 с. 95
-
Читання вірша ланцюжком по рядочку.
-
Які приголосні звуки в цьому вірші часто повторюються?
-
2. Читання вірша у грі Ліни Костенко «Березовий листочок» вчителем.
-
Гра «Почули звук –плесніть в долоні»
-
Давайте віднайдем та випишем слова у яких різна кількість звуків і букв.
-
А тепер побудуємо звукові моделі виділених слів
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку
1. Робота з підручником с.94
-Сьогодні на урок знову до нас завітали Пишеня і Мовознай. Давайте зачитаємо їх розмову у формі діалогу.
-А що таке діалог? (Це розмова двох людей)
-Отож, оберемо ролі жеребкуванням (з допомогою лічилок)
Наш маленький сірий кіт
Подарунки дітям ніс.
Раз, два, три, чотири, п'ять,
Треба вміло рахувать.
А хто вміє рахувати,
Той іде із нами грати!
Зайчик-побігайчик
В ліс густий утік.
А за ним лисичка,
Визира з травички.
Раз, два, три –
Зайчика лови!

(Читаємо та вчитель записує слово на дошці, позначаємо корені, робимо висновок)
МОВОЗНАЙ
2. Вправа "Відгадай слово":
-
Ходить пішки по дорозі (пішохід).
-
Косить траву (сінокосарка).
(Записую слова на дошці)
-
Зі скількох частин складаються ці слова? (З двох основ)
Перегляд відео про складні слова
IV. Вивчення нового матеріалу
-
Пояснення вчителя:
-
Отже, слова, утворені поєднанням двох або більше основ, називаються складними.
-
Основи поєднуються за допомогою сполучних голосних о або е. Нариклад: рукопис, землетрус.
2. Вправа 1 с. 94. Самостійна робота
-
-Знайдіть у хмарі слів складні слова з двома коренями, запишіть їх та позначте коренем.
3.Фізкультхвилинка з Монатіком.
4.Вправа 3 с. 94.
-
-Перед виконанням цієї вправи давайте пригадаємо які ж це речення називаються складними?
-
-Що таке граматична основа речення?
-
- За допомогою чого ми поєднуємо частини складного речення? ( коми, сполучника, чи коми зі сполучником)
-
- Складіть та запишіть із будь-яким складним словом складне речення.
5.Первинне закріплення (усні вправи) (на слайді або на роздруківці)
З'єднайте дві основи, утворіть нове слово
-
зоря + падати → зорепад
-
ліс + степ → лісостеп
-
вода + грати → водограй
V. Закріплення та систематизація знань
1.Творче завдання "Склади слово". Вправа 4 с. 94.
-
- Утворіть жартівливі складні слова за поданими початком слова та малюнками.
2.Практична робота. Звуко-буквений аналіз складних слів:
-
Виконайте повний звуко-буквений аналіз 2 складних слів (на вибір учителя, наприклад, водоспад, землемір).
VI. Підсумок уроку.
1.Бесіда:
-
Що нового дізналися на уроці?
-
Які слова називаються складними?
-
Які сполучні голосні використовуються в складних словах?
-
Що найбільше сподобалося на уроці?
2.Рефлексія «Світлофор настрою та знань» з допомогою Лего
-
Покажіть мені зелену цеглинку, хто все зрозумів, було цікаво та хто може пояснити іншим»
-
Жовту – було зрозуміло, але ще хоче попрактикуватися;
-
Червону – було складно, і потрібна допомога.
VII. Домашнє завдання
-
Виконати вправу 5 с. 95 у підручнику і розібрати за будовою і зробити звуко-буквений аналіз 2-ох складних слів на вибір (Поясненюю д/з).
-
Оцінювання учнів за роботу на уроці.