З нетерпінням чекали люди на прихід весни і вважали, що птахи приносять весну на своїх крилах. Тому випікали з тіста пташок і давали їх дітям. Діти вибігали на вулицю, там вони стрибали і промовляли:
Пташок викликаємо з теплого краю:
Летіть, соловейки, на нашу земельку.
Спішіть, ластівочки, пасти корівоньки.
Цих пташок називали жайворонками. Старі люди говорили, що ця пташка народилася із сонячного жару . Вона прокидається разом із сонечком і своїм голосом сповіщає, що весна прийшла, у поле виходити пора. Пора сіяти, орати, щоб восени врожай збирати.
Свято День зустрічі птахів, це свято традиційне його відзначають з 1923 року в усіх школах України. Школярі готуються до цього свята, виготовляють шпаківні і розвішують їх для своїх пернатих друзів.
А ще у день весняного рівнодення діти роблять з паперу ластівок і запускають їх, щоб швидше птахи прилетіли. Починається місяць птахів. По черзі вони повертаються на батьківщину.
Пробились проліски з- під снігу
Смереки скинули шапки,
В саду шкільному заспівали
Вернувшись з вирію, шпаки
Ми вас чекали довго птиці
Шпаківні майстрували вам
Ростіть дітей собі на втіху
Дзвінких пісень співайте нам.
Прекрасна природа нашої Батьківщини. Вона чарує своїми барвами лісу і поля, барвами золотої осені, казковою красою зими, буянням весни. Птахи – невід’ємна частина природи. Вони прикрашають діброви, луки. Птахи – окраса парків і садів. Чи можна уявити собі весну без дзвінкої пісні жайворонка або весняний ліс без кування зозулі?
Але птахи не тільки прикрашають наше життя, Вони приносять велику користь людині, тому їх треба охороняти і приваблювати в наші сади, ліси та поля. Послухайте яку користь, приносять нам птахи.
Горобці знищують небезпечного шкідника садів – довгоносика. Особливо багато комах вони знищують, коли вигодовують своїх пташенят.
Хижий птах – звичайний канюк – живиться переважно гризунами і знищує за літо 800- 1400 гризунів.
Шпаки знищують до 6 тисяч різних комах на день. 250 разів вони приносять їжу своїм пташенятам.
Вага комах, що з’їдає синиця і приносить своїм пташенятам за літній день, дорівнює вазі її тіла.
Ластівка знищує багато шкідливих комах, особливо під час вигодовування пташенят. Батько 300 – 600 разів приносить їжу своїм дітям: попелиць, мух, жуків, ґедзів.
Сова за літо знищує до тисячі полівок, а одна полівка знищує до 1 кг зерна. Отже, сова за літо зберігає тонну зерна.
Серпокрильці ловлять комах у повітрі. Якщо скласти всіх комах, що зловила пташка за літо, то довжина їх буде один кілометр.
Ви дізналися, яку велику користь приносять птахи. Тому треба їх охороняти і боротися з тим, хто стріляє птахів із рогаток, руйнує їхні гнізда.
Ніколи не зробимо шкоди
Ми пташці у нашім краю,
Хай лине в гаї і на води, співає для нас у маю.
Ми друзі і вірні, і щирі,
Бо ми збережем повсякчас,
Пташок, що літають у вирій
І тих, що зимують у нас
Зараз весна, у пташок саме навесні найбільше клопотів. Отже не лякайте їх, не здіймайте галасу поблизу тих місць, де вони оселилися. Хай кожна пташка спокійно злагодить собі гніздо, знесе яєчка й виведе малят.
З далекого краю, з далеких світів
Журавлик на крилах додому летів,
Минав океани, ліси і моря,
Вдивлявсь крізь тумани:
- Чия це земля?
- Чиї це долини? Чиї це луги?
- Чию це калину гойдають вітри?
Впізнав Україну: - Моя це земля,
Моє тут гніздечко і мова моя.
Птахи є барометрами. Спостерігаючи поведінку птахів, можна приблизно передбачити погоду. Спостерігаючи за ластівками та їхніми звичками, люди дійшли висновку: ластівки низько літають над землею на негоду.
За поведінкою лелек люди визначали, якою буде погода наступного року, майбутні статки. Вважалося, що коли лелеки запізнюються з вильотом у вирій і збираються в гурти біля гречаної копи, то неодмінно зима виявиться стійкою, без лютих морозів і віхол. І навпаки, якщо поважні птахи поспіхом вирушають на перезимівлю – чекай суворої зими.
Ранній приліт граків – рання і дружна весна.
Зозуля почала кувати – морозу не бувати.
Якщо кури не ховаються від дощу, то він буде тривалий.
Учитель. А тепер невелика вікторина.
10. Які міста « літають»?
Починаючи із середини березня, на місця гніздування прилітають білі лелеки. Ці великі красиві птахи із сніжно - білим і чорним пір'ям здавна живуть біля оселі людини. Люди люблять їх за подружню вірність, за прихильність до раз і назавжди обраної хати , куди вони повертаються з року в рік. За зворушливу турботу про пташенят, за величезну користь, яку приносять людям, винищуючи шкідливих комах, мишей та інших гризунів. Тому їх з радістю зустрічають навесні. Недарма у багатьох селах на віддяку птахам піднімають на дах клуні старе колесо, аби « фундамент» пташиного гнізда був надійнішим.
Як виросту – збудую хату,
На хаті колесо приб’ю,
А там я поселю крилату
Лелечу клекітну сім'ю.
Нехай розводиться, гніздиться,
По всіх деревах і хатах,
Нехай мені щоночі сниться.
Що я літаю наче птах.
Як відомо, у народі ніколи не називають птахів людськими іменами. Однак у цьому суворому і певною мірою канонізованому звичаї був один випадок – до лелек звертались як до людей: «Антоне, коли тепло буде?», «Антоне, принеси тепло».
Така пошана до цих птахів, очевидно, і народжувала поетичні легенди. Ось одна із них. Білий птах із чорною міткою був колись чоловіком на ім'я Бузько. У ті часи намножилося чимало гадюк, вужів. Божа Матір просила Всевишнього, щоб очистив землю і воду. Бог зібрав усю погань у мішок і доручив Бузькові віднести його і кинути в безодню, не озираючись. Але Бузько розв’язав мішок, і нечисть розповзлася по землі. За це Бог перетворив чоловіка на птаха і наказав: «Поки не збереш усіх плазунів – не бути тобі людиною».
В Україну щороку повертаються 25 тисяч лелек. Лелеки, журавлі, бузки, чорногузи – як тільки українці не називають цих птахів. Цей птах є символом миру, достатку, щастя, добра, материнства. У народі кажуть: «Дітей до хати приносить бусол».
Журавель і журавлиця –
Ніжна пара, гарні птиці.
У гнізді сидять по черзі,
Щоб яєчка не замерзли.
І з’являються малята –
Довгоногі журавлята.
А тепер ми для порядку, відгадаємо загадки.
( Ластівка)
Їм дерева сторожу,
Дзьоб міцний я гострий маю,
Шкідників ним добуваю.
( Дятел)
( Соловейко)
( Лелека)
( Сова)
Ліс її щоденно слуха –
Довгохвоста, білобока….
Ну й плетуха! Це-…..
( Сoрока)
Мають чорні капелюшки,
Сірі лапки, білі щічки,
Називаються……..
( Синички)
Рослини і звірі – то наші брати Ми – старші, і маємо їх берегти,
Щоб нас не винила зламана гілка
Сполоханий птах, налякана білка
Хай краще з довірою, як і годиться
Вам сяде на руку маленька синиця
І ніжно гілками цілує лице
Посаджене вами в саду деревце.
Ось і підійшло наше свято до завершення, сподіваюсь , що ви почули багато нової і цікавої інформації яку зможете використати у житті і жити в гармонії з природою.
Заключне слово вчителя, який виносить подяку учням за виготовлення шпаківень і за участь у святі.