Тема: Форматування та записування дисків. Стискання, архівування та розархівування даних.
Правила техніки безпеки під час роботи за комп'ютером.
Тема: Форматування та записування дисків. Стискання, архівування та розархівування даних.
Правила техніки безпеки під час роботи за комп’ютером.
Практична робота № 6. «Архівування та розархівування даних».
Мета: Актуалізувати в учнів знання про комп’ютерні віруси та антивірусні програми. Формувати знання учнів про форматування та записування дисків, стискання, архівування та розархівування даних. Закріпити матеріал під час виконання практичної роботи. Виховувати в учнів уважність та відповідальність при виконанні завдань. Розвивати творчі здібності та логічне мислення.
Тип уроку: Комбінований урок.
План викладу:
Актуалізація опорних знань учнів.
Вивчення нового навчального матеріалу.
Правила техніки безпеки під час роботи за комп’ютером.
Практична робота № 6. «Архівування та розархівування даних.
Домашнє завдання.
Актуалізація опорних знань учнів:
Вивчення нового навчального матеріалу:
На гнучкому магнітному диску магнітний шар наноситься на гнучку основу. По розмірі гнучкі магнітні диски (дискети) бувають двох видів 3,5” і 5,25”.
Щоб дискету можна було використовувати для збереження інформації вона повинна бути відформатована. Форматування дискети – це процес запису на її поверхню спеціальних міток про розташування інформації записаної на диску і ділянок не придатних для запису, а також іншої керуючої інформації.
Форматування диска
1. Якщо форматується гнучкий диск, вставте його в дисковод.
2. У вікні Мій комп’ютер або у правій області вікна провідника клацніть правою кнопкою мишки значок диска, що потрібно відформатувати.
3. У меню Файл виберіть команду Форматувати.
Перед вами появиться вікно, тут ви можете задати спосіб форматування та інші параметри які не є обов’язковими при форматуванні.
Ємкість – це обсяг даних, що може розміститися на диску. Щоб вказати іншу ємність, натисніть кнопку зі стрілкою і виберіть потрібний пункт списку.
Способи форматування:
Швидке – видалення з диска усіх файлів без перевірки поверхні. Швидке форматування може бути зроблено тільки для дисків, що вже були один раз відформатовані. Цей режим варто використовувати тільки при повній впевненості в справності диска.
Повне – підготовка диска до збереження на ньому даних. Усі наявні на диску файли будуть знищені. Після форматування гнучкого диска робиться перевірка його поверхні.
Тільки копіювання системних файлів – копіювання системних файлів на вже відформатований диск. Після копіювання системних файлів на диск A чи C цей диск може використовуватися для завантаження комп'ютера.
Інші параметри:
Без мітки ‑ цей прапорець дозволяє обійтися без уведення мітки при форматуванні.
Вивести звіт про результати – по завершенні форматування на екран виводяться зведення про диск. У звіт входить обсяг вільного місця, а також місця зайнятого системними файлами й ушкодженими кластерами.
Скопіювати на диск системні файли - копіювання на диск системних файлів після його форматування. Після копіювання системних файлів на диск A чи C цей диск може використовуватися для завантаження комп'ютера.
Примітка:
Форматування приводить до повного знищення всіх даних на диску.
Неможливо відформатувати диск, відкритий у вікні Мій комп’ютер або провіднику Windows.
Диск може бути відформатований тільки у тому випадку, коли на ньому немає відкритих файлів.
Процес записування інформації на оптичні диски відрізняється від аналогічних операцій з різними видами магнітних дисків. Тому для створювання та копіювання різних видів ком пакт-дисків розроблено спеціальне програмне забезпечення, найвідомішим представником якого є набір програм Nero.
За допомогою цієї програми можна записувати диски всіх відомих на сьогодні стандартів, створювати власні та копіювати наявні диски.
Для створення CD-диска з даними потрібно виконати таку послідовність дій:
Для створення DVD-диска з даними виконайте аналогічні операції, обравши команду створити DVD з даними на вкладці Дані програми.
Для копіювання CD-дисків виконайте таку послідовність дій:
Копіювання DVD-диска виконують повністю аналогічно.
Методи архівації.
Процес запису файлу в архівний файл називається архівуванням (упакуванням, стиском), а витяг файлу з архіву — розархівуванням (розпакуванням). Упакований (стиснутий) файл називається архівом.
Архівація інформації— це таке перетворення інформації при який обсяг інформації зменшується, а кількість інформації залишається колишнім.
Всі використовувані методи стиску інформації можна розділити на два класи: упакування без втрат інформації (оборотний алгоритм) і упакування з втратою інформації (необоротний алгоритм). У першому випадку вихідну інформацію можна точно відновити по наявньому упакуванню інформації. В другому випадку розпаковане повідомлення буде відрізнятися; від вихідного повідомлення.
В даний час розроблено багато алгоритмів архівації без втрат. Однак усі вони використовують в основному дві прості ідеї.
Перша ідея, заснована на обліку частот символів, була розроблена Хаффманом (D.A. Huffman) у 1952 р. Вона базується на тім факті, що в звичайному тексті частоти появи різних символів неоднакові.
При упакуванні графічної інформації частіше зустрічається перша ситуація, а при упакуванні текстів — друга ситуація.
Архівний файл — це файл або група файлів, записаних у стисненому вигляді в єдиний файл, з якого їх можна добути у початковому вигляді.
Програми-архіватори різняться форматом ущільнення, швидкістю роботи, ступенем стиснення файлів, зручністю використання тощо. Для стиснення інформації найчастіше користуються програмою-архіватором WinRAR.
Програма WinRAR призначена для створення і керування архівними файлами. Програма WinRAR забезпечує:
• повну підтримку архівів RAR і ZІР;
• високий ступінь стиснення інформації завдяки високоефективному алгоритму стиснення даних;
• стиснення мультимедіа файлів за допомогою спеціального алгоритму;
• підтримку технології Drag and Drop;
• керування архівами форматів САВ, АRJ і LZH;
• підтримку неперервних архівів (ступінь стиснення інформації в них на 10—50% більший, ніж звичайними методами стиснення);
• підтримку багатотомних архівів;
• створення звичайних і багатотомних архівів, що розпаковуються;
• відновлення фізично пошкоджених архівів;
• підтримку додаткових функцій (шифрування, додання архівних коментарів, протоколювання помилок та ін.)
Створення архівних файлів.
Для архівації файлів необхідно:
1. Завантажити програму WinRAR. У робочій області вікна відображається список файлів і папок поточної папки.
2. Перейти до папки, в якій знаходяться файли для архівації. Для зміни поточного диска використовується список дисків на панелі інструментів або кнопка «Диск» у рядку стану.
3. Виділити файли і папки, які треба заархівувати.
4. Виконати команду з меню Команди—Добавить файлы в архив або клацнути мишею на кнопці «Добавить» панелі інструментів.
5. У діалоговому вікні «Имя и параметри архива» ввести ім'я архіву або підтвердити ім'я, запропоноване за замовчуванням.
Добування файлів з архіву.
Для добування файлів з архіву необхідно:
1. Відкрити архів у середовищі WinRAR, клацнувши двічі мишею на файлі архіву в середовищі WinRAR.
2. Виділити файли і папки, які необхідно вибрати.
3. Виконати команду з меню Команди — Извлечь файли из архива або клацнути мишею на кнопці «Извлечь» панелі Інструментів (добування файлів здійснюється у поточну папку).
Щоб витягти файли у потрібну папку, треба виконати команду Команди — Извлечь в другую панку або клацнути мишею на кнопці «Извлечь в». У діалоговому вікні, що з'явиться на екрані, слід позначити папку і клацнути мишею на кнопці «ОК». Під час добування файлів відображається вікно із статистикою. У разі виникнення помилок з'явиться вікно діагностичних повідомлень.
Практична робота № 6.
«Архівування та розархівування даних».
Увага! Під час роботи з комп’ютером дотримуйтеся правил безпеки та санітарно-гігієнічних норм.
Завдання:
Домашнє завдання: