Сторінка дослідника.Властивості льоду. Урок Ядосліджую світ за програмою О.Я.Савченко

Про матеріал

Тема: Сторінка дослідника. Властивості льоду.

Мета:формувати в учнів уявлення про процес утворення льоду у водоймах, про лід та його властивості. Розширити знання учнів про три стани води; дослідити особливості зміни стану води при замерзанні; під час дослідів з'ясувати властивості льоду, розвивати інформаційну, комунікативну, пізнавальну компетентності; експериментальні навички, спостережливість, логічне мислення, вміння виділяти головне , навички самостійної діяльності, виховувати бажання пізнавати та любити природу; викликати цікавість до вивчення предмету,вивчити правила поведінки на льоду під час катання на ковзанах, санках,лижах.

Обладнання: проектор, ноутбук, екран, шматки льоду, календар погоди; чайник з гарячою водою; склянка з холодною водою; серветка; 4 види соку,формочки для льоду, мультфільм « Смішарики. Лід».

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ.Ранкова зустріч

1.Вітання

Пропоную дітям розпочати зустріч із приємних побажань один одому на день.

2.Робота в групах.

-Чи можна вдома побачити лід?

-Як в домашніх умовах воду перетворити на лід?

-Що таке лід? (Замерзла вода)

-Що станеться з водою, якщо винести її в блюдці на мороз? (Вона замерзне.)

3.Обмін інформацією

Проте ми не просто будемо з вами відпочивати, дивлячись мультик, а будемо брати із нього повчальні моменти. Постарайтеся побачити в мультику ті властивості льоду, про які ми будемо говорити сьогодні.Тому, будьте уважні.

Перегляд мультфільму « Смішарики. Лід».

А тепер давайте обговоримо побачене і пограємо у гру.

Станьте всі в коло. Звучить музика і м ячик рухається по колу. Учень, у якого залишився м ячик,коли затихне музика, відповідає на питання.

Вправа-гра «М ячик»

– Чому баба Капа не дозволяла Лунтику і Кузі йти кататися на лід? (бо була відлига і лід підтанув)

– Які властивості льоду ви побачили у мультику? (лід не тоне, прозорий, крихкий)

– Чому лід не потонув, коли Лунтик провалився під лід? (лід не тоне, бо легший за воду)

– Як утворюється лід на ставку?

- Що таке лід? (Замерзла вода)

– Чи можна гратися на льоду без дозволу?

– Чи правильно вчинили герої мультика, коли пішли на озеро?

– Чи існує життя у водоймах взимку?

– В чому небезпека льоду?

– В чому користь льоду?

4. Щоденні новини.

1. Вправа «Погода»

-Яка зараз пора року?

-Який місяць?

-Яке число?

-Тепло чи холодно надворі?

-Який стан неба?

-Яка температура повітря?

Черговий учень відмічає погоду в календарі природи.

IIІ. Повідомлення теми і мети уроку

1. Технологія «Мозковий штурм».

- Коли випадає сніг?

- Чому замерзають калюжі?

- Що утворюється взимку на поверхні озер та річок?

- Що являють собою сніг і лід?

- Що ви знаєте про воду в твердому стані?

Вода в природі перебуває у трьох станах. Сьогодні на уроці ми ознайомимось із властивостями води у твердому стані.

IV. Вивчення нового матеріалу

1. Робота над загадкою

У вогні не горить, у воді не тоне. (Лід)

2.Робота з підручником (ст.7)

Працюємо разом.

-Що таке лід?

-Коли він утворюється?

-Який на дотик?

-Чим пахне?

-У яку пору року ми бачимо в природі лід?

-Де ми можемо його спостерігати?

-Де можна його побачити не в природі?

3. Я принесла вам декілька пластинок льоду для проведення дослідів.

Дослід 1

-Покладіть лід на долоню.

-Який лід на дотик?

-Якого кольору лід? (безбарвний, але, якщо льоду багато, то він набуває синюватого відтінку)

- Подивіться, що відбувається зі шматочком льоду на вашій руці? (Тане)

- Отже, що таке лід? (це вода у твердому стані)

Висновок: лід безбарвний, прозорий, це вода у твердому стані.

Дослід 2

-Що відбувається з льодом, який знаходиться в теплій кімнаті? (У теплій кімнаті лід тане.)

Дослід 3

-Де лід швидше розтане в теплій чи холодній воді?

Висновок: У теплій воді розтане швидше, ніж у холодній.

Дослід 4

-Покладемо лід у воду. Витріть долоньки серветкою.

-Як поводить себе лід у воді? (плаває)

-Втопіть лід у воду пальчиком. Що відбувається? (Лід не тоне)

-Як ви думаєте, чому? ( Лід легший за воду)

Висновок: лід не тоне, бо легший за воду.

-Що сталося б, якби лід був важчий за воду?

-Якби лід був важчий за воду, він опускався б з поверхні на дно, і поступово заповнив би собою всю водойму. Усьому живому у водоймі загрожувала б загибель.

Дослід 5

-Візьміть шматочок льоду і з силою киньте його на підлогу.

-Що сталося?

Отже, що ви можете сказати про його крихкість?

Висновок: Лід крихкий.

-А тепер зробимо кольоровій лід. У формочки для льоду з холодильника наллємо будь-який сік і поставимо у морозильну камеру на 2-3 години. І кольоровий лід готовий.

V. Підбиття підсумків.

-Що таке лід? (Замерзла вода)

-Назвіть властивості льоду.

-За яких умов вода перетворюється на лід, а лід стає водою?

-Якби лід був важчий за воду, де б він знаходився в замерзаючій

водоймі? Де ви бачили бурульки?

-Коли вони з'являються?

-Що таке бурулька? (Замерзла вода)

1. Теми для щоденника вражень.

- Я знаю де сховалася вода.

- Мені було цікаво…

- Якби я був (була) грудочкою льоду…

Перегляд файлу

Тема: Сторінка дослідника. Властивості льоду.

Мета:формувати в учнів уявлення про процес утворення льоду у водоймах, про лід та його властивості. Розширити знання учнів про три стани води; дослідити особливості зміни стану води при замерзанні; під час дослідів з’ясувати властивості льоду, розвивати інформаційну, комунікативну, пізнавальну компетентності;  експериментальні навички, спостережливість, логічне мислення, вміння виділяти головне у, навички самостійної діяльності, виховувати бажання пізнавати та любити природу; викликати цікавість до вивчення предмету,вивчити правила поведінки на льоду під час катання на ковзанах, санках.

Обладнання: проектор, ноутбук, екран, шматки льоду, календар погоди; чайник з гарячою водою; склянка з водою; серветка; 4 види соку,формочки для льоду, мультфільм « Смішарики. Лід».

 

                                                 Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ.Ранкова зустріч

1.Вітання

Пропоную дітям розпочати зустріч із приємних побажань один одому на день.

2.Робота в групах.

Чи можна вдома побачити лід?

Як в домашніх умовах воду перетворити на лід?

Що таке лід? (Замерзла вода)

Що станеться з водою, якщо винести її в блюдці на мороз? (Вона замерзне.)

3.Обмін інформацією

Проте ми не просто будемо з вами відпочивати, дивлячись мультик, а будемо брати із нього повчальні моменти. Постарайтеся побачити в мультику ті властивості льоду, про які ми будемо говорити сьогодні.Тому, будьте уважні.

Перегляд  мультфільму « Смішарики. Лід».

А тепер давайте обговоримо побачене і пограємо у гру.

Станьте всі в коло. Звучить музика і м ячик  рухається по колу. Учень, у якого залишився м ячик,коли затихне музика, відповідає на питання.

Вправа-гра «М ячик»

№1 – Чому баба Капа не дозволяла Лунтику і Кузі йти кататися на лід? (бо була відлига і лід підтанув)

№2 – Які властивості льоду ви побачили у мультику? (лід не тоне, прозорий, крихкий)

№3 – Чому лід не потонув, коли Лунтик провалився під лід? (лід не тоне, бо легший за воду)

№4 – Як утворюється лід на ставку?

№5 - Що таке лід? (Замерзла вода)

№6 – Чи можна гратися на льоду без дозволу?

№7 – Чи правильно вчинили герої мультика, коли пішли на озеро?

№8 – Чи існує життя у водоймах взимку?

№9 – В чому небезпека льоду?

№10 – В чому користь льоду? 

4. Щоденні новини.

1. Вправа «Погода»

  -Яка зараз пора року?

 -Який місяць?

 -Яке число?

 -Тепло чи холодно надворі?

 -Який стан неба?

 -Яка температура повітря?

Черговий учень відмічає погоду в календарі природи.

II. Повідомлення теми і мети уроку

1. Технологія «Мозковий штурм».

- Коли випадає сніг?

- Чому замерзають калюжі?

- Що утворюється взимку на поверхні озер та річок?

- Що являють собою сніг і лід?

- Що ви знаєте про воду в твердому стані?

Вода в природі перебуває у трьох станах. Сьогодні на уроці ми ознайомимось із властивостями води у твердому стані.

III. Вивчення нового матеріалу

1. Робота над загадкою

У вогні не горить, у воді не тоне. (Лід)

2.Робота з підручником (ст.7)

Працюємо разом.

Що таке лід?

Коли він утворюється?

Який на дотик?

Чим пахне?

У яку пору року ми бачимо в природі лід?

Де ми можемо його спостерігати?

Де можна його побачити не в природі?

3. Я принесла вам декілька пластинок льоду для проведення дослідів.

 Дослід 1

     -Покладіть лід на долоню.

     -Який лід на дотик?

     -Якого кольору лід?    (безбарвний, але, якщо льоду багато, то він набуває синюватого відтінку)     

     - Подивіться, що відбувається зі шматочком льоду на вашій руці? (Тане)

     - Отже, що таке лід? (це вода у твердому стані)

 Висновок: лід безбарвний, прозорий, це вода у твердому стані.

Дослід 2

  -Що відбувається з льодом, який знаходиться в теплій кімнаті? (У теплій кімнаті лід тане.)

 Дослід 3

Де лід швидше розтане в теплій чи холодній воді?

Висновок: У теплій воді розтане швидше, ніж у холодній.

Дослід 4

 -Покладемо лід у воду. Витріть долоньки серветкою.

-Як поводить себе лід у воді? (плаває)

Втопіть лід у воду пальчиком. Що відбувається (лід не тоне) 

-Як ви думаєте, чому? ( Лід легший за воду)

Висновок: лід не тоне, бо легший за воду.

-Що сталося б, якби лід був важчий за воду?

 -Якби лід був важчий за воду, він опускався б з поверхні на дно, і поступово заповнив би собою всю водойму. Усьому живому у водоймі загрожувала б загибель.

   Дослід 5

 -Візьміть шматочок льоду і з силою киньте його на підлогу.

 -Що сталося?

Отже, що ви можете сказати про його крихкість?

Висновок:  Лід крихкий. 

    А тепер зробимо кольоровій лід. У формочки для льоду з холодильника наллємо будь-який сік і поставимо у морозильну камеру на 2-3 години. І кольоровий лід готовий.

V. Підбиття підсумків.

 Рефлексія

-Що таке лід? (Замерзла вода)

-Назвіть властивості льоду.

-За яких умов вода перетворюється на лід, а лід стає водою?

-Якби лід був важчий за воду, де б він знаходився в замерзаючій

водоймі? Де ви бачили бурульки?

-Коли вони з'являються?

-Що таке бурулька? (Замерзла вода)

1. Теми для щоденника вражень.

  - Я знаю де сховалася вода.

 - Мені було цікаво…

 - Якби я був (була) грудочкою льоду…

 

 

 

1

 

docx
Додано
13 січня 2019
Переглядів
19717
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку