STEM-урок. "Звук навколо нас".

Про матеріал
Урок допомагає учням розширити уявлення про звук та його передачу на відстані через елементарну поробку.
Перегляд файлу

Тема: STEM-урок. Звук навколо нас. 4 клас

Мета:

       -закріплювати знання дітей про звук як фізичне явище, як і чому ми його чуємо;

       - дослідити як звук поширюється у твердих тілах;

      -виготовити найпростіший телефон з дроту і пластикових стаканчиків;

      - розвивати навички спостережливості та аналізу;

     -виховувати уважність та охайність в роботі.

Обладнання:

              два пластикові стаканчики; дріт або товста нитка; шило. 

                                                        Хід уроку

І. Організаційна частина

ІІ. Актуалізація знань. Повторення вивченого матеріалу.

    1.Бесіда з дітьми по необхідність спілкування та передачі інформації спеціальним пристроєм-телефоном. Перегляд відео «Історія телефону»

 

https://www.youtube.com/watch?v=Dqop01dtMoM

 

   2.   «Мозковий штурм». Гіпотези дітей.

        -Що всередині телефона?

        -Як він вміє «чути» і «говорити»?

        -Чи можемо ми зробити телефон на уроці?

   3. Повторення навчальної одиниці. Перегляд відео «Звукові явища. Звук, голос, слух»

 

              https://www.youtube.com/watch?v=C3tZAqNG190

        

      Звук-це коливання, які поширюються в просторі. Луна (відлуння)-це звук, відбитий від віддаленої перешкоди (наприклад, стіни, гори тощо).

ІІІ. Робота над матеріалом уроку.

  1. Читання дітьми довідки про роботу телефона. Виділення головного.

      Коли ми говоримо в мікрофон телефона, наш голос змушує мембрану мікрофона коливатися. Мікрофон перетворює коливання на електричний сигнал. Цей сигнал передається по дротах (у дротових

апаратах) або радіохвилями (у мобільних пристроях) до іншого телефона. У телефоні співрозмовника електричний сигнал знову перетворюється на звук, і ми чуємо його з динаміка.

  1. Обговорення

   -Чи відповідає ця інформація з вашим гіпотезам?

   - Як саме відбувається виклик того, кому телефонуємо? Пофантазуйте.

     3. Обговорення міркувань дітей

   4. Перевірка своїх гіпотез. Відео «Історія виникнення мобільного зв'язку та як він працює».

 

            https://www.youtube.com/watch?v=IbkaPCOX-Zs

 

     5.   Гра «Відгадай звуки літа». Робота в парах.

 

https://www.youtube.com/watch?v=CI6VDErJiZQ

 

  Фізкультхвилинка

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ІV. Дослідницько-практична робота.

 

    Виготовлення телефону з двох пластикових стаканчиків і дроту.

  Мета: дослідити, як звук поширюється у твердих тілах (дроту).

 Обладнання та матеріали: два пластикові стаканчики, м’який дріт, шило.

                                                             

                                                             Хід роботи

  1. Підготовка робочого місця.

 

                                                

     2.Демонстрація зразка (виготовленого вчителем «телефону»), випробовування учнями.

     3. Проколювання денця стаканчиків шилом. Працює вчитель!

     4.Протягування учнями крізь отвір дроту, зав’язування (фіксація) всередині стаканчика вузлика.

     5.Тестування учнями своїх виробів в парах.

В ході цього випробування діти спочатку розмовляють  з натягнутим дротом, а потім підходять ближче, щоб дріт провис. Робиться висновок за яких умов звук поширюється краще та співрозмовника краще чути.

 

 

       6.Формування висновку до практичної роботи.

Наш голос (звук) при розмові змушує денце першого стаканчика коливатися. Ці коливання передаються по натягнутому дроту до денця другого стаканчика. Воно починає коливатися, виникає звукова хвиля. Тому ми чуємо цей звук-голос співрозмовника.

     7.  Аналіз результатів.

-Чи вдалося вам зробити телефон на уроці?

-Чи дослідили ми практично як поширюється звук і за яких умов?

VІ. Підсумок уроку. Рефлексія.

 

docx
Додано
28 жовтня 2025
Переглядів
121
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку