1
ТЕХНОЛОГІЧНА КАРТА УРОКУ БІОЛОГІЇ
ПІБ учителя: Ус Ірина Петрівна
Клас : 10 клас
Урок №28
Тема уроку: Вітаміни, їх роль в обміні речовин та енергії
Цілі уроку:
Навчальна –розширити знання, здобуті раніше на уроках біології та повсякденному житті, про вітаміни як біологічно-активні речовини, їх різноманітність, поширення та роль в обміні речовин; ознайомити з хворобами, що спричиняються нестачею, відсутністю або надлишком вітамінів; |
Розвивальна – розвивати вміння аналізувати, визначаючи наслідки гіпо- та гіпервітамінозу, працювати в групах та з ЕОР |
Виховна - виховувати кумунікативну та здоров´язберігаючу компетенцію, усвідомлення важливості ролі вітамінів процесах обміну речовин |
Ключові компетентності :
основні компетентності у природничих науках і технологіях: наукове розуміння термінології з даної теми ( вітаміни, вітамінологія, гідрофільні, гідрофобні вітаміни), медичні назви вітамінів, захворювань, а також здатність застосовувати знання в практичній діяльності;
екологічна грамотність і здорове життя: здатність і бажання дотримуватися здорового способу життя;
уміння вчитися впродовж життя: здатність до пошуку та засвоєння нових знань, набуття нових умінь і навичок, навчатися впродовж життя.
інформаційно-цифрова компетентність: застосування інформаційно-комунікаційних технологій для створення, пошуку, обробки, обміну інформацією у навчальній діяльності. Розуміння етики роботи з інформацією (авторське право, інтелектуальна власність тощо);
спілкування державною (і рідною у разі відмінності) мовами: здатність усно і письмово описувати особливості вітамінів , причини захворювань, пояснювати процес обміну речовин організму людини за участю вітамінів, формулювати та аргументувати висновки;
спілкування іноземними мовами: використовувати іншомовні навчальні джерела для отримання інформації біологічного та екологічного змісту;
ініціативність і підприємливість: уміння раціонально підбирати добову потребу у вітамінах та джерела їх надходження
соціальна та громадянська компетентності: уміння працювати в команді з метою досягнення спільного результату
Завдання уроку:
Знаннєвий компонент
оперує термінами та поняттями: обмін речовин/метаболізм, вітамін;
наводить приклади:хвороб, пов’язаних з нестачею чи надлишком надходження вітамінів;
характеризує: роль вітамінів у забезпеченні процесів метаболізму.
Ціннісний компонент висловлює судження:
- - щодо впливу на здоров’я людини різних вітамінів;
- оцінює: раціонального харчування для збереження здоров’я.
Обладнання уроку: підручник «Біологія і екологія» 10кл.В.І.Соболь, презентація навчального матеріалу Power Point, Learningapps, картки-критерії оцінювання , алгоритм створення буклету, ноутбук з доступом до мережі Інтернет, інструкційні карти, ілюстрації до уроку.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу
Форма проведення: онлайн-конференція на платформі Zoom.
Спосіб зворотного зв’язку: обговорення в режимі відеоконференції на платформі Zoom, чат, обмін приватними повідомленнями, веб-сервіс «Google Classroom», месенджер Viber, електронна пошта, електронний журнал, електронні щоденники
Компетенції учнів на уроці:
Основні поняття |
Основні знання |
Основні вміння |
Вітамін, авітаміноз, гіповітаміноз, гіпервітаміноз |
Водорозчинні вітаміни, жиророзчинні вітаміни, роль вітамінів у метаболізмі, хвороби, пов’язані з нестачею чи надлишком вітамінів, джерела основних вітамінів |
Визначення за симптомами гіповітамінозу які вітаміни необхідні людині. Збереження вітамінів у продуктах харчування |
Перебіг уроку
Етап уроку |
Час |
Завдання етапу |
Зміст |
Методи і прийоми |
ФОНД* |
Діяльність |
Діяльність |
І. Організаційний |
2 хв |
Підготува -тися до діяльності на уроці.
Епіграф до уроку: “Мало мати, гарний розум, Головне –гарно його приміняти” (Р.Декарт) |
Емоційне налаштування
I. Як ви розумієте цей вислів ? Хто такий Декарт і на якому предметі ви чули це прізвище? |
Бесіда, прийом «Психологічний настрій» |
Ф |
Готовність до уроку. Привітання. Обговорення правил роботи на уроці. Викладач пропонує визначити свій настрій на початку уроку, скориставшись смайликами
Викладач розвиває комунікативну компетенцію учнів. |
Готовність до уроку. Привітання. Учні обирають смайлик, що відповідає їх настрою
Короткий обмін думками серед учнів. |
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
|
3 хв
|
Зацікавлен-ня та включення учнів у активну пізнавальну діяльність.
Використан-ня технології критичного мислення при вивченні нового матеріалу. |
На початку наукових досліджень проблем харчування науковці дійшли висновку, що важливий тільки “енергетичний уміст” і добре засвоювані “поживні” речовини з харчових продуктів. Тому, наприклад, із хлібу чи зерен рису почали видаляти компоненти, що важко перетравлюються, і пишатися білосніжним борошном і білосніжним рисом. Але через це виникли специфічні розлади здоров’я людини: паралічі, парези й інші порушення. Таких симптомів не було в людей, які харчувалися менш очищеними продуктами. Тоді почали завзято шукати речовини, необхідні для підтримки здоров’я людини. Хімічно вони були амінами і, як виявилося, носіями життя (vіta (лат.) – життя). Так виникло слово вітамін – символ життєвої субстанції, який люди неодмінно мали одержувати разом з їжею.
Отже, для підтримання нормальної життєдіяльності організму, крім білків, жирів, вуглеводів, мінеральних речовин і води, потрібні вітаміни і тема нашого «Вітаміни, їх роль в обміні речовин»
Критерії оцінювання (слайд)
|
Розповідь з елемен-тами бесіди.
|
Ф
|
Викладач підводить учнів до думки, що ще одна група важливих для метаболізму речовин потребує детального вивчення .
Вчитель знайомить учнів з метою уроку
Вчитель демонструє на слайді критерії оцінювання |
Учні записують тему уроку в зошит і слухають розповідь викладача.
|
ІІІ. Повідомлення теми й мети уроку |
1-2 хв |
Визначення тематики та мети роботи |
Бесіда |
Усне повідомлення (запис на слайді презентації) |
|
Усне повідомлення (запис на слайді презентації) |
|
VI.Вивчення нового матеріалу |
20 хв
2-3 хв
|
Сприйняття і усвідом-лення учнями навчальної інформації.
Обговорити роботу в групах
Вибрати спікера групи для презентації групової роботи
Осмислити вивчення нового матеріалу
Учні розвивають аналітичні і логічні здібності. |
Випереджальне завдання (повідомлення учнів про історію відкриття вітамінів) (презентація (2-3 слай
Наука яка вивчає вітаміни- вітамінологія.
За властивостями вітаміни поділяються на водо- та жиророзчинні Завдання в групах
І група. Визначити основні властивості та назви вітамінів які належать до водорозчинних . ІІ. Визначити основні властивості та назви вітамінів які належать до жиророзчинних
Презентація роботи групи
Коротке знайомство з вітамінами
Чим пояснюється важлива роль вітамінів в обміні речовин?
Вітаміни – регулятори обміну речовин -Більша частина вітамінів входять до складу ферментів(коферменти). -Частина вітамінів взаємодія з гармонами, активізуючи їх. За характером виконання специфічних функцій -Вітаміни – коферменти ( вітаміни групи В і К) -Вітаміни - прогормони (А, Д) -Вітаміни – антиоксиданти (С,Е, β - каротин)
Авітаміноз та гіповітаміноз є серйозними відхиленнями у роботі організму. Дуже часто ми не помічаємо відсутність або значну нестачу вітамінів у власному організмі. Надлишок вітамінів Передозування вітамінними комплексами навіть більш небезпечне, ніж їх недолік. Вітаміни, так і лікарські препарати, при їх надмірних кількостях може відбутися інтоксикація організму, що призведе до незворотних негативних змін в організмі, навіть до важких захворювань. Уважно треба поставитися до симптомів передозування різними вітамінами. Передозування вітамінами веде до гіпервітамінозу. (запис схеми на дошці) Хвороби (за ступенем насичення організму вітамінами)
Самостійна робота учнів з таблицею ст..104 різноманітність та значення вітамінів для організму людини
|
Презентація учня
Розповідь викладача, показ слайдів.
Знаходження міжпредметних зв´язків при вивченні нового матеріалу .
Робота в групах( сесійні зали)
Візитна картка вітаміну
Схеми
Робота з термінами та схемами
Робота з підручником |
І
Ф
Г
Ф
|
Вчитель підсумовує роботу учня
Усне повідомлення
Викладач веде розповідь по ходу презентації і задає питання учням з урахуванням міжпредмет-них зв´язків по темі урока .(біологія,основи здоров’я,хімія,)
- А які ви знаєте вітаміни?
Об’єднати учнів у групи. Надати завдання. Проконтролювати роботу у групах.
Розповідь вчителя
Демонструє схеми на слайдах , або дошці
Розповідь учителя з елементами бесіди
Пропонує учням заповнити таблицю в зошит
|
Учениця розповідає історію виникнення вітамінів
Учні записують термін у зошит
Учні прописують у чаті, назви вітамінів які вони знають на початок вивчення теми
Ознайомитися з матеріалом з матеріалом підручника Соболь В.І. біологія та екологія 10 клас , параграф 26., ст. 102- 103. Учні знаходять відповідь на поставлене запитання . Вибирають у своїй групі спікера, який буде працювати на слайді.
Перша група ( 1 сесійна зала) знаходить інформацію про властивості водорозчинних вітамінів та їхні назви певну групу вітамінів. Друга(2 сесійна зала) – жиророзчинні вітаміни)
На слайді , спікери підкреслюють інформацію своєї групи
Учні занотовують схеми у свої робочих зошити.
Конспект учнів у зошит
Учні заповнюють таблицю( без комп’ютера)
|
Закріплення
|
7 хв |
Закріплен-ня отриманих знань, виявлення прогалин первинного усвідомлення матеріалу при виконанні різнорівне-вого завдання.
|
Вправа «Встанови відповідність» |
Робота в додатку LearningApps.org)
|
І
|
Пропонує учням встановити відповідність між зображеннями вітамінами та їх біологічними особливостями (робота в додатку LearningApps.org) https://learningapps.org/2528027
https://learningapps.org/21821378 (пазл)
Декілька вправ на вибір учня.
|
Учні вибирають собі вправу виконують і надсилають скриншот на classroom.
|
Підсумки
Оцінювання діяльності учнів |
2- 3хв хв
2-3 хв |
Визначення ефективності роботи на уроці |
VII. Продовжіть речення: «Я дізнався….»,
«Я відкрив для себе новий вітамін …» |
Рефлексія «Хмарка слів»
Прийом «Психологічний настрій»
|
І |
Викладач задає питання. ( робота в додатку mentimeter) Пропонує вибрати учням смайлики, які відображають їх настрій по завершенню
Вербальне оцінювання учнів |
Учні прописують відповіді у відповідних колонках
Виконують завдання прийому ( виставляють смайлики в чаті)
Сприйняття інформації Відповіді на запитання |
Домашнє завдання |
2 хв |
Вивчити параграф 25, Ознайомитися з рекомендації стосовно створення буклету «Візитна картка Вітаміну»
|
Забезпечення безперервності опанування навчального матеріалу |
|
|
Викладач дякує за увагу на уроці, виставляє оцінки, оголошує завдання : прочитати параграф 25, виготовити буклет про один з вітамінів згідно рекомендацій, записати своє прізвище та ім’я в колонці напроти вітаміну, який ви будете презентувати |
Учні записують домашнє завдання , за потреби задають уточнюючі запитання. |
*ФОнд - форма організації навчальної діяльності (Ф - фронтальна, І - індивідуальна, Г - групова).
Література:
Для викладача |
Для учнів |
«Що можуть вітаміни: парадокси правильного харчування» В.Б. Спірічев. |
Підручник “Біологія і екологія”10кл 2019 |
«Безопасная еда» под ред.Шиловой И.А. |
« |
«Витамания. История нашей одержимости витаминами» Кэтрин Прайс |
Вітаміни (Інтернет-ресурси) /pidruchniri/com |
Вітаміни (Інтернет-ресурси) /pidruchniri/com |
Як споживати вітаміни,а які- ні/miszky.com |
Як споживати вітаміни,а які- ні/miszky.com |
|
Зміст
1 Історія відкриття
2 Фізико-хімічні властивості
3 Будова та форми
4 Харчові джерела
5 Добова потреба
6 Метаболізм
7 Примітки
8 Посилання
Зміст
розповідь, бесіда
1.3.1Презентація навчального матеріалу Power Point,
таблиці і завдання для них, ілюстрації,тексти навчаль-
ного матеріалу, алгоритм виконання клостиру
1.3.2. Робота учнів: в групах, фронтально, індивідуально
1.4.3. Вправа «Даю шанс»