Урок 67-68
Тема: спрощення в групах приголосних. Тренувальні вправи.
Мета:
Навчальна: розкрити особливості мовного явища – спрощення в групах приголосних та забезпечити їх засвоєння; сформувати вміння написання відповідних орфограм, удосконалювати навички правильної вимови звуків української мови;
Розвивальна: розвивати увагу, пам'ять, логічне мислення, усне й писемне мовлення; удосконалювати навички роботи з підручником;
Виховна: виховувати інтерес учнів до мови, повагу до однокласників та вчителя.
Ключові компетентності: спілкування державною мовою, громадянська, загальнокультурна.
Методи і прийоми: слово вчителя, самостійна робота на дошці, опрацювання теоретичного матеріалу за підручником, творча робота, словникова робота, опитування, інтерактивні вправи, мовознавче дослідження.
Обладнання: підручник з української мови, дидактичний матеріал, технічні засоби навчання : ноутбук, проектор.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент. Забезпечення емоційної готовності учнів до уроку.
Дорогі діти, дивлячись у ваші допитливі очі, я впевнена, що сьогодні на уроці ми зможемо зробити багато цікавого. Але для цього нам потрібен заряд енергії та гарного настрою. Розітрімо долоньки, відчуваючи їхнє тепло, і поділимося ним із сусідом. Усмішка – світло, яке проходить через вікно нашого обличчя, як крізь прозоре скло, і каже людям, що серце твоє добре і відкрите. Тож ділімось нею. Почнімо урок з гарним настроєм.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Бесіда за питаннями:
ІІІ. Оголошення теми, мети, завдань уроку.
Темою сьогоднішнього уроку є «Спрощення в групах приголосних». Під час розгляду цієї теми ми з вами розв’яжемо такі завдання:
ІV. Мотивація навчальної діяльності.
Ви вже знаєте, що українську мову в усьому світі вважають однією з наймелодійніших. Це досягається шляхом чергування приголосних звуків та засобами милозвучності. Одним із таких засобів є спрощення в групах приголосних як в усній, так і в письмовій формі. Іноді при творенні або зміні слів виникає збіг трьох приголосних, що ускладнює вимову. Тоді один із звуків випадає. Отже, спрощення – це випадання середнього звука в групах приголосних.
V. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу.
Лінгвістична казка „ Спрощення в групах приголосних ”
На засіданні Великої Ради країни Орфографії обговорювалось одне питання: Як бути з тими словами, при зміні чи творенні яких виникає важкий для вимови збіг кількох приголосних?
Представник фракції СТН запропонував випускати середній звук [т] у вимові і не позначати його буквою т на письмі.
Його активно підтримав представник фракції СТЛ пан ЩАСЛИВИЙ:
Керівники фракції ЖДН та ЗДН ВИЇЗНИЙ і ТИЖНЕВИЙ гаряче схвалили виступи попередніх ораторів і з радістю відмовились від набридливого їм звука [д] та необхідності передавати його на письмі буквою д.
Спікер парламенту полегшено зітхнув: тепер можна зачитати заготовлену заздалегідь резолюцію про спрощення в групах приголосних.
Раптом до мікрофона побіг керівник фракції Запозичених пан КОНТРАСТНИЙ:
Не встиг голова Великої Ради заперечити промовцеві, як з місця зірвався пан ПЕСТЛИВИЙ.
Рішення Великої Ради було однозначним: усім спрощуватися, тільки представникам двох останніх фракцій дозволити жити неспрощеними.
Слово вчителя.
Для того, щоб краще запам’ятати винятки, вам допоможе ключ-символ „ Рука ”.
Лівою рукою обхопіть зап’ястя правої руки – « зап’ястний » проведіть від зап’ястя до згинів пальців правої руки – “ пестливий ”, потім проведіть по фалангах пальців – „ кістлявий ”, загніть і розігніть кілька разів пальці правої руки – „ шістнадцять, шістдесят, шістсот ”, зробіть рух, ніби щось збираєте – це символ „ хворостняк ”, і нарешті робимо жест, що показує на себе, він асоціюється зі словами „ хвастливий, хвастнути ”.
VІ. Закріплення матеріалу.
Ігрове дослідження-відновлення
Вправа 1. Виписати слова, у яких спрощення приголосних позначається на письмі.
Медаліс..ці, чес..но, хвас..нути, зап’яс..ний, гіган..ський, умис..ний, перелес..ник, аген..ство, балас..ний, радіс..ний, ус..ний, невіс..чин, аванпос..ний, напас..ник, студен..ство, енерговміс..ний, нещас..ний, шіс..надцять, корис..ний, облас..ний, журналіс..ці.
Ключ. З перших букв виписаних слів складіть прізвище літературного героя з творів Панаса Мирного.
Фразеологічний тренінг.
Вправа 2. Поясніть значення фразеологізмів. Знайдіть слова , у яких відбулося спрощення.
1. Народитися під щасливою зіркою. – Бути щасливим, везучим у всьому.
2. Триматися на чесному слові. – Ледве.
3. Справляти сім неділь на тиждень. – Характеризує людей, яким не можна довіряти, бо вони не виконають даних обіцянок. Швидко змінюють своє рішення.
Гра „ Коректор ”
Вправа 3. Знайти і пояснити, у яких словах допущено помилки.
Совістний, доблесний, областний, радісний, шістнадцять, хрустнути, шістсот, баластний, проїздний.
Відгадайте кросворд.
Вправа 4. https://learningapps.org/display?v=ph04geq6217
Математичний тест
Вправа 5. У поданих реченнях знайти слова, у яких відбулося спрощення приголосних. Використовуючи умовні арифметичні знаки ( + у слові приголосний не випадає, - у слові приголосний випадає), записати відповіді.
Словникова робота.
Вправа 6. Пояснити значення іменників, при потребі звернувшись до словника.
Форпост – передня варта, сторожа; передня позиція на ділянці фронту. Аванпост – передовий військовий пост. Контраст – різко окреслена протилежність у чомусь. Релаксація - поступовий перехід фізичної системи з нерівноважного стану, спричиненого зовнішніми впливами, в рівноважний.
Розподільний диктант.
Вправа 7. Розподіліть слова у дві колонки.
І колонка – у яких відбулося спрощення приголосних;
ІІ колонка - у яких не відбулося спрощення приголосних.
Злісний, форпостний, улесливий, власний, релаксантний, щасливий, агентство, невістка, чесний, пізній, кістлявий, корисний, офіціантський.
Ключ. Підкресліть перші букви у ІІ колонці і ви прочитаєте прізвище автора поеми «Мойсей».
VІІ. Підведення підсумків уроку.
Бесіда за питаннями:
- Чому у словах відбувається спрощення ?
- У яких групах приголосних відбувається спрощення у вимові і на письмі?
- У яких словах спрощення не відбувається?
Рефлексія «Термометр»
Пропоную поставити крапку на термометрі відповідно до тієї температури, на скільки ваші знання удосконалилися протягом уроку. Чим вищий градус – тим більше учень засвоїв на уроці.
VІІІ. Диференційоване домашнє завдання.
Вивчити правила, написати листівку другові із привітанням на День народження, використовуючи такі слова: щасливий, радісний, чесний, добросовісний.
1