Сучасні силікатні матеріали.

Про матеріал
Мета: - освітня: ознайомити учнів із сучасними силікатними матеріалами та їх виробництвом; - розвивальна: продовжити узагальнювати вміння учнів з розв’язування розрахункових задач і виконання різноманітних вправ;
Перегляд файлу

11 клас

Урок № 35

Тема: Сучасні силікатні матеріали.  

Мета:

  • освітня: ознайомити учнів із сучасними силікатними матеріалами та їх виробництвом;
  • розвивальна: продовжити узагальнювати вміння учнів з розв’язування розрахункових задач і виконання різноманітних вправ;
  • виховна: відповідальність, творче ставлення до справи, працьовитість, відповідальність за результати своєї роботи; комунікабельність, вміння працювати самостійно і в колективі.

Матеріали та обладнання: таблиця ПС, ручки, робочі зошити, підручники, щоденники, зразки силікатів, колекції мінералів, гірських порід.

Очікувані результати: учні дають визначення матеріали, класифікують матеріали на природні та штучні, встановлюють зв’язок між силікатами та елементами, які входять до складу матеріалів.

Ключові компетентності: спілкування державною мовою, уміння вчитися впродовж життя, ініціативність і підприємливість.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

ХІД УРОКУ

І.Організаційний етап уроку

Вчитель вітається з учнями, записує відсутніх до журналу.

II. Актуалізація опорних знань учнів

Самостійна робота

(солі, їх склад, назви, визначення)

Відповіді 1-4оцінюються в 1 бал інші у 2бали (макс.10 балів)

ІІІ.Мотивація навчальної діяльності

Учитель. Перед вами на столі (учні дають відповіді).

Сьогодні на уроці ми розглянемо основні види силікатів.

IV.Повідомлення теми, мети уроку

Вчитель оголошує тему уроку і записує її на дошці.

 

V.Вивчення нового матеріалу

Учитель Цемент, бетон, цегла, кераміка, скло — продукція силікатної промисловості. Назва підказує, що до їх виробництва причетний Силіцій, а точніше його сполуки.

Силіцій — другий за поширеністю хімічний елемент земної кори, а силікатні матеріали — одні з найпоширеніших будівельних і конструкційних матеріалів, які використовуються людиною.

Учитель поміщає на дошку пелюсточки або багатокутнички , тобто схему: «Асоційована квітка» див.у Додаток А:

Учитель. - Пригадайте означення поняття «матеріал»(учні дають відповідь). Далі учні замальовують схему:

 

 

 

 

 

 

 

Назва силікат-ного матеріалу

Хімічний склад

Застосування

Рівняння реакції

Скло

сода Na23, вапняк СаСО3 і пісок SiО2→ спрощеною формулою: Na2О • СаО • 6SiО2

хімічний посуд, лампочки, у медицині (кварцові лампи); емаль — це матеріал, виготовлений із звичайної скломаси шляхом додавання до неї станум(IV) оксиду

Na23 + SiО2 = Na2SiО3 + CО2

СаСО3 + SiO2 = CaSiО3 + СО2

 

 

Цемент

62-76 % СаО, 20-24 % SiO2, 4-7 % Al2O3, незначну кількість Fe2O3 та MgO

є незамінним зв'язувальним матеріалом для цегли, будівельних блоків

Глина (кераміка, фаянс, порцеляна)

порцеляна — один із видів тонкої кераміки, складається в основному з SiО2, Al2О3 і К2О; Фаянс — керамічний матеріал, схожий на порцеляну(різні співвідношення), покритий тонкою склоподібною плівкою — поливою.

виготовляють санітарно-технічні вироби, електроізолятори, предмети побуту і художні вироби; із фаянсу виготовляють облицювальну плитку, посуд, художні вироби.

Кераміка використовується у будівництві(цегла, панелі для стін, плитка для підлоги, черепиця, труби, глиняний посуд)

Al2O3 + 6HCl = 2AlCl3 + 3H2O

Бетон

СаО, Al2O3, SiO2 і Fe2O3

будівельна промисловість (мости, будинки, гребель)

1) CaO SiO2 +CO2 +H2O = CaCO3↓ + H2SiO3↓;

2) Ca3SiO5 +H2O = Ca2SiO4 +Ca(OH)2

3) Ca2SiO4 +4H2O = Ca2SiO4 4H2O ↓

Польовий шпат

К2О · Аl2О3 · 6SiO2

входить до складу гірської породи граніту, під впливом дощу та снігу, за участю вуглекислого газу, що завжди присутній в атмосфері, повільно руйнується, перетворюючись на глину й пісок.

Цегла

сировиною для виготовлення будівельної цегли є глини з добавками піску, шамоту, а іноді органічних добавок, щоб утворювались пори при їх вигорянні. Білу силікатну цеглу виготовляють без випалювання, звичайним пресуванням суміші піску і вапна; після пресування цеглу обробляють водяною парою 

для пристрою фундаменту і цоколя(нижня частина фундамента); будівництва зовнішніх сходів; зведення внутрішньокімнатних перегородок та стін; будівництва печей, камінів та димоходів; будівництва колон, шахт ліфтів, димових труб; влаштування підвальних приміщень; облицювання зовнішніх стін будинків

VІ. Закріплення теми уроку

Учитель. З'ясуйте, що у вашому домашньому господарстві виготовлено зі скла, цементу, бетону, кераміки, порцеляни, фаянсу. Скільки назв налічує їх перелік? Зробіть висновок про значення цих матеріалів у вашому житті.

VІІ. Підбиття підсумків уроку

Протягом уроку, використовуючи між предметні зв’язки, ви ознайомились і вивчили саме ті матеріали, які належать до силікатних.

VІІІ. Пояснення домашнього завдання

Параграф  23, Ст. 123 – 126, Впр. 170, 173 (підручник П.П Попель, Л.С.Крикля).

 

 

 


Додаток А

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 3
Оцінки та відгуки
  1. Добровольська Олена Владиславівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  2. Гура Ірина Сергіївна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  3. Лук'янова Марина Василівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Пов’язані теми
Хімія, 11 клас, Розробки уроків
Додано
23 лютого 2020
Переглядів
10754
Оцінка розробки
5.0 (3 відгука)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку