Виховання любові до батьківщини. Саме це стало метою заходу . Ми познайомимо з національними костюмами різних регіонів України.Під час свята обов'язкова демонстрація слайдів. Так само наочністю служет колекція ляльок в національніх костюмах різних регіонів України.На, можливий безпосередній показ костюмів учнями.
Вас вітає Украіна.
Свято учнів 9,10 класів
Мета:
• Підвищення соціально - культурної компетентності старшокласників за допомогою вивчення історичних особливостей національного українського костюма
• Виховання любові до батьківщини.
Очікуваний результат :
• усвідомлення учнями соціальної цінності себе в соціумі і значущості своєї Батьківщини;
• засвоєння сукупності конкретних історичних особливостей орієнтованих на повагу історії краю;
• бажання дізнаватися більше про історію свого краю.
Використана наочність і обладнання:
1.Коллекція ляльок в національних костюмах;
2.Екран для показу слайдів.
3. Комп'ютер.
4. Плакати і малюнки, виконані учнями на тему «Мій рідний край».
Хід заходу
Учитель:
Тема патріотизму - нині гаряча і болюча тема для нашої країни. Як пробудити в дитині почуття любові до Батьківщини? Саме "пробудити", тому що воно є в кожній душі, і треба його посилити точним, чистим тоном. Не можна змусити любити Вітчизну. Любов треба виховувати. Саме це стало метою нашого заходу . Сьогодні ми познайомимося з національними костюмами різних регіонів України.
( Ведучі - хлопець і дівчина, одягнені в національні костюми регіону. Вони показують слайди і розповідають про представлених костюмах)
1слайд: Вас віта Україна.
2слайд : Традіціонний український костюм - це яскраві фарби, пишні зборки, багаті вишивки, квіти, стрічки, прикраси. Южноруска простота з присмаком східної розкоші і нальотом західної вишуканості, що дісталася в спадок поляків, - ось що таке український костюм.
3 слайд: Основу жіночого костюма становить довга сорочка - кошуля.
4 слайд: .Цельние жіночі сорочки (додiльнi) в українців вважалися парадній одягом, так що носили їх виключно у свята, воліли сорочки, зібрані у ворота в дрібну збірку. Широкий вишитий рукав також збирали у зап'ястя в складки під манжет.
5 слайд: Відмітна риса української жіночої сорочки - багата вишивка не тільки по грудях і рукавах, а й по подолу. Незаміжні дівчата носили підперезаний ошатним поясом сорочку на манер сукні.
6 слайд: Після весілля до сорочці додавалася поясний одяг - понева, покладатися виключно заміжнім жінкам. Понева - свого роду фартух, тільки надівається він задом наперед.
Існувало три різновиди цього типу одягу: повсякденні запаска і дерга, а також святкова плахта (у велику клітку).
7 слайд: Як правило, жінки носили дві запаски, часто різного кольору: одна (позадніця) прикривала тулуб позаду, інша (попередниця), більш вузька, надягала спереду. Запаску виготовляли з якісної і тонкої вовняної та однотонної тканини синього, зеленого, червоного кольору. Плахта як святковий одяг виготовлялася з тканини картатого орнаменту; її вручну вишивали вовняними або шовковими нитками. У свята українки одягалися в плахти багато розшиті і яскраво прикрашені.
8 слайд: Втім, нерідко замість попередниця надягали вишитий і оздоблений стрічками фартух - так виходило нарядно.
9 слайд: До початку XIX століття плахта поступово трансформується в спідницю (спiдниць).
10 слайд: У прохолодну погоду додавали безрукавку - корсет.
11 слайд: На ногах українки носять шкіряне взуття з високими халявами (чоботи)
12 слайд: Улюбленими прикрасами українок здавна були сережки і намисто.
13слайд: Неодмінною приналежністю жіночого костюма був головний убір, який у украінкі- "дівчини" складався з вінка. Знамениті українські вінки - класичний головний убір незаміжньої дівчини - виготовлялися з стрічок і штучних або живих квітів. Всі ці квіти і стрічки, які прикрашали особливим чином укладені на голові коси, повинні були утворювати щось, що нагадує багату корону.
14 слайд: У заміжньої "жінки" - з чіпця "очіпка", покритого, в залежності від пори року, ситцевим хусткою або вовняний шаллю. На відміну від дівочих вінків жіночі головні убори повністю вкривали волосся.
15-16 слайд: Безумовно, національний костюм українок має безліч варіантів, але для всіх костюмів характерні яскраві фарби, пишні зборки, багаті вишивки, квіти, стрічки і прикраси.
17 слайд: Дякую за увагу
Свято закінчується декількома номерами художньої самодіяльності - танець з рушниками; пісні про батьківщину; вірші.