План - конспект уроку музичного мистецтва
Клас 5
Тема: У музичному театрі. Балет.
Мета: Навчальна: ознайомити з особливостями балетного мистецтва, розкрити поняття «хореографія», «па-де-де», «варіація», «кордебалет»; навчити розрізняти мову танцю та пантоміми.
Розвивальна: Розвивальна: розвивати вміння аналізувати синтез мистецтв (музика, танець, живопис, скульптура), формувати навички вокальнохорового співу.
Виховна: иховувати естетичний смак та інтерес до класичного мистецтва.
Тип уроку: комбінований.
Наочність та обладнання: фортепіано,комп’ютер, відео та аудіо файли, картки для рефлексії, підручник «Мистецтво» 5 клас Л.Масол.
Музичний матеріал: Слухання : В.-А. Моцарт, «Менует» з «Маленької нічної серенади»; Й. Баєр, фрагменти з балету «Фея ляльок»; А. Житкевича «Під звуки вальсу»
Ключові терміни: менует,балет, пластична інтонація, класичний танець, характерний танець , пантоміма.
Хід уроку
1. Організаційний момент.
2. Музичне вітання.
3. Актуалізація опорних знань.
Перш ніж з'явився великий балет, панували придворні танці. Слухання : В.-А. Моцарт, «Менует» з «Маленької нічної серенади».
- Який характер цієї музики? (Витончений, граційний, тридольний розмір).
- Менует — старовинний французький народний танець, що став королем придворних балів.
Пригадайте, які жанри театрального мистецтва можна побачити у театрі ?(Опера, оперета, балет).
4. Мотивація навчання.
Чи може музика «розповісти» історію без жодного слова, лише за допомогою жестів та рухів? Сьогодні ми з вами на уроці дізнаємося про особливості балетного мистецтва, познайомитеся із поняттями
«хореографія», «па-де-де», «варіація», «кордебалет». А також навчитеся розрізняти мову танцю та пантоміми.
5. Повідомлення нового матеріалу.
Балет — це вистава, у якій зміст, думки та почуття передаються за допомогою музики та хореографії. Балет тримається на «трьох китах»: танець (класичний – танець дуже граціозний. Всі його рухи і пози витончені та піднесені, та характерний – це побудований на основі не класичних, а народних хореографічних елементів). Пантоміма (це рухи, жести, якими актори ніби розмовляють одне з одним, за допомогою пантоміми передається зміст вистави, розвиток її сюжету). Музика (емоційний фундамент вистави). Пластична інтонація — це виразний рух тіла, який за змістом дорівнює музичній інтонації.
Складові балетної вистави: варіація - сольний танець (як монолог у театрі), па-де-де – це танець двох героїв і кордебалет – це ансамбль танцівників (масові сцени, як хор в опері).
Прагнучи зробити свій танець легким, повітряним, танцівниці намагалися встати на кінчики пальців, що привело до винаходу пуантів, розвитку техніки жіночого танцю.
Слухання: Й. Баєр, фрагменти з балету «Фея ляльок»
Уявіть, як оживають ляльки в магазині. Як музика передає їхні характери? Чим відрізняється танець механічної ляльки від танцю людини? Як композитор підкреслює казковість подій?
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
Вокально-хорова робота. Розспівування.
Слухання та розучування пісні А. Житкевича «Під звуки вальсу».
Робота над дикцією та м'яким звуковидобуванням.
Відтворення відчуття «польоту» у мелодії.
Під звуки вальсу
1. Крутиться, крутиться, кругла, старенька платівка,
В залі шкільному вся наша велика
сім’я ,
Музика, музика ллється то тихо, то дзвінко,
Радісна, радісна вчителька перша моя.
|
Приспів: І танцює вальс, весь наш дружний клас, Вчителька моя, тато, мамо і я, |
І танцює вальс весь наш дружний клас, Вчителька моя і я. |
|
2. Парами, парами наче по небу лелеки, Мріями, мріями ми летимо в майбуття, А по переду таке незвичайне й далеке, Наше шкільне і нелегке доросле життя.
|
3. Шлягери, шлягери більше тепер вони в моді Та не здолати їм вальсу зорю світову, Знову я з вальсом неначе той птах на свободі, Звуками, звуками пон |
|
5.Закріплення знань. Рефлексія: |
- Який елемент балету вас вразив найбільше — сольний танець чи масовий кордебалет?
- Як називається танець двох солістів? (Па-де-де)
- Пригадайте, про який вид театрально-сценічного мистецтва йшла мова на сьогоднішньому уроці?
- З якої мови прийшло слово балет?
- Як називається балетне взуття?
- Які види танців у балеті вам відомі ?
Д/з. Співати піснюА. Житкевича «Під звуки вальсу».