« Світлофор – безпеки знак, його повинен знати всяк.»

Про матеріал

Розробка містить різноманітні види вправ, які використовуються під час заняття з елементами тренінгу для учнів початкових класів. Вправи підібрані таким чином, що учні протягом заняття задіяні в розумовій дфяльності та руховій активності.Зміст віршів та завдань легко сприймається на слух та зацікавлює до роботи. деякі завдання потребують попередньої підготовки учнів до заняття, а саме роботи в бібліотеці чи в мережі Internet/

Перегляд файлу

Бажан Світлана Сергіївна,

 учитель початкових класів

Тростянецької СШ І-ІІІ ступенів № 1

Тростянецької міської ради

Тема.  Світлофор – безпеки знак, його  повинен  знати всяк. (слайд 1)
Мета: Ознайомити учнів з місцями безпечного переходу проїжджої частини дороги, із дорожніми знаками, закріпити і актуалізувати знання учнів про дорожній рух і правила безпечної поведінки на вулицях;

розвивати увагу і вміння користуватися знаннями практично,пізнавальні інтереси, уміння орієнтуватися на вулицях міста;                                                                                       

 виховувати культуру поведінки на вулицях, бажання бути в безпеці на дорогах.
Обладнання: плакати, модель світлофора, костюм «Світлофора», дорожні знаки, фішки, завдання  для груп, пар, ілюстрації для запитань і загадок, «перехрестя» (малюнок).

Девіз  (слайд 2)

Місто, в якому  з тобою живем

Можна сміливо назвать букварем

Азбуку вулиць, майданів, доріг

Вивчити добре, пізнати ти міг

Азбуку цю пам’ятай ти завжди

Щоби не сталось з тобою біди

План заходу

І. Організаційний момент

ІІ. Повторення правил

ІІІ. Літературна композиція «Поважайте світлофор»

ІУ. Відгадування загадок

У. Зустріч з Світлофором 

УІ. Рухавка

УІІ. Робота з  віршем О. Кононенка «Весела подорож з братом до дідуся, або знайомство з дорожніми знаками»

УІІ. Робота парах

ІХ. Казка про Правила дорожнього руху

Х.  Підсумок

                                                    Хід заходу                                                     
І. Організаційний момент (слайд 3) Налаштування. Стаємо в коло.
- Доброго дня, діти!

Візьміться за руки. Уявіть себе листочком на дереві, який ніжно тріпочеться під час легенького дотику  вітру, вбирає в себе тепло від сонечка, спокій від гілочки, радість від ясної погоди. Передайте через стискання свої емоції сусіду.

ІІ. Повторення правил (слайд 4)
- Багато з вас ходять до школи самостійно, без дорослих, тому ви всі повинні пам’ятати такі правила:

( учні за бажанням читають їх з презентації)

Шлях до школи вибирайте найбезпечніший, на якому менше переходів через вулицю чи дорогу.

Коли йдете вулицями міста, будьте обережними! Не поспішайте!

Йдіть тільки правим боком тротуару, чи узбіччям.

Не виходьте на проїзну частину вулиці чи дороги.

Проходячи повз ворота, будьте особливо обережні! З воріт може виїхати автомобіль. Переходь вулицю тільки по пішохідних переходах. Перед тим, як переходити вулицю, подивіться ліворуч. Якщо проїзна частина вільна – йдіть. Дійшовши до середини вулиці, зупиниться. Тепер подивіться праворуч. Якщо проїзна частина вільна, продовжуйте перехід.

Якщо вулиця регулюється світлофором, обов’язково зверніть увагу на його кольори.

Всі ми є пішоходами, тому повинні знати правила переходу вулиці і дотримуватися цих правил.

Вправа «Продовжіть речення»:

1.Людина, яка їде в транспорті. (Пасажир)
2. Людина, яка йде тротуаром. (Пішохід)
3.Людина, яка керує автомобілем. (Водій)

ІІІ. Літературна композиція «Поважайте світлофор» (слайд 5)
1. Звучить коротка музична фонограма (будь-яка весела дитяча пісенька). Виходять вісім учасників композиції у них в руках малюнки із зображенням автомобілів і світлофора. Наперед виходять дві учениці.
I учень.
Я завжди встаю раненько,
Швидко одягаюсь,
В черевички хутко-хутко,
Сама узуваюсь.
Прудко з дому вибігаю
В школу скоро поспішаю…
Всі, крім I і II учениць, будують з малюнків вулицю, гудуть, зображуючи


пожвавлений рух.
 


IІ учень 
Щоб до школи нам дійти
Шлях потрібно перейти!
Там автомобілі –
Все заполонили!
IIІ учень
Ой, гудуть! Кудись спішать,
Зупинятись не хотять.
Що робити я не знаю.
Мчать авто, дзвинять трамваї!
Пропустіть мене, благаю, 
Я ж до школи поспішаю…
Вони слухать не хотять,
Вулицею мчать-летять.
Перейти я шлях боюсь –
Все пропало - запізнюсь!
IУ учень (хвацько)
Ти даремно час не гай,
Вулицю перебігай!
Світлофор                                           

Стій! Не можна! Зачекай!
На дорогу не ступай!
(показує намальований світлофор)
Бачиш сяйво світлофора?
Зараз то твоя опора!
I учень 
Як червоним він палає –
Ніхто з місця не рушає.
IІ учень 
Жовтим оком заморгає –
Знай! Тебе попереджає.
IІІ учень
Он зелений вже горить – 
Ти - ідеш, авто – стоїть.


 


«Автомобілі» зупиняються. I і II учениці поважно переходять удавану вулицю. Раптом III учень одягає на голову шапочку з заячими вухами, чи маску зайчика, виходить наперед.
 


Слайд 6


Два учні  (зображує зайченя). 
Зарозуміле зайченя
Не слухало матусю,
Казало: «Що там вулиця?»
Авто я не боюся!
Я ж не старенький заєць-дід,
Щоб шкандибать на перехід?!
Я, де захочу- там стрибаю,
Я, «Запорожця» обганяю!
- Поглянь наліво!
- Не бажаю!
- Направо!
- Не смішіть, благаю…
- Та й на дорогу скочив враз!
А нею саме мчав «Камаз»!
Біднесенький зайчик наш
Не глянув на дороговказ.
Якби водій не гальмував,
Напевно, зайчик би пропав…
В лікарні довго він лежав,
А коли вийшов, всім казав…
- О друже любий, постривай!
Все, що скажу, запам’ятай!
Усім знайомим передай – 
Гав на дорозі не лови,
Завжди уважним будь,
Про витівки та пустощі 
На вулиці забудь!
На переході зупинись,
Не квапся, почекай..
Спочатку вліво подивись, 
А вже тоді рушай.
Як до середини дійдеш,
Направо слід поглянуть теж…Ех…
Хто через вулицю біжить,
Жалкує довго за ту ж мить!
Якби пішов на перехід,
Усе було б тоді як слід-
Там світлофор би помагав,
Безпечний шлях мені вказав!
Учений (показуючи всім намальований світлофор)
Пам’ятайте, ерудити,
З світлофором слід дружити.
Слід його нам поважати!
Буде він допомагати
Через вулиці ходить
І біди не наробить!
Світлофори хай цвітуть!
Нас до школи хай ведуть!


 


2. Виконання пісні усім класом ( мелодія пісні «Вчать у школі») (слайд 7)
З світлофорами дружить, Переходами ходить – 
Вчать у школі, вчать у школі, вчать у школі.
Рух дорожній поважать, Знать всі правила на „п’ять” –
Вчать у школі, вчать у школі, вчать у школі.
Як машину обійти, До автобуса зайти –
Вчать у школі, вчать у школі, вчать у школі.
Допоможемо собі, Розбишакам скажем: «Ні»! –
Ми у школі, ми у школі, ми у школі.


 


ІУ. Відгадування загадок (слайд 8)
 


1. Маленькі будиночки містом біжать,
Хлопчики й дівчатка в будиночках сидять.(Автобус, трамвай)

2. Я не їм вівса, ні сіна,
Дайте випити бензину,
Усіх коней обжену,
Кого хоч наздожену.(Машина)

3.  Два брати попереду біжать,
А два позаду наздоганяють.(Колеса)

4. Двоє ніг у швидкого коня,
Має він одне око і роги.
Я катаюсь на ньому щодня,
Хоч і добре натомлюю ноги.(Велосипед)

5. Підморгне зеленим оком – ми йдемо,
Підморгне червоним оком – стоїмо. (Світлофор)


У. Зустріч з Світлофором  (слайд 9)                                                                                                         1. Заходить «Світлофор» (хлопчик в костюмі).
- Здрастуйте, діти. Діти, хто я? Що ви знаєте про мене? (Відповіді дітей).
- Я - ваш добрий друг Світлофор. Я вже досить давній і  багато всього знаю. Більше ста років я допомагаю людям на  вулицях. Сьогодні мені дуже захотілося зустрітися з вами і дізнатися, чи ви вже знаєте правила вулиць і доріг.

2. Розповідь учасників групи «Дослідники», які отримали завдання напередодні заняття.
З історії світлофора. Чому світлофор так назвали?                                                                     Назва ця походить від двох слів: нашого слова «світло» і грецького «форос» - несе. Отже, у перекладі на нашу мову «світлофор» означає: той, що несе світло. А чи знаєте ви, що світлофори походять від прапорців, якими користувалися залізничники, щоб керувати рухом поїздів? Було три прапорці: червоний, який забороняв рух, жовтий, що закликав до обережності, і зелений, який дозволяв вільно їхати. Мали три кольори і перші світлофори, котрі з’явилися на початку ХХ століття. Це були великі дошки, пофарбовані у три кольори. По їхній поверхні з одного кольору на інший переповзала стрілка, вказуючи, який саме колір слід брати до уваги. Її важко було розгледіти здаля, і водії помилялися, не розуміючи, на який колір вона вказує. На сучасних світлофорах вогні спалахують по черзі, так що сплутати їх можна хіба навмисне.

 5 серпня у всьому світі святкується День народження світлофора.          Саме цього дня в 1914 році на одній із доріг американського міста Клівленд з`явився перший прилад для регулювання дорожнього руху. 76 років тому в британському Лідсе був встановлений перший в світі «електричний полісмен». 15 січня 1930 року в Ленінграді був відкритий перший радянський автоматичний семафор для регулювання вуличного руху.

3. Вправа «Хвилинка художника» (слайд 10)

Завдання кожному учню: розфарбувати світлофор.

УІ. Рухавка  ( слайд 11)                                                                                                                                                             На сигнал «жовтий» - нашорошують вушки,

на «червоний» - плескають в долоні,

на «зелений» - крокують .

4. Вправа «Допомога світлофору»

Закон вулиць не терпить розваг . Він не любить тих, хто не виконує правил. Адже саме цей закон зберігає життя багатьом людям. Діти, будьте уважними на дорогах!
Виходять чотири учні. У одного з них – зображення світлофора, у інших – кола жовтого, зеленого, червоного кольорів. Вони розказують слова та при кріплюють на світлофор кольори.
 


1-й учень. Водіям хто помагає?
Це повинен знати ти!
Від біди оберігає,
Та усім допомагає
Найбезпечніший шлях знайти.
Цей невтомний трудівник
Три великих ока має.
Він ніколи не дрімає,
Особливо в часи «пік»!

2-й учень: Три сигнали світлофора
Що накажуть – то закон!
Як червоний загориться – 
Терміново зупиниться!

3-й учень: Жовте світло - почекай!
4-й учень: А зелене сяє світло,
Усміхаючись привітно, -
Сміло рухайтеся всі:
І дорослі, і малі! ( слайд 12)


 

5. Робота в групах «Склади світлофор» (слайд 13)

За кольорами кружечків (червоний,зелений, жовтий) учні діляться на 3 групи. Кожна група отримує розбірний світлофор.

Завдання : скласти правильно світлофор.

УІІ. Робота над віршем О. Кононенка «Весела подорож з братом до дідуся, або знайомство з дорожніми знаками» ( слайд 14)

У ході виступів учнів учитель демонструє відповідні дорожні знаки.


1-й учень: Світлофор зеленим світить,
Поспішаю, як ніхто – 
З братом їдемо до діда
У новенькому авто.
Ми домовилися вранці,
Він чекає на стоянці.
Ось і я – часу не гаймо,
Заспівав мотор - рушаймо!

2-й учень: Розрослись каштани, липи,
Без зупинки тут не можна
СТОП – ці літери великі
Здалеку побачить кожний.

3-й учень: Брат машину зупиняє,
Озивається до мене:
Світлофор три ока має –
Червоне, жовте і зелене.
Червоне – треба пам’ятати:
Іти не можна – слід чекати.
Мигне жовте, не хвилюйся:
Уважним будь і приготуйся.
Зелене – вітер, сніг чи злива:
Через дорогу йди сміливо.
4-й учень: Нам дорога ще далека.
Брат веде, позаду я.
Знак дорожній «Небезпека»
Застережить водія.
Глянь праворуч, глянь ліворуч,
На дорозі діти - стій!
Дитсадок і школа поруч –
Обережніше, водій!
5-й учень: Я забув! Не вимкнув праску!
От так лихо! Що робити?
Для забудьків знак, будь ласка –
«Телефон» - біжу дзвонити.

6-й учень: Скоро дідове подвір’я,
Дід у нас лісник, отак!
З лісу можуть вийти звірі,
 


Нам про це говорить знак.
Ми приїхали. Дідусь
На порозі крутить вус,
Йде онуків зустрічати:
- Здрастуйте, ходіть до хати.

7-й учень: Приїздіть у ліс в суботу –
Вистачить для всіх роботи.
Пост ДАІ. Інспектор чемно
Радить пас прилаштувати,
Посміхається приємно:
- Хай частить вам, - каже брату.


 


УІІІ. Робота в парах ( пари визначаються за бажанням)
На розрізаних паперових полосах написано по 2 рядки із вірша про світлофор. Потрібно зібрати рядки правильно, щоб вийшов вірш і виправити помилки.

А потім учні читають:
Слайд 15

Як переходиш вулицю, на розі потанцюй (зупинись)

І перш за все уважно на мене подивись.

Я шлях вкажу надійний, де небезпек нема.

П ятикольорове ( трикольорове)  око я маю недарма.

Слайд 16

Нехай воно і мружиться,та інколи  ( ніколи ) я (не) сплю,

З малими дітьми в схованки я гратись ой як ( не ) люблю.

В роботі я веселий (суворий)і не стриманий ( стриманий) завжди

Тролейбуси, машини біжать сюди, туди.

Слайд 17

Дивлюсь зеленим (червоним) оком, велю спинитись я,

– Одне мені потрібно - це витримка твоя.

 А блисне червоне ( жовте ) око, і ти уже біжи (не поспішай),

 Бо жовтий – не зелений: потрапиш під трамвай.

Увага – і жовтий ( зелений ) привітно замигтів.

 Він колір найдобріший, щасливої путі.

 

ІХ. Казка про Правила дорожнього руху ( слайд 18) (інсценізують учні 9 класу – учасники шкілького драматичного гуртка)

У книжковім магазині на полицях і вітрині різних книжечок багато.

Ми прийшли туди із татом.

В обкладинках кольорових є вірші, казки чудові,

і букварик, і пісні, та сподобались мені «Правила для пішохода».

Прошу в тата: «Купиш? Згода?»

Батько посміхнувсь:«Дитина знати правила повинна».

Книжку ввечері гортали і малюнки розглядали. 

На малюнках — місто-диво — і чистеньке, і красиве.

Всі будиночки казкові, гарні, наче іграшкові.

Навкруги цвітуть садки і веселі квітники.

По дорозі мчать машини і сучасні, й старовинні.

Не машини — супер-клас! Бачу їх у перший раз.

Ніч настала. Засинаю. Дивне місто уявляю. 

Постає перед очима хатка з гарними дверима.

Двері скрипнули тихенько, відчинилися легенько.

Хтось прошепотів: «Будь ласка, завітай у нашу казку».

Знаю, що лежу у ліжку, а хатинка ця — із книжки,

та як просять, завітаю, в гарнім місті погуляю.

Двері ширше відчинив і поріг переступив.

Бачу хлопчика сумного:— Чи потрібна допомога?

Відповів: «Учора злива всі дорожні знаки змила.

На дорозі нелади, страшно й глянути туди.

Не згадаємо ніяк, де який потрібен знак.

У біді допоможи, що робити, підкажи.

Пензлі з фарбами взяли і на вулицю пішли.

Там безладдя: мчать машини без обмежень, без упину.

Ще хвилина — і зіткнуться, поламаються, поб'ються!..

Я машини зупинив.

Посередині провів білу лінію чудову,

Не звичайну — розділову.

І машини в два потоки їдуть в протилежні боки.

Діти в школу поспішають, під колеса вибігають.

Обережніше, малечо! На дорозі небезпечно!

Ми це місце розфарбуєм, білі смужки намалюєм.

Наша «зебра» непроста — без копит і без хвоста,

не гуляє, не біжить, серед вулиці лежить,

Щоб дізнались я і ти, де дорогу перейти.

Злива знаки зовсім змила, лиш таблички залишила.

Намалюємо ж як слід «Пішохідний перехід».

Хай малесенька людина попереджує машини:

— Зачекайте, не спішіть, пішохода пропустіть!

Люди бачать знак здалеку, захист він дає, безпеку,

Бо велику силу має: він машини зупиняє.

Ось і школа недалечко, з неї вибігла малеча.

Наче зграйка пташенят, всі на вулицю біжать.

До зупинки поспішають і уваги не звертають:

По дорозі йдуть машини, небезпечні для людини.

Водії, не слід спішити: Обережно! Школа! Діти!

Як на вулиці гуляти, кожному потрібно знати.

Автотраса — для машини. Тротуари — для людини.

А чи добре знаєш ти, із якого боку йти?

Як гуляєм по бульвару чи йдемо по тротуару,

То тримаємось праворуч, обминаєм тих, хто поруч.

Хто це правило не знає, іншим людям заважає.

Далі ми йдемо по місту, хочемо в тролейбус сісти.

Та тролейбуси й таксі обминають нас усі.

Де зупинка? — всі питають, позначок ніде немає.

Ось таблички ми знайшли, пензлі з фарбами взяли.

Намалюємо машинки, щоб позначити зупинки.

Для таксі є «Т» у крузі, пам'ятайте знаки, друзі!

У тролейбус ми сідаєм. Як поводитися, знаєм:

Не шуміти, не штовхатись, чемно й лагідно триматись.

Без квиточка, знає кожен, їхать в транспорті не можна.

Старшим людям, як годиться, треба місцем поступиться.

Хочеш вийти — не штовхайся, потихеньку просувайся.

Як зійшов — шукати слід пішохідний перехід.

Перехрестя перед нами. Що тут діється, словами

Дуже важко описати, так машин стоїть багато.

Це справжнісінький затор — поламався світлофор.

Як побачив він, що злива всі дорожні знаки змила,

Очі з ляку враз закрив і машини зупинив.

Світлофор відремонтуєм — хай старається, працює.

Знову світлофор моргає і машини пропускає,

перехрестя регулює, пішоходами керує.

В нього на чотири боки є по три кругленькі ока.

Ними світить недаремно. Як подивиться зеленим

— ЙДИ скоріше, не зівай!Світить жовтим — зачекай!

А червоним — СТІЙ! Не йди, щоб уникнути біди.

Там, де вулиця широка і машини в два потоки,

людям важко перейти, треба вихід нам знайти.

Під землею є прохід — це підземний перехід.

- Розмалюємо табличку: хай людина невеличка

Вниз по сходинках іде, за собою всіх веде

І підземним коридором виведе людей нагору.

От і все — порядок в місті. Кожен знак — в потрібнім місці.

Повертаємось додому, а там люди незнайомі

З квітами на нас чекають. Мер обняв, поздоровляє,

А представники поліції нас хвалити почали.

За знання дорожніх правил нам вручили

по медалі і справжнісіньку машину...

Сон скінчився — я прокинувсь.

Х. Підсумок ( слайд 19)

  1. Вправа «Мікрофон»

- Скажіть, що вам сподобалося робити на нашому занятті?

- А щоб хотіли зробити на наступному?

  1. Рефлексія

Діти стають у коло і передають світлофорчик із побажаннями для сусіда.

- А для того, щоб ви не забували нашого Світлофорчика, я кожному на згадку дарую його веселу фотографію ( слайд 20)

 

 

doc
Додав(-ла)
Бажан Світлана
Додано
2 серпня 2018
Переглядів
2347
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку