Розглянуто питання нових підходів до організації й проведення сучасного уроку, створення сприятливих умов для співробітництва учасників освітнього процесу, а також питання впровадження сучасних методів та форм роботи (освітніх трендів) на уроках фізики.
Матеріал апробовано на засіданні вчителів фізики району в форматі круглого столу.
Слайд 2. Нині освіта як й інші галузі перебувають на шляху реформувань. Прокоментувати стан сучасної освіти можна словами найкращого вчитель України, переможця конкурсу Global Teacher Prize Ukraine 2017, викладача фізики й астрономії Чернівецького ліцею №1, засновника молодіжного наукового товариства «Квазар», найкращого учителя фізики світу 2004 року, почесного члена Лондонського інституту фізики, одного із засновників методу проектно-орієнтованого навчання, а ще — володаря власної планети, Паула Францовича Пшенічка: «Треба розуміти одну важливу річ: вчить не школа, а вчитель. Немає вчителя — немає школи. Які б гарні закони держава не писала, якщо вона не має достатньо високоосвічених вчителів, вона не матиме здібного покоління». (Детально його думки про плюси та мінуси сучасної освіти можна прочитати на сайті «Освіторія» в статті «Вчитель більше не джерело знань, він має навчити вчитись»). Тобто кожен вчитель повинен розуміти важливість своєї місії для майбутнього кожної дитини та держави в цілому.
Теза 1: вчителі важливі, розуміють важливість своєї місії.
Слайд 3. Не новиною для кожного вчителя є статистичні дані про те, що до 2030 року в світі стане менше на 2 млрд. вакансій, бо деякі професії застаріють. Тож дітей варто вчити покладатися на свої сили, адаптуватися до нового майбутнього та вміти ефективно взаємодіяти. Тож яким має бути вчитель, щоб підготувати дітей, які, у свою чергу, будуть готові до викликів 2030-го?
Одна з обов’язкових рис сучасного вчителя — здатність постійно розвиватися, навчатися та ефективно реалізувати свій потенціал для формування випусника Нової української школи (особистості, інноватора та патріота). Тут доречно нагадати вислів Елвіна Тоффлера: «У XXI столітті безграмотним вважається вже не той, хто не вміє читати чи писати, а той, хто не вміє вчитися, доучуватися і переучуватися».
Теза 2: навчаємось впродовж життя.
Слайд 4. Найважливіші навички, яких треба навчити дітей уже сьогодні, щоб вони були затребуваними у майбутньому (на слайді вісім із них):
Теза 3: формуємо в учня навички XXI століття.
Слайд 5. Навчити новим навичкам зможе той вчитель, котрий сам «крокує в ногу з часом». Вашій увазі портрет вчителя XXI століття, а значить кожного із нас. (Візуалізація психолога Павло Бачинського ):
Теза 4: формуємо в собі якості вчителя XXI століття.
Слайд 6. Реалії сьогоднішнього дня вимагають від вчителя нових підходів до організації освітнього процесу, зокрема, проведення уроку.
Сучасний урок – це урок демократичний. Він проводиться не для учнів, а разом з ними. Це урок, на якому присутній демократичний стиль спілкування, де діти вчаться здобувати знання, а не отримувати готові, де жоден з них не боїться висловлювати свою думку й доводити її.
Слайд 7. Для сучасного уроку характерними ознаками є:
Теза 5: сучасний урок – демократичний урок.
Слайд 8. Статистика свідчить, що протягом усієї своєї педагогічної діяльності учитель проводить біля 25 тисяч уроків, а учень за час навчання в школі відвідує їх майже 12 тисяч (9 000 000 годин, 375 000 діб). І від кого, як не від учителя, залежить, що дадуть йому ці 375 тис. діб життя – щастя нових відкриттів, щоденного пізнання, чи гіркі розчарування шкільним життям.
Слайд 9. Як побудувати сучасний урок? Як зробити так, щоб урок не тільки озброював учнів знаннями та вміннями, а й викликав би у дітей щирий інтерес, природну зацікавленість, формував би їхню творчу самосвідомість, розвивав природні здібності, задатки та виховував Людину?
Основними заповідями щодо підготовки і проведення уроку в сучасній школі є:
Теза 6: дотримуємося основних заповідей підготовки і проведення сучасного уроку.
Слайд 10. За статистикою, у кожної людини є домінуючий спосіб сприйняття інформації: візуальний, графічний,словесний тощо. Але при цьому об'єднуючим фактором є те, що навчання ефективніше, якщо учень є активним учасником процесу.
Завдання кожного вчителя – зробити процес навчання захоплюючим та радісним. І тут важливе все: посмішка, доброзичливий тон, мистецтво спілкування, креативне мислення, почуття гумору. Дитина повинна почуватися в безпеці, тоді вона буде активною, ініціативною, не боятиметься зробити помилку, зможе розкрити свій потенціал. Безпечне освітнє середовище активізує діяльність учня. Про безпечне освітнє середовище в першу чергу дбає відповідальний вчитель.
Теза 7: безпечне освітнє середовище – активний учень.
Слайд 11. Якісна сучасна освіта – це співпраця сучасного креативного вчитель й активного учня, в діяльність яких долучаються сучасні технології.
Слайд 12. Які ж сучасні освітні тренди (технології) пропонуються?
Освітні тренди:
Слайд 13.
Слайд 14.
Слайд 15.
STEM- освіта символізує початок нової епохи та відмови від застарілої системи на користь інтегрованого навчання. А саме такий підхід на 100% відповідає компетентнісній концепції НУШ. Діти отримують можливість не просто вивчати закони фізики, а одразу зможуть випробувати їх дію на практиці, створюючи справжні наукові проекти. STEM об’єднує всі природничо-математичні науки в одне ціле. Такий підхід дозволяє зацікавити наукою практично кожного учня.
Слайд 16. Переваги STEM- освіти:
Слайд 17. Проектна діяльність
Метод проектів — освітня технологія, спрямована на здобуття учнями знань у тісному зв'язку з реальною життєвою практикою, формування в них специфічних умінь і навичок завдяки системній організації проблемно-орієнтованого навчального пошуку.
Формування та розвиток у дітей ключових компетентностей стало основним завданням початку XXI століття. Ця проблема набуває актуальності у зв'язку з тим, що сучасний світ характеризується стрімким соціальним, технологічним і політичним розвитком, який потребує від людини здатності робити духовно-моральний вибір, мобільності та відповідальності у прийнятті рішень, вміння ефективно спілкуватися та бути успішним.
За структурою проекти бувають різних типів, але підпорядковуються певним вимогам:
Слайд 18.
Приміщення має налаштовувати учня на навчання, кожний куток має бути «живим» і дієвим. Для НУШ рекомендовано створення відкритого простору для самостійного навчання, відпочинку, спілкування. На даному етапі інтер’єр класних кабінетів налаштовує учнів на продуктивну працю, але бракує мобільних меблів для забезпечення роботи учнів у групах по 5-6 учнів, а також не забезпечені кабінети сучасними технічними засобами навчання для реалізації більш ефективної експериментальної частини на уроках фізики.
Слайд 19.
Приклад впровадження критичного мислення. За матеріалами курсу «Критичне мислення для освітян» на платформі «Прометеус», ми використовуємо прийоми критичного читання тексту такий як «Маркування тексту»: у прочитаному тексті позначити інформацію такими чином: «+» - «я знаю»; «-« - «я не знаю»; «!»- «мене це зацікавило або здивувало»; «?» - «про це я хотів би дізнатися більше». Досить дієвий прийом свідомого сприйняття нової інформації самостійно. Або й інший прийом критичного читання тексту «Телеграма тексту» - це стисле письмове висловлення основної думки прочитаного тексту.
Підготовка учнів до вимог ринку праці. Розвиток умінь працювати в команді віддалено, опанування відповідними інструментами (цей метод характерний для хмарних технологій). Перспективний метод організації спільної роботи через соціальні мережі Інтернет.
Слайд 20.
Персоналізоване усвідомлене навчання не тільки в аудиторії, а й у будь-якому місці, у будь-який час у будь-яких форматах відповідно до потреб учня. Наприклад, в минулому навчальному році ми з учнями 7-х класів проходили апробацію ЕОР на платформі ЯКлас. Початок був досить активним. Для учнів на І семестр отримали промокоди, за допомогою яких можна було використовувати підтримку в разі потреби. Вчитель слідкує за результативністю роботи учнів на платформі, є можливість роздрукувати результати. Також на платформі можна створювати вчителеві свої роботи й надсилати класу або вибірково. Досить зручно і для вчителя, й для учня, а також величезна економія часу. На сьогодні сайт має нову назву «Мій клас» та незначні зміни інтерфейсу (https://miyklas.com.ua/).
Слайд 21.
Якщо в закладі є WiFi, учні можуть навчатись з власними гаджетами як на уроках, так і вдома, індивідуально або спільно з іншими. У сучасних школярів ключовими засобами взаємодії з навколишнім світом стають гаджети та девайси (спілкування у соціальних мережах, перегляд фільмів, прослуховування музики тощо). Безглуздо це ігнорувати! Значно ефективніше активно залучати новітні інтернет-технології у навчальний процес! Це дозволить ефективно взаємодіяти зі своїми учнями у зручному для них форматі. На допомогу вчителеві зручні і корисні сервіси – Pear Deck та Nearpod.
Pear Deck (peardeck.com) надає можливість попередньо підготовлені вчителем презентації, фото, відеоматеріали відображати на гаджетах чи девайсах школярів. Учитель відкриває доступ, а учні приєднуються до активної сесії через свої акаунти Google.
Переваги Pear Deck у навчальному процесі:
Слайд 22.
Nearpod (nearpod.com) – це сучасна онлайн-платформа, яка дозволяє створювати навчальні матеріали, демонструвати їх учням і відстежувати результат опанування ними теми.
Переваги Nearpod:
Діяльнісне (інтерактивне) навчання та сучасні технології навчання дозволяють ефективно взаємодіяти вчителю одразу з кожним учнем класу протягом навчального процесу. (Щодо (M-learning), то це також для нас є перспективним методом навчання).
Теза 7: сучасні освітні тренди для всебічного розвитку школярів.
Слайд 23. Ми творимо нову українську школу! Вчитель також має бути компетентним в питаннях задач НУШ. Формула НУШ стисло дає зрозуміти, що включає нова школа 21 ст. Вчитель має сам визначатися з формою самоосвіти.
Слайд 24. Сучасному вчителю треба:
Слайд 25. Для всіх освітян, які усвідомлюють і бажають змін в освіті, є можливість перепідготовки, підвищення кваліфікації, але й можливість долучитися до прогресивних вчителів, яких називають сьогодні агентами змін. EdCamp Ukraine 2018 запрошує освітян для участі в Четвертій національній (не)конференції, що цього року відбудеться у Харкові 2 і 3 липня.
Планується, що участь у цьогорічному EdCamp Ukraine зможуть взяти 800 учасників. Магістральна тема (не)конференції – навчання, ґрунтоване на цінностях.
Долучаємося до вирішення спільних проблем в освіті!
Теза 8: ми - творці нової української школи.
Слайд 26. І на завершення знову роздуми найкращого вчителя країни Паула Пшенічка: «Фізика — це основа точних наук, це цілісінька філософія світогляду, це наші знання про навколишній світ. Якщо ми ось так, непомітно для себе, втратимо цей рівень, Україна втратить перспективу технічного розвитку, розвитку медичної сфери, де потрібно працювати з дуже складною апаратурою».
Теза 9: фізика – основа точних наук, основа техніки.
«Сучасний урок- це твір мистецства, де педагог уміло використовує всі можливості для розвитку особистості учня».
В. Шаталов
(Примітка: матеріал було апробовано на засіданні вчителів фізики району в форматі круглого столу).