Святковий календар осені.

Про матеріал
Цей урок є надзвичайно цікавим і багатогранним, адже поєднує ознайомлення з українськими традиціями та святами осені з активною дослідницькою, творчою та руховою діяльністю. Учні не лише отримують знання про календар осінніх свят, важливі дати та роль захисників України, а й беруть участь у інтерактивних вправах, руханках, груповій роботі, асоціативних іграх та дидактичних завданнях. Урок сприяє розвитку логічного мислення, мовлення, спостережливості, пам’яті та словникового запасу. Діти вчаться виразно читати, аналізувати інформацію, працювати в групі та відстоювати власну думку. Особлива увага приділяється вихованню шанобливого ставлення до української мови, традицій та культури, формуванню гордості за свою країну, любові до рідної землі та природи. Завдяки поєднанню ігор із LEGO, вправ із листочками на дереві настрою, бліц-опитувань та рефлексії «пірамідою успіху», урок стає емоційно насиченим, динамічним і цікавим для дітей, стимулює їхню допитливість та бажання дізнаватися нове. Навчання на такому уроці відбувається через гру, творчість та спілкування, що робить його незабутнім та надихає дітей цінувати традиції українського народу.
Перегляд файлу

 

Тема: Святковий календар осені.

 

Мета: ознайомити дітей з особливостями осіннього святкового календаря; ознайомити дітей поняттям «захисник України», розвивати логічне мислення мовлення; виховувати шанобливе ставлення до тих, хто захищає нашу державу; викликати інтерес до традицій українського народу у відзначенні свят; виховувати шанобливе ставлення до рідної мови, бажання вивчати українську мову; розширити уяву учнів про різноманітність свят; вчити доброзичливому спілкуванню; розвивати навички виразного читання, пам’ять, спостережливість, мовлення; поповнювати словниковий запас, активізувати пізнавальну діяльність; виховувати дітей на кращих традиціях українського народу, виховувати відчуття гордості за свою країну, любов до рідної землі і природи.

.Обладнання :  

-                     маркери, папір формату А-4, фломастери;

-                     записи класичної музики;

-                     дерево, різнокольорові листочки.;  

-                     парасолька;

-                     святковий календар осені;

-                     LEGO.                                              

 

Хід уроку

1. Організаційний момент

- Добрий день! Мене звуть Ірина Анатоліївна. Сьогодні ми будемо попрацюти разом. Щоб нам було добре і комфортно на уроці, давайте налаштуємо себе на роботу. Пролунав шкільний дзвінок,  Покликав всіх нас на урок. 

Сіли, діти, всі рівненько 

Усміхнулися гарненько  Настрій на урок взяли  Працювати почали. 

1.  Вправа  «Дерево нашого настрою» 

(на дошці плакат з деревом без листків)

-  А який же настрій кожен з вас взяв на урок? Діти, біля кожного з вас лежать різнокольорові листочки. У кого гарний настрій, той візьме листочок зеленого кольору, у кого не дуже гарний настрій – жовтого кольору, а хто прийшов з поганим настроєм – рожевого кольору.

Дані листочки прикріпимо на дерево та стаємо в коло. 

-  Яке чудове дерево у нас вийшло! Яку пору року воно вам нагадує?(осінь)

2.Відгадування загадок • Прийшла дівчина до хати, Узялась хазяйнувати:

Вправно скриню відімкнула,

В жовту свитку ліс вдягнула. (Осінь.)

• В жовте лист пофарбувала, Урожай з полів зібрала. Золотила вербам коси

Чарівна цариця — ... (Осінь).

— Що ми дізналися про осінь із загадок?

-          Що ж восени стало різнокольоровим? (листя)

-          І хоч на деревах вже зовсім немає листя, нам осінь сьогодні подарувала чарівну парасольку із павутиння з останніми листочками. 

(ажурна парасолька, до якої прикріплені різнокольорові листочки)

-          Нехай зараз кожен з вас візьме собі по одному листочку і одягне на шию як медаль. А тепер нам необхідно об’єднатися в групи. Учні, які обрали  кленові листочки – сідають за парти першої групи. Учні, які вибрали дубові листочки - сідають за парти другої групи. Учні, які вибрали осикові листочки - сідають за парти третьої групи. 

ІІІ. Актуалізація опорних знань 

-          Оскільки мова у нас пішла про осінь, давайте пригадаємо, що ми знаємо про цю пору року.      Вправа «тестування так/ні»

-          Зараз попрацюємо в групах. Я буду говорити твердження, а вам треба обрати відповідь «так» або «ні». «Так» - цеглинка зеленого кольору, «Ні» - червоного. Але обирати будете разом в групі, обов’язково порадившись один з одним. Коли відповідь готова – спікер мовчки піднімає потрібну цеглинку.

(на екрані проектуються питання з подальшою відповіддю для самоперевірки)

1.      Вересень, жовтень, листопад – осінні місяці. (так)

2.      Восени дні стають довшими, а ночі коротшими. (ні)

3.      Восени всі птахи відлітають у теплі краї. (ні)

4.      Восени квітнуть тюльпани та проліски. (ні) 

5.      Восени, коли достигає врожай, у людей багато турбот. (так)

ІV. Повідомлення теми та мети уроку

— Крім багатих урожаїв осінь має ще й багато свят. Пропоную сьогодні ознайомитися зі святковим календарем осені.

     1.Вправа «Асоціативний кущ»

(на фліпчарті прикріплене слово «свято»)

-          Зараз ми з вами виконаємо завдання в групах. В конверті знаходяться різні слова. Ваше завдання  - серед них вибрати ті, які найбільше підходять до слова «свято». Один з групи візьме ці слова і за допомогою магнітів прикріпить їх на фліпчарт та озвучить. На це завдання у вас 1 хвилина.

 

-          Сьогодні ми будемо досліджувати свята осені  

V. Основна частина

1.Спиймання та усвідомлення нового матеріалу - Осінь дійсно щедра не тільки врожаєм, а ще й святами.

11 вересня – «Головосіка».

В цей день не можна нічого різати, що нагадує собою голову, тобто має круглу форму. Також цього дня не варто брати у руки гострі речі: ніж, сокиру, пилку.  

19 вересня – «Михайлове чудо».

Люди вірять, що в цей день не можна виконувати тяжких робіт вдома чи в полі, а також не можна починати щось робити. Говорять, що можна «начудити», тобто нічого не вийде, або щось зіпсуєш. 27 вересня - «Воздвиження».

Це православне свято.  В цей день люди ходять до церкви, але в народі говорять: «на Здвиження земля движиться ближче до зими», а тому від цього часу настають холодні дні й птахи відлітають до вирію.  

4 жовтня «Всесвітній день посмішки і Всесвітній день тварин».

Тож цього дня посміхайтеся один одному, даруйте гарний настрій та почастуйте домашніх улюбленців чимось смачненьким, влаштуйте їм «свято».

Перша неділя жовтня – День працівника освіти.

В цей день можемо привітати не тільки вчителів, а й всіх, хто працює у школі.

9 листопада – День української писемності та мови.

Щороку в цей день ми вшановуємо рідну українську мову.

14 ЖОВТНЯ–День українського козацтва.

Важко переоцінити роль козацтва в історії нашого народу, яке боронило Україну від загарбників, підтримувало її цілісність, зберігало культурні традиції.

14 ЖОВТНЯ–День захисника України.

Свято, під час якого ми віддаємо шану тим, хто сьогодні боронить нашу землю від ворога, зберігає наш спокій і мирне небо над головою.

 

ІV.Руханка.

V.Узагальнення, систематизація й контроль знань та вмінь учнів.

-          Діти, що ми сьогодні досліджували на уроці? (свята)

-          А яка знаменна дата є у жовтні? (14 жовтня)

     1.Бліц-опитування 

-  Як ви думаєте, чому Зелені свята мають таку назву?

-  Яке свято вам одразу спадає на думку, коли згадується вогонь? 

-  Чи святкує ваша родина Міжнародний день захисту дітей?

-  Яку роль має Конституція в житті держави? 

-  Коли прийнято «козу» водити?

-  Яке святкове меню для Свят-вечора? 

-  Чому Великдень має таку назву?

2.  Самооцінювання 

-          У кожного з вас на парті  є цеглинки LEGO. За допомогою їх ви зможете оцінити  свою роботу. Якщо вам на урокі все легко вдавалося – підніміть цеглинку зеленого кольору. Якщо вдалося, але не все – підніміть жовту цеглинку. Якщо було дуже важко і вам потрібна допомога – підніміть  червону цеглинку.

 

VІ.Рефлексія з кубиками лего.

-          Із цих цеглинок, які ви підняли вгору, збудуйте «піраміду успіху всієї групи».  

-          Підніміть вгору свої піраміди. Який колір переважає? Що це означає?

-          Навіть якщо комусь було важко, чи щось незрозуміло на сьогоднішньому уроці, ви завжди можете заглянути до цього лепбука і пригадати осінні свята.

-          Діти, чи змінився ваш настрій за урок?  

-          Підніміть руки, у кого настрій покращився.  

-          Можливо у когось погіршився?

-          Мій настрій теж покращився, тому що мені було з вами цікаво і легко працювати. Я дякую вам за урок.

 

pdf
Додано
14 жовтня 2025
Переглядів
136
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку