Тема: «Екскурсія до бібліотеки»
Група: старша
Програмовий зміст: поглибити знання дітей про бібліотеку, правила користування нею,роботу бібліотекаря. Збагачувати лексичний запас дітей словами: «стелаж», «формуляр», «книгосховище»; активізувати словник дієсловами.
Виховувати інтерес до книжок, дбайливе ставлення до них, повагу до праці бібліотекаря. Розвивати естетичні почуття під час перегляду книг.
Вірші С.Жупанина «Я-бібліотекар», В.Багірової «Полікую книжечку», загадка Г.Чубача «Книга»;
Методи та прийоми: бесіда, запитання, художнє слова, аналіз.
Матеріал: демонстраційні-книжки з ілюстраціями до знайомих казок, роздавальні - книжки з ілюстраціями.
Хід заняття
І. Вступна частина (У ЗДО)
Організація дітей (біля вихователя)
-Доброго дня діти, яка чудова погода сьогодні, діти,ми сьогодні здійснимо цікаву екскурсію до шкільної дитячої бібліотеки.
(Заняття проходить у шкільній дитячій бібліотеці з участю бібліотекаря.)
-Діти погляньте тут стелажі з книжками стоять.
-Давайте проведемо з вами невеличку словесну гімнастику.
Психогімнастика:
Треба всім нам привітатись:
«Добрий день!» Всім, хто є всміхніться:
«Добрий день!» У долоні плесніть:
«Добрий день!»
-Молодці діти!
-Діти в мене є цікава загадка відгадаємо?
Загадка Г.Чубача «Книга»
Всім про все вона розкаже
І малюночки покаже.
Усіх розуму навчить,
Хоч сама завжди мовчить.
-Молодці!
ІІ. Основна частина
-Діти послухайте слово «Бібліотека» складається з двох частин – бібліо і тека. Бібліо – означає книга,а тека – сховище. Це означає книгосховище.
-Бібліотеки є в містах і селах. Книжок у бібліотеці є дуже багато. Є вірші та казки, книги про тварин,природу та цікаві пригоди. Є дуже корисні книги-словники,довідники та енциклопедії. Є старовинні книги, написані дуже давно. І всі ці книги зберігаються у бібліотеці. Їх можна прочитати в читальному залі бібліотеки а можна взяти додому, прочитати і повернути назад.
-Діти а у вас є улюблена книга?
-Давайте ви згадаєте про неї.
-Так вірно!
-Діти а послухайте такий чудовий віршик.
Читання вірша С. Жупанина «Я- бібліотекар»
За моїм вікном ростуть
Кедри та смереки,
Гарне місце влітку тут
Для бібліотеки.
Я по лиці змайстрував
Для книжок,журналів,
Щоб читали їх усі
Діти в зелен-залі.
І тепер у ранній час
Чи в обідню спеку
Йдуть до мене читачі
У бібліотеку.
Закріплення правил поведінки в бібліотеці
-Що потрібно зробити,прийшовши до бібліотеки?
-Як треба поводитися в бібліотеці?
-Чому в бібліотеці не можна голосно розмовляти?
-Як треба поводитися виходячи з бібліотеки?
-Діти,зверніть увагу на полиці з книгами. Вони називаються «стелажі».
-Подивіться як акуратно розставлені книги на стелажах, як вони стоять рівними рядами. В них дуже акуратний вигляд.
-Діти давайте трішки з вами відпочинемо.
Фізкультхвилинка:
Руки вгору, руки вниз
І легенько прогнись
Покрутились,повертілись
Раз-присіли, другий-встали
Вдих глибокий – раз,два,три…
Працювати почали.
-Молодці!
-Діти послухайте це дуже важливо.
Правила користування книгою
-Брати книгу чистими руками.
-Книги потрібно читати акуратно гортаючи сторінки,не слинити пальців.
-Користуватися закладками.
-Не читати книгу під час їжі, не малювати в ній.
-Любити книгу та берегти її.
-Всі уважно давайте послухаємо бібліотекаря.
Розповідь бібліотекаря:
У кожної книги є свій номер,що складається з букв та цифр. Це – шифр книжки. За цим шифром можна дізнатися адресу книжки:поверх і поличку, де вона зберігається. В ящиках- каталогах зберігаються картки з назвами та шифрами всіх книжок.
Бібліотекар заводить на кожного читача формуляр у якому записує назву книги.
Бібліотекар знайомить дітей з своєю працею,допомагає дітям вибрати книги та розглянути їх, а найцікавіші пропонує взяти до дитячого садка для читання їх вихователем.
-Діти нам час повертатися до дитячого садочку у бібліотекаря ще багато справ.
-Давайте подякуємо їй за таку чудову екскурсію та розповідь.
Після повернення з бібліотеки
-Діти сідайте тихенько і послухайте ще один цікавий вірш.
Читання вірша В, Багірової «Полікую книжечку»
Плаче книжка нишком-
Захворіла книжка.
Нерозумні малюки
Їй обшарпали боки
Потерпіть, будь ласка, книжко
Полікую я вас трішки –
Попідклеюю вам рани,
Хай боліти перестане
Ось обгорточка готова
Буде книжечка здорова.
-Сподобався віршик?
-Діти щоб краще запам'ятали про все, що ми побачили і почули пограємо в цікаву гру «Полікуй книжку».
(Діти з допомогою вихователя підклеюють книжечки)
-Молодці.
ІІІ. Заключна частина.
-Де ми сьогодні були?
-Що вас найбільше вразило під час екскурсії?
-Що цікавого ви дізналися у бібліотеці?
-Сподобались вірші?
-С ким познайомились під час екскурсії?
-Діти книги це не іграшка вони дають нам знання тому потрібно оберігати їх підклеювати, надівати обгортанку, не малювати в книзі.
-Я сподіваюсь ,що ви будете відвідувати бібліотеку і там для вас знайдуться найцікавіші книги.
-До побачення дякую вам за таку чудову екскурсію.