«Так зароджується дружба». Г.Тютюнник «Ласочка»

Про матеріал
-ознайомити з оповіданням Г.Тютюнника «Ласочка»; -формувати навички свідомого читання , навички особистісного спілкування і спілкування в невеличких групах; -удосконалювати навички виразного читання; -розвивати мислення, мовлення та уяву дітей; -вчити розбивати текст на частини за поданим планом , ставити запитання; -виховувати почуття щирості, доброти, бережливе ставлення до природи, пробуджувати зацікавленість до оточуючого світу.
Перегляд файлу

Тема: «Так зароджується дружба». Г.Тютюнник «Ласочка».

Мета:

-ознайомити з оповіданням Г.Тютюнника «Ласочка»;

-формувати навички свідомого читання ,  навички особистісного спілкування і спілкування в невеличких групах;

-удосконалювати навички виразного читання;

-розвивати мислення, мовлення та уяву дітей;

-вчити  розбивати текст на частини  за  поданим планом , ставити запитання;

-виховувати почуття щирості, доброти, бережливе ставлення до природи,    пробуджувати зацікавленість до оточуючого світу.

Обладнання: мультимедійна презентація,  картки, записи на дошці, малюнок лисички з лисенятами, маски.

Тип уроку:  комбінований.

Хід уроку

І. Організаційний момент

1.Вірш-зустріч

-Нумо, діти, підніміться!

Всі приємно посміхніться!

Пролунав уже дзвінок,

Починаємо урок.

-Посміхніться один до одного, до мене, до гостей. Дякую. Сідайте.

-Який у вас  настрій?  Надіюсь, що він  залишиться  на весь день.

ІІ. Повідомлення теми та мети уроку

1.Тема та мета

-Тема нашого уроку: «Так зароджується дружба». Григір Тютюнник «Ласочка».

-Сьогодні ми ознайомимось з новим твором. При цьому будемо читати,  мислити, міркувати, доводити, обґрунтовувати, робити висновки, попрацюємо в групах,  парах. На прикладах героїв спробуємо з’ясувати, що таке дружба. І, звичайно, знайдемо хвилинку для відпочинку.

2.Очікування

-Чого ви очікуєте від уроку? Яким він буде на вашу думку?

-Дійсно, урок буде у нас незвичайним. Адже всі ви любите природу. І  зараз ми вирушимо на риболовлю. І хоча вона буде уявною, я думаю, що вам буде цікаво. Рибка буде теж незвична. Вона ловитиметься на ваші правильні відповіді під час роботи на уроці.

ІІІ. Артикуляційна гімнастика

  1. Вправи для артикуляції

-Почнемо урок  з артикуляційних вправ. Кожну вправу будемо виконувати 5-6 разів.

   а). Вправа «Вдих-видих».

-Сядьте рівно. Спокійно вдихніть через ніс, і видихніть через ротик.

     б). Вправа «Голочка».

-Рот закритий, напруженим язичком опираємось то в ліву, то в праву щоку.

     в). Вправа «Коник».

-Присмоктати язик до піднебіння і цокати голосно і сильно.

      г). Артикуляція голосних звуків.

-Проартикулюйте голосні звуки без голосу [  а, о, у, е, и, і ]

2. Робота з таблицями 

-Візьміть таблиці. Прочитаємо склади спочатку з наголосом на другий склад,  з  наголосом на 3 склад; співаючи «Пісенькою про Лисичку».

3. Робота із скоромовками

-Пригадаємо вивчені скоромовки. А тепер вивчимо нову.

(Скоромовка на екрані.)

Я зловив карася, карася - з порося!

-Прочитайте  мовчки, повільно, швидко, скоромовкою.

- Дякую. Молодці. Поаплодуйте собі.

 

 

 

ІV. Перевірка домашнього завдання

-Перевіримо домашнє завдання. Який твір читали на попередньому уроці? (Оповідання Надії Кир’ян  «Євшан».) Хто автор твору?

-Перевіримо завдання в групах.

1 група – виразно прочитати. Чим особлива квітка?

2 група - складання  плану. Що згадують, коли  вдихають аромат квітки?

1). Квітка-душа

2). Чарівне зілля євшану

3).  Легенда про квітку- євшан

3 група - переказ тексту. Яким прикметником описано в тексті квітку євшан?

4 група – переказ легенди про іншу квітку. (Оцінювання в групах +,-)

-Дякую.  Молодці. Якщо сподобалась вам відповідь вашої групи,

 погладьте свого товариша по плечу.

V. Зорова гімнастика.

-Очі трішки відпочинуть, коли виконаємо таку зорову вправу.

(З таблицями, на екрані.)

VІ. Мотивація навчальної діяльності

    1.Вікторина казок

- Наші дівчатка приготували два уривки казок на вікторину. Послухайте уважно і  відгадайте, з яких казок вони взяті. (Читають діти).

а). «Одного разу Лисиця попрохала Журавля до себе в гості.

 - Приходь, куме, до мене в гості, а то ми з тобою уже давно познайомилися, а досі одне в другого не були в домі». («Лисиця та Журавель».)

б). «Побіг Заєць до лисиччиної нори, коли це Лисичка вибігає дивиться, що Зайчик стоїть на двох лапках біля хати, та й питає його:

-А чого ти прийшов? 

Він і каже:                                                                                                                 -Просили Вовк, Ведмідь, дикий Кабан, і я прошу, щоб ти прийшла зі своїм Паном Коцьким до нас на обід...» (Пан Коцький.)

 

- Який казковий герой зустрічається в обох цих казках? (Лисиця.)

- А в яких ще казках діючою особою виступає лисиця?( « Лисичка- сестричка і Вовк-панібрат», «Котик і Півник», «Колобок»…)  

2.Загадка

-А тепер відгадайте загадку від Софійки.

В темнім лісі проживає,

Довгий хвіст пухнастий має.

Їй  на місці не сидиться,

Як зовуть її? …  (Лисиця.)

3. Колективна робота.  Методика « Кущ».

-  Що ви знаєте по лисицю?

 Руда                  Народжує маленьких лисенят

 Хитра                                 лисиця                           це тварина

                                           

Це хижий звір                                                    полює вночі і вдень

 

                                  Живе у лісі , в норі

ІІІ. Робота над темою уроку

   1.Повідомлення теми та завдань уроку

-Нагадую, тема нашого уроку: «Так зароджується дружба». Г.Тютюнник «Ласочка».

  2. Самостійне читання статті про письменника.

-Спробуйте по характерним ознакам назвати того, про кого повідомляється:

Цікавий  розумний, пише твори…  (Письменник.)

 

-Прочитайте самостійно про письменника Г. Тютюнника.

   3. Вибіркове читання за запитаннями.

-Де народився Г.Тютюнник?

-Яким він був в дитинстві?

-Для кого він писав твори?

-Які у нього  збірки для дітей?

-Прожив Г.Тютюнник 49 років,  а зумів залишити багато цікавих творів для дітей та дорослих.

   3. Передбачення».

- Прочитайте заголовок.  Кого на вашу думку автор називає Ласочкою?

-Пізніше з’ясуємо, чи це так.

ІV. Опрацювання оповідання  Г. Тютюнника «Ласочка»

   1.Словникова робота.  Читання пірамідок  слів

- Перш  за все давайте  спочатку  навчимось правильно вживати слова,  які зустрічаються в цьому тексті.

      а). Читання «луною» за вчителем.

туркотіли                                                    вепр                                                                                  

ожеледь                                                      облизнулося

вудити                                                        скімлення

підзолочений                                             засипав

пасовисько                                                 рибалити

куняв                                                          закортіло

холоднеча                                                  дзяволить

вудочка                                                      прокинувся 

      б). Читання за завданнями (по рядах)

-Прочитайте спочатку всі іменники, прикметники, дієслова (Правила).

-Які слова спільнокореневі? (Правило.)

-Як назвати слова: прокинувся-засипав? (Правило.)

 

 

      в). Тлумачення слів

-  Поясніть значення слів :

(Рибалка-людина, яка ловить рибу.

Закортіло-дуже захотілось.

Ожеледь-тонкий шар льоду на поверхні землі, на деревах.

Припутні-лісові голуби.

Вепри-дикі кабани.

Заскімлило – запищало.

Вухами пряде-ворушить, прислухається. )

2. Первинне читання  тексту

-Кому з вас  доводилось бути на риболовлі?

-Послухайте, як завдяки риболовлі потоваришували людина з твариною.  Я почну читати, а ви будете продовжувати. Отож, будьте уважними.

 -Послухайте оповідання і спробуйте пояснити заголовок твору.

 (Вчитає вчитель, далі-учні, знову вчитель. )

-Чи сподобалось вам оповідання?

-Про кого йшла мова у творі? (Про рибалку та лисичок.)

-Поясніть заголовок оповідання. (Рибалка назвав лисичку Ласочкою,   оскільки та була доброю, лагідною, і він полюбив її.)

3. Читання І частини тексту мовчки                                   

- Прочитайте мовчки два перших абзаци  і підготуйтеся до аналізу твору.

-Які фарби та звуки сповіщали про його прихід? (Фарби: червоніло небо, бродив туман, підзолочений сонячним промінням; звуки: туркотіли припутні, вистукували дзьобами дятли, лунко тріщало галуззя, чути хро-хро, хря-хря).

-Як можна назвати дану частину?   (Ранок)

-Давайте трішки відпочинемо.

V. Фізкультхвилинка

Пісенька «Я лисичка».

 

 

4. Читання ІІ частини «ланцюжком»                           

-Прочитаймо  «ланцюжком».  Дайте відповіді на питання:

-З ким зустрічався дід Арсен?    (З лисеням.)

-Чому воно з’явилось?      (Захотіло рибки).

-Що робило лисеня?    (Просило рибки.)

-З яких слів видно, що лисеня хотіло і просило рибки? (Почулося тихеньке скімлення, перевело погляд на задок човна, облизнулося, прудко підскочило.)

-Чому Арсен назвав лисеня Ласочкою?  (Бо воно хотіло поласувати рибкою.) Ласувати  -   їсти щось смачненьке.

-   Які слова-синоніми можна підібрати до слова «ляснув»? (Вдарив та ін.)

-Як назвемо ІІ частину?   (Знайомство з лисеням)

5. Читання в парах ІІІ частини.  Вибіркове читання        

-Прочитаєм наступну частинку тексту в парах.

-Знайдіть у тексті і прочитайте, чого навчилося лисеня у Арсена.

-Знайдіть і зачитайте, як Ласочка спіймала окуня.

- Яку назву дасте цій частині?   (Дружба Арсена та Ласочки)

6.Читання «потягом»  ІV частини за вчителем         

Читання «диктором».

-Прочитайте зразковим читанням як з’явилась Ласочка.

- На скільки самостійних частин можна поділити текст?

- Назвемо кожну з частин в групах(записати на дошці).

Орієнтовний план

  1. Рибалка Арсен.
  2. Зустріч із лисеням.
  3. Дружба з Ласочкою.
  4. Несподіване повернення лисиці.

7.Переказ уривків оповідання від імені Арсена

- Перекажіть уривок  оповідання  від імені Арсена, коли він зустрівся з лисеням вперше, а потім - коли вони зустрілись після довгої зими.

 

І учень

Мене звуть Арсен. Я дуже люблю рибалити. Одного весняного ранку я пішов на риболовлю. Сів у човен, закинув вудку. Риба довго не клювала. І я заснув. Раптом чую, хтось  пищить.  Огледівся - маленьке лисеня. Я хотів його прогнати, але воно не тікало.  Голодне.  Подумав я і кинув йому  рибинку. Воно спритно вхопило її. І з тих пір  ми з ним потоваришували і ловили рибу вдвох.

ІІ учень

 Мене звуть Арсен. Я – завзятий рибалка. Після довгої – довгої зими я зібрався рибалити.  Я одніс човен на річку, взяв вудки і почав ловити рибу. Став оглядатися, чи нема бува Ласочки? Оглянувся раз, вдруге, втретє.

Немає. А коли оглянувся в четвертий раз, бачу-стоїть на кручі велика пухнаста лисиця з розумними, але не зовсім хитрими очима, а поруч неї лисеня..То була Ласочка. З тих пір ми рибалимо втрьох.

8. Інсценування оповідання

  -Наші учні підготували інсценізацію уривку цього оповідання. Давайте подивимось.

(Дійові особи: автор, Арсен, лисеня Ласочка)

   А одного разу, коли Арсен, зігрітий сонцем, куняв у човні, то підводячи, то опускаючи голову, за спиною в нього почулося тоненьке скімлення. Арсен прокинувся і огледівся.

   Високо на кручі, супроти човна, схиливши голову набік, стояло лисеня. Воно дивилося трохи здивованими і зовсім нехитрими очима. Потім перевело погляд у задок човна й облизнулося: на дні, засланім травою, лежала риба.

-Ану! - сказав Арсен і ляснув себе долонею по коліну. Лисеня трохи позадкувало, проте не витекло.

-Бойове, - сказав Арсен.-Тобі що-рибки закортіло?

Лисеня тоненько пискнуло.

-Ну, на вже, - Арсен трохи подумав і додав: - Ласочка…

Рибина летіла вище голови лисеняти, але воно прудко підскочило й ухопило її передніми лапами.

--Молодця! - похвалив Арсен і заходився міняти наживу.

А коли озирнувся, лисеняти вже не було.

9. Творча робота над текстом (робота в групах)

- У вас на партах є аркуші паперу. Перші дві групи описують  зовнішність Арсена та його характер.

(Арсен — це уже старий чоловік, любить рибалити. За характером спостережливий, небагатослівний, терп­лячий, добрий, веселий, щедрий, турботливий.) 

-Дві наступні групи напишіть, за допомогою яких слів автору вдалося показати своє позитивне ставлення до лисиці?

(Лисиця була  розумною, ненабридливою, скром­ною, терпеливою, спостережливою, здібною, меткою, доброзичливою.)

(свої роботи-на дошку чіпляємо).

10.  Робота над виразністю читання

 -Знайдіть у тексті питальні і спонукальні речення, виразно їх прочи­тайте.

11. Творче завдання

    а) Гра «У залі суду»

- Одобоюєте ви дружбу Арсена і Ласочки чи засуджуєте її?

-Я одобрюю дружбу Арсена і Ласочки. Адже з тваринами потрібно дружити. Вони наші менші брати.

-Я засуджую цю дружбу. Тому що Арсен на зиму  міг забрати її до себе додому і піклуватись про неї. А він цього не зробив.

-Я одобрюю дружбу  Арсена та Ласочки. . Так як  Ласочка-дика тварина. Вона має жити на волі.  Він не міг її забрати. І ще Арсен постійно згадував її. А навесні знову вони потоваришувати. І стали друзями, як і раніше.

-Я засуджую Арсена. Він міг взимку приходити і підгодовувати Ласочку. А він це не зробив.  Отже, вони не друзі.

-Я одобрюю цю дружбу. Арсен прийняв Ласочку і її лисеня. Він ділив наловлену рибу з ними. Тому вони - друзі.

-Я одобрюю дружбу Арсена і Ласочки. Між ними склалися дружні і товариські відносини. Такі відносини рідко бувають навіть у людей.

- Ласочка і Арсен співпрацювали, рибалили разом. Вони були друзями. Тому я одобрюю цю дружбу.

б) Гра «Капелюх»

-Надіюсь наші висловлювання, зробили свої висновки. Але кожен з вас має свою особисту думку. У вас на парті два шаблона вашої руки зеленого та червоного кольору. Якщо ви одобрюєте цю дружбу, киньте у капелюх зелений шаблон, якщо ні - червоний.

11.Робота і з ілюстрацією

 -Розгляньте малюнок. Які кольори використав художник? Який настрій вони створюють? Яким рядкам відповідає малюнок?

VІ. Закріплення вивченого матеріалу.

    1.Розповідь про друзів.

- Чи може тварина   бути другом?

-Я зрозуміла, у вас теж є такі друзі. Розкажіть нам про них.

Діти:

-(Моїм найкращим другом є кішка...).

-(У мене є друг  песик…)

     2. Загадки про друга-тваринку.

-Хто може загадати загадку про друга-тваринку?

Діти:

-(У мене є друг. У нього… Відгадайте, хто він.)

   3.Загадка-жестами

-Хто може за допомогою жестів і міміки показати свого друга-тваринку?

(Виходить учень і показує)

 

 

4.Творча робота. Продовження оповідання (в групах)

-Як можна продовжити оповідання?

(На нашу думку Арсен забере лисичок додому і вони будуть жити в дворі і ходити на риболовлю.)

(На  нашу думку Арсен буде ходити на риболовлю, а Ласочка з лисеням будуть його зустрічати і ловити рибу втрьох.)

(Ласочка впізнала Арсена, підбігла до нього, облизала його і лисенятко теж підбігло. Арсен їх погладив і вони стали рибалити втрьох щодня.)

(Арсен поговорив з бабусею і забрав Ласочку з лисенятком додому, а внуки гралися з лисичками).

VІІІ. Підсумок уроку. Гра «Мікрофон».

-З яким твором Г.Тютюнника ми сьогодні познайомились?

-Яка головна думка твору?

-Чого вчить нас оповідання ?

-Що найбільше вам сподобалось на уроці?

-Кому подякуємо за урок?

-Описуючи незвичайну дружбу людини і звіра, автор ніби закликає: шануйте, оберігайте природу, товаришуйте з "братами нашими менши­ми" і це стане окрасою вашого життя.

ІX. Домашнє завдання.

Навчитися виразно читати та  переказувати оповідання.

 

docx
Додано
15 грудня 2025
Переглядів
57
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку