Свято-конкурс "Наша мова калинова"

Про матеріал
Свято-конкурс сприятиме поглибленню знань учнів про рідну мову, її історію, підсумує знання третьокласників із тем "Речення".Текст", ""Слово.Значення слова"; розвиватиме творчу уяву школярів, зв`язне мовлення, логічне мислення; виховуватиме повагу до рідного слова, любов до України.
Перегляд файлу

Свято – конкурс «Наша мова калинова»  

 

Мета: поглибити знання третьокласників про рідну мову та історію свого народу; закріпити знання і вміння учнів із тем «Речення», «Текст»; «Слово. Значення слова»; розвивати творчу уяву школярів, зв’язне мовлення, мислення, увагу, виховувати любов і повагу до рідного слова, до України.

 

Обладнання. Карта України, вишиті рушники, серветки, плакати, портрет Т. Г. Шевченка.

                                             Хід заняття

(Святково прибраний клас. На дошці рушники, плакати «Мова наша калинова, «Без мови рідної, юначе, й народу нашого нема», «Мова – духовний скарб народу». Всі учні одягнені в українські національні костюми).

1-й учень.         Україно, земле рідна,

                           Земле сонячна і хлібна,

                           Ти навік у нас одна,

                            Ти, як мати найрідніша.

                           Ти з дитинства наймиліша,

                           Ти і взимку найтепліша –

                           Наша отча сторона.

 

2-й учень          Мово рідна, слово рідне, -  

                           Хто вас забуває,

                           Той у грудях не серденько,

                           А лиш камінь має!...

Вчитель Мово рідна! Ти ж – як море – безконечна, могутня, глибинна. Красо моя! В тобі мудрість віків, і пам’ять тисячоліть, і зойк матерів у годину лиху, і пісня серця дівочого в коханні своїм, і крик новонародженого: в тобі мово, неосяжна душа народу – його щирість, радощі й печалі, його труд, і піт, і кров, і сміх, і безсмертя його.

Арфо серця мого!..

Не губіте рідну мову і не забувайте,

Ви її пісенну, дивну, мов садок, плекайте.

1-й учень У 1924 році відбувся всесвітній Конгрес мовознавців світу. Конгрес визначив, що наймелодійнішою є італійська мова. Другою визнано українську мову. Ми, українці, повинні пишатися з того, що нашу мову так високо оцінив всесвітній Конгрес знавців мов.

З 2000 року 21 лютого в нашій країні відзначають Міжнародний день рідної мови, а ми це робимо у нашій школі.

Вчитель А зараз послухайте ще інші висловлювання про мову відомих українських письменників. Як гарно і красиво сказано про рідну мову!             

1.Ну що б, здавалося, слова…

Слова та голос, більш нічого.

А серце б`ється, ожива,

Як їх почує.

    Тарас Шевченко

2.Буду я навчатись мови золотої

 У трави – веснянки, у гори крутої,

 В потічка веселого, що постане річкою

 В пагінця зеленого, що зросте смерічкою.

   Андрій Малишко

3.Розвивайся, звеселяйся, моя рідна мово.

   Любов Забашта

4.У слові рідному велика сила є.

   Максим Рильський

5.Плекайте мову – цвістимуть слова.

                        Борис Олійник

6. Як парость виноградної лози,

 плекайте мову. Пильно й ненастанно

 політь бур’ян. Чистіше від сльози

 вона хай буде. Вірно і слухняно

 нехай вона щоразу служить вам.

 Хоч і живе своїм живим життям.

   Максим Рильський

2-й учень  Мова – це глибина тисячоліть. Це найдорожчий скарб, переданий нам у спадок сотнями поколінь, злеліяний у пісні,  в переказі, в приказці. Як ви думаєте, яка мова найдорожча для нас? Так, кожному народу дорога його мова, а нам українцям, найближча до серця - українська мова.

Вчитель Сьогодні у нас свято – конкурс. У змаганнях беруть участь 2 команди: команда «Козаки» та команда «Козачки». Допомагати оцінювати ваші відповіді буде журі.

 

Конкурс № 1.      Конкурс знавців рідної мови.

 

Питання  для команди «Козачки».

  1. Яке буває мовлення? ( усне і писемне )
  2. Скільки в українській мові голосних звуків? ( 6 )
  3. Чим на письмі виділяється звертання? ( комами )
  4. Які слова ввічливості ви знаєте?( спасибі, вибачте, будьте ласкаві, дякую…)
  5. Як розміщені слова в тексті? ( у певній послідовності )
  6. Хто найбільше прославив українську мову? ( Т. Г. Шевченко )
  7. Якими бувають букви? ( друковані і рукописні )
  8. Яка буква не позначає окремого звука? ( ь )
  9. Що є у кожному складі? ( голосний звук )
  10. Що можна дібрати до тексту? ( заголовок )
  11. З чого утворюються слова? ( із звуків )
  12. Текст, в якому  описано зовнішній вигляд предмету (опис )

 

Питання для команди « Козаки».

  1. Що потрібно людям для спілкування? ( мовлення )
  2. Слово, яке показує до кого ми звертаємося з мовленням ( звертання )
  3. Скільки літер в українській абетці? ( 33 )
  4. Як слова переносяться з рядка в рядок? ( складами )
  5. Як пишуться слова в реченні ? ( окремо )
  6. Які мови близькі до української? (білорус., польська )
  7. Власні назви пишемо з …(великої літери)
  8. Зв’язані за змістом  речення утворюють … ( текст )
  9. З яких частин складається текст? ( зачин , основна частина, кінцівка )
  10. Які є звуки за способом творення?  (приголосні і голосні )
  11. Кожна частина тексту починається з ... ( нового рядка )
  12. Чим на письмі позначаються звуки? ( буквами )

 

Конкурс № 2.      Поетичний.

  

     Команди отримали домашнє завдання: знайти поезії про українську мову, вивчити їх, продекламувати напам`ять.

Найвища оцінка – 5 балів

 

Звучить відеозапис пісні Катерини Бужинської «Україна – це ми…» (https://www.youtube.com/watch?v=nsRstphg3X8).

 

Конкурс №3.       Прочитай ім`я

 

    Утворити імена, склавши останні букви слів, яка команда це зробить швидше. (2 бали за кожне слово).

Село                         тин                      дерево

стіл                         м’ята                   віл

шосе                       дід                         молодь

баран                     вранці                   сніг

морквина               яєчня                     ріка

( Олена )               ( Надія )                 ( Ольга )

 

Конкурс №4.        Словесні конструктори

 

     Вчитель дає учням склади у конвертах та пропонує на швидкість зібрати слова.

 

Ли - на - ка        ( калина )                            піл - со - ка         ( сопілка )

Ба -  вер             ( верба )                              пак - го             ( гопак )

Ро - го - на - би  ( горобина )                       ре - ви - че -ки   ( черевики )

( 2 бали за кожне слово ).

 

Конкурс №5.    Слово «розсипалося» .

 

пстірор     (простір )

лхбі           ( хліб )

ь с о і н      ( осінь )

лоосйев     ( соловей )

( 1 бал за кожне слово )

 

Пісня у виконанні команди «Козаки» «Наша мова»

 

Конкурс №6.     Склади прислів`я

 

    Скласти прислів’я та пояснити його.

( 3 бали )

 

грім  де  дить  хліб  гри  ро  мить  бу

 1      5       8        6      2    7       3       4

( Грім гримить – буде хліб родить )

 

що  по  те  й  сієш  жнеш  по

 1     6    4    5    3         7       2

( Що посієш, те й пожнеш).

 

Конкурс №7. Добери синонім

 

Добрий чоловік – доброзичливий.

Добра звістка – радісна, приємна.

Добрі знання – глибокі.

Добре яблуко – смачне.

Добрий урожай – багатий.

(За кожен синонім по 1 балу).

 

Конкурс №8. Знаходжу текст

 

     Серед пропонованого знайдіть текст( може бути кілька), доберіть заголовок і скажіть який це текст - розповідь, опис чи міркування.

 

1.Під хатою з книжкою сидів хлопчик. Настала осінь. Чому заєць на зиму змінює колір свого хутра? Ліс нікому не ворог.

 

2.Заєць – дика тварина. Шубка в нього влітку сіренька, а взимку – біленька. Косоокий має довгі вуха. Передні лапи у нього коротші, а задні – довші. Ця тваринка дуже полохлива.

 

3.Утекло від нас тепле літечко. Зів`яли й затихли дзвіночки в лузі. Але чути тепер дзвіночки в кожній школі. Діти, відпочивши, здобувають нові знання, знаходять нових друзів.

 

4.Ведмідь, борсук та їжак заснули до весни. Рано встало золоте сонечко.            

 

5.Давно вже скошені лани. На узліссі стоїть замріяний клен. У повітрі кружляє золотаве листя. Чудова пора!

( Повна відповідь – 3 бали).

 

Конкурс №9. Склади слово

 

     Вчитель дає учням слова у конвертах та пропонує на швидкість зібрати якнайбільше слів з поданих, за кожне нове слово команди отримують по 1 балу.

    Ластівка: лава, кава, сік, світ, стіл, ліс, віл, вік, ласка.

Жайворонок; жар, ворона, край, нора, кора, рак, ранок.

 

   Підводиться загальний підрахунок балів, оголошуються переможці.

 

Вчитель.

       Дорогі діти! Мабуть, ви впевнилися, що мова наша багата, таємнича, прадавня, невичерпна, досі нами повністю не опанована. Тому у нас з вами попереду ще багато захоплюючих подорожей до неї. Будьмо ж добрими дітьми свого народу! Плекаймо і бережімо свою мову! А завершує наше свято - конкурс пісня Лесі Горової «Українська мова» (відеозапис за посиланням https://www.youtube.com/watch?v=LxcfH3w0Ahk).

    

 

        

 

doc
Пов’язані теми
Українська мова, 3 клас, Сценарії
НУШ
Додано
27 січня 2025
Переглядів
520
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку