Урок 30
Тема. Слова, протилежні за значенням (антоніми)
Мета: розширювати знання учнів про слова, протилежні за значенням (антоніми); формувати вміння користуватися антонімами у мовленні для контрастного зіставлення явищ, предметів, ознак, дій; збагачувати словниковий запас; розвивати пам'ять, мовлення; виховувати працьовитість.
ХІД УРОКУ
Організація класу до уроку
Актуалізація опорних знань
Перевірка домашнього завдання (Впр. 145)
Прочитайте тлумачення поданих фразеологізмів.
Складіть речення з одним з них.
Фронтальне опитування
Що таке синоніми?
Для чого використовуються в мовленні фразеологізми?
Запис під диктовку (з коментуванням)
Іде по воду молодиця, за нею тюпає хлоп'я. Так провештались у місті до вечора. Назустріч нам по дорозі неквапливо бреде пастух.
Підкресліть синоніми. (Іде, тюпає, провештались, бреде)
Доберіть синоніми до слова неквапливо. (Неквапливо — повільно, повагом, неквапно)
Знайдіть головні члени третього речення, встановіть зв'язок слів. Пастух (що робить?) бреде;
бреде (як?) неквапливо;
бреде (де?) по дорозі;
бреде (куди?) назустріч (кому?) нам.
Для чого в мовленні вживаються синоніми?
Оголошення теми й мети уроку
Сьогодні на уроці ми ознайомимось зі словами, протилеж- ними за значенням. Такі слова називаються антонімами. Будемо вчитися добирати антоніми, вживати їх у своєму мовленні.
Робота з підручником (Впр. 146)
Прочитайте прислів'я. Поясніть їх зміст.
Знайдіть у кожному антоніми. Мир — війна (що?)
будує — руйнує (що робить?) вчений — неук (хто?)
незнайко — знайко (хто?) більше — менше (як?) нових — старих (яких?)
Зверніть увагу, на які питання відповідають слова в парах. (На одне і те саме)
Знайдіть розповідні речення.
Які речення не назвали? Яке воно за метою висловлювання? (Спонукальне)
3. Робота з віршем (Впр. 148)
Доберіть заголовок до цього вірша. (Антоніми)
Знайдіть антоніми. (У злагоді — у сварі, лягати — вста- вати, відпочивати — працювати, веселитись — журитись.)
Закріплення вивченого матеріалу
Творча робота
Прочитайте речення. Замініть виділені слова антонімами. Запишіть утворений текст.
Чорні хмари пливли по небу. Сердитий вітер гойдав віти дерев. Жовте листі сумно тріпотіло од вітру. Настала холодна дощова осінь.
Прочитайте утворений текст.
У кожному реченні підкресліть головні члени речення.
Перевірка виконання
Робота над текстом (Впр. 147)
Знайдіть антоніми. (Донизу — догори, ясний — похмурий)
Складіть речення з парами антонімів.
Що є в цих реченнях? (Протиставлення)
Зверніть увагу на підмет і присудок у першому реченні.
Дуже багато складено прислів'їв, в яких є антоніми. Прига- дайте їх. (Праця годує, а лінь марнує.
Умів узяти, умій і віддати.
Ученому — день, а невченому — тьма.
Краще гірка правда, ніж солодка брехня.)
Самостійна робота (Впр. 149)
Перевірка виконання завдання
Що таке антоніми?
Для чого вживаються у мовленні?
На які питання відповідають антоніми?
VII. Домашнє завдання Вправа 151, С. 67.