Я досліджую світ
2 клас
« Сонце – джерело світла і
тепла на Землі»
Вчитель:
Купець Т.Г.
колегіуму №11
м. Чернігів
Сонце – джерело світла і тепла на Землі
Мета: розширювати уявлення учнів про сонце; з’ясувати роль сонця для природи; розвивати увагу, пам’ять, уміння спостерігати за об’єктами природи познайомити ближче з професіями; виховувати інтерес до традицій українського народу.
Обладнання: малюнки, таблиці, презентація.
Хід уроку
1.Організація учнів до уроку. Ранкове коло.
(слайд 1)
Продзвенів уже дзвінок,
Починається урок.
Він незвичний і цікавий,
Гостей сьогодні до нас,
Багато завітало.
Подаруємо всім посмішку
І лагідно промовим: «Добрий день».
- Діти, давайте пограємо в гру «Чарівний мікрофон» ( передаючи мікрофон по колу, діти висловлюють свої побажання).
- Що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку? ( відповіді учнів)
Вчитель:
Йдемо в гості до природи
Є в ній різна дивина!
В небі -- зорі, в ріках – води
В полі квіточка ясна.
Поринемо в хвилинку поезії і заодно послухаємо прогноз погоди від нашого синоптика, (слайд2)
( під музичний супровід синоптик читає вірш)
Настала осінь.
Холодом повіяло навкруг.
Все більш береться золотом
Зелений ліс та луг.
Злітає листя зливою
І падає німе.
Вітрець пісні наспівує,
А сам все дужче дме.
Сьогодні 23 вересня в день осіннього рівнодення,коли день буде коротшати, а ніч стає довшою буде така погода по Чернігову: сонячно, вдень +16, без опадів. Тож бажаю всім вам гарного настрою!
3. Повторення вивченого матеріалу.
- Яку тему вивчили на тому уроці? ( «Природа навколо нас»)
- Що належить до живої та неживої природи?
Гра »Жива чи нежива природа»
4. Робота над новим матеріалом.
- Діти, давайте відгадаємо загадку:
Хто однаково всіх любить?
Всіх однаково голубить?
Кожний скоса тільки гляне,
А обняти не дістане. (Сонце)
5.Тема нашого уроку: «Сонце джерело світла і тепла на землі»
(слайд 4)
А щоб більше дізнатися про Сонце, то нам допоможуть: історики, науковці, синоптики, журналісти ( групова робота).
А щоб вам було все зрозумілим, давайте познайомимось із значенням цих слів.
Історик – людина, яка займається наукою про минуле. (слайд 5)
Науковець – людина, яка має глибокі знання з певної спеціальності.
(слайд 6)
Синоптик – працівник, який передбачає погоду. (слайд 7)
Народознавець – людина, яка займається народними традиціями. –
(слайд 8)
Журналіст – людина, яка працює в пресі, радіо, телебачення. (слайд 9)
На нашу зустріч прибули:
Група істориків
Група науковців
Група журналістів
Група народознавців
Хочу всім нагадати, що успіх сьогоднішньої зустрічі залежить від кожного з нас.
А від журналістів чекаємо цікавих запитань.
1. Прошу журналістів задавати питання до істориків:
1-й журналіст: Що знали люди про Сонце в минулому?
Послухаємо виступ істориків. (слайд 10)
- Наші предки вважали Сонце «царем неба», який удень освітлює і зігріває землю, а вночі ховається за землю, обходить її і на ранок з’являється на сході. Сонце живе в морях і звідти сходить.
2 –й журналіст до науковців: Що ж зараз ми знаємо про Сонце?
Виступ науковців: (слайд 11)
Якщо подивитись вдень на небо, то ми побачимо велику зірку, тобто наше променисте сонечко.
Сонце – це величезна розпечена куля, що світитися.
Сонце – найближча до землі зірка. Навколо Сонця рухається наша планета Земля.
На відміну від Сонця, Земля – холодна тверда куля. Сама світитися не може. Її освітлює Сонце.
Якби охололо Сонце, то Земля поринула б у темряву. На Землі загинуло б усе живе. Адже, Сонечко нагріває землю і дає світло і життя тваринам, рослинам і людям.
3- й журналіст: Що можете розказати про Сонячну систему? (слайд 12)
Отже, Земля не зірка. Земля – це планета. Сонце і планети разом складають Сонячну систему. Є 9 планет. У центрі Сонячної системи знаходиться Сонце. Найближча планета до Сонця – Меркурій, потім Венера. Третьою за відстанню від Сонця -- наша Земля. Далі йдуть Марс, Юпітер, Сатурн, Уран, Нептун. Найвіддаленіша планета від Сонця -- Плутон.
Земля – єдина планета на якій ростуть рослини і живуть люди і тварини.
4-й журналіст: Що цікавого ви можете розказати?
Хвилинка - цікавинка.
Якщо уявити нашу Землю за розміром завбільшки з горошину, то Сонце, порівняно із Землею – буде, як величезний кавун (малюнок).
Коли б можна було прокласти шлях до Сонця, то на кареті ми б добиралися 100 років, на машині-- приблизно 10 років, а на ракеті – 1рік.
Вчитель:
– Діти, а давайте ми зараз порахуємо за скільки хвилин спускається на нашу землю сонячний промінчик.
Гра «День і ніч».
3 + 2 +5 – 6 + 4 = 8(хв) 19с
6. Фізхвлинка (під музичний супровід; (слайд 13-14)
7. Робота з підручником с. 24
8. Робота з прислів`ями ( діти працюють у групі )
Сонце встане, зігріє.
Сонце низько - не вловиш.
Сонце в мішок вечір близько.
Сонце блищить, то й ранок настане
Сонце всіх не а мороз тріщить.
( Пояснити значення цих прислів`їв).
IV. Закріплення вивченого матеріалу
1.Робота у зошиті с.5
2. Гра « Добре чи погано » (слайд 15-18)
Коли Сонечко може бути добрим, а коли «сердитим»? ( відповіді учнів).
3. Робота у групах. Гра «Склади і відшукай»
Діти складають картинку ( сонечко) і знаходять букву, яка сховалась( С )
4. Декламування віршів про сонце та закликаночки.
5-й журналіст: Що ж люди знали про Зорі? (слайд 19)
Виступ істориків:
Нашу Землю сповиває тиха ніч… На небі спалахують чарівні зірочки.
( звучить спокійна мелодія і виходить дівчинка в українському костюмі з вчителем).
Вірш «Зорі»
Мамо, люба, глянь, як сяють
Ясно зорі золоті,
Кажуть люди – то не зорі,
Душі сяють, то святі.
Кажуть, хто у нас на світі
Вік свій праведно прожив,
Хто умів людей любити,
Зла ніколи не робив,
Того Бог послав на небо
Ясно зіркою сіять…
Правда ж, мамо, то все душі,
А не зорі там горять?
Так навчи ж мене, голубко,
Щоб і я так прожила,
Щоб добро робити вміла,
А робить не вміла зла.
6-й журналіст. Що ж зараз ми знаємо про Зорі? (слайд 20-23)
Виступ науковців:
Зорі знаходяться на величезній відстані від нас. Вони значно більші за Сонце.
Є зорі гіганти. Вони відрізняються між собою кольором :найяскравіші і яскраві.
Одна з найближчих до Землі і найяскравіша зірка – Сіріус. Вона вдвічі більша за Сонце і вдвічі гарячіша. Якщо Сонце замінити на Сіріус, то на Землі була б нестерпна спека.
V. Підсумок уроку
Гра « Чарівний мікрофон»
- Що цікавого дізналися на уроці?
- Що таке Сонце? Що таке Земля? Що знаходиться у центрі Сонячної системи?
- Яка планета є третьою за відстанню до сонця?
- Що ж посилає нам Сонце?
Пісня «Хай завжди буде Сонце» (слайд 24).
( діти дарують гостям сонечко з побажанням)
Хай Вам сонце сміється,
Хай добро Вам ведеться,
Хай годинник Вам повільно лічить вік,
А Бог дарує многих, благих літ.
Я хочу, щоб ви завжди дарували людям світлі посмішки і тепло своїх сердець!
1