Мета:поглибити і закріпити знання учнів про приготування кави, дотримання правил техніки безпеки, санітарних вимог і оцінки якості приготовленого напою; формувати стійкий інтерес до видів і комбінацій кави і кавових на; розвинути уявлення про класифікацію кави за різними ознаками; розширити кругозір учнів про продукти, що використовують для приготування кави; зміцнювати прагнення опанувати знання з приготуванню кави; виховувати працелюбність і свідоме ставлення до правильного харчування
Кава - напій зі смажених і перемелених зерен кавового дерева. Напій був випадково відкритий приблизно в 850 р.н.е ефіопським пастухом на ім'я Калді. Сьогодні налічується більш ніж 90 видів рослин, що належатья до роду кави (Coffea). Але в промислових масштабах використовуються всього лише два види кавових дерев: Арабіка та Робуста
Робуста - швидко зростаючий і більш стійкий до шкідників сорт кави, росте приблизно від 0 до 600 м над рівнем моря, перш за все - в тропічних районах Африки, Індії та Індонезії. Зерна мають округлу форму, колір - від світло-коричневого до сірувато-зеленого. Робуста зазвичай вважається менш вишуканим сортом кави з точки зору аромату. У той же час вона містить більше кофеїну, а також часто використовується в еспресо-сумішах, що дозволяє досягти більш якісної кавової пінки і здешевлює суміш.
Способи приготування напою в пуроверіПуровером (або харіо) називають керамічну лійку V60 зі спіральними стінками, всередину якої поміщається тонкий паперовий фільтр для відсіювання осаду. Метод придуманий в Японії ще в 1908 році. Довгий час він вважався найкращим способом приготування кави в Країні Вранішнього сонця, а в останні роки набув популярності по всьому світу. Особливість пуровера - кут лійки 60 ° та спіральні ребра, завдяки яким повітря вільно циркулює всередині посудини. У приготуванні напою можна використовувати будь-які сорти кави, проте кращий, на думку багатьох фахівців, - це арабіка. Для заварювання підійдуть як моносорти, так і бленди арабіки, але без робусти, оскільки вона буде гірчити.
Весь процес приготування в пуровері виглядає наступним чином: На одну порцію беруть 17 грамів кави середнього обсмаження та 240 мл води, нагрітої до температури 91-94 ° C. Зерна повинні мати середній помел (medium-fine) - як велика сіль. Пуровер ставлять на кухоль або глечик і поміщають всередину фільтр. При даному способі посуд необхідно прогріти і одночасно змочити фільтр водою, щоб напій не набув паперового смаку. Мелену каву насипають в фільтр, розрівнюють і трохи змочують водою (близько 20 мл). Чекають 30 секунд, а потім наливають решту води тонким струменем. Наливати слід круговими рухами, намагаючись не торкатися стінок лійки. Коли вся кава опиниться в глечику, пуровер прибирають, а напій розливають по чашках. Цей спосіб є базовим, але ніщо не заважає поекспериментувати як з сортами кави, так і з помелом або часом приготування.
Способи приготування напою в турціКава по-східному - один з найдавніших способів приготування, винайдених арабами. Для його заварювання застосовується джезва (турка) - мідний або металевий посуд конусоподібної форми з ручкою. Готувати напій можна на вогні або піску. На одну порцію необхідно взяти півсклянки води та свіжообсмажену каву найдрібнішого помелу в кількості 7-10 грамів. Для приготування підійде будь-який сорт середнього або темного обсмаження, чи то арабіка, робуста або інший на ваш смак.
Готується напій таким способом: Засипаємо каву у джезву та заливаємо холодною водою. Ставимо посудину на повільний вогонь. Як тільки підніметься пінка, знімаємо джезву з вогню. Каву подають в невеликих чашечках і ставлять поруч склянку з холодною водою. При варінні важливо не доводити її до кипіння, інакше ви ризикуєте отримати підгорілий напій. Кавою по-східному не варто зловживати, оскільки в ній набагато більше кофеїну, ніж в інших видах кавових напоїв.
Способи приготування напою в френч-пресіФренч-прес часто застосовують для заварювання чаю, але якщо ви шукаєте альтернативні способи приготування кави, спробуйте цей варіант для кавових зерен. Французький, або поршневий, механізм був придуманий в 1920 році компанією Melior. Вузький та вискокий посуд виготовлено зі скла, а всередині знаходиться поршень на ніжці. На кінці поршня розміщується фільтр, який дозволяє очистити напій від осаду. Для заварювання в френч-пресі підходить тільки грубий помел (coarse), так як при використанні дрібного порошку частинки зерен будуть плавати у воді. Бажано, щоб кава була легкого обсмажування - в такому випадку у вас вийде ароматний та м'який напій. На 1 літр води температурою 98 °C буде потрібно близько 60 грамів продукту.
Для приготування цим способом дотримуйтесь нашої інструкції: Зніміть з френч-пресу кришку з поршнем. Засипте кавовий порошок і залийте водою. Закрийте кришку і залиште для настоювання приблизно на 4 хвилини. Натисніть на поршень, щоб опустити фільтр та відтиснути кавову гущу. Не знімаючи кришку, розлийте напій по чашках через спеціальний носик на френч-пресі. Перед приготуванням цим способом бажано обдати скляну колбу гарячою водою, щоб охолодження напою було не надто швидким. Вживати готову каву необхідно відразу після заварювання, оскільки скляна посудина не може довго зберігати тепло.
Способи приготування напою в гейзерній кавоварціМока, або гейзерна кавоварка, викликає суперечливі почуття у щирих шанувальників кавових напоїв, оскільки вода в ній піддається кип'ятінню. Проте, даний спосіб знаходить широке поширення в багатьох країнах Європи, особливо в Італії, де в 1933 році і був придуманий прилад. Гейзерну кавоварку винайшов італієць Луїджі де Понті на замовлення фабрики Bialetti. В основі її конструкції лежать три елементи - нижня восьмикутна основа для води, фільтр у вигляді лійки для кавового порошку та верхня частина для готового напою. Приготування здійснюється під тиском. При закипанні пара проштовхує гарячу воду наверх, вона проходить крізь порошок невеликим фонтанчиком та осідає в верхній посудині. В результаті виходить терпкий напій, сильно насичений кофеїном. Щоб приготувати корисну та смачну каву за допомогою цього способу, необхідно використовувати середньо-дрібний помел середнього або темного обсмаження. Якщо брати дрібний помел, напій вийде гірким, при великому помелі він буде слабким та водянистим. Для заварювання краще застосовувати еспрес-суміші, які подарують чистий та збалансований смак.
Приготування виконується таким чином: Налийте в нижню ємність моки холодну воду до необхідного рівня. Зверніть увагу, що гейзерні кавоварки можуть працювати тільки при повному завантаженні. Вставте зверху ємність для кави та насипте шар кавового порошку. На кожні 100 мл води буде потрібно 7 грамів продукту. Зберіть кавоварку і поставте її на повільний вогонь (або увімкніть у мережу, якщо вона електрична). Дочекайтеся, поки напій завариться (на це піде в середньому 3-5 хвилин). Готову каву розливають в попередньо підігріті чашки, що дозволяє зберегти її смакові якості та температуру.
Фільтрована кава, або спосіб заварювання в крапельній кавоварціПершим прототипом крапельної кавоварки став прилад французького архієпископа Жана де Беллуа, винайдений ще в 1800 році. Через 20 років він був удосконалений бляхарем Морізом, а в 1950-х роках споживачі отримали можливість користуватися електричними моделями цих пристроїв. На сьогодні краплинні кавоварки - найпоширеніший спосіб приготування кави. З їх допомогою можна отримати м'який напій, що має середню міцність та яскраво виражений смак. Найсмачніша кава виходить з кавового порошку грубого помелу (до 0,6 мм). Не варто застосовувати дрібний помел, оскільки для цього способу екстракції характерний тривалий контакт порошку з водою (може гірчити). Для приготування краще брати плантаційні сорти із середнім обсмаженням. В такому випадку ви заварите «елітний» напій, позбавлений гіркоти та надмірної терпкості.
Способи приготування напою в еспресо-кавоварціРозглядаючи, який ще спосіб варто спробувати для заварювання вдома, необхідно згадати еспресо-кавоварку. У ній можна готувати напій з повним та чітким смаком, що не містить гіркуватості. Для екстракції підходять еспресо-суміші дрібного (fine) помелу середнього або сильного обсмаження. Весь процес приготування виглядає так: Подрібніть зерна та помістіть в холдер (сухий ріжок). На 30 мл води буде потрібно 7-8 грамів кави. Запресуйте його за допомогою темпера до отримання «кавової» таблетки. Натисканням кнопки пролийте з приладу трохи води, вставте холдер в кавоварку. Поставте суху чашку під фільтр та увімкніть пролив. В середньому цей спосіб приготування займає 25-30 секунд.
ЛаттеІснують деякі відмінності в рецептах, але суть залишається одною: латте - кава з молоком. Основна відмінність цього напою від капучино полягає в тому, що при варінні латте еспресо додається в молоко, а не навпаки. Щодо пропорцій еспресо, молока і молочної піни в напої, у кожного бариста своя думка з цього приводу і свої секрети, тому робіть так, як вам буде смачніше.
Цікаві факти про еспресо. Еспресо - найпопулярніший вид приготування кави у світі. Фахівці стверджують, що в чашці еспресо міститься менше кофеїну, ніж в такій же чашці звичайної кави. Під час досліджень вчені з'ясували, що еспресо знижує ризик розвитку хвороб серця і раку підшлункової залози. Гранична норма становить 8 чашок еспресо на день, але найкраще обмежитися 2-3 чашками. Еспрессо користується великою популярністю у всьому світі і, перш за все, на півдні Європи - в Італії, Іспанії та Португалії. Класичний еспресо зазвичай має обсяг 25-35 мл і подається в чашці демітасе на 60-70 мл або спеціальній чашці для еспресо. Подвійний еспресо, що готується з 18-22 грамів кави, має об'єм 60 мл. Невелика склянка води входить в обов'язкову сервіровку еспресо. Це потрібно, щоб очистити смакові рецептори, щоб краще відчути смак кави. Краще за все пити каву після сніданку, а не на голодний шлунок.17 квітня у світі відзначають всесвітній День еспресо