Українська мова. 2 клас (до підручника авторів
Г. Сапун, О. Придаток «Українська мова та читання. 2 клас»)
Тема. Спостереження за лексичним значенням слова. Вимова і написання слова заєць. Білоруська народна казка «Зайчики». Читання в особах (с. 81-83).
Мета. Розширити знання учнів про слово; удосконалювати вміння читати в особах, визначати настрій, інтонацію для читання слів персонажів; розвивати комунікативні навички, творчі здібності учнів, увагу та пам’ять, словниковий запас; виховувати любов та бережливе ставлення до природи.
Перебіг уроку
1.Вступна частина
Організація класу
- Доброго ранку, доброго дня
Всім я бажаю, шкільна моя сім’я!
Гра «Я подарую…( щастя, успіхів, здоров’я, впевненості…)»
Щастя на небі, щастя в мені,
Я подарую щастя тобі.
Пролунав уже дзвінок, знов нас кличе на урок.
Ви готові працювати? Відповіді правильні давати?
Отож, будем пізнавати, щоб усе на світі знати!
- З яким настроєм починаєте урок?
2. Основна частина
1. Повідомлення теми і мети уроку
- Ми продовжуємо роботу над значенням слова, його вимовою та правильним написанням. Також вдосконалимо навички читання в особах за змістом білоруської народної казки.
2. Вправа «Очікування»
- Чого ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?
- Яким, на вашу думку, він має бути?
- А якими на уроці мають бути діти?
Сподіваюся, що ми разом проведемо цікавий, творчий, корисний урок, на якому кожен з вас відкриє для себе багато нового.
Актуалізація опорних знань
3. Виконання впр.1 на с.81
- Виконавши завдання, ви дізнаєтеся, хто герой нашого уроку.
На місці букв і буквосполучень, що позначають приголосні звуки, вставити парний дзвінкий чи глухий приголосний звук. Учні розгадують слово заєць.
4. Відгадування загадки
В лісі тваринка живе полохлива,
Добра, пухнаста, та дуже ляклива.
Вушки вона притискає свої,
Шурхіт усякий лякає її. (Заєць)
https://dovidka.biz.ua/zagadki-pro-zaychika
- Що дізналися про зайця за змістом загадки?
- Героєм яких казок є заєць?
5. Каліграфічна хвилинка
Записування букв, буквосполучень, слів
Зз за ає єц ць Ввв ву ух ань заєць, вухань
-Які орфограми у словах?
-Підкресліть їх, запам’ятайте правильне написання слів
- Які за значенням слова заєць і вухань? (Близькі за значенням - синоніми)
6. Фонетичний розбір слова заєць
7. Робота з тлумачним словником (з’ясування значення слова)
8. Робота в групах
1 група. Складання сенкану
Заєць
Полохливий, довговухий
Стрибає, гризе, тікає
Взимку зайчик змінює шубку.
Вухань
2 група. Складання розповіді про зайця з 4-5 речень
Розповідь про зайця
Зайчик – одна з наймиліших і найменших тварин лісу. Його пухнастий кожушок влітку має сіре забарвлення. Взимку він стає білесеньким. Заєць їсть капусту, моркву, гілки і кору молодих дерев. Швидкі ноги зайчика часто рятують його від ворогів.
https://znanija.com/task/7313580
3 група. Записати ворогів зайця в алфавітному порядку (ведмідь, вовк, лисиця, лунь, сова, яструб )
9. Перегляд відео «Цікаві факти про зайців», обговорення
- Що вам було відомим?
- Про що дізналися?
10. Доповнення вчителя
Цікаві факти про зайців
Фізкультхвилинка
https://www.youtube.com/watch?v=wNLPO99wgNI&ab_channel=%D0%9D%
11. Робота над білоруською народною казкою «Зайчики»
• «Щоденні 5». Слухаю і розумію.
Читання казки вчителем
- Про що розмовляли зайчики?
- Які слова незрозумілі?
• «Щоденні 5». Читаю для себе
Самостійне читання тексту
Перед самостійним читанням казки учні вчаться швидко прочитувати слова.
Розмовляють видзвонюють щогодини
зневажають боронитися допоможуть
• «Щоденні 5». Читаю для когось
Робота в парах. Читання один одному почергово по одному абзацу.
• Вправа 4 (с. 82).
Учні визначають свій настрій після читання казки, коментують свої думки.
Відповідають на запитання, подані в другому завданні вправи.
• Вправа 5 (с. 82-83).
Читання в особах. Визначають, що слова зайчиків треба читати сумно, зажурено, схвильовано.
Працюючи в парах, складають поради зайчикам.
Орієнтовно поради можуть бути такими:
• Робота з малюнком
- Розгляньте малюнок. Який епізод казки зображено?
Дібрати прислів’я, яке підходить до змісту казки. Пояснити свій вибір
За двома зайцями не гонись, бо й одного не піймаєш.
Заєць від куща, а жаба від зайця тікає.
Зайця ноги носять, вовка зуби годують.
https://naurok.com.ua/test/biloruska-narodna-kazka-zaychiki-1833809.html
12. Вправи на застосування набутих знань.
• Вправа 6 (с. 83)
Учні утворюють і записують прислів’я з частин
Видно зайця по вухах.
У зайця стільки стежок, як у клубку ниток.
Полохливий заєць і пенька боїться.
• Перегляд та обговорення мультфільму «Дівчинка та зайці» https://www.youtube.com/watch?v=DpUFWU5s4SE
- Чи сподобався мультфільм?
- Які ваші враження від переглянутого?
- Чого навчає цей мультик?
13. Закріплення вивченого матеріалу
До слова заєць дібрати слова зі зменшувально-пестливим значенням і поділити на склади для переносу
Заєць – зайчик, зайченятко, зайчатко, …
Виписати з тексту речення, в яких розповідається про особливість, яку мають зайці. Підкреслити букви, які позначають 2 звуки
Одна тільки надія на наші ніжки. Допоможуть вибратися з біди – наше щастя. А не допоможуть – пропала наша шкурка!
Заключна частина
1. Підсумок уроку
- З яким настроєм ви закінчуєте урок?
- Про що дізналися?
- Що найбільше сподобалось на уроці?
- Чи справдилися ваші очікування?
2. Рефлексія
• Вправа «Квіткова галявина»
Перед кожною дитиною – метелик, якого вони мають прикріпити на квітку, коментуючи свої досягнення
3. Домашнє завдання: вправа 6 на с. 83 (на вибір) – скласти і записати кілька речень про зайців або записати в алфавітному порядку 5-6 назв лісових мешканців
Використані джерела
1. file:///D:/Downloads/konspekt_2kl_ukrmova_Sapun%20(3).pdf
2. https://dovidka.biz.ua/zagadki-pro-zaychika
3. https://znanija.com/task/7313580
4.https://www.youtube.com/watch?v=wNLPO99wgNI&ab_channel=%D0%9D% 5. https://naurok.com.ua/test/biloruska-narodna-kazka-zaychiki-1833809.html
6. https://www.youtube.com/watch?v=DpUFWU5s4SE