Година спілкування до Дня Соборності України
«Соборна Мати Україна, одна на всіх, як оберіг»
Підготувала:
вчитель
Керменчицької
загальноосвітньої школи
І-ІІІ ступеня
класний керівник
6 класу
І.О.Балжі
Мета: організувати і провести виховний захід з учнями середньої ланки патріотичного напряму;
актуалізувати їхні знання про одну з важливих подій в житті нашої держави-День Соборності;
реалізовувати патріотичне виховання школярів , розвивати їхню історичну обізнаність, вміння працювати з джерелами інформації;
формувати вміння працювати в команді, соціальну компетентність.
Обладнання: наочність :прапор України,стінні карти України , Європи; карта-пазл України на твердій основі (області скомпоновані по регіонам-Захід,Схід,Північ,Південь,Центр)виставка-лоція дитячих малюнків «Така різна, така рідна Україна»
технічне забезпечення:комп'ютер/ноутбук/колонка,музичне оформлення (українські пісні /мелодії);
в учнів: карти-пазли України(формат А-4),питання до брейн-рингу, роздруківка «Цікаві фати про Соборність», кольорові ручки, маркери, олівці(для « хмари слів»)
Попередня робота: підготувати малюнки на тему «Така різна,т ака рідна Україна…», вислови про Україну, захисників держави
Форми роботи: розповідь ,бесіда, створення «Хмари слів», прийом «Єднаймо країну» (складання карти-пазлу),інтелектуальна гра по принципу брейн-рингу, презентація малюнків, віршований монтаж, «живий ланцюг»
Гості та запрошені: представники громадськості, мешканці села-учасники АТО/ООС, батьки учнів, адміністрація школи.
Місце проведення: класна кімната.
План і перебіг заходу:
І.Вступна частина. Мобілізація уваги дітей.
Різні в світі є країни
Різні люди є на світі
Різні гори, полонини
Різні трави, різні квіти
А у нас усіх одна країна
Найрідніша нам усім
То прекрасна Україна
Нашого народу –дім!
Бесіда про визначні дати в житті нашої держави.
ІІ.Основна частина.
Прийом «Слово вчителя» Щороку, 22 січня, українці святкують День Соборності. Ця дата символізує день об’єднання Української народної республіки та Західно-Української народної республіки в єдину державу. Акт злуки відбувся у 1919 році.
Еврістична бесіда: Чи завжди Україна була в межах сучасних кордонів? Так,Україна постійно виборювала своє право на існування та свободу.
Пригадайте, хто боронив нашу державу у різні часи? (розгляд ілюстрації на партах у команд, бесіда)
Прийом «Слово вчителя»
Українці у всі часи та понад усе цінували свою свободу. І значною мірою через це воювати нам доводилось багато і часто. Доводиться і нині. Захищати себе від нападників і не допустити завоювання території. Хто б міг подумати, що брати до рук зброю українцям доведеться й у третьому тисячолітті.
Змінювались обладунки, зброя, воєнні тактики та способи формування військ. Та незмінним залишився волелюбний дух, незламність і здатність до саможертовності, яка дивує увесь світ. Не раз ми воювали і боролись. Переможемо і цього разу. Бо славні справжні герої були завжди і не перевелися досі в Україні. (обговорення зображень на ілюстрації)
Які вони — українські воїни Х, ХVІІ, ХХІ століть?
Скіфські воїни VІІ -ІІІ ст. до н. е.Як відомо, скіфи створили першу на території України державу — Велику Скіфію. Ця держава була військовою організацією. Воїнами ставали не лише всі працездатні чоловіки, а й більшість жінок Великої Скіфії. Скіфи постійно воювали з Херсонесом і Боспорським царством. У 331 р. до н. е.перемогли і знищили військо Олександра Македонського. Кажуть, це була перша нищівна поразка армії Македонської імперії, яка тоді ще й перебувала на піку своєї могутності. І ця поразка відбулась на території сучасної України.
Дружинники Київської Русі ІХ – ХІІІ століття
У час існування Київської Русі військовому мистецтву надавалось особливого, великого значення.. Армія могутньої держави була оснащена всіма сучасними засобами для оборони та наступу. Основними ворогами Київської Русі, як відомо, були монголо-татари, раніше – половці та печеніги.Руси здобули собі славу відважних і вправних воїнів. Відомо, що їхні загони не раз перемагали кількісно переважаючі сили ворогів. Візантійський літописець Лев Діакон так писав про них: “…роси, що здобули славу переможців у сусідніх народів, вважаючи за величезне лихо втратити її і бути переможеними, билися відчайдушно“.
Козаки XV – XVIII століття
Українців називають козацькою нацією, за звичаями, традиціями, за духом. Боронити християнську віру від невірних було їхньою ідеологією.
Опришки ХУІ-ХІХ ст
Опришки були воїнами-повстанцями. Вони боролись проти панського гніту: польської шляхти, австрійських та угорських панів, молдавських бояр. Це були досить потужні військові формування, які залишились у народній пам`яті легендарними месниками, непереможними героями.
Січові стрільці ХХ століття (1914-1920 роки)
«Ой у лузі червона калина
Похилилася.
Чогось наша славна Україна
Зажурилася.
А ми тую червону калину піднімемо,
А ми нашу славну Україну,
Гей, гей, розвеселимо!»
Так звучить відомий у народі гімн січових стрільців. То були справді важкі для України часи – Перша світова війна. З одного боку Росія, з іншого Австро-Угорщина, та січові стрільці боролись за свою – Українську державу. Вони відчайдушно боролись за волю України.
Вояки УПА 1942—1954 роки
«Якби у французької армії був такий дух, як в УПА, то німецький чобіт ніколи не топтав би Францію» – сказав колись Шарль де Голь.
Ці хлопці відзначались надзвичайно сильним патріотичним духом, вірою в ідею української соборності, аж до готовності самопожертви заради неї. У своїй присязі кожен з них обіцяв: «В цій боротьбі не пожалію ні крови, ні життя і буду битись до останнього віддиху і остаточної перемоги над усіма ворогами України».
Самооборона, «укропи», кіборги, наш час
Українці, як ніколи єдині в ідеї незалежності і цілісності держави, стали консолідувати сили у допомозі армії. Крім техніки, зброї та обмундирування, які надає солдатам держава, всім потрібним забезпечують їх і волонтери. Люди шиють маскувальні сітки, бронежилети, купляють автомобілі і новітню техніку.
Прийом «Команда» Об'єднання дітей у команди, обрання назв.
1.Розігрів-батл «Ти-мені, я-тобі!» Команди називають історичні факти з історії України, які передували Дню Соборності.( на столах факти-цікава інформація)
2.Інтелектуальна гра у вигляді брейн-рингу.
Учасників цього інтелектуального змагання чекають запитання трьох рівнів складності.
I РІВЕНЬ Оберіть одну правильну відповідь із трьох запропонованих варіантів. За кожну правильну відповідь учаснику чи команді нараховується по 1 балу.
Запитання 1. Кого називають батьком української історії?
Запитання 2. Хто з цих українських козаків брав участь у понад 50 битвах?
Запитання 3. Хто автор слів державного гімну України?
Запитання 4. Яке з цих народних українських свят відмічається першим у році?
Запитання 5. Назвіть київського княза, який помер від укусу гадюки.
Запитання 5. На яке україньске свято припадає День козака?
Запитання 7. Який музичний інструмент був найулюбленішим у козаків?
Запитання 8. Яке дерево є символом української столиці?
Запитання 9. На Запорізькій Січі були козаки, які вміли передбачати майбутнє та лікувати травами. Як їх називали?
Запитання 10. Як прийнято відзначати в Україні День Соборності?
II РІВЕНЬКонкурс “Вірю-не вірю”. По одному запитанню по черзі потрібно поставити кожному учаснику команди. Інші гравці не мають права йому підказувати. Учасникам потрібно на кожне запитання відповідати лише “Так” чи “Ні”. За кожну правильну відповідь команді нараховується 2 бали.
Командний конкурс. Обговорення триває 10 секунд. За кожну правильну відповідь – винагорода в 3 бали.
Як називався помічник козака, молодший воїн. (Джура)
ІІІ. Підсумок заходу.
Складання великого пазлу «Україна єдина»
Презентація своїх малюнків, прикріплення їх на карту-пазл
Команди створюють свою «Хмару слів» на тему «СОБОРНІСТЬ»
Побудова «живого ланцюга» Виконання Гімну України.
Організоване закінчення заходу .
Українському роду нема переводу
І доля єднає коріння святе
Дай ,Боже,нам віру і братнюю згоду
На довгі роки,на вічні віки!
Використані джерела інформації:
https://www.facebook.com/groups/362310741334103/
Сайт Mamabook
m.m-ukraine.com https://ukrfb.com/3327/?fbclid=IwAR1mSsRIKHgeCQnjkWhGU0M6juOmZef2YjvCaw8oTqpatWlzxrqCjmv_RLk