STEM проєкт
Супергерой Хінон
Мета. Формувати поняття про причини
потемніння яблука при надрізі.
Дослідити залежність часу ,
за який надрізане яблуко темніє,
від сорту яблука та різних зовнішніх умов.
Розвивати спостережливість,
допитливість, цікавість, творче ставлення
до виконання завдань.
Виховувати любов до природи,
прагнення дотримуватись корисних звичок.
Обладнання: презентація, білі аркуші, олівці або фарби; надрізані
та потемнілі у місці надрізу яблука ( заготовка в кожного учня), відео « Цікаві факти про яблука».
Хід уроку
І. Організаційний момент. Перевірка готовності до уроку.
ІІ. Актуалізація опорних знань та мотивація учбової діяльності.
-Відгадайте загадку.
зріє під листочком,
Восени, набравши соку,
Стане враз червонобоким.
-Хто любить яблука?
-Споживання фруктів - це корисна чи шкідлива звичка?
-Що відбувається з яблуком, якщо його надрізати?
ІІІ. Формування знань, умінь, навичок.
1. В кожного учня було наступне завдання.
Розрізати яблуко. Звернути увагу на час, за який воно потемніє.
Одна половина яблука лежала при кімнатній температурі на тарілці, друга половина – в пакеті в холодильнику.
Спочатку роблять доповідь учні, в яких кислі яблука. Потім - учні, в яких солодкі яблука.
2. Висновок, який роблять учні:
- Кислі сорти яблук темнішають значно швидше, ніж солодкі.
- При кімнатній температурі яблуко потемнішало швидше, ніж в холодильнику.
3. Загадка.
- Хто, крім людини любить яблука,
прогризає від кожури до середини, залишає в яблуці характерні «тунелі»?(Гусінь.)
-Якого кольору ці пошкодження в яблуці?
(Коричневого.)
-Чому яблуко стає темним на зрізі або при пошкодженні гусінню?
4. Інтерактивний метод « Навчаючись -вчуся».
Учні, які получили інформацію перед уроком, опрацювали її, розповідають класу про причинги потемніння яблука.
- Існує хибне твердження,
що це темніє залізо, яке входить у склад яблука.
Але вся справа у чудовій речовині хінон.
Він утворюється при взаємодії кисню з м’якоттю яблука. (Перший учень.)
- «Тунель», який прогризає гусінь у яблуці, стає темним та несмачним для гусені. У гусені навіть процес травлення може порушитись від хінону.
Це спасає яблуко від повного знищення. (Другий учень.)
- Звісно, апетит пропаде, якщо раптом заболить «животик».
Темна плівка захищає пошкоджене яблуко від швидкого псування.
Не дозволяє пошкодженню розростатися вшир і всередину. ( Третій учень.)
ІV. Закріплення отриманих знань.
1. Гра « Так чи не так».
-Яблуко стає темним на зрізі або при пошкодженні гусінню тому, що в ньому є залізо. Яблуко «іржавіє».
- Яблуко стає темним, бо при взаємодії м’якоті та кисню утворюється речовина хінон.
2. Творча робота
- Яким ви уявляєте супергероя Хінона – захисника яблук?
- Малюємо супергероя Хінона та яблуко, яке він захищає від гусені.
V. Виставка робіт.
VІ. Відеофільм «Цікаві факти про яблуко».
- Що нового дізнались на уроці?
- Що сподобалось під час уроку?
VII Підсумок уроку